Birmost
Aktivna supstanca: Bimatoprost
Birmost, 0,3mg/mL, kapi za oči, rastvor
Snižavanje povišenog intraokularnog pritiska kod hroničnog glaukoma otvorenog ugla i okularnehipertenzije kod odraslih (kao monoterapija ili kao dodatna terapija beta-blokatorima).
Preosetljivost na aktivnu supstancu ili na bilo koju od pomoćnih supstanci.
Lek Birmost 0,3 mg/mL je kontraindikovan kod pacijenata koji su imali suspektnu neželjenu reakciju nabenzalkonijum-hlorid, a kojaje dovela do prekida terapije.
Oči
Pre započinjanja lečenja, potrebno je informisati pacijenta o mogućnosti rasta trepavica, potamnjivanja kožeočnih kapaka, pojačane pigmentacije irisa, s obzirom na to da su ove promene uočene tokom lečenja lekomBirmost. Neke od ovih promena mogu biti trajne i mogu dovesti do različitog izgleda očiju ukoliko se lečisamo jedno oko. Povećana pigmentacija irisa je verovatno trajna. Promena boje je zbog povećanog sadržajamelanina u melanocitima, a ne zbog povećanja broja melanocita. Dugoročni efekti povećanja pigmentacijeirisa nisu poznati. Promena boje irisa uočena kod oftalmološke primene bimatoprosta može se primetiti zanekoliko meseci ili godina. Tipično, braon pigmentacija oko zenice širi se koncentrično ka periferiji irisa iceo iris ili delovi postaju više braonkasti. Izgleda da lečenjene utiče na nevuse i pege irisa. Tokom dvanaestomesečne primene rastvora bimatoprosta 0,3 mg/mL, kapi za oči, incidencaje bila 1,5% (videti odeljak 4.8) i nije se povećala tokom naredne 3 godine lečenja. Pigmentacijaperiorbitalnog tkiva je prijavljena kao reverzibilna kod pojedinih pacijenata.
Cistoidni makularni edem je povremeno prijavljivan (≥1/1000 do <1/100) nakon lečenja rastvorombimatoprosta 0,3 mg/mL, kapi za oči. Usled toga,lek Birmosttreba oprezno primenjivati kod pacijenata sapoznatim faktorima rizika za makularni edem (npr. pacijenti sa afakijom, pseudofakijom sa oštećenomposteriornom kapsulom sočiva).
Evidentirani su retki spontani izveštaji o reaktivaciji prethodnih infiltrata kornee ili okularnih infekcija priprimeni rastvora bimatoprosta 0,3 mg/mL, kapi za oči. Lek Birmostbi trebalo oprezno primenjivati kodpacijenata sa istorijom značajnih virusnih infekcija očiju (npr. herpes simpleks) ili uveitisom/iritisom.
Lek Birmost nije ispitivan kod pacijenata sa zapaljenskim stanjima oka, neovaskularnim, inflamatornim,glaukomom zatvorenog ugla, kongenitalnim glaukomom ili glaukomom uskog ugla.
Koža
Postoji mogućnost rasta kose u predelu gde rastvor leka Birmostu više navrata dolazi u kontakt sa površinom kože.Dakle, važno je da se Birmostprimenjuje prema uputstvu i da se izbegne curenje poobrazu ili ostalim delovima kože.
Respiratorni sistem Lek Birmost nije ispitivan kod pacijenata sa kompromitovanom respiratornom funkcijom. Iako postoje ograničene informacije o pacijentima sa istorijom astme ili HOBP, bilo je izveštaja o egzacerbaciji astme, dispnee i HOBP, kao i izveštaja o astmi, u postmarketinškom iskustvu. Učestalost ovih simptoma nije poznata. Pacijenti sa HOBP, astmom ili kompromitovanom respiratornom funkcijom zbog drugih razloga moraju se lečiti oprezno.
Kardiovaskularni sistem
Lek Birmost nije ispitivan kod pacijenata sa srčanim blokom težim od prvog stepena ili kod pacijenatasa nekontrolisanom kongestivnom srčanom insuficijencijom. Evidentiran je ograničen broj spontanih izveštajabradikardije ili hipotenzije kod primene rastvora bimatoprosta 0,3 mg/mL, kapi za oči. Lek Birmosttrebaoprezno primenjivati kod pacijenata koji imaju predispoziciju za usporeni srčani rad ili nizak krvni pritisak.
Ostale informacije
Studije upotrebe bimatoprosta 0,3 mg/mL kod pacijenata sa glaukomom ili očnom hipertenzijom, pokazalesu da češća izloženost oka više nego jednoj dozi bimatoprosta dnevno možesmanjiti efekat snižavanja IOP. Pacijente koji koriste Birmostsa drugim analozima prostanglandina treba pratiti zbogpromene njihovog očnog pritiska.
Lek Birmost 0,3 mg/mL, sadrži konzervans benzalkonijum-hlorid (50 ppm) koji možemože izazvati iritaciju očiju. Izbegavati kontakt sa mekim kontaktnim sočivima. Pre primene skinuti kontaktna sočiva i sačekati najmanje 15 minuta pre njihovog stavljanja. Poznato je da menja boju mekih kontaktnih sočiva.
Prijavljeno je da, benzalkonijum-hlorid, koji se uobičajeno koristi kao konzervans u oftlamološkim prozvodima, izaziva tačkastu keratopatiju i/ili toksičnu ulcerativnu keratopatiju. S obzirom na to da lek Birmost0,3 mg/mLsadrži 50 ppm benzalkonijum-hlorid,potrebno ga je oprezno primenjivati kod pacijenata sa sindromom suvih očiju,kod pacijenatasa mogućim oštećenjem rožnjačei kod pacijenata koji uzimaju više različitih kapi za oko koje sadrže benzalkonijum hlorid. Pored toga, kod duže primene potrebno je pratiti takve pacijente.
Postoje izveštaji o bakterijskom keratitisu povezanim sa upotrebom višedoznih pakovanja lokalnihoftalmoloških lekova. Ova pakovanja su slučajno kontaminirana od strane pacijenata koji su, u većinislučajeva, imali u isto vreme očnu bolest. Pacijenti sa narušenim epitelom na površini oka su pod većimrizikom od razvoja bakterijskog keratitisa.
Pacijente treba uputiti da izbegavaju da vrhom kapaljke dodirnu oko ili okolne strukture,kako bi se izbeglapovreda oka i kontaminacija rastvora.
Nisu sprovedene studije interakcija.
Interakcije se ne očekuju kod ljudi, s obzirom na to da su sistemske koncentracije bimatoprosta veoma niske (manje od 0,2 nanograma/mL) koje se mogu pojaviti nakon okularne primene rastvora bimatoprosta 0,3mg/mL, kapi za oči. Bimatoprost se biotransformiše putem nekog od više enzima i metaboličkih puteva, isamim tim, u pretkliničkim studijama nisu uočeni efekti na hepatične enzime koji učestvuju u metabolizmulekova.
U kliničkim studijama, rastvorbimatoprost0,3 mg/mL, kapi za oči, je istovremeno korišćen sa velikimbrojem različitih oftalmoloških beta-blokatorai nije bilo dokaza o interakcijama.
Istovremena primena leka Birmost i antiglaukomskih lekova, a koji nisu beta-blokatori za lokalnuprimenu, nije procenjivanatokom dodatne terapije glaukoma.
Postoji mogućnost smanjenog efekta analoga prostaglandina (npr. Birmost) na snižavanje krvnog pritiska kod pacijenata sa glaukomomili okularnom hipertenzijom kada se koristi sa drugim analozima
prostaglandina.
Trudnoća
Ne postoje adekvatni podaci o primeni bimatoprosta kod trudnica. Studije sprovedene na životinjama su pokazale reproduktivnu toksičnost pri primeni visokih maternotoksičnih doza.Lek Birmostne treba primenjivati tokom trudnoće, osim ako nije preko potrebno.
Dojenje
Nije poznato da li se bimatoprost izlučuje u majčino mleko. Studije na životinjama su pokazale da se bimatoprost izlučuje u mleko ženke. Odluka o tome da li da se prekine dojenje ili da se prekine terapijalekom Birmostmora se doneti uzimajući u obzir korist od dojenja za dete i korist od terapije za ženu.
Plodnost
Nema podataka o efektima bimatoprosta na plodnost kod ljudi.
Lek Birmost ima zanemarljiv uticaj na sposobnost upravljanjavozili ma i rukovanja mašinama. Kao i kod drugih terapija koje se odnose na lečenje poremećaja očiju, ukoliko se pojavi prolazno zamagljenjevida pri primeni leka, potrebno je da pacijent sačeka sa vožnjom ili upravljanjem mašinama dok se vid ne izbistri.
Preporučena doza je jedna kap u obolelo oko (oči), jednom dnevno primenjena uveče. Doza leka ne smepreći jednu dnevno, s obzirom na to da učestalija primena leka može smanjiti efekat snižavanjaintraokularnog pritiska.
Pacijenti sa oštećenjem funkcije jetre i bubrega:
Lek Birmostnije ispitivan kod pacijenata sa umerenim do teškim oštećenjem funkcije jetre i stoga se trebaprimenjivati sa oprezom kod ovih pacijenata. Kod pacijenata koji su u svojoj istoriji bolesti imali blago oboljenje jetre ili imali abnormalne vrednosti alanin aminotransferaze (ALT), asparat aminotransferaze (AST) i/ili bilirubina na početku lečenja, primena rastvora bimatoprosta 0,3 mg/mL, kapi za oči, tokom 24 meseca, nije dovela do pojave neželjenih dejstava koja se odnose na funkciju jetre.
Način primene:
Ukoliko se primenjuje više od jednog lokalnog oftalmološkog leka, potrebno ih je primenjivati u razmacimaod najmanje 5 minuta.
Bezbednost i efikasnost leka Birmostkod dece starosti od 0 do 18 godina nisu još ustanovljene.
Nisu prijavljeni slučajevi predoziranja, i malo je verovatno da će doći do predoziranja nakon okularne primene.
Ukoliko dođe do predoziranja, lečenje treba da bude simptomatsko i suportivno. Ukoliko se lek Birmost slučajno proguta, sledeće informacije mogu biti od koristi: tokom dvonedeljnih studija oralne primene lekakod pacova i miševa u dozama većim od 100 mg/kg/dan nije došlo do pojave efekata toksičnosti. Ova doza,izražena u mg/m2, je najmanje 70 puta veća od slučajno progutane doze jedne bočiceleka Birmost0,3mg/mL, kapi za oči kod deteta od 10 kg.
Tokom dvanaestomesečne faze III kliničke studije, približno 38% pacijenata koji su bili podvgnuti terapiji bimatoprostom 0,1 mg/mL, kapi za oči je imalo neželjene reakcije. Najčešća prijavljena neželjena reakcijajekonjunktivalna hiperemija (najčešće u tragovima do blagog neinflamatornog oblika), koja se pojavila kod 29% pacijenata. Približno 4% pacijenataprekinuloje terapiju usled pojave bilo kog neželjenog događaja tokom dvanaestomesečne studije.
Sledeće neželjene reakcije prijavljene su tokom kliničkih ispitivanjaili tokom postmarketinškog periodasa bimatoprostom 0,1mg/ml, kapi za oči. Većina njih je bila na nivou oka, bile su blage, a nijedna ozbiljne prirode.
Veoma često (≥1/10); često (≥1/100 do <1/10); povremeno (≥1/1000 do <1/100); retko (≥1/10000 do<1/1000); veoma retko (<1/10000), nepoznate učestalosti (ne može da se proceni na osnovu dostupnihpodataka). Neželjene reakcije su prikazane u Tabeli 1. prema klasifikaciji sistema organa, po opadajućojozbiljnosti u okviru svake grupe učestalosti.
Tabela 1.
Klasifikacija sistema organa: Poremećaji nervnog sistema
Učestalost: Povremena
Neželjene reakcije: glavobolja
Klasifikacija sistema organa: Poremećaji oka
Učestalost/Neželjene reakcije: Veoma često - konjunktivalna hiperemija; Često - tačkasti keratitis, iritacija oka,svrab oka, rast trepavica, bol uoku, eritemočnih kapaka, svrab očnih kapaka; Povremeno - astenopija, zamagljen vid,poremećaj konjunktive, konjunktivalni edem, hiperpigmentacijairisa, madaroza, edemočnogkapka; Nepoznate učestalosti - blefaralna pigmentacija, makularniedem, periorbitalne i promene kapka uključujući produbljivanjeprodubljenje sulkusaočnihkapaka, suvooko, sekretiz oka, edem oka,osećaj stranog tela u oku,pojačano suzenje
Klasifikacija sistema organa: Respiratorni, torakalni i medijastinalniporemećaji
Učestalost: Nepoznate učestalosti
Neželjene reakcije: astma, egzacerbacija astme,egzacerbacija HOBP i dispnea
Klasifikacija sistema organa: Gastrointestinalni poremećaji
Učestalost: Povremena
Neželjene reakcije: mučnina
Klasifikacija sistema organa: Poremećaji kože i potkožnog tkiva
Učestalost/Neželjene reakcije: Često - hiperpigmentacija kože, hipertrihoza; Povremeno - suva koža, kruste po ivici kapaka, svrab
Klasifikacija sistema organa: Opšti poremećaji i rekacije na mestu primene
Učestalost: Često
Neželjene reakcije: iritacija na mestu ukapavanja
Klasifikacija sistema organa: Poremećaji imunskog sistema
Učestalost: Nepoznate učestalosti
Neželjene reakcije: reakcija preosetljivosti uključujućiznakove i simptome alergijeoka ialergijski dermatitis
U kliničkim studijama, preko 1800 pacijenata je bilo podvrgnuto terapiji bimatoprostom 0,3 mg/mL. Kombinacijom podataka faze III monoterapije i dodatne terapije bimatoprostom 0,3 mg/mL, najčešće prijavljivane neželjene reakcije bile su:
- pojačan rast trepavica kod 45% pacijenata tokom primene leka u prvoj godini, sa padom incidence novih prijava na 7% u drugoj godini i 2% u trećoj godini primene leka;
- konjunktivalna hiperemija (najčešće u tragovima do blagog oblika koja nije inflamatorne prirode) kod 44% tokom prve godine, sa padom incidencije novih prijava na 13% u drugoj godini i 12% u trećoj godini terapije;
- svrab očiju kod 14% pacijenata u prvoj godini terapije, sa padom incidencije novih prijava na 3% u drugoj i 0% u trećoj godini terapije. Manje od 9% pacijenata je moralo da prekine terapiju usled pojave bilo kog neželjenog događaja tokom prve godine terapije, sa incidencijomdodatnih prekida lečenja od 3% kako u drugoj tako i u trećoj godini.
Dodatne neželjene reakcije zabeležene sa bimatoprostom 0,3 mg/mL navedene su u tabeli 2. Tabelatakođe uključujeneželjene reakcije koje suse pojavile pri primeni obe formulacije leka ali sa različitom učestalošću. Većina njih je bila na nivou oka, blage do umerene, a nijedna nije bila ozbiljnog karaktera. Unutar svake grupeučestalosti, neželjene reakcije su poređane prema opadajućoj ozbiljnosti.
Tabela 2.
Klasifikacija sistema organa: Poremećaji nervnog sistema Učestalost/Neželjene reakcije: Često - glavobolja; Povremeno - vrtoglavica
Klasifikacija sistema organa: Poremećaji oka
Učestalost/Neželjene reakcije: Veoma često - svrab oka, rast trepavica; Često - kornealna erozija, pečenje u oku, alergijski konjunktivitis,blefaritis, pogoršanje oštrine vida,astenopija, konjunktivalni edem,osećaj prisustva stranog tela u oku,suvo oko, bol u oku,fotofobija, suzenje,curenje iz oka,poremećaj vida/zamagljen vid,povećana pigmentacija irisa,potamnjenje trepavica; Povremeno - retinalno krvarenje, uveitis,cistoidni makularni edem, iritis,blefarospazam, retrakcija očnogkapka, periorbitalni eritem
Klasifikacija sistema organa: Vaskularni poremećaji
Učestalost: Često
Neželjene reakcije: hipertenzija
Klasifikacija sistema organa: Poremećaji kože i potkožnog tkiva
Učestalost: Povremeno
Neželjene reakcije: hirzutizam
Klasifikacija sistema organa: Opšti poremećaji i rekacije na mestu primene
Učestalost: Povremeno
Neželjene reakcije: astenija
Klasifikacija sistema organa: Ispitivanja
Učestalost: Često
Neželjene reakcije: abnormalni rezultati testova hepatične funkcije
Neželjene reakcije prijavljene pri primeni kapi koje sadrže fosfate:
Prijavljeni su veoma retki slučajevi kalcifikacije rožnjače povezani sa primenom kapi koje sadrže fosfate kodnekih pacijenata saznačajnim oštećenjem rožnjače.
Prijavljivanje neželjenih reakcija
Prijavljivanje sumnji na neželjene reakcije posle dobijanja dozvole za lek je važno. Time se omogućava kontinuirano praćenje odnosa koristi i rizika leka.Zdravstveni radnici treba da prijave svaku sumnju na neželjene reakcije na ovaj lekAgenciji za lekove i medicinska sredstva Srbije (ALIMS):
Agencija za lekove i medicinska sredstva Srbije
Nacionalni centar za farmakovigilancu
Vojvode Stepe 458, 11221 Beograd
Republika Srbija
fax: +381 (0)11 39 51 131
website: www.alims.gov.rs
e-mail: [email protected]
Potražite neki drugi lek