Ropinirol SR PharmaS
Aktivna supstanca: Ropinirol
Ovaj lek je na tržištu dostupan u jačinama od: 2, 4 i 8mg
Terapija Parkinsonove bolesti pod sledećim uslovima:
- početno lečenje kao monoterapija, da bi se odložilo uvođenje leka levodopa.
- u kombinaciji sa levodopom tokom bolesti, kada dejstvo leka levodopa počne da slabi ili postane nepostojano i jave se fluktuacije u terapijskom dejstvu (fluktuacije tipa „kraj doze“ ili „uključivanje-isključivanje“).
Preosetljivost na ropinirol ili na neki od ekscipijenasa.
Ozbiljno oštećenje bubrega (klirens kreatinina <30 mL/min) bez redovne hemodijalize. Oštećenje jetre.
Zbog rizika od hipotenzije, preporučuje se praćenje krvnog pritiska, naročito na početku terapije, kod pacijenta sa ozbiljnim kardiovaskularnim oboljenjima (naročito srčanom insuficijencijom).
Pacijente sa istorijom ili postojećim većim psihotičnim poremećajima treba lečiti agonistima dopamina samo ako je potencijalna korist veća od rizika
Poremećaji kontrole impulsa
Pacijente treba redovno pratiti u cilju otkrivanja pojave poremećaja kontrole impulsa. Pacijente i njihove negovatelje treba upoznati da se simptomi promene ponašanja usled poremećaja kontrole impulsa kao što su kompulzivni nagon za kockanjem, povećan libido, hiperseksualnost, kompulzivno trošenje ili kupovina, prekomerno i kompulzivno uzimanje hrane mogu javiti kod pacijenata koji su na terapiji lekovima iz grupe agonista dopamina ukjučujući i Ropinirol SR PharmaS. Ukoliko se jave ovi simptomi treba razmotriti smanjenje doze/postepeni prekid terapije. Poremećaji kontrole impulsa su bili zabeleženi pre svega sa visokim dozama i obično su bili reverzibilni nakon smanjenja doze ili prekida terapije. U nekim slučajevima su bili prisutni faktori rizika kao što je istorija kompulzivnog ponašanja
Ropinirol je bio povezan sa somnolencijom i epizodama iznenadnog padanja u san, naročito kod pacijenata sa Parkinsonovom bolešću. Povremeno je zabeleženo iznenadno padanje u san tokom dnevnih aktivnosti, u nekim slučajevima bez svesti o tome ili znakova upozorenja. Pacijenti se o ovome moraju obavesti i treba ih savetovati da obrate pažnju dok upravljaju motornim vozilom ili rukuju mašinama tokom terapije ropinirolom. Pacijenti kod kojih se javila somnolencija i/ili epizode iznenadnog napada sna moraju da se uzdržavaju od upravljanja motornim vozilom ili rukovanja mašinama. Osim toga, treba razmotriti smanjenje doze ili prekid terapije.
Tablete Ropinirol SR PharmaS su tako napravljene da omogućavaju oslobađanje leka tokom 24 časa. Ukoliko dođe do brzog prolaska leka kroz gastrointestinalni trakt, postoji rizik da se lek ne oslobodi u potpunosti i da dođe do pojave njegovih rezidua u stolici pacijenta.
Tablete sa produženim oslobađanjem Ropinirol SR PharmaS od 2 mg sadrže laktozu. Pacijenti sa retkim naslednim oboljenjem intolerancije na galaktozu, nedostatkom Lapp laktaze ili glukozno-galaktoznom malapsorpcijom, ne smeju koristiti ovaj lek.
Tablete sa produženim oslobađanjem Ropinirol SR PharmaS od 4 mg sadrže azo boju Sunset yellow (E110), koji može da prouzrokuje alergijsku reakciju.
Nema farmakokinetičkih interakcija između ropinirola i L-dope ili domperidona koje bi zahtevale prilagođavanje doze ovih lekova. Neuroleptici i drugi antagonisti dopamina koji deluju centralno, kao što je sulpirid ili metoklopramid, mogu da umanje efikasnost ropinirola i zbog toga treba izbegavati istovremenu primenu ovih lekova.
Ropinirol se uglavnom metaboliše putem citohrom P450 enzima CYP1A2. Farmakokinetičko istraživanje (sa dozom film tableta ropinirola sa trenutnim oslobađanjem od 2 mg, tri puta dnevno) kod pacijenata sa Parkinsonovom bolešću, otkrilo je da je ciprofloksacin povećao Cmax i PIK vrednosti ropinirola za 60% i 84%, tim redom, sa potencijalnim rizikom od neželjenih reakcija. Zbog toga, kod pacijenta koji već dobijaju ropinirol, može biti potrebno prilagođavanje doze ropinirola kada se lekovi za koje se zna da inhibiraju CYP1A2, npr. ciprofloksacin, enoksacin, cimetidin ili fluvoksamin, uvode ili povlače.
Studija farmakokinetičke interakcije sa pacijentima obolelim od Parkinsonove bolesti između ropinirola (sa dozom film tableta ropinirola sa trenutnim oslobađanjem od 2 mg, tri puta dnevno) i teofilina, supstrata CYP1A2, nije otkrila nikakve promene u farmakokinetici ni ropinirola ni teofilina.
Primećena je povećana koncentracija ropinirola u plazmi kod pacijenta lečenih visokim dozama estrogena. Kod pacijenta koji već dobijaju terapiju za nadoknadu hormona (HRT), terapija ropinirolom može se otpočeti na uobičajeni način. Međutim, ako se HRT terapija obustavi ili uvede tokom terapije ropinirolom, može biti potrebno prilagođavanje doze.
Poznato je da pušenje indukuje metabolizam CYP1A2, pa stoga može biti potrebno prilagođavanje doze kod pacijenata koji prestanu ili počnu da puše tokom terapije ropinirolom.
Nema dovoljno korisnih podataka o upotrebi ropinirola kod trudnica.
Studije na životinjama pokazale su reproduktivnu toksičnost . Pošto potencijalni rizik kod ljudi nije poznat, preporučuje se da se ropinirol ne koristi tokom trudnoće osim ako je moguća korist za pacijenta veća od mogućeg rizika po fetus.
Ropinirol se ne sme koristiti kod majki koje doje zato što može da inhibira laktaciju. Nema raspoloživih podataka o fertilitetu kod ljudi.
Ropinirol može u značajnoj meri da utiče na sposobnost upravljanja motornim vozilom i rukovanja mašinama.
Pacijenti koji se leče ropinirolom kod kojih se javi somnolencija i/ili epizode iznenadnog padanja u san moraju biti obavešteni o tome da se uzdrže od aktivnosti u kojima smanjena pribranost može da dovede njih ili druge osobe u rizik od ozbiljnih povreda ili smrti (npr. rukovanje mašinama) dok se te ponovljene epizode i somnolencija ne povuku.
Za oralnu primenu.
Preporučuje se individualno titriranje doze u odnosu na efikasnost i toleranciju. Tablete ropinirola sa produženim oslobađanjem treba uzimati jednom dnevno i u slično vreme svakog dana. Tablete se moraju progutati cele i ne smeju se žvakati, mrviti niti deliti.
Tablete se mogu uzimati sa hranom ili bez nje. Obroci sa visokim sadržajem masti mogu udvostručiti PIK i Cmax vrednosti kod nekih osoba
Odrasli Početna titracija
Početna doza tableta ropinirola sa produženim oslobađanjem je 2 mg jednom dnevno tokom prve nedelje. Ona se može povećati na 4 mg jednom dnevno od druge nedelje terapije. Terapijski odgovor se može uočiti sa dozom od 4 mg tableta ropinirola sa produženim oslobađanjem, jednom dnevno.
Kod pacijenta kod kojih se otpočne terapija sa 2 mg dnevno tableta ropinirola sa produženim oslobađanjem i kod kojih se jave neželjena dejstva koja ne mogu da tolerišu, može biti korisno prebacivanje na terapiju tabletama ropinirola sa trenutnim oslobađanjem sa manjim dnevnim dozama, podeljenim u tri jednake doze.
Terapijski režim
Pacijente treba održavati na najmanjim dozama tableta ropinirola sa produženim oslobađanjem sa kojima se postiže kontrola simptoma.
Ako se kontrola simptoma ne postigne ili ne može da se održi sa dozom od 4 mg tableta ropinirola sa produženim oslobađanjem jednom dnevno, dnevna doza može da se poveća za 2 mg u intervalima od nedelju dana ili dužim do doze od 8 mg ropinirola tableta sa produženim oslobađanjem jednom dnevno.
Ako odgovarajuća kontrola simptoma ne može da se postigne ili održi sa dozom od 8 mg tableta ropinirola sa produženim oslobađanjem jednom dnevno, dnevna doza može da se poveća za 2 mg do 4 mg u intervalima od dve nedelje ili dužim. Maksimalna dnevna doza tableta ropinirola sa produženim oslobađanjem je 24 mg.
Preporučuje se da se pacijentima propisuje minimalni broj tableta ropinirola sa produženim oslobađanjem koji je neophodan da se dostigne potrebna doza, korišćenjem najjačih dostupnih tableta ropinirola sa produženim oslobađanjem.
Kada se tablete ropinirola sa produženim oslobađanjem primenjuju kao dopunska terapija uz levodopu, možda će biti moguće postepeno smanjivanje doze levodope, u zavisnosti od kliničkog odgovora. U kliničkim istraživanjima doza levodope je postepeno bila smanjena za približno 30% kod pacijenta koji su istovremeno dobijali tablete ropinirola sa produženim oslobađanjem. Kod pacijenta sa uznapredovalom Parkinsonovom bolešću koji su dobijali tablete ropinirola sa produženim oslobađanjem u kombinaciji sa L-dopom, mogle su se javiti diskinezije tokom inicijalne titracije tableta ropinirola sa produženim oslobađanjem. U kliničkim istraživanjima se pokazalo da smanjenje doze L-dope može da ublaži diskineziju .
Kada se terapija prebacuje sa nekog drugog agoniste dopamina na ropinirol, treba pratiti uputstva nosioca dozvole za stavljanje leka u promet za prekidanje terapije pre nego što se uvede ropinirol.
Kao i sa drugim agonistima dopamina, neophodno je postepeno prekinuti terapiju ropinirolom smanjivanjem dnevne doze tokom perioda od nedelju dana.
Prelazak sa tableta ropinirola sa trenutnim oslobađanjem na tablete ropinirola sa produženim oslobađanjem
Pacijenti se preko noći mogu prebaciti sa tableta ropinirola sa trenutnim oslobađanjem na tablete ropinirola sa produženim oslobađanjem.
Dozu tableta ropinirola sa produženim oslobađanjem treba odrediti na osnovu ukupne dnevne doze tableta ropinirola sa trenutnim oslobađanjem koje pacijent uzima. Preporučena doza za prelazak sa tableta ropinirola sa trenutnim oslobađanjem na tablete ropinirola sa produženim oslobađanjem data se u sledećoj tabeli. Ako pacijenti uzimaju različite ukupne dnevne doze tableta ropinirola sa trenutnim oslobađanjem u odnosu na
uobičajene doze koje su navedene u tabeli, treba ih prebaciti na najbližu raspoloživu dozu tableta ropinirola sa produženim oslobađanjem kako je navedeno u tabeli:
Tablete ropinirola sa trenutnim oslobađanjem Ukupna dnevna doza (mg) | Tablete ropinirola sa produženim oslobađanjem Ukupna dnevna doza (mg) |
0,75–2,25 | 2 |
3–4,5 | 4 |
6 | 6 |
7,5–9 | 8 |
12 | 12 |
15–18 | 16 |
21 | 20 |
24 | 24 |
Nakon prelaska na tablete ropinirola sa produženim oslobađanjem, doza se može prilagođavati u zavisnosti od terapijskog odgovora (videti iznad „Početna titracija“ i „Terapijski režim“).
Doza u slučaju prekida ili prestanka terapije
Ako se terapija prekida na jedan dan ili duže, treba razmotriti ponovno uvođenje titracijom doze ropinirola sa trenutnim oslobađanjem.
Ukoliko treba ukinuti terapiju ropinirolom, to treba uraditi postepeno, smanjivanjem dnevne doze tokom perioda od nedelju dana.
Oštećenje bubrega
Kod pacijenta obolelih od Parkinsonove bolesti sa blagim do umerenim oštećenjem bubrega (klirens kreatinina između 30 i 50 mL/min) nisu primećene promene u klirensu ropinirola, što ukazuje na to da u ovoj populaciji nije potrebno prilagođavanje doze.
U istraživanju upotrebe ropinirola kod pacijenta sa terminalnim stadijumom oboljenja bubrega (pacijenti na hemodijalizi) pokazalo se da je kod njih potrebno prilagođavanje doze na sledeći način:
Preporučena početna doza leka Ropinirol SR PharmaS je 2 mg jednom dnevno. Dalja povećanja doze treba zasnovati na toleranciji i efikasnosti. Preporučena maksimalna doza je 18 mg dnevno kod pacijenata koji redovno dobijaju dijalizu. Dopunske doze nakon dijalize nisu potrebne.
Nije istraživana upotreba ropinirola kod pacijenta sa ozbiljnim oštećenjem bubrega (klirens kreatinina manji od 30 mL/min) bez redovne hemodijalize.
Oštećenje jetre
Upotreba ropinirola kod pacijenta sa oštećenjem jetre nije istraživana. Ne preporučuje se primena ropinirola kod tih pacijenata.
Starije osobe
Klirens ropinirola se smanjuje za približno 15% kod pacijenta starijih od 65 godina. Iako nije neophodno prilagođavanje doze, dozu ropinirola treba titrirati na individualnom nivou, sa pažljivim praćenjem tolerancije, do optimalnog kliničkog odgovora. Kod pacijenta starosti 75 godina i starijih može se razmotriti i sporija titracija tokom uvođenja terapije.
Upotreba tableta ropinirola sa produženim oslobađanjem se ne preporučuje kod dece mlađe od 18 godina zbog nedostatka podataka o bezbednosti i efikasnosti.
Simptomi predoziranja ropinirolom vezani su generalno za njegovu dopaminergičku aktivnost. Ovi simptomi se mogu ublažiti odgovarajućom terapijom antagonistima dopamina kao što su neuroleptici ili metoklopramid.
Neželjeni događaji nabrojani su prema sistemima organa i učestalosti. Učestalost se definiše kao: veoma često (>1/10), često (>1/100, <1/10), povremeno (>1/1.000, <1/100), retko (>1/10.000, <1/1.000), veoma retko (<1/10.000) i nepoznato (ne može se proceniti na osnovu dostupnih podataka).
Tokom kliničkih ispitivanja, najčešće prijavljivana neželjena dejstva za tablete ropinirola sa produženim oslobađanjem bila su tokom monoterapije i diskinezija tokom dodatne terapije levodopom.
Sledeća neželjena dejstva su prijavljivana tokom kliničkih ispitivanja sa lekom ropinirol tablete sa produženim oslobađanjem u dozama do 24 mg na dan.
Kod monoterapije | Kod dodatne terapije | |
Psihijatrijski poremećaji | ||
Često | Halucinacije | Halucinacije |
Poremećaji nervnog sistema | ||
Veoma često | Pospanost | Diskinezija Kod pacijenta sa uznapredovalom Parkinsonovom bolešću, diskinezije su se mogle javiti tokom inicijalne titracije ropinirola. U kliničkim istraživanjima je pokazano da smanjenje doze levodopa može da ublaži diskineziju |
Često | Vrtoglavica (uključujući vertigo) | Pospanost, vrtoglavica (uključujući vertigo) |
Vaskularni poremećaji | ||
Često | Posturalna hipotenzija, hipotenzija |
Povremeno | Posturalna hipotenzija, hipotenzija | |
Gastrointestinalni poremećaji | ||
Veoma često | Mučnina | |
Često | Opstipacija | Mučnina, opstipacija |
Opšti poremećaji i reakcije na mestu primene | ||
Često | Periferni edem | Periferni edem |
Osim nabrojanih neželjenih reakcija na lek, zabeležene su i sledeće reakcije sa film tabletama ropinirola sa trenutnim oslobađanjem kod pacijenata obolelih od Parkinsonove bolesti tokom kliničkih istraživanja (sa dozama i do 24 mg dnevno) i/ili iz izveštaja nakon pojave leka na tržištu.
Kod monoterapije | Kod dodatne terapije | ||
Imunološki poremećaji | |||
Nepoznato | Reakcije preosetljivosti (uključujući urtikariju, angioedem, osip, pruritus) | ||
Psihijatrijski poremećaji | |||
Često | zbunjenost | ||
Povremeno | Psihotične reakcije (osim halucinacija), uključujući delirijum, deluzije, paranoju. | Psihotične reakcije (osim halucinacija), uključujući delirijum, deluzije, paranoju. | |
Nepoznato | Poremećaji kontrole impulsa, uključujući kompulzivni nagon za kockanjem i hiperseksualnost i povećan libido, prijavljivani su u izveštajima nakon pojave leka na tržištu | ||
Poremećaji nervnog sistema |
Veoma često | Sinkopa | Pospanost | |
Povremeno | Iznenadno nastupanje sna i preterana somnolencija tokom dana | Iznenadno nastupanje sna i preterana somnolencija tokom dana | |
Ropinirol je povezan sa somnolencijom, a povremeno je bio povezan i sa preteranom somnolencija tokom dana i epizodama iznenadnog nastupanja sna. | |||
Vaskularni poremećaji | |||
Povremeno | Posturalna hipotenzija ili hipotenzija je retko ozbiljna | ||
Gastrointestinalni poremećaji | |||
Veoma često | Mučnina | ||
Često | Povraćanje, gorušica, bol u abdomenu | Gorušica | |
Hepatobilijarni poremećaji | |||
Nepoznato | Hepatičke reakcije, uglavnom povećani enzimi jetre | ||
Opšti poremećaji i reakcije na mestu primene | |||
Često | Edem nogu |
Potražite neki drugi lek