Adriblastina CS


Aktivna supstanca: Doksorubicin

Adriblastina® CS, 2 mg/mL, rastvor za injekciju 

Lek Adriblastina CS je rastvor za injekciju koji sadrži aktivnu supstancu doksorubicin-hidrohlorid. Pripada grupi lekova koji se nazivaju citotoksični lekovi, koji se primenjuju u hemioterapiji. Lek Adriblastina CS usporava ili zaustavlja rast ćelija koje aktivno rastu, poput ćelija raka, i povećava verovatnoću da te ćelije umru. Ovaj lek pomaže u selektivnom ubijanju ćelija raka, ali ne i ćelija normalnog, zdravog tkiva. Lek Adriblastina CS može da se primenjuje u terapiji kod odraslih osoba i kod dece. 

Lek Adriblastina CS se primenjuje u lečenju različitih tipova raka, bilo samostalno ili u kombinaciji sa drugim lekovima. Način na koji se ovaj lek primenjuje zavisi od vrste raka koji se leči. 

Lek Adriblastina CS je posebno koristan u terapiji raka dojke i pluća. Pored toga, ovaj lek se može primenjivati za lečenje raka tkiva koja stvaraju krv, poput malignih limfoma, leukemija i multiplog mijeloma.



Lek Adriblastina CS ne smete koristiti:

• Ukoliko ste alergični (preosetljivi) na aktivnu supstancu doksorubicin ili na bilo koji drugi sastojak leka Adriblastina CS  ili na druge slične lekove koji se nazivaju antraciklini ili antracenedioni;

Lek Adriblastina CS se ne sme primenjivati intravenski (direktno u venu):

• Ukoliko ste alergični (preosetljivi) na aktivnu supstancu doksorubicin ili na bilo koji drugi sastojak leka Adriblastina CS ili na druge slične lekove koji se nazivaju antraciklini ili antracenedioni;
• Ukoliko imate mali broj krvnih ćelija, pošto ih primena ovog leka može još više smanjiti;
• Ukoliko ste prethodno lečeni visokim dozama doksorubicina ili sličnih hemioterapijskih lekovima poput idarubicina, epirubicina ili daunorubicina, pošto ranija terapija ovim ili sličnim lekovima može povećati rizik od neželjenih dejstava na lek Adriblastina CS;
• Ukoliko ste ranije imali ozbiljnih problema sa srcem, ili ako sada primate terapiju za lečenje srčanih problema;
• Ukoliko imate teško oštećenje funkcije jetre.
Lek Adriblastina CS se ne sme primenjivati direktnim ubrizgavanjem u mokraćnu bešiku ukoliko imate:
• infekciju urinarnog trakta (organi za stvaranje i izbacivanje mokraće),
• zapaljenje mokraćne bešike
• prisutnu krv u mokraći (hematurija)

Vaš lekar će pažljivo proceniti Vaše zdravstveno stanje pre nego što propiše primenu leka Adriblastina CS. Ukoliko ste primili ili treba da primite neku vakcinu, uverite se da Vaš lekar zna za to pre nego što počnete da primate lek Adriblastina CS.

Drugi antikancerski lekovi:

Postoji veća verovatnoća da će se javiti problemi ukoliko ste dobijali druge lekove protiv raka, naročito u visokim dozama neposredno pre ili u isto vreme kad i lek Adriblastina CS. Lekar će predvideti potrebno vreme da se oporavite od efekata predhodno primenjenih lekova protiv raka pre nego što započnete terapiju lekom Adriblastina CS. Vaš lekar će želeti da Vas pažljivo prati tokom i nakon terapije.

Važne informacije o nekim sastojcima leka Adriblastina CS 

Lek Adriblastina CS sadrži 0,153 mmoL (3,53 mg) natrijuma po mL. 

Bočica sa 5 mL rastvora za injekciju sadrži manje od 1 mmol (23 mg) natrijuma, odnosno suštinski je bez natrijuma.

Bočica sa 25 mL rastvora za injekciju sadrži 3,8 mmol natrijuma. Savetuje se poseban oprez prilikom upotrebe kod pacijenata koji su na dijeti u kojoj se kontroliše unos natrijuma.

Primena drugih lekova:

Obavestite Vašeg lekara ili farmaceuta ukoliko koristite ili ste nedavno koristili bilo koje druge lekove, uključujući i lekove koji se izdaju bez lekarskog recepta. To se naročito odnosi na:
• Ciklosporin (lek za suzbijanje imunološkog odgovora): istovremena primena može pojačati efekte leka Adriblastina CS;
• Blokatore kalcijumskih kanala (lekovi koji se koriste u lečenju srčanih oboljenja);
• Sorafenib (koji se koristi u lečenju inoperabilnog karcinoma jetre, rak koji se ne može operisati i uznapredovalog karcinoma bubrega).

Lek Adriblastina CS se primenjuje intravenski tako da uzimanje hrane i pića nije u direktnoj vezi sa primanjem leka.

 

Trudnoća

Lek Adriblastina CS može da ošteti plod tokom trudnoće. Ne bi trebalo da zatrudnite dok Vi ili Vaš partner primate terapiju lekom Adriblastina CS. Ukoliko ste seksualno aktivni, preporučuje Vam se upotreba efikasne metode zaštite od trunoće da biste sprečili trudnoću tokom terapije, bilo da ste muškarac ili žena. Lek može prouzrokovati urođene mane, i zbog toga je važno da saopštite Vašem lekaru ukoliko mislite da ste trudni. 

Dojenje

Ne trebate da dojite dok primate lek Adriblastina CS. Pre nego što počnete terapiju ovim lekom potrebno je da prestanete da dojite, pošto deo leka može dospeti u Vaše mleko i može naškoditi Vašem detetu.

Pitajte Vašeg lekara ili farmaceuta za savet pre nego što uzmete bilo koji lek.

Dejstvo doksorubicina na sposobnost upravljanja motornim vozilima i rukovanja mašinama nije ispitivano.

Ukoliko Vam je propisan lek Adriblastina CS, primićete ga isključivo pod nadzorom lekara ili medicinske sestre sa iskustvom u primeni hemioterapije.

Lek Adriblastina CS će Vam biti dat putem infuzije u venu. Doza se određuje uzimajući u obzir Vašu bolest, visinu i telesnu masu. Lekar će na osnovu Vaše visine i telesne mase izračunati površinu Vašeg tela, a na osnovu tog podatka će izračunati dozu (doza se obično izračunava kao „miligrami po kvadratnom metru“ ‒mg/m2). Vašlekar će propisati potrebnu količinu leka (dozu) i broj dana terapije u zavisnosti od Vašeg stanja i druge terapije koju možda primate.

Mada ponekad jedan ciklus terapije može biti dovoljan, uobičajeno je da Vaš lekar preporuči naredne cikluse u razmaku od jedne, tri ili četiri nedelje. Možda će biti potrebno nekoliko ciklusa da bi se Vaša bolest stavila pod kontrolu i da biste se Vi bolje osećali.

Lek Adriblastina CS se takođe može ubrizgati direktno u mokraćnu bešiku, da bi se lečio karcinom mokraćne bešike, ili radi sprečavanja njegovog ponovnog nastanka posle operativnih zahvata na bešici. Doza zavisi od toga koju vrstu karcinoma mokraćne bešike imate. Kada se ovaj lek ubrizgava direktno u mokraćnu bešiku, savetuje se da ne pijete nikakvu tečnost tokom 12 sati pre početka terapije kako bi se izbeglo neželjeno razblaživanje leka mokraćom u mokraćnoj bešici. Dodatne informacije vezane za pravilnu primenu leka Adriblastina CS dobićete od lekara.

Ako imate bilo kakvih dodatnih pitanja o primeni ovog leka, obratite se Vašem lekaru ili farmaceutu.

Redovni pregledi kod Vašeg lekara dok ste na terapiji lekom Adriblastina CS
Vaš lekar će redovno vršiti sledeće preglede:

• Krvi ‒ da bi se utvrdilo da li postoji manji broj krvnih ćelija; a to je stanje koje može zahtevati lečenje;
• Funkcije srca ‒ oštećenje srca se može javiti kod primene visokih doza leka Adriblastina CS. Oštećenje srca može da bude neotkriveno tokom više nedelja, zato je potrebno da se praćenje funkcije srca nastavi i nekoliko nedelja nakon završetka terapije ovim lekom.
• Jetre – prate se analize krvi (testovi funkcije jetre) da bi se utvrdio mogući štetan uticaj leka Adriblastina CS na funkciju Vaše jetre.
• Nivoa mokraćne kiseline u krvi – lek Adriblastina CS može povećati nivo mokraćne kiseline u krvi što može prouzrokovati nastanak gihta. Ukoliko je nivo mokraćne kiseline isuviše visok može Vam biti propisan još jedan lek za kontrolu ovog stanja.

Primena visokih doza može pogoršati neželjena dejstva poput rana u ustima ili može smanjiti broj belih krvnih ćelija (bela krvna zrnca koje se bore protiv infekcije) i krvnih pločica (koje pomažu u zgrušavanju krvi) u Vašoj krvi. Ukoliko se ovo dogodi, možda će biti potrebno da primite antibiotike ili transfuziju krvi. Rane u ustima se mogu lečiti tako da budu manje neprijatne dok ne zarastu.

Vaš lekar ili medicinska sestra će se pobrinuti da redovno dobijete lek, tako da nije verovatno da će neka doza biti izostavljena. Međutim, recite Vašem lekaru ili bolničkom farmaceutu ako mislite da su zaboravili da Vam daju dozu leka.

 

Lek Adriblastina CS u obliku intravenske injekcije primaćete isključivo u zdravstvenoj ustanovi koja ima obučeno osoblje i neophodne uslove za primenu leka. Vaš lekar će izračunati neophodnu dozu leka i vreme primene, a u skladu sa Vašim stanjem.

 

Kao i svi drugi lekovi, lek Adriblastina CS može prouzrokovati neželjena dejstva, mada se ona ne moraju ispoljiti kod svih.

Odmah recite Vašem lekaru ili medicinskoj sestri ukoliko primetite neko od sledećih neželjenih dejstava:

• Osećate vrtoglavicu, groznicu, nedostatak daha sa stezanjem u grudima ili stezanjem grla ili imate osip koji svrbi. Ova vrsta alergijske reakcije može biti veoma ozbiljna.
• Anemiju (smanjen broj crvenih krvnih ćelija) zbog koje se možete osećati umorno i letargično (osećate se pospano, sanjivo, tromo).
• Broj belih krvnih ćelija (koja se bore protiv infekcije) se takođe može smanjiti što povećava mogućnost nastanka infekcije i povišene temperature (groznice). U nekim slučajevima je moguća pojava sepse/septikemije (trovanje organizma/trovanje krvi).
• Lek može uticati na krvne pločice (ćelije koje pomažu u zgrušavanju krvi), što može izazvati da Vam se lakše javljaju modrice i krvarenje. Veoma je važno da zatražite savet lekara ukoliko se to desi. Vaš lekar će kod Vas ispitivati broj krvnih ćelija tokom terapije.
• Adriblastina CS takođe može prouzrokovati smanjenu aktivnost Vaše koštane srži.

Druga neželjena dejstva koja se mogu javiti su:

• Crvena boja urina (koja je normalna i povezana sa bojom leka). Treba da obavestite Vašeg lekara ukoliko ne prođe u roku od nekoliko dana ili ukoliko mislite da u Vašem urinu ima krvi.
• Iritacija mokraćne bešike ili oštećenje zida bešike (koje se zove nekroza), krv u mokraći, zapaljenje mokraćne bešike sa krvarenjem.
• Kada se daje u kombinaciji sa drugim lekovima protiv raka, kod nekih pacijenata nastaje retka vrsta leukemije (rak belih krvnih ćelija) nakon završetka terapije.
• Možete primetiti da Vaše srce nepravilno kuca, uz ubrzanje pulsa. U nekim slučajevima možete primetiti probleme sa srcem nekoliko meseci ili godina nakon završetka terapije.
• Srčana slabost (insuficijencija) koja može biti povezana sa simptomima kao što su nedostatak daha i oticanje članaka.
• Zapaljenje vena, začepljenje krvnog suda ugruškom (tromboembolija), naleti vrućine.
• Povišene vrednosti enzima jetre (što se utvrđuje analizom krvi) mogu pokazati da li lek ima negativan efekat na Vašu jetru.
• Adriblastina CS kod žena može prouzrokovati neplodnost za vreme uzimanja leka. Kod žena može doći do prestanka ciklusa, ali bi oni trebalo da se vrate nakon završetka terapije. U nekim slučajevima može se javiti menopauza.
• Adriblastina CS kod muškaraca može prouzrokovati smanjen broj spermatozoida, ali se to može vratiti u normalu nakon završetka terapije. Muškarci i žene koji primaju Adriblastina CS treba da koriste efikasne metode kontracepcije.
• Konjunktivitis (koji obično prouzrokuje crvenilo i suzenje očiju), prekomerno stvaranje suza i zapaljenje rožnjače.
• Nedostatak apetita, dehidratacija i povišen nivo mokraćne kiseline u urinu.
• Poremećaji na EKG-u (to je zapis električnog rada Vašeg srca).
• Opadanje kose (alopecija) je uobičajeno i može biti veoma obimno. Kod muškaraca brada može prestati da raste. Kosa obično ponovo izraste po završetku terapije.
• Sunčeva svetlost može izazvati prekomernu iritaciju Vaše kože. Osip na koži, crvenilo, koprivnjača, utrnulost i mravinjanje u dlanovima i stopalima takođe se mogu javiti dok primate lek Adriblastina CS. Koža i nokti takođe mogu izgledati tamniji nego obično.
• Crvenilo i otok mogu se javiti na mestu injekcije. Osećaj peckanja i žarenja na mestu primene ukazuje na mali stepen ekstravazacije (izlivanje leka izvan vene) pa primenu leka treba obustaviti, odnosno infuziju treba dati u drugu venu.
• Bol ili rane u ustima, koje se mogu pojaviti 3-10 dana nakon terapije, gorušica, mučnina, povraćanje, iritacija ili krvarenje u crevima ili proliv (dijareja). Ukoliko je povraćanje vrlo teško, mogu Vam biti dati drugi lekovi koji se nazivaju antiemetici (lekovi protiv povraćanja) da Vam pomognu.

Ukoliko se kod Vas javi neko od gore navedenih neželjenih dejstava, ili ukoliko primetite neko drugo neželjeno dejstvo koje nije navedeno u ovom Uputstvu, odmah to recite Vašem lekaru.

Prijavljivanje neželjenih reakcija

Ukoliko Vam se ispolji bilo koja neželjena reakcija, potrebno je da o tome obavestite lekara, farmaceuta ili medicinsku sestru. Ovo uključuje i svaku moguću neželjenu reakciju koja nije navedena u ovom uputstvu. Prijavljivanjem neželjenih reakcija možete da pomognete u proceni bezbednosti ovog leka. Sumnju na neželjene reakcije možete da prijavite Agenciji za lekove i medicinska sredstva Srbije (ALIMS):

Potražite neki drugi lek