Victoza


Aktivna supstanca: Liraglutid

Victoza rastvor za injekciju u penu sa uloškom 6 mg/mL
Pakovanje: pen sa uloškom; 2x3mL pen sa uloškom; 3x3mL

Victoza sadrži aktivnu supstancu liraglutid, koja pomaže organizmu da se smanji nivo šećera u krvi, samo kada je šećer u krvi isuviše visok. Ovaj lek takođe usporava prolaz hrane kroz stomak.
Victoza se koristi uz druge lekove za lečenje dijabetesa kada oni nisu dovoljni za kontrolisanje nivoa šećera u krvi. Ovi lekovi mogu biti:
- oralni antidijabetici (kao što su metformin, pioglitazon, lekovi iz grupe sulfoniluree) i/ili bazalni insulin, tip insulina koji deluje tokom celog dana.



- Ako ste alergični na liraglutid ili na neku od pomoćnih supstanci koje sadrži ovaj lek.

Razgovarajte sa Vašim lekarom, farmaceutom ili medicinskom sestrom:
  • pre upotrebe leka Victoza.
  • Ako imate ili ste imali oboljenje pankreasa.

Ovaj lek ne treba da koristite ako imate dijabetes tip 1 (Vaše telo uopšte ne stvara insulin) ili dijabetesnu ketoacidozu (komplikaciju dijabetesa sa visokim šećerom u krvi i pojačanim naporom pri disanju). Ovaj lek nije insulin i iz tog razloga se ne sme koristiti kao zamena za insulin.

Upotreba leka Victoza se ne preporučuje ukoliko imate ozbiljno oboljenje bubrega ili ste na dijalizi.
Iskustvo sa primenom ovog leka kod pacijenata koji imaju probleme sa jetrom je malo. Ovaj lek se ne preporučuje ukoliko imate oboljenje jetre.
Iskustvo je malo ili nema iskustva sa primenom ovog leka kod pacijenata sa srčanom insuficijencijom. Ovaj lek se ne preporučuje ukoliko imate ozbiljnu srčanu insuficijenciju.
Upotreba ovog leka se ne preporučuje ukoliko imate ozbiljne probleme sa stomakom ili želucem, što može dovesti do odloženog pražnjenja stomaka (gastropareze) ili inflamatornog oboljenja creva.
Ako imate simptome akutnog pankreatitisa, kao što su neprekidan, jak bol u stomaku, treba odmah da se obratite lekaru.
Ukoliko imate oboljenje štitaste žlezde, uključujući čvorove po žlezdi i uvećanje štitaste žlezde, posavetujte se sa Vašim lekarom.
Kada započinjete terapiju lekom Victoza, u nekim slučajevima može doći do gubitka tečnosti/dehidratacije,
npr. ukoliko se jave mučnina, povraćanje i dijareja. Dehidrataciju je važno sprečiti uzimanjem velikih količina tečnosti. Ukoliko imate bilo kakvih pitanja ili sumnji, obratite se Vašem lekaru.

Molimo Vas da se konsultujete sa svojim lekarom, farmaceutom ili medicinskom sestrom ako uzimate,nedavno ste uzimali ili ćete možda uzimati druge lekove.
Naročito se konsultujte sa svojim lekarom, medicinskom sestrom ili farmaceutom ako uzimate lekove koji sadrže neku od sledećih aktivnih supstanci:
  • Sulfonilureu (kao što su glimepirid ili glibenklamid). Možete doživeti epizodu hipoglikemije (nizak šećer u krvi) ako primenjujete lek Victoza zajedno sa lekom iz grupe sulfoniluree, jer sulfonilurea povećava rizik od hipoglikemije. Kada prvi put započnete istovremeno da primenjujete ove lekove, Vaš lekar može da Vam odredi smanjenje doze leka iz grupe sulfoniluree. Molimo Vas da pogledate pod 4 o znacima upozorenja za nizak nivo šećera u krvi. Ako uzimate i sulfonilureu (kao što je glimepirid ili glibenklamid) lekar Vas može uputiti da proveravate nivo šećera u krvi. To će pomoći Vašem lekaru da odluči da li je potrebno promeniti dozu sulfoniluree.
  • Varfarin ili druge lekove protiv zgrušavanja krvi. Možda će biti potrebne učestalije analize krvi kako bi se odredila sposobnost zgrušavanja krvi.

Ako ste trudni, pretpostavljate da ste trudni ili planirate trudnoću, obratite se svom lekaru za savet. Lek Victoza ne treba da se primenjuje u trudnoći, jer nije poznato da li može da naškodi Vašem nerođenom detetu.
Nije poznato da li lek Victoza prelazi u mleko dojilja, iz tog razloga nemojte primenjivati ovaj lek ako dojite.

Nizak nivo šećera u krvi (hipoglikemija) može smanjiti Vašu sposobnost koncentracije. Izbegavajte vožnju ili rukovanje mašinama ukoliko osetite znake hipoglikemije. Molimo Vas da pogledate pod 4 o znacima
upozorenja za nizak nivo šećera u krvi. Molimo Vas obratite se svom lekaru za dodatne informacije u vezi sa ovim.

Ovaj lek uvek primenjujte na način kako Vam je Vaš lekar preporučio. Ako niste sigurni kako da ga upotrebljavate, konsultujte se sa svojim lekarom, farmaceutom ili medicinskom sestrom.
  • Početna doza je 0,6 mg jednom dnevno, najmanje nedelju dana.
  • Vaš lekar će Vam reći kada da povećate dozu na 1,2 mg jednom dnevno.
  • Vaš lekar će Vam možda reći da još povećate dozu na 1,8 mg jednom dnevno, ako se primenom doze od 1,2 mg ne postiže adekvatna kontrola šećera u krvi.
Ne menjajte svoju dozu leka, osim ukoliko Vaš lekar odredi drugačije.
Victoza se primenjuje ubrizgavanjem pod kožu (supkutano). Nemojte lek primenjivati intravenski ili intramuskularno. Najbolja mesta da sebi ubrizgate lek su prednja strana bedra, stomak (abdomen) ili nadlaktica.
Lek možete sebi ubrizgati u bilo koje doba dana, nezavisno od obroka. Kada ustanovite koje vreme tokom dana je najpogodnije, poželjno je da lek Victoza ubrizgavate približno u to isto vreme svakog dana.
Pre nego što prvi put upotrebite pen sa uloškom, Vaš lekar ili medicinska sestra će Vam pokazati kako da ga koristite.

Detaljna uputstva za upotrebu nalaze se na drugoj strani ovog uputstva.

Upotreba leka Victoza se ne preporučuje kod dece i adolescenata ispod 18 godina starosti, s obzirom da bezbednost i efikasnost kod ove starosne grupe nije još uvek potvrđena.

Ako primenite više leka Victoza nego što bi trebalo, odmah se obratite svom lekaru. Možda će Vam biti potrebna lekarska pomoć. Mogu se javiti mučnina, povraćanje ili dijareja.

Ako zaboravite da primenite dozu leka, ubrizgajte lek Victoza čim se setite.
Međutim, ukoliko je prošlo više od 12 časova otkako ste primenili lek Victoza, preskočite tu dozu koju stepropustili. Zatim primenite svoju sledeću dozu u uobičajeno vreme sledećeg dana.
Nemojte primenjivati dodatnu dozu ili povećavati dozu sledećeg dana da biste nadoknadili propuštenu.

Nemojte prestati sa primenom leka Victoza, a da se prethodno ne posavetujete sa svojim lekarom. Ako prestanete sa primenom ovog leka, može se dogoditi da Vam skoči nivo šećera u krvi.
Ako imate bilo kakvih dodatnih pitanja kako da koristite ovaj lek, konsultujte svog lekara, farmaceuta ili medicinsku sestru.

Kao i svi lekovi, i ovaj lek može ispoljiti neželjena dejstva, mada se ona ne moraju javiti kod svih pacijenata.
Ozbiljna neželjena dejstva
Česta: mogu da se jave kod najviše 1 na 10 pacijenata koji uzimaju lek
  •  Hipoglikemija (nizak nivo šećera u krvi). Znaci koji upozoravaju na nizak nivo šećera u krvi mogu se iznenada javiti i uključuju: hladan znoj, hladnu bledu kožu, glavobolju, ubrzan srčani rad, mučninu, izrazit osećaj gladi, promene vida, osećaj pospanosti, osećaj slabosti, nervozu, anksioznost, konfuziju, teškoće u koncentraciji, drhtanje (tremor). Vaš lekar će Vam objasniti kako da postupate u slučaju niskog nivoa šećera u krvi i šta da učinite ako primetite ove znake upozorenja. Verovatnije je da se ovo može dogoditi ukoliko uzimate sulfonilureu ili bazalni insulin zajedno sa lekom Victoza. Vaš lekar Vam može smanjiti dozu ovih lekova pre nego što počnete sa primenom leka Victoza.
Retka: mogu da se jave kod najviše 1 na 1000 pacijenata koji uzimaju lek 
  • Ozbiljan oblik alergijske reakcije (anafilaktička reakcija) sa dodatnim simptomima kao što su problemi pri disanju, otok grla i lica, ubrzano lupanje srca itd. Ukoliko osetite ove simptome, odmah potražite medicinsku pomoć i obavestite Vašeg lekara što je pre moguće.
  • Opstrukcija creva. Težak oblik zatvora sa dodatnim simptomima kao što su bol u stomaku, nadutost, povraćanje, i dr.
Veoma retka: mogu da se jave kod najviše 1 na 10000 pacijenata koji uzimaju lek
  • Slučajevi upale pankreasa (pankreatitis). Pankreatitis može biti ozbiljno, potencijalno životno ugrožavajuće medicinsko stanje. Obustavite primenu leka Victoza i odmah se obratite lekaru ako primetite bilo koje od navedenih ozbiljnih neželjenih dejstava:
jak i uporan bol u abdomenu (područje trbuha) koji se može proširiti na leđa, kao i mučninu i povraćanje, jer to mogu biti znaci upale pankreasa (pankreatitisa).
Ostala neželjena dejstva
  • Veoma česta: mogu da se jave kod više od 1 na 10 pacijenata koji uzimaju lek 
  • Mučnina (gađenje). Obično vremenom prolazi.
  • Dijareja. Obično vremenom prolazi.
Česta: mogu da se jave kod najviše 1 na 10 pacijenata koji uzimaju lek
  • Povraćanje.
Kada započinjete terapiju lekom Victoza, u nekim slučajevima može doći do gubitka tečnosti/dehidratacije, npr. u slučaju povraćanja, mučnine i dijareje. Važno je izbeći dehidrataciju uzimanjem velike količine tečnosti.
  • Glavobolja
  • Teškoće pri varenju
  • Upala sluzokože želuca (gastritis). Znaci gastritisa su bol u želucu, mučnina i povraćanje.
  • Gastrična ezofagealna refluksna bolest (GERB). Znak ovog oboljenja je gorušica.
  • Bolan ili otečen trbuh (abdomen)
  • Abdominalni poremećaji
  • Zatvor
  • Gasovi (nadimanje)
  • Smanjen apetit
  • Bronhitis
  • Običan nazeb
  • Vrtoglavica
  • Ubrzan puls
  • Umor
  • Zubobolja
  • Reakcije na mestu uboda (kao što su modrice, bol, iritacija, svrab i crvenilo).

Povremena: mogu da se jave kod najviše 1 na 100 pacijenata koji uzimaju lek

  • Alergijske reakcije kao što su svrab i urtikarija (vrsta kožnog osipa).
  • Dehidratacija, ponekad sa smanjenjem funkcije bubrega.
  •  Slabost (kada se ne osećate dobro)

Prijavljivanje neželjenih reakcija
Ukoliko Vam se ispolji bilo koja neželjena reakcija, potrebno je da o tome obavestite lekara, farmaceuta ilimedicinsku sestru. Ovo uključuje i svaku moguću neželjenu reakciju koja nije navdena u ovom uputstvu.
Prijavljivanjem neželjenih reakcija možete da pomognete u proceni bezbednosti ovog leka. Sumnju na neželjene reakcije možete da prijavite Agenciji za lekove i medicinska sredstva Srbije (ALIMS):

Agencija za lekove i medicinska sredstva Srbije
Nacionalni centar za farmakovigilancu
Vojvode Stepe 458, 11221 Beograd
Republika Srbija
website: www.alims.gov.rs
e-mail: [email protected]

Potražite neki drugi lek