Unitropic 1%


Aktivna supstanca: Tropikamid

Lek Unitropic 1%, kapi za oči, rastvor sadrži aktivnu supstancu tropikamid koja pripada grupi lekova pod nazivom antiholinergici.
Koristi se za širenje zenica oka (midrijazu) kako bi se olakšao pregled očiju, kao i za opuštanje mišića oka (cikloplegija) kod pregleda vida.
Lek Unitropic 1% može da se koristi pre ili nakon hirurške intervencije na oku.



Ukoliko imate glaukom ili imate sklonost da dobijete glaukom.
- Ukoliko ste alergični na tropikamid ili na bilo koju od pomoćnih supstanci leka 
Obratite se lekaru za savet. 

- Obratite se lekaru za savet. Upotreba ovog leka može da izazove:
● Povišen očni pritisak. Neophodno je da proverite očni pritisak pre započinjanja terapije, posebno ukoliko ste starija osoba;
● Promene ponašanja (posebno kod odojčadi i dece).
- Ukoliko su Vam oči crvene.
- Ukoliko ne možete da primenjujete lekove pod imenom beladona alkaloidi (verovatnije je da Vam se jave neželjene reakcije).
Ukoliko se nešto od navedenog odnosi na Vas, možda ćete moći da primite lek Unitropic 1%, ali o tome prvo treba da porazgovarate sa Vašim lekarom.
Deca:
- Ne primenjujte ovaj lek u koncentracijama većim od 0,5% kod male odojčadi, jer postoji rizik od teških neželjenih reakcija.
- Savetuje se poseban oprez kada se lek Unitropic 1% primenjuje kod odojčadi, male ili prevremeno rođene dece, dece sa Daunovim sindromom, spastičnom paralizom ili oštećenjem mozga. Posavetujte se sa lekarom, jer ovaj lek može da izazove ozbiljne neželjene reakcije.

Obavestite Vašeg lekara ukoliko uzimate, donedavno ste uzimali ili ćete možda uzimati bilo koje druge lekove.
Ovo je izuzetno važno ukoliko primenjujete lekove za lečenje alergija, depresije, anksioznosti, srčanih oboljenja, astme ili drugih problema sa disanjem, bolesti kretanja (kinetoza), Parkinsonove bolesti, problema sa bešikom ili gastrointestinalnih problema

Ukoliko ste trudni ili dojite, mislite da ste trudni ili planirate trudnoću, obratite se Vašem lekaru za savet pre nego što primite ovaj lek.

Tokom primene ovog leka mogu da se jave prolazna vrtoglavica, zamućen vid i osetljivost na svetlost. Nemojte da vozite niti upravljate mašinama ukoliko vam vid nije jasan. Ovi efekti mogu da traju i do 6 sati nakon primene leka. 

Doziranje
Odrasli, stariji i deca:
Pregled očnog dna
1 kap 1% rastvora ukapati u donju konjunktivalnu kesicu oba oka za postizanje midrijaze u svrhu dijagnostike, 15-20 minuta pre dijagnostike.
Cikloplegija radi utvrđivanja refrakcije
Jedna ili dve kapi 1% rastvora u razmaku od 5 minuta. U slučaju potrebe, nakon 20 do 30 minuta, ukapati još jednu kap radi produženog dejstva.
Primena leka kod dece
Tropikamid je neadekvatan za postizanje cikloplegije kod dece. Zahteva se cikloplegik snažnijeg dejstva kao što je atropin. Ne smeju se koristiti koncentracije veće od 0,5% kod male odojčadi.
Način primene:
Okularna upotreba.
Dužina primene leka zavisi od potrebne dijagnostike za koju je lek Unitropic 1% namenjen i nju određuje lekar za svakog pacijenta pojedinačno.
Lek primenjuje lekar ili za to obučeno zdravstveno osoblje. Posle svakog ukapavanja u donju konjunktivalnu kesicu, pacijent treba da zatvori oko na trenutak da bi se kap ravnomerno rasporedila.
Preporuka: da bi se resorpcija aktivne supstance kroz suzni kanal održala na što nižem nivou, posle aplikacije ovih kapi za oči treba blago pritisnuti suznu kesicu u unutrašnjem uglu oka u trajanju od dva (2) minuta.
Lek Unitropic 1% može biti štetan, naročito kod dece, ako se slučajno proguta ili se upotrebi prevelika doza.
Ako dođe do ovoga, površinu tela odojčadi ili dece treba održavati vlažnom i primeniti odgovarajuće medicinske mere.

Lek primenjuje lekar ili obučeno zdravstveno osoblje. Primenom preporučene doze nije verovatno da može doći do predoziranja. Ako dođe do slučajnog prekoračenja doze ili ako se slučajno proguta lek, može doći do sistemske toksičnosti, naročito kod dece.
Simptomi predoziranja su: crvenilo i suvoća kože (osip može biti prisutan kod dece). Zamućen vid, brz i nepravilan rad srca, povišena telesna temperatura , nadutost stomaka kod odojčadi, konvulzije, halucinacije ili gubitak koordinacije.
U slučaju teškog predoziranja ili slučajnog gutanja, odmah potražite pomoć lekara, jer može da dođe do pojave teških reakcija (posebno kod dece).
Ukoliko se primenjuju druge kapi za oči ili masti za oči, sačekati najmanje 5 minuta između primene dva leka.
Mast za oči treba primeniti na kraju.
Ukoliko imate dodatnih pitanja u vezi sa primenom ovog leka, obratite se lekaru

Kao i svi lekovi, ovaj lek može da prouzrokuje neželjena dejstva, iako ona ne moraju da se jave kod svih pacijenata koji uzimaju ovaj lek.
Moguća je pojava sledećih neželjenih reakcija na oku:
privremeno zamućen vid, osetljivost na svetlost, bol, iritacija, crvenilo, povećanje zenice, povišen očni pritisak (koji može da izazove glavobolju).
Mogu da se jave i druge neželjene reakcije, kao što su:
vrtoglavica, glavobolje, nesvestica, pad krvnog pritiska, mučnina i osip. Psihotične reakcije i poremećaji ponašanja su primećeni kod upotrebe ove grupe lekova, posebno kod dece, crvenilo na koži, suvoća mukoznih membrana, suvoća kože, nepravilan srčani ritam, smanjeno znojenje i suvoća usta, zatvor, hitnu
potrebu za mokrenjem, otežano mokrenje i nemogućnost (potpunog) pražnjenja bešike, smanjena sekrecija iz
nosa, smanjena bronhijalna sekrecija i sekrecija suza.
Dodatna neželjena dejstva kod dece :
može izazvati poremećaje centralnog nervnog sistema, koji mogu da budu opasni za odojčad i decu.
Povećan rizik od sistemske toksičnosti primećen je kod odojčadi, male ili prevremeno rođene dece, dece sa Daunovim sindromom, spastičnom paralizom ili oštećenjem mozga. Kod dece se mogu javiti povraćanje, vrtoglavica i teturanje, a kod odojčadi nadimanje u stomaku.
U slučaju pojave težih reakcija kao što su konfuzija, uzbuđenost, halucinacije, pojačana pospanost, ubrzano disanje i promene pulsa, neophodna je hitna medicinska pomoć i nadzor. 

Potražite neki drugi lek