Dexilant


Aktivna supstanca: Dekslansoprazol

Ovaj lek je na tržištu dostupan u jačinama od: 30 i 60mg

Lek Dexilant kao aktivnu supstancu sadrži dekslansoprazol, koji spada u grupu lekova koji se nazivaju inhibitori protonske pumpe (IPP). IPP deluju tako što smanjuju količinu kiseline koja se stvara u Vašem želucu. 

Dexilant se upotrebljava kod odraslih pacijenata za:

- Lečenje erozivnog refluksnog ezofagitisa (upala sa oštećenjem unutrašnjeg zida jednjaka usled vraćanja kiselog sadržaja iz želuca) 

- Održavanje stanja izlečenog erozivnog refluksnog ezofagitisa i prevenciju ponovnog javljanja gorušice 

- Kratkotrajno lečenje gorušice i kiselkast ukus u ustima (regurgitacija kiseline), povezanih sa simptomatskom neerozivnom gastro-ezofagealnom refluksnom bolešću (GERB). GERB je stanje u kojem želudačna kiselina izlazi iz želuca i završava u jednjaku (kiselinski refluks).




Lek Dexilant ne smete koristiti:

  • Ukoliko ste alergični na dekslansoprazol ili bilo koju od pomoćnih supstanci koje sadrži ovaj lek

  • Ukoliko uzimate lek koji kao aktivnu supstancu sadrži atazanavir ili nelfinavir (koji se koriste za lečenje HIV-a)

Obratite se Vašem lekaru pre uzimanja leka Dexilant:

- Ukoliko imate problema sa jetrom. Vaš lekar će možda morati da prilagodi doziranje leka. 

 - Ukoliko imate problema sa želucem. Vaš lekar će sprovesti dodatni pregled koji se naziva endoskopija (pregled veoma malom kamerom koja se uvodi u jednjak da bi se pregledao želudac), kako bi isključio ozbiljnije uzroke Vaših simptoma. 

- Ukoliko uzimate neki inhibitor protonske pumpe sličan leku Dexilant, naročito ako lečenje traje duže od 1 godine, umereno se povećava rizik od preloma kuka, ručnog zgloba ili kičme. Recite Vašem lekaru ukoliko bolujete od osteoporoze ili ukoliko uzimate kortikosteroide (koji povećavaju rizik od osteoporoze). 

- Ukoliko uzimate lek Dexilant duži vremenski period (duže od 1 godine). Vaš lekar će verovatno zakazati češće kontrole kako bi pratio Vaše zdravstveno stanje. Recite lekaru ukoliko primetite bilo kakve nove simptome ili ukoliko se neki od simptoma pogoršaju. 

- Ukoliko uzimate druge lekove kao što je digoksin (koristi se za lečenje problema sa srcem) ili diuretike (lekovi koji podstiču izlučivanje viška tečnosti iz organizma). Vaš lekar će periodično pratiti nivoe magnezijuma u Vašoj krvi. 

- Ukoliko imate težak ili dugotrajan proliv

Deca i adolescenti

Ovaj lek nije namenjen za primenu kod dece ili adolescenata mlađih od 18 godina.

Važne informacije o nekim sastojcima leka Dexilant

Lek Dexilant sadrži saharozu. U slučaju intolerancije na pojedine šećere, obratite se Vašem lekaru pre upotrebe ovog leka.

Obavestite lekara ukoliko trenutno uzimate, ukoliko ste nedavno uzimali ili ukoliko nameravate da uzimate neke druge lekove, zbog toga što lek Dexilant može da utiče na delovanje drugih lekova. Takođe, neki drugi lekovi mogu da utiču na delovanje leka Dexilant. 

NEMOJTE uzimati Dexilant ukoliko trenutno uzimate lek koji kao aktivnu supstancu sadrži atazanavir ili nelfinavir (koji se koriste za lečenje HIV-a). 

Obratite se svom lekaru pre nego što počnete da uzimate Dexilant, ako uzimate neki od sledećih lekova:

- Ketokonazol, itrakonazol, rifampicin (za lečenje infekcija)

- Erlotinib (za lečenje raka)

- Digoksin (za lečenje problema sa srcem)

- Takrolimus (za sprečavanje odbacivanja presađenih organa)

- Fluvoksamin (za lečenje depresije i drugih psihijatrijskih poremećaja)

- Varfarin (za sprečavanje tromboze)

- Antacide (za lečenje gorušice ili kiselkastog ukusa u ustima)

- Sukralfat (za lečenje čireva)

- Kantarion (Hypericum perforatum) (za lečenje blage depresije)

- Metotreksat (za lečenje raka)

 

Ukoliko ste trudni ili dojite, mislite da ste trudni ili planirate trudnoću, posavetujte se sa lekarom pre uzimanja ovog leka. 

Trudnoća 

Dostupni su ograničeni podaci o primeni dekslansoprazola kod trudnica. Kao mera opreza, preporučuje se izbegavanje primene leka Dexilant tokom trudnoće. 

Dojenje 

Savetuje se da se lek Dexilant ne uzima u periodu dojenja, jer nema dovoljno iskustva sa ovim lekom u ovom periodu. Studije na životinjama su pokazale da se lansoprazol izlučuje u mleko.

Odluku o nastavljanju dojenja ili nastavljanju lečenja lekom Dexilant treba da donese lekar nakon pažljive procene koristi u odnosu na rizike.

Neželjena dejstva poput ošamućenosti, vrtoglavice, poremećaja vida i pospanosti se mogu javiti ponekad kod pacijenata koji uzimaju lek Dexilant. Ukoliko primetite neko od ovih neželjenih dejstava budite oprezni, jer Vaša sposobnost reagovanja može da bude umanjena.

Vi ste sami odgovorni za procenu da li ste u stanju da upravljate motornim vozilima ili izvodite druge radnje koje zahtevaju dodatnu koncentraciju. Zbog njegovog delovanja ili neželjenih dejstava, jedan od faktora koji može umanjiti Vaše sposobnosti da ove radnje sigurno obavljate, jeste uzimanje ovog leka.

Opis ovih dejstava možete pronaći u odgovarajućem delu ovog Uputstva.

Pročitajte sve informacije u ovom Uputstvu za lek.

Razgovarajte sa Vašim lekarom ako imate nekih nedoumica.

Ovaj lek uzimajte isključivo na način kako Vam je lekar propisao. Ukoliko niste sigurni na koji način trebate da uzimate Dexilant, obratite se Vašem lekaru ili farmaceutu.

Kapsule progutati cele sa dovoljnom količinom vode. Kapsule možete popiti sa ili bez hrane. Ukoliko Vam je teško da progutate cele kapsule leka Dexilant, kapsulu možete da otvorite i istresete sadržaj u supenu kašiku pasirane jabuke. Progutajte smesu odmah nakon pripreme. Smesu nemojte da žvaćete. Pripremljenu smesu nemojte da čuvate za kasniju primenu.

Preporučene doze:

  • Lečenje erozivnog refluksnog ezofagitisa: doza od 60 mg, jedanput dnevno, u trajanju od 4 nedelje. Vaš lekar može da propiše dodatne 4 nedelje terapije.
  • Održavanje izlečenog erozivnog refluksnog ezofagitisa i prevenciju ponovnog javljanja gorušice kod pacijenata kod kojih je potrebna produžena supresija lučenja kiseline: doza od 30 mg, jedanput dnevno, u trajanju do 6 meseci.
  • Lečenje gorušice i kiselkastog ukusa u ustima (regurgitacija kiseline) povezanih sa simptomatskom neerozivnom gastro-ezofagealnom refluksnom bolešću (GERB): doza od 30 mg, jedanput dnevno, u trajanju do 4 nedelje.

Stariji pacijenti i pacijenti sa problemima funkcije jetre: Vaš lekar će možda sniziti preporučenu dozu.

Vaš lekar će Vas savetovati o dužini trajanja lečenja lekom Dexilant. 

Ukoliko bude potrebno, Vaš doktor će vam preporučiti drugačiju dozu od preporučene.

 

Ovaj lek nije namenjen za primenu kod dece ili adolescenata mlađih od 18 godina.

Ukoliko slučajno uzmete više kapsula leka Dexilant (odnosno prekoračite propisanu dozu), ili ukoliko neko drugi uzme višestruku dozu ovog leka, odmah se obratite lekaru.

Sledeći simptomi su prijavljeni kod pacijenata koji su uzeli visoke doze dekslansoprazola:

  • Visok krvni pritisak, naleti vrućine (valunzi), modrice, bolno grlo i gubitak telesne mase.

Ukoliko ste zaboravili da uzmete propisanu dozu leka Dexilant, uzmite je naknadno, čim se setite, osim ukoliko je uskoro vreme za narednu dozu. U tom slučaju preskočite propuštenu dozu i nastavite sa sledećom, u uobičajnom režimu. Nemojte uzimati duple doze da biste nadoknadili propuštenu dozu.

Nemojte prekidati lečenje ranije samo zato što se osećate bolje. Vaše stanje možda nije u potpunosti izlečeno, pa se simptomi mogu vratiti ukoliko ne završite terapiju do kraja. Pre prestanka uzimanja ovog leka, posavetujte se sa Vašim lekarom. 

U slučaju bilo kakvih nejasnoća ili pitanja u vezi sa primenom leka Dexilant, obratite se svom lekaru ili farmaceutu.

Kao i svi drugi lekovi, lek Dexilant može da izazove neželjena dejstva, iako se ona ne moraju javiti kod svih pacijenata koji uzimaju Dexilant. 

Neželjena dejstva vezana za lečenje lekom Dexilant, primećena tokom kliničkih ispitivanja, bila su uglavnom blagog do umerenog intenziteta. 

Ako primetite bilo koje od sledećih ozbiljnih neželjenih dejstava odmah prekinite uzimanje ovog leka i odmah se javite Vašem lekaru ili kontaktirajte hitnu službu najbliže bolnice:

  • Preosetljivost ili teške alergijske reakcije (nepoznate učestalosti) poput osipa, oticanja lica, stezanja u grlu, otežanog disanja.
  • Anafilaktički šok ili teške, teške i iznenadne alergijske reakcije (nepoznate učestalosti) sa simptomima poput plitkog disanja, zbunjenosti, bledog lica, teških promena na koži, stezanja u grlu, slabosti, gušenja i nesvestice.

Česta neželjena dejstva (mogu da se jave kod najviše 1 na 10 pacijenata koji uzimaju lek):

  • Proliv, bol u predelu stomaka, glavobolja, osećaj mučnine, nelagodnost u predelu stomaka, gasovi (nadutost) i zatvor.

Povremena neželjena dejstva (mogu da se jave kod najviše 1 na 100 pacijenata koji uzimaju lek):

- Poremećaji spavanja

- Depresija

- Ošamućenost

- Poremećaj čula ukusa

 - Povišen krvni pritisak

- Naleti vrućine (valunzi)

- Kašalj

 - Povraćanje

- Suva usta

- Neuobičajeni rezultati testova funkcije jetre

- Koprivnjača

- Svrab

- Osip

- Osećaj slabosti

- Promene apetita

 - Prelom kuka, ručnog zgloba ili kičme 

Retka neželjena dejstva (mogu da se jave kod najviše 1 na 1000 pacijenata koji uzimaju lek): 

- Čulne halucinacije

- Napadi (konvulzije)

- Trnjenje ili umrtvljenost

- Poremećaji vida

 - Osećaj vrtoglavice

- Gljivične infekcije 

Nepoznata učestalost (ne može se proceniti na osnovu dostupnih podataka): 

- Smanjen broj crvenih krvnih ćelija. To može da rezultira bledilom, slabošću, intolerancijom na fizičku aktivnost, vrtoglavicom, umorom i zbunjenošću

- Modrice ili krvarenje izazvano neuobičajno niskim brojem krvnih pločica iz nepoznatog razloga - Ozbiljne reakcije na koži

- Zamućen vid

- Gluvoća

- Hepatitis izazvan lekovima (sa simptomima poput gubitka apetita, glavobolje, mučnine, umora, groznice, žutice, stolice koja je blede ili boje gline, tamne mokraće)

- Ukoliko uzimate Dexilant duže od tri meseca, moguć je pad koncentracije magnezijuma u Vašoj krvi. Niska koncentracija magnezijuma može da ima za posledicu umor, nevoljne kontrakcije mišića, dezorjentisanost, konvulzije, ošamućenost, ubrzan srčani ritam. Ukoliko primetite neki od ovih simptoma, odmah se obratite Vašem lekaru. Niska koncentracija magnezijuma u krvi može da dovede do sniženja koncentracije kalijuma ili kalcijuma u krvi. Vaš lekar će možda odlučiti da su potrebne redovne analize krvi u cilju praćenja nivoa magnezijuma.

- Poremećaj bubrežne funkcije (akutni intersticijalni nefritis) 

Prijavljivanje neželjenih reakcija 

Ukoliko Vam se ispolji bilo koja neželjena reakcija, potrebno je da o tome obavestite lekara ili farmaceuta. Ovo uključuje i svaku moguću neželjenu reakciju koja nije navedena u ovom uputstvu. Prijavljivanjem neželjenih reakcija možete da pomognete u proceni bezbednosti ovog leka. Sumnju na neželjene reakcije možete da prijavite Agenciji za lekove i medicinska sredstva Srbije (ALIMS).


Potražite neki drugi lek