Docetaxel Sandoz


Aktivna supstanca: Docetaksel

Karcinom dojke

Lek Docetaxel Sandoz je u kombinaciji sa doksorubicinom i ciklofosfamidom indikovan kao adjuvantna terapija kod pacijenata sa:

  • operabilnim nodus pozitivnim karcinomom dojke
  • operabilnim nodus negativnim karcinomom dojke.

Kod pacijenata sa operabilnim nodus negativnim karcinomom dojke, adjuvantnu terapiju treba ograničiti na pacijente koji mogu da dobijaju hemioterapiju u skladu sa internacionalno utvrđenim kriterijumima za primarnu terapiju ranog karcinoma dojke 

Lek Docetaxel Sandoz u kombinaciji sa doksorubicinom je indikovan u terapiji pacijenata sa lokalno uznapredovalim ili metastatskim karcinomom dojke koji nisu prethodno primali citotoksičnu terapiju za ovu bolest.

Lek Docetaxel Sandoz je kao monoterapija indikovan u terapiji pacijenata sa lokalno uznapredovalim ili metastatskim karcinomom dojke nakon neuspešno primenjene citotoksične terapije. Prethodna hemioterapija morala je da uključuje antraciklin ili alkilirajući agens.

Lek Docetaxel Sandoz je u kombinaciji sa trastuzumabom indikovan u terapiji pacijenata sa metastatskim karcinomom dojke kod kojih tumor pokazuje pojačanu ekspresiju HER2 i koji ranije nisu primali hemioterapiju za metastatsku bolest.

Lek Docetaxel Sandoz je u kombinaciji sa kapecitabinom indikovan u terapiji pacijenata sa lokalno uznapredovalim ili metastatskim karcinomom dojke nakon neuspeha citotoksične hemioterapije. Prethodna terapija morala je da uključuje antraciklin.

Nemikrocelularni karcinom pluća

Lek Docetaxel Sandoz je indikovan u terapiji pacijenata sa lokalno uznapredovalim ili metastatskim nemikrocelularnim karcinomom pluća nakon neuspeha prethodne hemioterapije.

Lek Docetaxel Sandoz je u kombinaciji sa cisplatinom indikovan u terapiji pacijenata sa neoperabilnim, lokalno uznapredovalim ili metastatskim nemikrocelularnim karcinomom pluća, kod pacijenata koji prethodno nisu dobijali hemioterapiju za tu bolest.

Karcinom prostate

Lek Docetaxel Sandoz je u kombinaciji sa prednizonom ili prednizolonom indikovan u terapiji pacijenata sa hormon-refraktornim metastatskim karcinomom prostate.

Adenokarcinom želuca

Lek Docetaxel Sandoz je u kombinaciji sa cisplatinom i 5-fluorouracilom indikovan u terapiji pacijenata sa metastatskim adenokarcinomom želuca, uključujući adenokarcinom gastroezofagusnog spoja, koji nisu prethodno primali hemioterapiju za metastatsku bolest.

Karcinom glave i vrata

Lek Docetaxel Sandoz je u kombinaciji sa cisplatinom i 5-fluorouracilom indikovan u indukcionoj terapiji pacijenata sa lokalno uznapredovalim karcinomom skvamoznih ćelija glave i vrata.



  • Preosetljivost na aktivnu supstancu ili bilo koju od pomoćnih supstanci 
  • Pacijenti sa početnim brojem neutrofila < 1500 ćelija/mm³.
  • Pacijenti sa teškim oštećenjem jetre 

Kada se docetaksel primenjuje u kombinaciji sa drugim lekovima, potrebno je uzeti u obzir i kontraindikacije tih drugih lekova.

Kod karcinoma dojke i nemikrocelularnog karcinoma pluća, premedikacija oralnim kortikosteroidom, kao što je deksametazon 16 mg dnevno (npr. 8 mg dva puta na dan) tokom 3 dana, počevši jedan dan pre primene docetakesela, osim ako to nije kontraindikovano, može smanjiti incidencu i stepen zadržavanje tečnosti, kao i težinu reakcija preosetljivosti. Kod karcinoma prostate, premedikacija se sprovodi primenom deksametazona 8 mg oralno, i to 12 sati, 3 sata i 1 sat pre infuzije docetaksela 

Hemat ol ogija

Neutropenija je najčešća neželjena reakcija docetaksela. Najmanji broj neutrofila se javlja sredinom 7. dana, ali ovaj interval može biti kraći kod pacijenata koji su ranije primali jako visoke terapijske doze. Potrebno je često pratiti kompletnu krvnu sliku kod svih pacijenata koji primaju docetaksel. Kod pacijenata treba ponovo primeniti docetaksel kada se broj neutrofila vrati na vrednosti ≥ 1500 ćelija/mm³ 

U slučaju teške neutropenije (< 500 ćelija/mm³ tokom 7 dana ili duže) tokom ciklusa terapije docetakselom, preporučuje se smanjenje doze u narednim ciklusima terapije ili primena odgovarajućih simptomatskih mera 

Kod pacijenata koji su na terapiji docetakselom u kombinaciji sa cisplatinom i 5-fluorouracilom (TCF), febrilna neutropenija i neutropenijska infekcija su se javljale ređe kada su pacijenti profilaktički primali G-CSF. Pacijenti lečeni sa TCF trebalo bi da primaju profilaktički G-CSF kako bi se smanjio rizik od komplikovane neutropenije (febrilne neutropenije, dugotrajne neutropenije ili neutropenijske infekcije). Pacijente koji primaju TCF treba pažljivo pratiti 

Kod pacijenata koji su primali docetaksel u kombinaciji sa doksorubicinom i ciklofosfamidom (TAC), febrilna neutropenija i/ili neutropenijska infekcija su se ređe javljale ako su pacijenti u primarnoj profilaksi primali G- CSF. Primarnu G-CSF profilaksu treba uzeti u obzir kod pacijenata koji primaju adjuvantnu terapiju sa TAC za kancer dojke kako bi se umanjio rizik od komplikovane neutropenije (febrilne neutropenije, dugotrajne neutropenije ili neutropenijske infekcije). Pacijente koji primaju TAC treba pažljivo pratiti .

Reakcije preosetljivosti

Pacijente treba pažljivo nadzirati zbog reakcija preosetljivosti, naročito tokom primene prve i druge infuzije. Reakcije preosetljivosti se mogu javiti u roku od nekoliko minuta od započinjanja infuzije docetaksela, zbog čega je potrebno da bude dostupna oprema za terapiju hipotenzije i bronhospazma. Ako se reakcije preosetljivosti jave, blagi simptomi kao što su osećaj vrućine ili lokalne kožne reakcije ne zahtevaju prekid terapije. Međutim, teške reakcije, kao što su teška hipotenzija, bronhospazam ili generalizovani osip/eritem zahtevaju trenutni prekid terapije docetakselom i primenu odgovarajućeg lečenja. Pacijenti kod kojih se jave teške reakcije preosetljivosti ne smeju ponovo biti izloženi docetakselu.

Kožne reakcije

Zabeležen je lokalni eritem kože ekstremiteta (dlanova i tabana) sa edemom, praćen deskvamacijom. Prijavljeni su teški simptomi kao što su erupcije praćene deskvamacijom što dovodi do prekida ili prestanka terapije docetakselom .

Za državanje tečnosti

Pacijente sa težim oblikom zadržavanja tečnosti, kao što je pleularni ili perikardni izliv i ascites, treba pažljivo pratiti.

Respiratorni poremećaji

Prijavljeni su slučajevi akutnog respiratornog distres sindroma, intersticijalne pneumonije/pneumonitisa, intersticijalnog oboljenja pluća, pulmonalne fibroze i respiratorne insuficijencije, koji mogu biti povezani sa smrtnim ishodom. Kod pacijenata koji su istovremeno bili na radioterapiji, prijavljeni su slučajevi radijacionog pneumonitisa.

Ako se pojave novi ili se pogoršaju postojeći plućni simptomi, pacijente treba pažljivo pratiti, brzo ispitati i adekvatno lečiti. Preporučuje se prekid terapije docetakselom do postavljanja dijagnoze. Rana primena potpornih mera može pomoći u poboljšanju stanja pacijenata. Potrebno je pažljivo proceniti korist od daljeg nastavka terapije docetakselom.

Pacijenti sa oštećenjem funkcije jetre

Kod pacijenata na monoterapiji docetakselom u dozi od 100 mg/m², a kod kojih je došlo do porasta koncentracija transaminaza (ALT i/ili AST) u serumu više od 1,5 puta od GGN zajedno sa porastom koncentracije alkalne fosfataze u serumu više od 2,5 puta od GGN, postoji povećan rizik od razvoja teških neželjenih reakcija kao što su smrt usled toksičnosti, uključujući sepsu i gastrointestinalno krvarenje koje može biti fatalno, febrilna neutropenija, infekcije, trombocitopenija, stomatitis i astenija. Zbog toga je preporučena doza docetaksela kod ovih pacijenata sa povišenim vrednostima funkcionalnih testova jetre (LFT) 75 mg/m² i LFT treba meriti pre početka terapije i pre svakog narednog ciklusa

Kod pacijenata kod kojih je vrednost bilirubina u serumu > GGN i/ili ALT i AST > 3,5 puta od GGN zajedno sa koncentracijom alkalne fosfataze u serumu > 6 puta od GGN, ne može se preporučiti smanjenje doze, a docetaksel ne treba primenjivati osim ako to nije strogo indikovano.

Iz osnovnog kliničkog ispitivanja kombinacije sa cisplatinom i 5-fluorouracilom za lečenje pacijenata sa adenokarcinomom želuca, isključeni su pacijenti sa ALT i/ili AST > 1,5 puta od GGN zajedno sa alkalnom fosfatazom > 2,5 puta od GGN i bilirubinom > 1 puta od GGN; za ove pacijente, nema preporuka za smanjenje doze i docetaksel ne treba primenjivati, osim ako to nije strogo indikovano. Nisu dostupni podaci o pacijentima sa oštećenom funkcije jetre koji su lečeni docetakselom u kombinovanoj terapiji u ostalim indikacijama.

Pacijenti sa oštećenjem funkcije bubrega

Nema dostupnih podataka kod pacijenata sa teškim oštećenjem funkcije bubrega koji su lečeni docetakselom. Nervni sistem

Razvoj teške periferne neurotoksičnosti zahteva smanjenje doze . Srčana toksičnost

Kod pacijenata koji su primali docetaksel u kombinaciji sa trastuzumabom, uočena je srčana insuficijencija, posebno nakon hemioterapije koja je sadržala antracikline (doksorubicin ili epirubicin). Ona može biti umerena do teška i može biti povezana sa smrtnim ishodom .

Kada su pacijenti kandidati za terapiju docetakselom u kombinaciji sa trastuzumabom, potrebno je da budu podvrgnuti osnovnom kardiološkom pregledu. Kasnije tokom terapije potrebno je pratiti funkciju srca (npr. svaka tri meseca) kako bi se lakše uočili pacijenti kod kojih se može razviti disfunkcija srca. Za više informacija videti Sažetak karakteristika leka za trastuzumab.

Poremećaji na nivou oka

Cistoidni makularni edem (CMO) prijavljen je kod pacijenata lečenih docetakselom. Pacijenti sa oštećenjem vida trebalo bi da budu podvrgnuti brzom i kompletnom oftalmološkom pregledu. U slučaju da se dijagnostikuje cistoidni makularni edem, potrebno je prekinuti sa primenom docetaksela i započeti sa odgovarajućim lečenjem .

Ostalo

Kod muškaraca i žena moraju se sprovesti kontraceptivne mere tokom terapije i kod muškaraca još najmanje šest meseci nakon prekida terapije 

Potrebno je izbegavati istovremenu primenu docetaksela sa snažnim inhibitorima CYP3A4 (npr. ketokonazol, itrakonazol, klaritromicin, indanavir, nafazodon, nelfinavir, ritonavir, sakvinavir, telitromicin i vorikonazol) 

Dodatne mere opreza za primenu leka u adjuvantnoj terapiji karcinoma dojkeKomplikovana neutropenija

Kod pacijenata kod kojih se javi komplikovana neutropenija (dugotrajna neutropenija, febrilna neutropenija ili infekcija), treba uzeti u obzir primenu G-CSF i smanjenje doze 

Gastrointestinalne reakcije

Simptomi kao što su rani abdominalni bol i osetljivost, groznica, dijareja, sa ili bez neutropenije mogu biti rana manifestacija ozbiljne gastrointestinalne toksičnosti, što treba proceniti i brzo lečiti.

Kongestivna srčana insuficijencija (eng. congestive heart failure, CHF)

Kod pacijenata treba pratiti pojavu simptoma kongestivne srčane insuficijencije tokom terapije i kasnijeg praćenja. Kod pacijenata sa nodus-pozitivnim karcinomom dojke koji su na režimu terapije sa TAC, pokazalo se da je rizik od pojave kongestivne srčane insuficijencije veći tokom prve godine nakon terapije

Leukemija

Kod pacijenata lečenih docetakselom, doksorubicinom i ciklofosfamidom (TAC), rizik od odložene mijelodisplazije ili mijeloidne leukemije zahteva hematološko praćenje.

Pacijenti sa 4 i više pozitivnih limfnih čvorova

S obzirom da zapažena terapijska korist kod pacijenata sa 4 i više pozitivnih limfnih čvorova nije statistički značajna za period preživljavanja bez znakova bolesti (PBB) i ukupno preživljavanje (UP), pozitivan odnos koristi i rizika TAC terapije kod pacijenata sa 4 i više pozitivnih limfnih čvorovaa nije potpuno dokazan u konačnoj analizi rezultata 

Starije osobe

Postoje ograničeni podaci o upotrebi docetaksela u kombinaciji sa doksorubicinom i ciklofosfamidom kod pacijenata starijih od 70 godina.

Od 333 pacijenta u ispitivanju lečenja karcinoma prostate koji su primali docetaksel na svake tri nedelje, 209 pacijenata je bilo starosti 65 godina ili više i 68 pacijenata bilo je starije od 75 godina. Kod pacijenata lečenih docetakselom svake tri nedelje, stopa incidence promena na noktima povezanih sa primenom leka bila je za ≥10% veća kod pacijenata starosti 65 godina i više u poređenju sa mlađim pacijentima. Incidenca groznice, dijareje, anoreksije i perifernog edema povezanih sa uzimanjem leka je veća za ≥10% kod pacijenata starosti 75 godina ili više u poređenju sa pacijentima mlađih od 65 godina.

U ispitivanju karcinoma želuca od 300 (221 pacijent u III fazi ispitivanja i 79 pacijenata u II fazi ispitivanja) pacijenata lečenih sa docetakselom u kombinaciji sa cisplatinom i 5-fluorouracilom, 74 pacijenta su bili starosti 65 godina ili više i 4 pacijenta starosti 75 godina ili više. Incidenca ozbiljnih neželjenih događaja bila je viša kod starijih pacijenata u poređenju sa mlađim pacijentima. Incidenca sledećih neželjenih događaja (svih stepena): letargija, stomatitis, neutropenijska infekcija je bila veća za ≥10% kod pacijenata starosti 65 godina ili više u poređenju sa mlađim pacijentima.

Starije osobe koje dobijaju TCF terapiju treba pažljivo pratiti.

Posebna upozorenja u vezi sa pomoćnim supstancama

Ovaj lek sadrži 4414,4 mg 96% etanola (alkohola), što odgovara 100 mL piva, 27 mL vina po dozi.

Štetan je za osobe koje boluju od alkoholizma. Mora se obratiti pažnja u lečenju trudnica i dojilja, dece i visoko- rizičnih grupa kao što su pacijenti sa bolestima jetre ili epilepsijom.

Količina alkohola u ovom leku može uticati na dejstvo drugih lekova.

Količina alkohola u ovom leku može oslabiti neophodne sposobnosti za upravljanje motornim vozilima ili rukovanje mašinama.

In vitro ispitivanja pokazala su da metabolizam docetaksela može biti izmenjen istovremenom primenom supstanci koje indukuju, inhibiraju ili se metabolišu (i time mogu kompetitivno da inhibiraju enzim) putem citohroma P450-3A kao što su ciklosporin, ketokonazol i eritromicin. Kao rezultat toga, potreban je oprez kada su pacijenti na istovremenoj terapiji ovim lekovima, s obzirom da postoji mogućnost značajne interakcije.

U slučaju kombinovane primene sa inihibitorima CYP3A4, može biti povećana mogućnost nastanka neželjenih reakcija izazvanih docetakselom, kao rezultat njegovog smanjenog metabolizma. Ukoliko se ne može izbeći istovremena primena sa snažnim inhibitorima CYP3A4 (npr. ketokonazol, itrakonazol, klaritromicin, indinavir, nefazodon, nelfinavir, ritonavir, sakvinavir, telitromicin i vorikonazol), neophodno je pažljivo kliničko praćenje, kao i prilagođavanje doze docetaksela tokom terapije sa snažnim inhibitorima CYP3A4 . U farmakokinetičkom ispitivanju sa 7 pacijenata, istovremena primena docetaksela sa snažnim inhibitorom CYP3A4 ketokonazolom dovela je do značajnog smanjenja klirensa docetaksela za 49%.

Kod pacijenata sa metastatskim karcinomom prostate ispitivana je farmakokinetika docetaksela u prisustvu prednizona. Docetaksel se metaboliše putem enzima CYP3A4 i poznato je da prednizon indukuje CYP3A4. Nije uočen statistički značajan efekat prednizona na farmakokinetiku docetaksela.

Docetaksel se u visokom procentu vezuje za proteine plazme (> 95%). Iako mogućnost in vivo interakcije docetaksela sa istovremeno primenjenim lekovima nije formalno ispitana, in vitro interakcije sa lekovima koji se čvrsto vezuju za proteine kao što su eritromicin, difenhidramin, propranolol, propafenon, fenitoin, salicilati, sulfametoksazol i natrijum-valproat nisu uticale na vezivanje docetaksela za proteine plazme. Pored toga, deksametazon nije uticao na vezivanje docetaksela za proteine plazme. Docetaksel nije uticao na vezivanje digitoksina.

Istovremena primena docetaksela, doksorubicina i ciklofosfamida nije uticala na njihovu farmakokinetiku. Ograničeni podaci iz jednog nekontrolisanog ispitivanja ukazivali su na interakciju između docetaksela i karboplatina. Kada se primenjuje u kombinaciji sa docetakselom, klirens karboplatina bio je 50% viši u odnosu na vrednosti koje su ranije zabeležene u monoterapiji karboplatinom.

Trudnoća

Nema podataka o primeni docetaksela kod trudnica. Pokazano je da je docetaksel embriotoksičan i fetotoksičan kod kunića i pacova, i da smanjuje fertilitet kod pacova. Kao i kod primene drugih citotoksičnih lekova, docetaksel može uzrokovati oštećenje fetusa kada se primenjuje kod trudnica. Zbog toga se docetaksel ne sme primenjivati tokom trudnoće, osim ako to nije strogo indikovano.

Žene u reproduktivnoj dobi koje primaju docetaksel treba savetovati da ne planiraju trudnoću, i da odmah obaveste lekara ukoliko do nje ipak dođe.

Laktacija

Docetaksel je lipofilna supstanca, ali nije poznato da li se izlučuje u majčino mleko.

Kao posledica toga, zbog mogućih neželjenih reakcija kod odojčadi, dojenje se mora prekinuti tokom terapije docetakselom.

Kontracepcija kod muškaraca i žena

Tokom terapije treba koristiti efikasne metode kontracepcije. Fertilitet

U pretkliničkim ispitivanjima, docetaksel ima genotoksične efekte i može uticati na muški fertilitet .

Zbog toga, pacijentima muškog pola koji se leče docetakselom se savetuje da ne planiraju potomstvo tokom i do 6 meseci nakon završetka lečenja, i da potraže savet o konzervaciji sperme pre započinjanja terapije.

Nisu sprovedena ispitivanja o efektima leka na sposobnost upravljanja motornim vozilom i rukovanja mašinama.

Docetaksel se može primenjivati samo u specijalizovanim jedinicama za primenu citotoksične hemioterapije i isključivo pod nadzorom lekara kvalifikovanog za primenu antikancerogene hemioterapije 

Preporučene doze

Za karcinom dojke, nemikrocelularni karcinom pluća, karcinom želuca i karcinom glave i vrata, može se primeniti premedikacija oralnim kortikosteroidom, kao što je deksametazon 16 mg/dan (npr. 8 mg dva puta dnevno) tokom 3 dana počevši jedan dan pre primene docetaksela, osim ako to nije kontraindikovano . Da bi se smanjio rizik od hematološke toksičnosti profilaktički se može primeniti G-CSF.

Za karcinom prostate, uz terapiju prednizonom ili prednizolonom, preporučeni režim premedikacije je primena deksametazona 8 mg oralno, 12 sati, 3 sata i 1 sat pre infuzije docetaksela .

Docetaksel se primenjuje kao jednočasovna infuzija na svake tri nedelje. Karcinom dojke

U adjuvantnoj terapiji operabilnog nodus pozitivnog i nodus negativnog karcinoma dojke, preporučena doza

docetaksela je 75 mg/m² primenjena jedan sat nakon doksorubicina 50 mg/m² i ciklofosfamida 500 mg/m², na svake tri nedelje, tokom 6 ciklusa (TAC režim) (videti takođe Prilagođavanje doze tokom terapije).

Za lečenje pacijenata sa lokalno uznapredovalim ili metastatskim karcinomom dojke, preporučena doza docetaksela je 100 mg/m², kao monoterapija. Kao prva linija terapije, docetaksel se u dozi od 75 mg/m² primenjuje u kombinovanoj terapiji sa doksorubicinom (50 mg/m²).

U kombinaciji sa trastuzumabom preporučena doza docetaksela je 100 mg/m², svake tri nedelje, sa primenom trastuzumaba jednom nedeljno. U osnovnom ispitivanju inicijalna infuzija docetaksela započeta je dan nakon prve doze trastuzumaba. Kasnije doze docetaksela primenjene su odmah nakon završetka infuzije trastuzumaba, ako je primenjena doza trastuzumaba dobro podneta. Za doze i primenu trastuzumaba, videti Sažetak karakteristika leka za trastuzumab.

U kombinaciji sa kapecitabinom, preporučena doza docetaksela je 75 mg/m², svake tri nedelje, u kombinaciji sa 1250 mg/m² kapecitabina, dva puta dnevno (u roku od 30 minuta nakon obroka), tokom 2 nedelje, nakon čega sledi period pauze od jedne nedelje. Za izračunavanje doze kapecitabina na osnovu površine tela, videti Sažetak karakteristika leka za kapecitabin.

Nemikrocelularni karcinom pluća

Kod pacijenata koji prethodno nisu primali hemioterapiju za nemikrocelularni karcinom pluća, preporučeni dozni režim je docetaksel u dozi od 75 mg/m², a odmah zatim cisplatin 75 mg/m², tokom 30-60 minuta. U terapiji nakon neuspeha prethodne hemioterapije bazirane na jedinjenjima platine, preporučena doza je 75 mg/m², kao monoterapija.

Karcinom prostate

Preporučena doza docetaksela je 75 mg/m². Kontinuirano se primenjuje prednizon ili prednizolon 5 mg oralno, dva puta dnevno .

Adenokarcinom želuca

Preporučena doza docetaksela je 75 mg/m², kao jednočasovna infuzija, a zatim cisplatin 75 mg/m², kao 1- do 3- časovna infuzija (oba leka se daju samo prvog dana), a potom se tokom 5 dana, po završetku infuzije cisplatina, daje 5-fluorouracil u dozi od 750 mg/m2 dnevno u obliku 24-časovne kontinuirane infuzije. Terapija se ponavlja

na svake tri nedelje. Za primenu cisplatina pacijenti moraju da prime premedikaciju antiemeticima i da budu adekvatno hidrirani. Da bi se smanjio rizik od hematološke toksičnosti profilaktički se može primeniti G-CSF (videti takođe Prilagođavanje doze tokom terapije).

Karcinom glave i vrata

Pacijenti moraju da prime premedikaciju antiemeticima i da budu adekvatno hidrirani (pre i posle primene cisplatina). Da bi se smanjio rizik od hematološke toksičnosti profilaktički se može primeniti G-CSF. U ispitivanjima TAX 323 i TAX 324, svi pacijenti u grupama koje su primile docetaksel, primali su profilaktički i antibiotike.

  • Indukciona hemioterapija nakon koje sledi radioterapija (TAX 323)

    Za indukciono lečenje inoperabilnog lokalno uznapredovalog karcinoma skvamoznih ćelija glave i vrata (eng. squamous cell carcinoma of the head and neck, SCCHN), preporučena doza docetaksela je 75 mg/m², kao jednočasovna infuzija, nakon toga cisplatin u dozi od 75 mg/m² u obliku jednočasovne infuzije, tokom prvog dana, a zatim 5-fluorouracil kao kontinuirana infuzija u dozi od 750 mg/m² dnevno, tokom 5 dana. Ovaj režim se primenjuje na svake tri nedelje, tokom 4 ciklusa. Nakon

    hemioterapije, pacijenti bi trebalo da prime radioterapiju.

  • Indukciona hemioterapija nakon koje sledi hemioradioterapija (TAX 324)

    Za indukciono lečenje pacijenata sa lokalno uznapredovalim (tehnički inoperabilnim, sa malom verovatnoćom hirurškog izlečenja a sa ciljem očuvanja organa) karcinomom skvamoznih ćelija glave i vrata (SCCHN), preporučena doza docetaksela je 75 mg/m², kao jednočasovna intravenska infuzija tokom prvog dana, nakon toga cisplatin 100 mg/m², primenjena kao 30-minutna do 3-časovna infuzija, a zatim 5-fluorouracil kao kontinuirana infuzija u dozi od 1000 mg/m² dnevno, od 1. do 4. dana. Ovaj režim se primenjuje na svake tri nedelje, tokom 3 ciklusa. Nakon hemioterapije, pacijenti bi trebalo da prime hemioradioterapiju.

    Za prilagođavanje doze cisplatina i 5-fluorouracila, videti odgovarajući Sažetak karakteristika leka. Prilagođavanje doze tokom terapije

    Opšte preporuke

    Docetaksel treba primenjivati kada je broj neutrofila ≥1500 ćelija/mm³.

    Kod pacijenata kod kojih se tokom terapije docetakselom javila febrilna neutropenija, broj neutrofila <500 ćelija/ mm³ duže od nedelju dana, teške ili kumulativne kožne reakcije ili teška periferna neuropatiju, dozu docetaksela treba smanjiti sa 100 mg/m² na 75 mg/m² i/ili sa 75 mg/m² na 60 mg/m². Ako ove reakcije nastave da se javljaju kod pacijenata pri dozi od 60 mg/m², terapiju treba prekinuti.

    Adjuvantna terapija kod karcinoma dojke

    Kod pacijenata koji primaju adjuvantnu terapiju koju čine docetaksel, doksorubicin i ciklofosfamid (TAC) za karcinom dojke, treba razmotriti primenu primarne profilakse sa G-CSF. Pacijenti kod kojih se javi febrilna neutropenija i/ili neutropenijska infekcija, dozu docetaksela treba smanjiti na 60 mg/m2 u svim narednim

    ciklusima . Pacijenti kod kojih se javi stomatitis 3. ili 4. stepena, dozu docetaksela treba smanjiti na 60 mg/m².

    U kombinaciji sa cisplatinom

    Kod pacijenata koji početnu dozu docetaksela od 75 mg/m² primaju u kombinaciji sa cisplatinom i kod kojih je najniži broj trombocita tokom prethodnog ciklusa lečenja bio < 25000 ćelija/mm³, ili kod pacijenata kod kojih se javila febrilna neutropenija, ili kod pacijenata sa ozbiljnom nehematološkom toksičnošću, dozu docetaksela treba u narednom ciklusu smanjiti na 65 mg/m². Za prilagođavanje doze cisplatina, videti odgovarajući Sažetak karakteristika leka.

    U kombinaciji sa kapecitabinom
  • Za modifikaciju doze kapecitabina, videti Sažetak karakteristika leka za kapecitabin.
  • Kod pacijenata kod kojih se prvi put javi toksičnost 2.stepena, a koja perzistira u vreme sledećeg ciklusa terapije kombinacijom docetaksel/kapecitabin, odložiti terapiju do postizanja 0-1 stepena i tada nastaviti sa primenom pune doze.
  • Kod pacijenata kod kojih se drugi put javi toksičnost 2. stepena, ili se prvi put javi toksičnost 3. stepena, bilo kad tokom terapijskog ciklusa, odložiti terapiju do postizanja 0-1 stepena, a zatim nastaviti sa docetakselom u dozi od 55 mg/m².
  • Pri svakoj sledećoj pojavi toksičnosti, ili bilo kojoj pojavi toksičnosti 4. stepena, prekinuti sa davanjem docetaksela.

    Za modifikaciju doze trastuzumaba, videti Sažetak karakteristika leka za trastuzumab.

    U kombinaciji sa cisplatinom i 5-fluorouracilom

    Ako se, uprkos primeni G-CSF, javi epizoda febrilne neutropenije, dugotrajne neutropenije ili neutropenijske infekcije, dozu docetaksela treba smanjiti sa 75 na 60 mg/m². Ako se nakon toga pojavi epizoda komplikovane neutropenije, dozu docetaksela treba smanjiti sa 60 na 45 mg/m². U slučaju trombocitopenije 4. stepena, dozu docetaksela treba smanjiti sa 75 na 60 mg/m². Pacijenti ne bi trebali da primaju naredni ciklus docetaksela dok se broj neutrofila ne vrati na nivo od >1500 ćelija/mm³ i broj trombocita na >100000 ćelija/mm³. Ako toksičnost potraje prekinuti sa primenom leka.

    Preporučene modifikacije doze u slučaju toksičnosti kod pacijenata koji su lečeni docetakselom u kombinaciji sa cisplatinom i 5-fluorouracilom (5-FU):

    ToksičnostPrilagođavanje doze
    Dijareja 3. stepenaPrva epizoda: smanjiti dozu 5-FU za 20%. Druga epizoda: zatim smanjiti dozu docetaksela za 20%.
    Dijareja 4. stepenaPrva epizoda: smanjiti doze docetaksela i 5-FU za 20%. Druga epizoda: prekinuti terapiju.
    Stomatitis/mukozitis 3. stepenaPrva epizoda: smanjiti dozu 5-FU za 20%. Druga epizoda: prekinuti samo terapiju 5-FU, u svakom narednom ciklusu. Treća epizoda: smanjiti dozu docetaksela za 20%.
    Stomatitis/mukozitis 4. stepenaPrva epizoda: prekinuti samo terapiju 5-FU, u svakom narednom ciklusu. Druga epizoda: smanjiti dozu docetaksela za 20%.

    Za prilagođavanje doze cisplatina i 5-fluorouracila, videti odgovarajuće Sažetke karakteristika leka

    U osnovnim SCCHN ispitivanjima, pacijenti kod kojih se javila komplikovana neutropenija (uključujući dugotrajnu neutropeniju, febrilnu neutropeniju ili infekciju), preporučena je primena G-CSF u profilaktičke svrhe (npr. od 6. do 15. dana), u svakom narednom ciklusu.

    Posebne populacije Pacijenti sa oštećenom funkcijom jetre

    Na osnovu farmakokinetičkih podataka monoterapije docetakselom u dozi od 100 mg/m², pacijenti kod kojih je došlo do porasta obe transaminaze (ALT i/ili AST) više od 1,5 puta od gornje granice normalnog opsega (GGN) i alkalne fosfataze više od 2,5 puta veće od GGN, preporučena doza docetaksela je 75 mg/m² (videti odeljak 4.4 i 5.2). Kod onih pacijenata kod kojih je serumski bilirubin > GGN i/ili ALT i AST > 3,5 puta u donosu na GGN uz alkalnu fosfatazu > 6 puta od GGN, ne može se preporučiti smanjenje doze i docetaksel ne bi trebalo primenjivati osim ako to nije strogo indikovano.

    U kombinaciji sa cisplatinom i 5-fluorouracilom u terapiji pacijenata sa adenokarcinomom želuca, osnovno kliničko ispitivanje isključilo je pacijente sa ALT i/ili AST > 1,5 puta od GGN zajedno sa alkalnom fosfatazom

    > 2,5 puta od GGN i bilirubinom > 1 puta od GGN; za ove pacijente ne može se preporučiti smanjenje doze i docetaksel ne bi trebalo primenjivati osim ako to nije strogo indikovano. Nisu dostupni podaci o pacijentima sa oštećenom funkcijom jetre koji su lečeni docetakselom u kombinovanoj terapiji u drugim indikacijama.

    Pedijatrijska populacija

    Bezbednost i efikasnost primene leka docetaksel u terapiji nazofaringealnog karcinoma kod dece starosti od 1 meseca do 18 godina nije još uvek utvrđena.

    Nema relevantne primene leka docetaksel kod pedijatrijske populacije u indikacijama karcinoma dojke, nemikrocelularnog karcinoma pluća, karcinoma prostate, karcinoma želuca i karcinoma glave i vrata, isključujući manje diferentovani nazofaringealni karcinom tipa II i III.

    Starije osobe

    Na osnovu populacionih farmakokinetičkih analiza, nema posebnih uputstava o upotrebi kod starijih osoba.

    U kombinaciji sa kapecitabinom, kod pacijenata od 60 godina starosti i starije, preporučuje se smanjenje početne doze kapecitabina za 75% (videti Sažetak karakteristika leka za kapecitabin).

Postoji malo izveštaja o predoziranju. Nije poznat antidot za predoziranje docetakselom. U slučaju predoziranja, pacijenta treba zadržati u specijalizovanim jedinicama i pratiti pažljivo vitalne funkcije. U slučajevima predoziranja, može se očekivati pogoršanje neželjenih događaja. Očekivane primarne komplikacije predoziranja bile bi supresija koštane srži, periferna neurotoksičnost i mukozitis.Pacijenti moraju primiti terapiju G-CSF što je pre moguće nakon otkrivanja predoziranja. Po potrebi treba preduzeti ostale odgovarajuće simptomatske mere.

Sažetak bezbednosnog profila za sve indikacije

Neželjene reakcije za koje se smatra da su verovatno ili moguće povezane sa primenom docetaksela zabeležene su kod:

  • 1312 pacijenata koji su primali 100 mg/m² i 121 pacijenta koji su primali 75 mg/m² docetaksela kao monoterapiju.
  • 258 pacijenata koji su primali docetaksel u kombinaciji sa doksorubicinom.
  • 406 pacijenata koji su primali docetaksel u kombinaciji sa cisplatinom.
  • 92 pacijenata koji su primali docetaksel u kombinaciji sa trastuzumabom.
  • 255 pacijenata koji su primali docetaksel u kombinaciji sa kapecitabinom.
  • 332 pacijenta koji su primali docetaksel u kombinaciji sa prednizonom ili prednizolonom (prikazani su klinički značajni neželjeni događaji povezani sa terapijom).
  • 1276 pacijenata (744 u TAX316 ispitivanju i 532 u GEICAM 9805 ispitivanju) koji su primali docetaksel u kombinaciji sa doksorubicinom i ciklofosfamidom (prikazani su klinički značajni neželjeni događaji povezani sa terapijom).
  • 300 pacijenata sa adenokarcinomom želuca (221 pacijent u III fazi ispitivanja i 79 pacijenata u II fazi ispitivanja) koji su primali docetaksel u kombinaciji sa cisplatinom i 5-fluorouracilom (prikazani su klinički značajni neželjeni događaji povezani sa terapijom).
  • 174 i 251 pacijent sa karcinomom glave i vrata koji su primali docetaksel u kombinaciji sa cisplatinom i 5-fluorouracilom (prikazani su klinički značajni neželjeni događaji povezani sa terapijom).

    Ove reakcije su opisane pomoću NCI opštih kriterijuma toksičnosti (eng. Common Toxicity Criteria) (stepen 3 = G3; stepen 3-4 = G3/4; stepen 4 = G4) i "COSTART" i MedDRA terminologiji. Učestalosti su definisane kao:

    veoma česte (≥ 1/10); česte (≥1/100 do <1/10); povremene (≥ 1/1000 do < 1/100); retke (≥ 1/10000 do < 1/1000); veoma retke (< 1/10000); nepoznate učestalosti (ne može se proceniti na osnovu dostupnih podataka). Unutar svake grupe učestalosti, neželjena dejstva su prikazana po opadajućem stepenu ozbiljnosti.

    Najčešće prijavljene neželjene reakcije na docetaksel primenjen samostalno su: neutropenija (koja je bila reverzibilna i nije bila kumulativna; srednje vreme javljanja najnižih vrednosti neutrofila bilo je 7 dana i srednje vreme trajanja teške neutropenije (< 500 ćelija/mm³) bilo je 7 dana), anemija, alopecija, mučnina, povraćanje, stomatitis, proliv i astenija. Težina neželjenih događaja docetaksela može biti veća kada se docetaksel primenjuje u kombinaciji sa ostalim hemioterapijskim lekovima.

    Za kombinaciju sa trastuzumabom, navedeni su neželjeni događaji (svih stepena) zabeleženi kod ≥ 10% pacijenata. Postojala je povećana incidenca ozbiljnih neželjenih događaja (40% prema 31%) i neželjenih događaja 4 stepena (34% prema 23%) kada je docetaksel primenjivan u kombinaciji sa trastuzumabom, u poređenju sa monoterapijom docetakselom.

    Za kombinaciju sa kapecitabinom, prikazani su najčešći neželjeni efekti povezani sa terapijom (≥ 5%) koji su prijavljeni u III fazi ispitivanja kod pacijenata sa karcinomom dojke posle neuspešne terapije antraciklinima (videti Sažetak karakteristika leka za kapecitabin).

    Sledeće neželjene reakcije su često zabeležene kod primene docetaksela: Imunološki poremećaji

    Reakcije preosetljivosti su se uglavnom javljale tokom nekoliko minuta nakon započinjanja infuzije docetaksela i bile su obično blage do umerene. Najčešće prijavljeni simptomi bili su nastupi crvenila praćeni osećajem vrućine, osip sa ili bez svraba, stezanje u grudima, bol u leđima, dispneja i groznica ili drhtavica (jeza). Teške reakcije ispoljavale su se hipotenzijom i/ili bronhospazmom ili generalizovanim osipom/eritemom.

    Poremećaji nervnog sistema

    Razvoj teške periferne neurotoksičnosti zahteva smanjenje doze (videti odeljke. Blage do umerene neurosenzorne znake karakteriše parestezija, disestezija ili pojava bola sa osećajem peckanja. Neuromotorne događaje uglavnom karakteriše slabost.

    Poremećaji na nivou kože i potkožnog tkiva

    Primećene su reverzibilne kožne reakcije koje su obično bile blage do umerene. Reakcije karakteriše osip uključujući lokalne erupcije uglavnom na stopalima i šakama (uključujući težak sindrom „šaka-stopalo“), ali takođe i na rukama, licu ili grudnom košu, i često su bile udružene sa svrabom. Erupcije su se uglavnom javljale unutar jedne nedelje nakon infuzije docetaksela. Ređe su prijavljeni teški simptomi kao što su erupcije praćene deskvamacijom, što je retko dovodilo do privremenog ili trajnog prekida terapije docetakselom . Teška oboljenja noktiju karakteriše hipo- ili hiperpigmentacija i nekada i bol i oniholiza. Opšti poremećaji i reakcije na mestu primene

    1. Reakcije na mestu primene infuzije obično su bile blage i sastojale su se od hiperpigmentacije, inflamacije, crvenila ili suvoće kože, flebitisa ili ekstravazacije i oticanja vena.

      Zadržavanje (retencija) tečnosti uključuje događaje kao što su periferni edem i, ređe, pleuralni izliv, perikardni izliv, ascites i povećanje telesne mase. Periferni edem obično počinje na donjim ekstremitetima i može da postane generalizovan sa povećanjem telesne mase za 3 kg ili više. Zadržavanje tečnosti je kumulativano po incidenci i težini 

      Tabelarni pregled neželjenih reakcija kod karcinoma dojke za docetaksel 100 mg/m² u monoterapiji
      MedDRA klasifikacija po organskim sistemimaVeoma česte neželjene reakcijeČeste neželjene reakcijePovremene neželjene reakcije
      Infekcije i infestacijeInfekcije (G3/4: 5,7%; uključujući sepsu i pneumoniju, fatalne kod 1,7%)Infekcije udružene sa G4 neutropenijom (G3/4: 4,6%)
      Poremećaji na nivou krvi i limfnog sistemaNeutropenija (G4: 76,4%); Anemija (G3/4: 8,9%); Febrilna neutropenijaTrombocitopenija (G4: 0,2%)
      Imunološki poremećajiPreosetljivost (G3/4: 5,3%)
      Poremećaji metabolizma i ishraneAnoreksija
      Poremećaji nervnog sistemaPeriferna senzorna neuropatija (G3: 4,1%); Periferna motorna neuropatija (G3/4: 4%); Disgeuzija (teška: 0,07%)
      Kardiološki poremećajiAritmija (G3/4: 0,7%)Srčana insuficijencija
      Vaskularni poremećajiHipotenzija; HipertenzijaČ Krvarenje
      Respiratorni, torakalni i medijastinalni poremećajiDispneja (teška: 2,7%)
      GastrointestinalniStomatitis (G3/4: 5,3%);Opstipacija (teška:Ezofagitis (težak: 0,4%)
      poremećajiDijareja (G3/4: 4%);0,2%);
      Mučnina (G3/4: 4%);Abdominalni bol (teški:
      Povraćanje (G3/4: 3%)1%);
      Gastrointestinalno
      krvarenje (teška: 0,3%)
      Poremećaji na nivou kože i potkožnog tkivaAlopecija; Kožna reakcija (G3/4: 5,9%); Oboljenja noktiju (teška: 2,6%)
      Poremećaji mišićno- skeletnog, vezivnog i koštanog tkivaMijalgija (teška: 1,4%)Artralgija
      Opšti poremećaji i reakcije na mestu primeneZadržavanje (retencija) tečnosti (teško: 6,5%); Astenija (teška: 11,2%); BolReakcije na mestu primene infuzije; Bol u grudima nekardiološkog porekla (težak: 0,4%)
      Laboratorijska ispitivanjaG3/4 povećanje nivoa bilirubina u krvi (<5%); G3/4 povećanje nivoa alkalne fosfataze u krvi (<4%); G3/4 povećanje nivoa AST (<3%); G3/4 povećanje nivoa ALT (<2%)
      Opis odabranih neželjenih reakcija kod karcinoma dojke za docetaksel 100 mg/m² u monoterapiji

      Poremećaji na nivou krvi i limfnog sistema

      Retko: epizode krvarenja povećane sa trombocitopenijom 3/4 stepena.

      Poremećaji nervnog sistema

      Podaci o reverzibilnosti dostupni su među 35,3% pacijenata kod kojih se razvila neurotoksičnost nakon monoterapije docetakselom u dozi od 100 mg/m². Ovi događaji su se spontano povukli u roku od 3 meseca.

      Poremećaji na nivou kože i potkožnog tkiva

      Veoma retko: jedan slučaj ireverzibilne alopecije na kraju ispitivanja. 73% kožnih reakcija bilo je reverzibilno unutar 21 dana.

      Opšti poremećaji i reakcije na mestu primene

      Srednja kumultivna doza do prekida terapije bila je veća od 1000 mg/m² i srednje vreme do reverzibilnosti zadržavanja tečnosti bilo je 16,4 nedelje (opseg 0 do 42 nedelje). Pojava umerene i teške retencije je odložena (srednja kumulativna doza: 818,9 mg/m²) kod pacijenata sa premedikacijom, u poređenju sa pacijentima bez premedikacije (srednja kumulativna doza: 489,7 mg/m²); međutim, kod nekih pacijenata je retencija tečnosti prijavljena tokom ranog stadijuma terapije.

      Tabelarni pr egled neželjenih reakcija kod nemikrocelularnog karcinoma pluća za docetaksel 75 mg/m² u monoterapiji
      MedDRAklasifikacijapoVeoma česte neželjene reakcijeČeste neželjene reakcije
      organskim sistemima
      Infekcije i infestacijeInfekcije (G3/4: 5%)
      Poremećaji na nivou krvi i limfnog sistemaNeutropenija (G4: 54,2%); Anemija (G3/4: 10,8%); Trombocitopenija (G4: 1,7%)Febrilna neutropenija
      Imunološki poremećajiPreosetljivost (ne teška)
      Poremećaji metabolizma i ishraneAnoreksija
      Poremećaji nervnog sistemaPeriferna senzorna neuropatija (G3/4: 0,8%)Periferna motorna neuropatija (G3/4: 2,5%)
      Kardiološki poremećajiAritmija (ne teška)
      Vaskularni poremećajiHipotenzija
      Gastrointestinalni poremećajiMučnina (G3/4: 3,3%); Stomatitis (G3/4: 1,7%); Povraćanje (G3/4: 0,8%); Dijareja (G3/4: 1,7%)Opstipacija
      Poremećaji na nivou kože i potkožnog tkivaAlopecija; Kožna reakcija (G3/4: 0,8%)Oboljenja noktiju (teška: 0,8%)
      Poremećaji mišićno-skeletnog, vezivnog i koštanog tkivaMijalgija
      Opšti poremećaji i reakcije na mestu primeneAstenija (teška: 12,4%); Zadržavanje (retencija) tečnosti (teško: 0,8%); Bol
      Laboratorijska ispitivanjaG3/4 povećanje nivoa bilirubina u krvi (< 2%)
      Tabalarni pregled neželjenih reakcija kod kar ci noma dojke za docetaksel 75 mg/m² u kombinaciji sa doksorubicinom
      MedDRA klasifikacija po organskim sistemimaVeoma česte neželjene reakcijeČeste neželjene reakcijePovremene reakcijeneželjene
      Infekcije i infestacijeInfekcija (G3/4: 7,8%)
      Poremećaji na nivou krviNeutropenija (G4:
      i limfnog sistema91,7%);
      Anemija (G3/4: 9,4%);
      Febrilna neutropenija;
      Trombocitopenija (G4:
      0,8%)
      Imunološki poremećajiPreosetljivost (G3/4: 1,2%)
      Poremećaji metabolizma i ishraneAnoreksija
      Poremećaji nervnog sistemaPeriferna senzorna neuropatija (G3: 0,4%)Periferna motorna neuropatija (G3/4: 0,4%)
      Kardiološki poremećajiSrčana insuficijencija; Aritmija (ne teška)
      Vaskularni poremećajiHipotenzija
      Gastrointestinalni poremećajiMučnina (G3/4: 5%); Stomatitis (G3/4: 7,8%); Dijareja (G3/4: 6,2%); Povraćanje (G3/4: 5%); Opstipacija
      Poremećaji na nivou kože i potkožnog tkivaAlopecija; Oboljenja noktiju (teška: 0,4%); Kožna reakcija (ne teška)
      Poremećaji mišićno- skeletnog, vezivnog i koštanog tkivaMijalgija
      Opšti poremećaji i reakcije na mestu primeneAstenija (teška: 8,1%); Zadržavanje (retencija) tečnosti (teško: 1,2%); BolReakcije na mestu primene infuzije
      Laboratorijska ispitivanjaG3/4 povećanje nivoaG3/4 povećanjenivoa
      bilirubina u krvi (<AST (< 1%);
      2,5%);G3/4 povećanjenivoa
      G3/4 povećanje nivoaALT (< 1%)
      alkalne fosfataze u krvi
      (< 2,5%)
      Tabelarni pr egled neželjenih reakcija kod nemikrocelularnog karcinoma pluća za docetaksel 75 mg/m² u kombinaciji sa cisplatinom
      MedDRA klasifikacija po organskim sistemimaVeoma česte neželjene reakcijeČeste neželjene reakcijePovremene neželjene reakcije
      Infekcije i infestacijeInfekcija (G3/4: 5,7%)
      Poremećaji na nivou krvi i limfnog sistemaNeutropenija (G4: 51,5%); Anemija (G3/4: 6,9%); Trombocitopenija (G4: 0,5%)Febrilna neutropenija
      Imunološki poremećajiPreosetljivost (G3/4: 2,5%)
      Poremećaji metabolizma i ishraneAnoreksija
      Poremećaji nervnog sistemaPeriferna senzorna neuropatija (G3: 3,7%); Periferna motorna neuropatija (G3/4: 2%)
      Kardiološki poremećajiAritmija (G3/4: 0,7%)Srčana insuficijencija
      Vaskularni poremećajiHipotenzija (G3/4: 0,7%)
      Gastrointestinalni poremećajiMučnina (G3/4: 9,6%); Povraćanje (G3/4: 7,6%); Dijareja (G3/4: 6,4%); Stomatitis (G3/4: 2%)Opstipacija
      Poremećaji na nivou kože i potkožnog tkivaAlopecija; Oboljenja noktiju (teška: 0,7%); Kožna reakcija (G3/4: 0,2%)
      Poremećaji mišićno- skeletnog, vezivnog i koštanog tkivaMijalgija (teška: 0,5%)
      Opšti poremećaji i reakcije na mestu primeneAstenija (teška: 9,9%); Zadržavanje (retencija) tečnosti (teško: 0,7%); Groznica (G3/4: 1,2%)Reakcije na mestu primene infuzije; Bol
      Laboratorijska ispitivanjaG3/4 povećanje nivoa bilirubina u krvi (2,1%); G3/4 povećanje nivoa ALT (1,3%)G3/4 povećanje nivoa AST (0,5%); G3/4 povećanje nivoa alkalne fosfataze u krvi (0,3%)
      Tabelarni pregled neželjenih reakcija kod karcinoma dojke za docetaksel 100 mg/m² u kombinaciji sa trastuzumabom
      MedDRA klasifikacija po organskim sistemimaVeoma česte neželjene reakcijeČeste neželjene reakcije
      Poremećaji na nivou krvi i limfnog sistemaNeutropenija (G3/4: 32%); Febrilna neutropenija (uključujući neutropeniju povezanu sa groznicom i primenom antibiotika) ili neutropenijska sepsa
      Poremećaji metabolizma i ishraneAnoreksija
      Psihijatrijski poremećajiNesanica
      Poremećaji nervnog sistemaParestezija; Glavobolja; Disgeuzija; Hipoestezija
      Poremećaji na nivou okaPojačana lakrimacija; Konjuktivitis
      Kardiološki poremećajiSrčana insuficijencija
      Vaskularni poremećajiLimfedem
      Respiratorni, torakalni i medijastinalni poremećajiEpistaksa; Faringolaringealni bol; Nazofaringitis;
      Dispneja; Kašalj; Rinoreja
      Gastrointestinalni poremećajiMučnina; Dijareja; Povraćanje; Opstipacija; Stomatitis; Dispepsija; Abdominalni bol
      Poremećaji na nivou kože i potkožnog tkivaAlopecija; Eritem; Osip; Oboljenja noktiju
      Poremećaji mišićno-skeletnog, vezivnog i koštanog tkivaMijalgija; Artralgija; Bol u ekstremitetu; Bol u kostima; Bol u leđima
      Opšti poremećaji i reakcije na mestu primeneAstenija; Periferni edem; Pireksija; Zamor; Inflamacija sluznice; Bol; Oboljenje slično gripu; Bol u grudima; Drhtavica (jeza)Letargija
      Laboratorijska ispitivanjaPovećanje telesne mase
      Opis odabranih neželjenih reakcija kod karcinoma dojke za docetaksel 100mg/m² u kombinaciji sa trastuzumabom

      Poremećaji na nivou krvi i limfnog sistema

      Veoma često: Hematološka toksičnost bila je povišena kod pacijenata koji su primali trastuzumab i docetaksel, u poređenju sa onima koji su primali samo docetaksel (32% prema 22% neutropenija 3/4 stepena, na osnovu kriterijumima NCI-CTC). Treba imati na umu da su ovi podaci verovatno potcenjeni s obzirom da je poznato da monoterapija docetakselom u dozi od 100 mg/m² dovodi do neutropenije kod 97% pacijenata, kod 76% pacijenata je 4 stepena, bazirano na najnižem vrednostima broja krvnih ćelija. Incidenca febrilne neutropenije/neutropenijske sepse takođe je bila povišena kod pacijenata lečenih trastuzumabom i docetakselom (23%, u odnosu na 17% pacijenata lečenih samo docetakselom)

      Kardiološki poremećaji

      Simptomatska srčana insuficijencija prijavljena je kod 2,2% pacijenata koji su primali docetaksel i trastuzumab u poređenju sa 0% pacijenata koji su primali samo docetaksel. U grupi u kojoj su primali docetaksel i trastuzumab, 64% pacijenata primali su prethodno antraciklin kao adjuvantnu terapiju u poređenju sa 55% pacijenata iz grupe

      koja je primala samo docetaksel.

      Tabelarni pregled neželjenih reakcija kod kar ci noma dojke za docetaksel 75 mg/m² u kombinaciji sa kap ecitabinom
      MedDRA klasifikacija po organskim sistemimaVeoma česte neželjene reakcijeČeste neželjene reakcije
      Infekcije i infestacijeOralna kandidijaza (G3/4: < 1%)
      Poremećaji na nivou krvi i limfnog sistemaNeutropenija (G3/4: 63%); Anemija (G3/4: 10%)Trombocitopenija (G3/4: 3%)
      Poremećaji metabolizma i ishraneAnoreksija (G3/4: 1%) Smanjen apetitDehidratacija (G3/4: 2%)
      Poremećaji nervnog sistemaDisgeuzija (G3/4: < 1%); Parestezija (G3/4: < 1%)Vrtoglavica; Glavobolja (G3/4: < 1%); Periferna neuropatija
      Poremećaji na nivou okaPojačana lakrimacija
      Respiratorni, torakalni i medijastinalni poremećajiFaringolaringealni bol (G3/4: 2%)Dispneja (G3/4: 1%); Kašalj (G3/4: < 1%); Epistaksa (G3/4: < 1%)
      Gastrointestinalni poremećajiStomatitis (G3/4: 18%); Dijareja (G3/4: 14%); Mučnina (G3/4: 6%); Povraćanje (G3/4: 4%); Opstipacija (G3/4: 1%); Abdominalni bol (G3/4: 2%); DispepsijaBol u gornjem delu abdomena; Suva usta
      Poremećaji na nivou kože i potkožnog tkivaSindrom „šaka-stopalo“ (G3/4: 24%); Alopecija (G3/4: 6%); Oboljenja noktiju (G3/4: 2%)Dermatitis; Eritematozni osip (G3/4: < 1%); Diskoloracija noktiju; Oniholiza (G3/4: 1%)
      Poremećaji mišićno-skeletnog, vezivnog i koštanog tkivaMijalgija (G3/4: 2%); Artralgija (G3/4: 1%)Bol u ekstremitetu (G3/4: < 1%); Bol u leđima (G3/4: 1%)
      Opšti poremećaji i reakcije na mestu primeneAstenija (G3/4: 3%); Pireksija (G3/4: 1%); Zamor/slabost (G3/4: 5%); Periferni edem (G3/4: 1%)Letargija; Bol
      Laboratorijska ispitivanjaSmanjenje telesne mase; G3/4 povećanje nivoa bilirubina u krvi (9%)
      Tabelarni pregled neželjenih reakcija kod karcinoma prostate za docetaksel 75 mg/m² u kombinaciji sa pr ed nizonom ili prednizolonom
      MedDRA klasifikacija po organskim sistemimaVeoma česte neželjene reakcijeČeste neželjene reakcije
      Infekcije i infestacijeInfekcija (G3/4: 3,3%)
      Poremećaji na nivou krvi i limfnogNeutropenija (G3/4: 32%);Trombocitopenija (G3/4: 0,6%);
      sistemaAnemija (G3/4: 4,9%)Febrilna neutropenija
      Imunološki poremećajiPreosetljivost (G3/4: 0,6%)
      Poremećaji metabolizma i ishraneAnoreksija (G3/4: 0,6%)
      Poremećaji nervnog sistemaPeriferna senzorna neuropatija (G3/4: 1,2%); Disgeuzija (G3/4: 0%)Periferna motorna neuropatija (G3/4: 0%)
      Poremećaji na nivou okaPojačana lakrimacija (G3/4: 0,6%)
      Kardiološki poremećajiSmanjenje funkcije leve komore srca (G3/4: 0,3%)
      Respiratorni, torakalni i medijastinalni poremećajiEpistaksa (G3/4: 0%); Dispneja (G3/4: 0,6%); Kašalj G3/4: 0%)
      Gastrointestinalni poremećajiMučnina (G3/4: 2,4%); Dijareja (G3/4: 1,2%); Stomatitis/Faringitis (G3/4: 0,9%); Povraćanje (G3/4: 1,2%)
      Poremećaji na nivou kože i potkožnog tkivaAlopecija; Oboljenja noktiju (ne teška)Eksfolijativni osip (G3/4: 0,3%)
      Poremećaji mišićno-skeletnog, vezivnog i koštanog tkivaArtralgija (G3/4: 0,3%); Mijalgija (G3/4: 0,3%)
      Opšti poremećaji i reakcije na mestu primeneZamor (G3/4: 3,9%) Zadržavanje (retencija) tečnosti (teško: 0,6%)
      Tabelarni pregled neželjenih reakcija kod karcinoma dojke za adjuvantno lečenje za docetaksel 75 mg/m² u kombinaciji sa doksorubicinom i ciklofosfamidom kod pacijenata sa pozitivnim (TAX 316) i negativnim limfnim čvorovima (GEIC AM 9805) - zbirni podaci
      MedDRA klasifikacija po organskim sistemimaVeoma česte neželjene reakcijeČeste neželjene reakcijePovremene reakcijeneželjene
      Infekcije i infestacijeInfekcija (G3/4: 2,4%); Neutropenijska infekcija (G3/4: 2,6%)
      Poremećaji na nivou krviAnemija (G3/4: 3%);
      i limfnog sistemaNeutropenija(G3/4:
      59,2%);
      Trombocitopenija (G3/4:
      1,6%);
      Febrilna neutropenija
      (G3/4: NP)
      Imunološki poremećajiPreosetljivost 0,6%)(G3/4:
      Poremećaji metabolizma i ishraneAnoreksija (G3/4: 1,5%)
      Poremećaji nervnog sistemaDisgeuzija (G3/4: 0,6%); Periferna senzorna neuropatija (G3/4: < 0,1%)Periferna motorna neuropatija (G3/4: 0%)Sinkopa (G3/4: 0%); Neurotoksičnost (G3/4: 0%); Pospanost (G3/4: 0%)
      Poremećaji na nivou okaKonjuktivitis (G3/4: < 0,1%)Pojačana lakrimacija (G3/4: < 0,1%)
      Kardiološki poremećajiAritmija (G3/4: 0,2%)
      Vaskularni poremećajiCrvenilo praćeno osećajem vrućine (G3/4: 0,5%)Hipotenzija (G3/4: 0%); Flebitis (G3/4: 0%)Limfedem (G3/4: 0%)
      Respiratorni, torakalni i medijastinalni poremećajiKašalj (G3/4: 0%)
      Gastrointestinalni poremećajiMučnina (G3/4: 5,0%); Stomatitis (G3/4: 6,0%); Povraćanje (G3/4: 4,2%); Dijareja (G3/4: 3,4%); Opstipacija (G3/4: 0,5%)Bol u abdomenu (G3/4: 0,4%)
      Poremećaji na nivou kože i potkožnog tkivaAlopecija (trajna: < 3%); Poremećaji na koži (G3/4: 0,6%); Oboljenja noktiju (G3/4: 0,4%)
      Poremećaji mišićno- skeletnog, vezivnog i koštanog tkivaMijalgija (G3/4: 0,7%); Artralgija (G3/4: 0,2%)
      Poremećaji reproduktivnog sistema i na nivou dojkiAmenoreja (G3/4: NP)
      Opšti poremećaji i reakcije na mestu primeneAstenija (G3/4: 10,0%); Pireksija (G3/4: NP); Periferni edem (G3/4: 0,2%)
      Laboratorijska ispitivanjaPovećanje telesna mase (G3/4: 0%); Smanjenje telesne mase (G3/4: 0,2%)

      Opis odabranih neželjenih reakcija kod karcinoma dojke za adjuvantno lečenje za docetaksel 75mg/m2 u kombinaciji sa doksorubicinom i ciklofosfamidom kod pacijenata sa pozitivnim (TAX 316) i negativnim limfnim čvorovima (GEIC AM 9805)

      Poremećaji nervnog sistema

      U ispitivanju na pacijentima sa karcinomom dojke sa pozitivnim limfnim čvorovima (TAX316) primećeno je da je od 84 pacijenta sa perifernom senzornom neuropatijom na kraju hemioterapije, kod 10 pacijenata periferna senzorna neuropatija bila je i dalje prisutna tokom perioda praćenja nakon primene hemioterapije.

      Kardiološki poremećaji

      U ispitivanju TAX 316, kod 26 pacijenata (3,5%) u grupi lečenoj TAC protokolom i 17 pacijenata (2,3%) u FAC grupi javila se kongestivna srčana insuficijencija. Kod svih ovih pacijenata, osim kod jednog u obe grupe, bila je dijagnostikovana kongestivna srčana insuficijencija posle više od 30 dana od perioda lečenja. Dva pacijenta u TAC grupi i 4 pacijenta na terapiji u FAC grupi umrli su zbog srčane insuficijencije.

      U ispitivanju GEICAM 9805, 3 pacijenta (0,6%) u TAC grupi i 3 pacijenta (0,6%) u FAC grupi razvilo je kongestivnu srčanu insuficijenciju tokom perioda praćenja. Jedan pacijent u TAC grupi preminuo je zbog dilatativne kardiomiopatije.

      Poremećaji na nivou kože i potkožnog tkiva

      U ispitivanju TAX 316, nakon prestanka primene hemioterapije, tokom perioda praćenja, prijavljeno je da se alopecija zadržala kod 687 od 744 pacijenata u TAC grupi i kod 645 od 736 pacijenata koji su bili u FAC grupi. Po završetku perioda praćenja (stvarni medijan vremena praćenja iznosio je 96 meseci), alopecija je i dalje bila prisutna kod 29 pacijenata koji su bili u TAC grupi (3,9%) i 16 pacijenata koji su bili u FAC grupi (2,2%).

      U GEICAM 9805 ispitivanju, alopecija je i dalje bila prisutna tokom perioda praćenja (medijan vremena praćenja od 10 godina i 5 meseci) i zabeležena je kod 49 pacijenata (9,2%) u TAC grupi i kod 35 pacijenata (6,7%) u FAC grupi. Alopecija povezana sa ispitivanim lekom počela je ili se pogoršala tokom perioda praćenja kod 42 pacijenta (7,9%) u TAC grupi i kod 30 pacijenata (5,8%) u FAC grupi.

      Poremećaji reproduktivnog sistema i na nivou dojki

      U ispitivanju TAX 316, od 202 pacijenta sa amenorejom na kraju hemioterapije, amenoreja je i dalje bila prisutna kod njih 121 tokom perioda praćenja nakon hemioterapije.

      U GEICAM 9805 ispitivanju, amenoreja je i dalje bila prisutna u periodu praćenja (medijan vremena praćenja od 10 godina i 5 meseci) i zabeležena je kod 18 pacijenata (3,4%) u TAC grupi i kod 5 pacijenata (1,0%) u FAC grupi.

      Opšti poremećaji i reakcije na mestu primene

      U ispitivanju TAX 316, periferni edem je i dalje bio prisutan kod 19 pacijenata od 119 pacijenata sa perifernim edemom u TAC grupi, i kod 4 od 23 pacijenta sa perifernim edemom u FAC grupi.

      U GEICAM 9805 ispitivanju, limfedem je i dalje bio prisutan kod 4 od 5 pacijenata u TAC grupi i kod 1 od 2 pacijenta u FAC grupi na kraju hemioterapije, i nije se povukao tokom perioda praćenja (medijan vremena praćenja od 10 godina i 5 meseci). Astenija je i dalje bila prisutna u periodu praćenja (medijan vremena praćenja od 10 godina i 5 meseci) i zabeležena je kod 12 pacijenata (2,3%) u TAC grupi i kod 4 pacijenta (0,8%) u FAC grupi.

      Akutna leukemija/Mijelodisplastični sindrom

      Nakon 10 godina praćenja u ispitivanju TAX 316, akutna leukemija je prijavljena kod 4 od 744 pacijenta u TAC grupi i kod jednog od 736 pacijenata u FAC grupi. Mijelodisplastični sindrom je prijavljen kod 2 od 744 pacijenata u TAC grupi i kod jednog od 736 pacijenata u FAC grupi.

      Nakon 10 godina praćenja u GEICAM 9805 ispitivanju, akutna leukemija se pojavila kod 1 od 532 pacijenta (0,2%) u TAC grupi. U FAC grupi nije prijavljen nijedan slučaj. Nijednom pacijentu u obe grupe nije dijagnostikovan mijelodisplastični sindrom.

      Neutropenijske komplikacije

      U tabeli ispod je prikazano da je incidenca pojave neutropenije stepena 4, febrilne neutropenije i neutropenijske infekcije smanjena kod pacijenata koji su primali primarnu G-CSF profilaksu nakon što je ona uvedena kao obavezna u TAC grupi – GEICAM ispitivanje.

      Neutropenijske komplikacije kod pacijenata koji su primali TAC terapiju, sa ili bez primarne profilakse sa G- CSF (GEICAM 9805)
      Bez primarne profilakse sa G- CSF (n=111) n (%)Sa primarnom profilaksom sa G-CSF (n=421) n (%)
      Neutropenija (Stepen 4)104 (93,7)135 (32,1)
      Febrilna neutropenija28 (25,2)23 (5,5)
      Neutropenijska infekcija14 (12,6)21 (5,0)
      Neutropenijska infekcija (Stepen 3-4)2 (1,8)5 (1,2)
      Tabelarni pregled neželjenih reakcija kod adenokarcinoma želuca za docetaksel 75 mg/ m² u kombinaciji sa cisplatinom i 5-fl uorouracil om
      MedDRA klasifikacija po organskim sistemimaVeoma česte neželjene reakcijeČeste neželjene reakcije
      Infekcije i infestacijeNeutropenijska infekcija; Infekcija (G3/4: 11,7%)
      Poremećaji na nivou krvi i limfnog sistemaAnemija (G3/4: 20,9%); Neutropenija (G3/4: 83,2%); Trombocitopenija (G3/4: 8,8%); Febrilna neutropenija
      Imunološki poremećajiPreosetljvost (G3/4: 1,7%)
      Poremećaji metabolizma i ishraneAnoreksija (G3/4: 11,7%)
      Poremećaji nervnog sistemaPeriferna senzorna neuropatija (G3/4: 8,7%)Vrtoglavica (G3/4: 2,3%); Periferna motorna neuropatija (G3/4: 1,3%)
      Poremećaji na nivou okaPojačana lakrimacija (G3/4: 0%)
      Poremećaji na nivou uha i centra za ravnotežuOštećenje sluha (G3/4: 0%)
      Kardiološki poremećajiAritmija (G3/4: 1,0%)
      Gastrointestinalni poremećajiDijareja (G3/4: 19,7%);Opstipacija (G3/4: 1,0%);
      Mučnina (G3/4: 16%);Gastrointestinalni bol (G3/4:
      Stomatitis (G3/4: 23,7%);1,0%);
      Povraćanje (G3/4: 14,3%)Ezofagitis/disfagija/odinofagija
      (G3/4: 0,7%)
      Poremećaji na nivou kože i potkožnog tkivaAlopecija (G3/4: 4,0%)Osip praćen svrabom (G3/4: 0,7%);
      Oboljenja noktiju (G3/4: 0,7%); Eksfolijacija kože (G3/4: 0%)
      Opšti poremećaji mestu primeneireakcijenaLetargija (G3/4: 19,0); Groznica (G3/4: 2,3%); Zadržavanje (retencija) tečnosti (teško/opasno po život: 1%)
      Opis odabranih neželjenih reakcija kod adenokarcinoma želuca za docetaksel 75 mg/m² u kombinaciji sa cisplatinom i 5-fl uorouracil om

      Poremećaji na nivou krvi i limfnog sistema

      Febrilna neutropenija i neutropenijska infekcija se javljaju kod 17,2%, odnosno 13,5% pacijenata, bez obzira na primenu G-CSF. G-CSF je primenjivan kao sekundarna profilaksa kod 19,3% pacijenata (10,7% ciklusa). Febrilna neutropenija i neutropenijska infekcija su se javljali kod 12,1%, odnosno 3,4% pacijenata kada su pacijenti primali profilaktički G-CSF, i kod 15,6%, odnosno 12,9% pacijenata koji nisu profilaktički primali G- CSF (videti odeljak 4.2).

      Tabelarni pregled neželjenih reakcija kod karcinoma glave i vrata za docetaksel 75 mg/m² u kombinaciji sa cisplatinom i 5-fl uorouracil om
      • Indukciona hemioterapija nakon koje sledi radioterapija (TAX 323)
        MedDRA klasifikacija po organskim sistemimaVeoma česte neželjene reakcijeČeste neželjene reakcijePovremene neželjene reakcije
        Infekcije i infestacijeInfekcija (G3/4: 6,3%); Neutropenijska infekcija
        Maligne i benigne neoplazme (uključujući ciste i polipe)Bol izazvan karcinomom (G3/4: 0,6%)
        Poremećaji na nivou krvi i limfnog sistemaNeutropenija (G3/4: 76,3%); Anemija (G3/4: 9,2%); Trombocitopenija (G3/4: 5,2%)Febrilna neutropenija
        Imunološki poremećajiPreosetljivost (ne teška)
        Poremećaji metabolizma i ishraneAnoreksija (G3/4: 0,6%)
        Poremećaji nervnog sistemaDisgeuzija/parosmija; Periferna senzorna neuropatija (G3/4: 0,6%)Vrtoglavica
        Poremećaji na nivou okaPojačana lakrimacija; Konjuktivitis
        Poremećaji na nivou uha i centra za ravnotežuOštećenje sluha
        Kardiološki poremećajiIshemija miokarda (G3/4: 1,7%)Aritmija (G3/4: 0,6%)
        Vaskularni poremećajiVenski poremećaji (G3/4: 0,6%)
        Gastrointestinalni poremećajiMučnina (G3/4: 0,6%); Stomatitis (G3/4: 4,0%); Dijareja (G3/4: 2,9%); Povraćanje (G3/4: 0,6%)Opstipacija; Ezofagitis/disfagija/odino fagija (G3/4: 0,6%); Abdominalni bol; Dispepsija; Gastrointestinalno krvarenje (G3/4: 0,6%)
        Poremećaji na nivou kože i potkožnog tkivaAlopecija (G3/4: 10,9%)Osip praćen svrabom; Suva koža; Eksfolijacija kože (G3/4: 0,6%)
        Poremećaji mišićno- skeletnog, vezivnog i koštanog tkivaMijalgija (G3/4: 0,6%)
        Opšti poremećaji i reakcije na mestu primeneLetargija (G3/4: 3,4%); Pireksija (G3/4: 0,6%); Zadržavanje (retencija) tečnosti; Edem
        Laboratorijska ispitivanjaPovećanje telesne mase
      • Indukciona hemioterapija nakon koje sledi hemioradioterapija (TAX 324)
    MedDRA klasifikacija po organskim sistemimaVeoma česte neželjene reakcijeČeste neželjene reakcijePovremene reakcijeneželjene
    Infekcije i infestacijeInfekcija (G3/4: 3,6%)Neutropenijska infekcija
    Maligne i benigne neoplazme (uključujući ciste i polipe)Bol izazvan karcinomom (G3/4: 1,2%)
    Poremećaji na nivou krviNeutropenija (G3/4:
    i limfnog sistema83,5%);
    Anemija (G3/4: 12,4%);
    Trombocitopenija (G3/4:
    4,0%);
    Febrilna neutropenija
    Imunološki poremećajiPreosetljivost
    Poremećaji metabolizma i ishraneAnoreksija (G3/4: 12,0%)
    Poremećaji nervnog sistemaDisgeuzija/parosmija (G3/4: 0,4%); Periferna senzorna neuropatija (G3/4: 1,2%)Vrtoglavica (G3/4: 2,0%); Periferna motorna neuropatija (G3/4: 0,4%)
    Poremećaji na nivou okaPojačana lakrimacijaKonjuktivitis
    Poremećaji na nivou uha i centra za ravnotežuOštećenje sluha (G3/4: 1,2%)
    Kardiološki poremećajiAritmija (G3/4: 2,0%)Ishemija miokarda
    Vaskularni poremećajiVenski poremećaji
    Gastrointestinalni poremećajiMučnina (G3/4: 13,9%); Stomatitis (G3/4: 20,7%); Povraćanje (G3/4: 8,4%); Dijareja (G3/4: 6,8%); Ezofagitis/disfagija/odino fagija (G3/4: 12,0%); Opstipacija (G3/4: 0,4%)Dispepsija (G3/4: 0,8%); Gastrointestinalni bol (G3/4: 1,2%); Gastrointestinalna krvarenja (G3/4: 0,4%)
    Poremećaji na nivou kože i potkožnog tkivaAlopecija (G3/4: 4,0%); Osip praćen svrabomSuva koža; Deskvamacija
    Poremećaji mišićno- skeletnog, vezivnog i koštanog tkivaMijalgija (G3/4: 0,4%)
    Opšti poremećaji i reakcije na mestu primeneLetargija (G3/4: 4,0%); Pireksija (G3/4: 3,6%); Zadržavanje (retencija) tečnosti (G3/4: 1,2%); Edem (G3/4: 1,2%)
    Laboratorijska ispitivanjaSmanjenje telesne masePovećanje telesne mase
    Iskustva posle stavljanja leka u promet

    Maligne i benigne, nespecifične neoplazme (uključujući ciste i polipe)

    Prijavljeni su slučajevi akutne mijeloidne leukemije i mijelodisplastičnog sindroma, povezanih sa primenom docetaksela u kombinaciji sa drugim hemioterapijskim agensima i/ili radioterapijom.

    Poremećaji na nivou krvi i limfnog sistema

    Prijavljeni su slučajevi supresije koštane srži i ostale hematološke neželjene reakcije. Prijavljena je diseminovana intravaskularna koagulacija (DIK), često udružena sa sepsom ili multiorganskom insuficijencijom.

    Imunološki poremećaji

    Prijavljeni su pojedini slučajevi anafilaktičkog šoka, ponekad sa smrtnim ishodom.

    Poremećaji nervnog sistema

    Tokom terapije docetakselom primećeni su retki slučajevi konvulzija ili prolaznog gubitka svesti. Ove reakcije se ponekad javljaju tokom primene infuzije leka.

    Poremećaji na nivou oka

    Veoma retko su prijavljeni slučajevi prolaznih poremećaja vida (bljeskovi, svetlucanje pred očima, skotomi) koji se tipično javljaju tokom primene infuzije leka i udruženi su sa reakcijama preosetljivosti. Ove pojave su

    reverzibilne i nestaju nakon prestanka infuzije. Retko su prijavljeni slučajevi lakrimacije sa ili bez konjuktivitisa, kao i slučajevi opstrukcije suznog kanala što dovodi do preteranog suzenja oka. Kod pacijenata lečenih docetakselom prijavljeni su slučajevi cistoidnog makularnog edema (CMO).

    Poremećaji na nivou uha i centra za ravnotežu

    Retko su prijavljeni slučajevi ototoksičnosti, oštećenje sluha i/ili gubitak sluha.

    Kardiološki poremećaji

    Prijavljeni su retki slučajevi infarkta miokarda.

    Vaskularni poremećaji

    Retko su prijavljeni venski tromboembolijski događaji.

    Respiratorni, torakalni i medijastinalni poremećaji

    Retko su prijavljeni slučajevi akutnog respiratornog distres sindroma, intersticijalne pneumonije/pneumonitisa, intersticijalne bolesti pluća, pulmonalne fibroze i respiratorne insuficijencije koji su nekada imali smrtni ishod. Kod pacijenata koji su istovremeno bili na radioterapiji, prijavljeni su retki slučajevi radijacionog pneumonitisa.

    Gastrointestinalni poremećaji

    Retko su prijavljeni slučajevi dehidratacije kao posledice gastrointestinalnih događaja, gastrointestinalne perforacije, ishemijskog kolitisa, kolitisa i neutropenijskog enterokolitisa. Prijavljeni su retki slučajevi ileusa i intestinalne opstrukcije.

    Hepatobilijarni poremećaji

    Prijavljeni su veoma retki slučajevi hepatitisa, ponekad sa smrtnim ishodom, primarno kod pacijenata sa već postojećim oboljenjima jetre.

    Poremećaji na nivou kože i potkožnog tkiva

    Prilikom primene docetaksela prijavljeni su veoma retki slučajevi kožnog eritematoznog lupusa i buloznih erupcija kao što su eritem multiforme, Stevens-Johnson-ov sindrom, toksična epidermalna nekroliza. U nekim slučajevima razvoju ovih reakcija mogli su doprineti i drugi istovremeno prisutni činioci. Tokom primene docetaksela prijavljene su promene slične sklerodermiji kojima obično prethodi periferni limfedem. Prijavljeni su slučajevi dugotrajne (perzistentne) alopecije.

    Poremećaji na nivou bubrega i urinarnog sistema

    Prijavljeni su slučajevi renalne insuficijencije i oštećenja bubrega. U oko 20% ovih slučajeva nije bilo faktora rizika za akutnu renalnu insuficijenciju, kao što su istovremena primena nefrotoksičnih lekova i prisustvo gastrointestinalni poremećaji.

    Opšti poremećaji i reakcije na mestu primene leka

    Retko je bio prijavljen slučaj oštećenja i upale tkiva koja su prethodno bila izložena efektima zračenja (tzv. radijacioni recall fenomen).

    Zadržavanje (retencija) tečnosti nije bilo praćeno akutnim epizodama oligurije ili hipotenzije. Retko su bili prijavljeni dehidratacija i edem pluća.

    Poremećaji metabolizma i ishrane

    Prijavljeni su slučajevi hiponatremije, koja je uglavnom bila udružena sa dehidratacijom, povraćanjem i pneumonijom.

Potražite neki drugi lek