Adrianol


Aktivne supstance: Fenilefrin, Lerimazolin

Lek Adrianol sadrži aktivne supstance fenilefrin-hidrohlorid i lerimazolin-hidrohlorid, koje pripadaju grupi dekongestiva i ostalih nazalnih preparata za lokalnu primenu. Deluje tako što u krvnim sudovima sluznice
nosa izaziva sužavanje krvnih sudova i dekongestiju što olakšava disanje, pražnjenje sinusa i izjednačavanje pritisaka nazalnog dela ždrela i srednjeg uha preko Eustahijeve tube.
Adrianol se koristi za ublažavanje simptoma zapušenog nosa koji su povezani sa zapaljenjem sluzokože nosa (rinitis). 



Adrianol ne smete primenjivati:
-ako ste alergični na neku od aktivnih supstanci leka (fenilefrin-hidrohlorid, lerimazolin-hidrohlorid ili neku od pomoćnih supstanci u leku)
-ako bolujete od hipertireoze (povišena aktivnost tiroidne žlezde)
-ako bolujete od ishemijske bolesti srca
-ako imate hipertenziju (povišen krvni pritisak)
-ako imate feohromocitom (tumor nadbubrežne žlezde)
-ako Vam je poremećena funkcija jetre i/ili bubrega
-ako imate glaukom (povišen očni pritisak)
-ako imate rhinitis sicca (hronični oblik suvoće nosne sluznice)
-nakon transsfenoidalne hipofizektomije ili drugih operativnih zahvata koji oslobađaju tvrdu moždanicu (dura mater)
-ako ste trudni ili dojite.

Razgovarajte sa svojim lekarom ili farmaceutom pre primene leka Adrianol.
Sa oprezom primenjivati kod dijabetičara i kod hipertrofije prostate, jer može doći do poremećaja regulaciju glikemije i može se isprovocirati napad anurije (prestanak mokrenja).
Ukoliko bolujete od porfirije, Vaš lekar će Vam propisati lek samo ukoliko proceni da je korist veća od rizika primene leka.
Sistemska neželjena dejstva su češća kod kardiovaskularnih bolesnika, dece i starijih osoba. Voditi računa da, iako se lokalno primenjuju, fenilefrin i lerimazolin se dovoljno resorbuju da stupe u reakciju sa drugim lekovima. Naročito treba voditi računa kod istovremene primene inhibitora MAO i lekova koji prazne depoe kateholamina, jer potenciraju sistemske kardiovaskularne efekte fenilefrina i lerimazolina.
Lek se ne sme primenjivati duže od 5 dana!
Ukoliko simptomi ne prestaju nakon 3 dana terapije, potražite savet lekara.
Produžena primena može da dovede do rhinitis medicamentosa („rebound“, ili povratna kongestija nosne sluznice) što se može manifestovati hroničnim oticanjem nosne sluzokože, prolaznim osećajem paljenja, peckanja, kijanjem, pojačanim curenjem iz nosa i/ili sušenjem sluzokože. Ovi simptomi mogu da traju i 2 do 4 nedelje nakon prekida primene leka. Zbog toga treba izbegavati produženu primenu leka Adrianol. 3 od 6
Ukoliko se kod Vas ovo javi potražite savet lekara.
Biće potrebno da sporo obustavljate primenu leka Adrianol. U nekim slučajevima može biti potrebna upotreba lekova kao što su kortikosteroidi.
Spavanje u položaju u kojem su nozdrve okrenute na gore može da pomogne kod ublažavanja kongestije.
Simptomi se obično povlače nakon obustave leka tokom jedne nedelje ili duže. 

Obavestite Vašeg lekara ili farmaceuta ukoliko upotrebljavate, ili ste donedavno upotrebljavali ili ćete uzimati bilo koje druge lekove.
- Oksitocin potencira hipertenzivni efekat fenilefrina
- Simpatomimetici i fenilefrin mogu izazvati tahikardiju (ubrzan srčani rad).
- Opšti anestetici koji senzibilišu miokard na kateholamine mogu sa fenilefrinom u kombinaciji da izazovu aritmije.
- MAO inhibitori (koriste se u terapiji depresije) povećavaju oralnu bioiskoristljivost i smanjuju razgradnju fenilefrina i potenciraju njegove efekte kao i efekte lerimazolina na kardiovaskularni sistem.
- Rezerpin (koristi se u terapiji visokog krvnog pritiska) i drugi lekovi koji prazne depoe kateholamina potenciraju efekte fenilefrina i lerimazolina.
- Atropin-sulfat potencira efekte fenilefrina na srce.
- Ergot alkaloidi potenciraju efekte fenilefrina na krvni pritisak.
- Digitalis (koristi se u terapiji oboljenja srca) takođe može da poveća osetljivost srca na fenilefrin.
- Diuretici (lekovi za izmokravanje), naročito furosemid mogu smanjiti efekat fenilefrina na krvni pritisak.

Ne postoje podaci o primeni fenilefrina i lerimazolina u toku trudnoće. Treba imati u vidu da se radi o vazokonstriktorima koji mogu da poremete cirkulaciju u placenti i izazovu ishemiju ploda. Pored toga
fenilefrin može izazvati prevremene kontrakcije uterusa. Prolaskom kroz placentu, lek može da izazove hipertenziju i refleksnu bradikardiju kod fetusa.
Takođe, ne postoje podaci o izlučivanju leka u mleko dojilje.
S obzirom na to da se aktivne supstance leka mogu resorbovati nakon lokalne primene, kontraindikovana je primena ovog leka kod trudnica i žena koje doje. 

Kada se koristi prema priloženom uputstvu lek nema uticaja na upravljanje vozilima i rukovanje mašinama

Ukoliko ste primenili više leka Adrianol, može doći do porasta krvnog pritiska i/ili usporenja rada srca.
Ukoliko ste primenili veću dozu Adrianol kapi nego što bi trebalo, odmah razgovarajte sa Vašim lekarom ili farmaceutom.

Nikada ne uzimajte duplu dozu da nadomestite to što ste preskočili da primenite lek!

Lek Adrianol ne treba da se koristi duže od 5 dana u kontinuitetu.
Ako imate dodatnih pitanja o primeni ovog leka, obratite se svom lekaru ili farmaceutu

Kao i svi lekovi, ovaj lek može da prouzrokuje neželjena dejstva, iako ona ne moraju da se jave kod svih pacijenata koji uzimaju ovaj lek.
Neželjena dejstva se mogu ispoljiti lokalno tj. na mestu primene, ali i sistemski, tj. u vidu opštih znakova i simptoma.
Neželjena dejstva koja su se javila na mestu primene leka:
- Iritacija (peckanje, svrab, osećaj žarenja, kijanje);
- Alergija i ukrštena alergijska reakcija sa pseudoefedrinom;
- Nakon prestanka primene može se javiti vazodilatacija (širenje krvnih sudova) u nosnoj sluzokoži ili čak lekom izazvano hronično zapaljenje sluzokože nosa. Ovo nastaje najčešće kod prekomerne upotrebe kapi.
- Sistemska neželjena dejstva:Povišen krvni pritisak; Kod dece to je praćeno i glavoboljom i povraćanjem.
- Plućni edem;
- Aritmije (nepravilan srčani ritam);
- Halucinacije i psihijatrijski poremećaji.
Sledeća neželjena dejstva su zabeležena kod upotrebe fenilefrina:
- česta neželjena dejstva (mogu da se jave kod najviše 1 na 10 pacijenata koji uzimaju lek): peckanje i suvoća sluzokože nosa, kijanje.
- povremena neželjena dejstva (mogu da se jave kod najviše 1 na 100 pacijenata koji uzimaju lek): nakon prestanka primene, pojačano oticanje sluzokože nosa, krvarenje iz nosa, reakcije preosetljivosti (angioedem, osip, svrab).
- retka neželjena dejstva (mogu da se jave kod najviše 1 na 1000 pacijenata koji uzimaju lek): lupanje srca, tahikardija, hipertonija (povišen pritisak).
- veoma retka neželjena dejstva (mogu da se jave kod najviše 1 na 10000 pacijenata koji uzimaju lek): nemir, umor (pospanost, sedacija), glavobolja, halucinacije (pre svega kod dece), aritmije, gušenje u snu kod
mlade odojčadi i novorođenčadi (apnea), konvulzije (posebno kod dece).
Ako primetite bilo koje simptome koji bi mogli biti neželjena reakcija na Adrianol, a nisu pomenuti u ovomuputstvu, obavestite Vašeg lekara ili farmaceuta.

Prijavljivanje neželjenih reakcija
Ukoliko Vam se ispolji bilo koja neželjena reakcija, potrebno je da o tome obavestite lekara, farmaceuta ili medicinsku sestru. Ovo uključuje i svaku moguću neželjenu reakciju koja nije navedena u ovom uputstvu.
Prijavljivanjem neželjenih reakcija možete da pomognete u proceni bezbednosti ovog leka. Sumnju na neželjene reakcije možete da prijavite Agenciji za lekove i medicinska sredstva Srbije (ALIMS).

Potražite neki drugi lek