Thiopental Injection BP 500


Aktivna supstanca: Tiopental natrijum

Thiopental Injection BP je anestetik iz grupe barbiturata.

Thiopental se koristi za:

  • kratkotrajne anestezije bez intubacije (kratkotrajna anestezija kod hirurških procedura koje ne zahtevaju veštačku respiraciju);
  • uvođenje u opštu anesteziju sa ili bez intubacije (primena anestetika sa dužim trajanjem dejstva kod hirurških intervencija sa ili bez veštačke respiracije).

NAPOMENA: kao i kod svih barbiturata, prilikom uvođenja u anesteziju lekom Thiopental Injection BP potrebna je primena analgetika.



Thiopental Injection BP ne treba koristiti ako ste:

  • alergični na tiopental-natrijum;
  • alergični na barbiturate (lekovi hemijski slični leku Thiopental Injection BP, a koriste se kod epilepsije i anestezije);
  • pod dejstvom alkohola, sedativa, analgetika i psihotropnih supstanci (lekovi koji se koriste u lečenju mentalno-emocionalnih poremećaja);
  • imate oboljenje jetre koje se zove hepatička porfirija;
  • imate malignu hipertenziju (veoma visok krvni pritisak);
  • u šoku (cirkulatorni šok, iznenadni pad krvnog pritiska);
  • bolujete od status asthmaticus (otežano disanje usled stezanja najmanjih disajnih puteva).

Pre primene leka Thiopental Injection BP obavestite svog lekara ili farmaceuta ako patite od:

  • obstruktivnih oboljenja disajnih puteva (otežano disanje usled suženja disajnih puteva kao kod astme);
  • hipovolemije (smanjen volumen cirkulišuće krvi usled gubitka krvi ili tečnosti);
  • teške bubrežne ili hepatičke disfunkcije;
  • anemije (smanjen broj crvenih krvnih zrnaca);
  • hipotiroidizma (smanjena aktivnost tiroide);
  • ako ste imali težak srčani napad ili druga teška oštećenja srčanog mišića;
  • dekompenzovane srčane bolesti (kada srce ne pumpa dovoljnu količinu krvi);
  • kaheksije (ozbiljna pothranjenost);
  • ozbiljnih mišićnih oboljenja.

Brzo injektiranje leka (bolus injekcija) može izazvati veliki pad krvnog pritiska. Zato, Thiopental Injection BP treba polako injektirati.

Thiopental Injection BP ne treba koristiti kao kontinuiranu infuziju. Nakon kontinuirane infuzije u trajanju od više sati uočene su nekroze tkiva.

Ako se lek slučajno injektira u arteriju ili izvan vene

Injektiranje leka u arteriju ili izvan vene se mora izbeći jer može dovesti do nekroze tkiva (izumiranje ćelija ili tkiva) i ekstremno bolne upale nerava. U slučaju aplikacije izvan vene, ruka se ne sme pomerati, a lekar će pomoću šprica pokušati da ukloni injektirani lek. Oporavak se može ubrzati stavljanjem vlažnih alkoholom natopljenih kompresa. Ukoliko je injektirana veća količina, može se primeniti metoda ubrzane difuzije (hijaluronidaza). U obližnju paravensku regiju može se infiltrirati 1%-tni rastvor novokaina. Radi razblaženja rastvora Thiopental Injection BP koji je prošao u tkivo, subkutano treba ubrizgati rastvor natrijum-hlorida 9 mg/ml (0,9%).

Deca i adolescenti

Naročito kod dece, hiperrefleksija (prenaglašeni refleksi) i laringospazam (grčenje glasnih žica) su očekivani tokom dijagnostičke procedure ili tokom terapije gornjih disajnih puteva.

Poseban oprez je potreban pri primeni leka kod beba.

Kažite svom lekaru i farmaceutu ako uzimate ili ste do nedavno uzimali bilo koji drugi lek, uključujući i one koji se mogu nabaviti bez lekarskog recepta.

Kada se kombinuje sa drugim supstancama sa centralnim depresivnim dejstvom (npr. benzodiazepini) ili sa alkoholom, treba imati u vidu mogućnost aditivnog depresivnog efekta na CNS. To se takođe odnosi i na depresiju respiratornog centra (opoidi).

Supstance kao što su sulfonamidi mogu pojačati efekat leka Thiopental Injection BP. Možda će biti potrebno da se smanji doza leka Thiopental Injection BP koju ćete primiti.

Ukoliko se Thiopental Injection BP aplicira više puta u kratkom vremenskom intervalu, treba imati u vidu da to može pobuditi enzime jetre što dovodi do ubrzane degradacije drugih lekova kao što su kumarinski derivati, kortikosteroidi, testosteroni i oralni kontraceptivi i smanjene efikasnosti navedenih proizvoda.

Thiopental Injection BP povećava nivo metotreksata do nivoa kada može biti toksičan. 

Nemojte piti alkohol pre primene leka Thiopental Injection BP kao ni nakon anestezije.

Ukoliko ste trudni, mislite da ste trudni ili pokušavate da ostanete u drugom stanju, uvek obavestite o tome Vašeg lekara.

Trudnoća

Primena leka Thiopental Injection BP kod trudnica može uticati na bebu. Zato, za uvođenje u opštu anesteziju u periodu trudnoće, lek Thiopental Injection BP treba koristiti samo ako je procena lekara da je korist za majku veća od rizika za bebu. Ukoliko se daje tokom porođaja, novorođenče treba pratiti zbog mogućeg depresivnog efekta na disanje.

Dojenje

Thiopental Injection BP se izlučuje u majčino mleko. Zbog nezrelog metabolizma novorođenčeta, moguće su veće koncentracije kod bebe nego kod majke. Thiopental Injection BP se može naći u mleku dojilje i do 36 sati nakon primene. Majku treba savetovati da ne doji u tom periodu.

Nakon anestezije lekom Thiopental Injection BP, Vaša sposobnost da reagujete adekvatno na neočekivane i iznenadne događaje može biti smanjena neko vreme. Zato, nakon otpuštanja iz bolnice ne smete upravljati vozilom ili rukovati mašinama.

Kada Vas budu puštali kući nakon lečenja, preporučuje se da imate pratnju.

Lekar će odlučiti kada možete nastaviti sa ovakvim aktivnostima.  

Thiopental Injection BP treba da daje samo specifično obučeno osoblje, u okruženju potpuno opremljenom za hitna medicinska stanja kao što je respiratorno oživljavanje.

Doza zavisi od specifične osteljivosti pacijenta i željenog nivoa anestezije. Sledeće informacije su date samo kao smernice. Najsigurniji način postizanja optimalne efikasnosti je primenom sporo ponovljenih injekcija sa malim dozama.

Pri uvođenju u opštu anesteziju, prosečna doza intravenski primenjene injekcije kod odraslih je 5 mg tiopentalnatrijuma po kilogramu telesne težine. Uobičajena doza koja se primenjuje pri uvođenju u anesteziju je 100 mg do 150 mg u vidu spore intravenske injekcije tokom 10 do 15 sekundi. Ako je potrebno, nakon jednog minuta je moguće ponovo primeniti dozu od 100 mg do 150 mg. Ne postoji fiksna doza koja se preporučuje za intravensku injekciju, već dozu treba prilagoditi potrebama i odgovoru pacijenta. Kod kratkotrajne anestezije, ukupna primenjena doza ne treba da pređe dve doze od 100 do 200 mg tiopental-natrijuma.

Ukupna potrebna doza za hiruršku intervenciju može biti u opsegu od 400 do 1000 mg tiopental-natrijuma.

Stariji pacijenti:

Usled sporijeg metabolizma kod starijih osoba očekuje se pojačan efekat pa je potrebno odgovarajuće smanjenje doze.

Kod pacijenata sa renalnim ili hepatičkim smetnjama ili uremijom, potrebno je smanjenje doze u zavisnosti od ozbiljnosti stanja. 

Inicijalna doza (2 mg/kg telesne mase za novorođenčad ili 4 mg/kg za decu starosti od 1 meseca do 18 godina) putem spore intravenske injekcije tokom 10 do 15 sekundi (kao 2,5% rastvor), a zatim, ako je potrebno mogu se primeniti dodatne doze od 1mg/kg telesne mase, do maksimalne ukupne doze od 4 mg/kg odnosno 7 mg/kg telesne mase za decu do 18 godina.

Tipični znak predoziranja je brzi pad krvnog pritiska, što može dovesti do stanja šoka. Kao rezultat nedovoljne sposobnosti srca da pumpa krv, može doći do edema pluća (skupljanje tečnosti u plućima). Pad krvnog pritiska je najčešće rezultat alergijske reakcije a ne predoziranja. Pad krvnog pritiska se uglavnom javlja zajedno sa znacima alergijskih reakcija na koži.

Prekomerna doza može izazvati upornu respiratornu insuficijenciju koja, bez primene veštačke respiracije, može biti životno ugrožavajuća. Dolazi do naglog pada telesne temperature. Terapija je simptomatska i zavisi od težine simptoma. Mogu biti potrebni i obezbeđenje disajnih puteva, intubacija i veštačka ventilacija kao i stabilizacija kardiovaskularne funkcije sa substitucijom volumena i dodatkom kateholamina.

Ako imate bilo kakva pitanja, obratite se Vašem lekaru ili farmaceutu ili medicinskoj sestri. 

/

/

Kao i drugi lekovi i Thiopental Injection BP može izazvati neželjena dejstva, mada se ona ne moraju ispoljiti kod svih.

Thiopental Injection BP se gotovo uvek daje u kombinaciji sa drugim anesteticima tako je teško odrediti koji anestetik izaziva neželjeno dejstvo.

  • Psihijatrijski poremećaji su veoma česti (≥ 1/10): doživljaj sličan neprijatnim snovima javlja se kod 40% pacijenata. Euforične reakcije se javljaju u 10 do 12% slučajeva.
  • Reakcije koje se javljaju često (≥ 1/100 < 1/10) su: alergijske i pseudoalergijske reakcije kao što su bronhospazam i laringospazam (astma i spazam larinksa) izazvani oslobađanjem histamina praćene eritematoznim i edematoznim promenama na koži (crvenilo i oticanje), hipotenzija (nizak krvni pritisak) i tahikardija (ubrzan rad srca), hipoventilacija sa kratkotrajnom apnejom (kratko disanje) sa kratkim pauzama u disanju, štucavica, zavisna od primenjene doze tokom spontanog disanja ili uz ventilaciju maskom nevoljni pokreti i mišićni tremor.
  • Veoma retko (< 1/10.000) se javljaju ozbiljne alergijske reakcije kao anafilaktički šok (iznenadno, ozbiljno medicinsko stanje praćeno srčanim i respiratornim zastojem) i alergijski izazvana hemolitička anemija (smanjen broj crvenih krvnih zrnaca usled skraćenog životnog veka) udružena sa oštećenjem bubrega.
  • Učestalost sledećih neželjenih dejstava se ne može utvrditi na osnovu raspoloživih podataka: kašljanje i kijanje, mučnina i povraćanje (usled istovremene primene drugih lekova), nakon primene leka u zavisnosti od veličine vene i mesta aplikacije može se javiti bol u venama često praćen trombozom (stvaranje krvnih ugrušaka) i flebitisom (upala vene), insuficijencija bubrega i poliurija (izlučivanje veće količine mokraće).

Potražite neki drugi lek