Edemid
Aktivna supstanca: Furosemid
Edemid, rastvor za injekciju je lek koji kao aktivnu supstancu sadrži furosemid. Edemid, rastvor za injekciju pripada grupi lekova koji se zovu diuretici.
Edemid, rastvor za injekciju se upotrebljava za odstranjivanje viška tečnosti iz organizma u veoma kratkom vremenskom periodu. Daje se kada ne možete da uzmete tabletu iz nekog razloga ili prilikom nakupljanja prekomerne količine vode u organizmu. Edemid, rastvor za injekciju se najčešće koristi ukoliko je došlo do prekomernog nakupljanja vode oko srca, pluća, jetre ili bubrega.
Lek Edemid Vam pomaže da izbacite više tečnosti iz organizma (putem urina), nego što je to uobičajeno.
Ako se višak vode iz organizma ne ukloni, može stvoriti dodatno opterećenje za srce, krvne sudove, pluća, bubrege ili jetru.
- Ako ste alergični (preosetljivi) na furosemid ili bilo koju od pomoćnih supstanci leka. Znaci alergijske reakcije uključuju: osip, probleme sa gutanjem ili disanjem, oticanje usana, lica, grla ili jezika
- Ako ste alergični na sulfonamide kao što su sulfadiazin ili kotrimoksazol
- Ako Vas je lekar obavestio da imate slabost bubrega. Kod određenih tipova bubrežne slabosti moguće je koristiti ovaj lek, o čemu će odlučiti Vaš lekar
- Ako imate ozbiljnih problema sa jetrom
- Ako Vas je lekar obavestio da imate nizak volumen krvi ili ste dehidrirani
- Ako imate određene poremećaje koji sprečavaju izlučivanje urina
- Ako imate nizak nivo kalijuma ili natrijuma u krvi (pokazano u analizi krvi)
- Ako dojite bebu
Nemojte koristiti lek Edemid ako se bilo šta od prethodno navedenog odnosi na Vas. Ako niste sigurni, razgovarajte sa lekarom ili medicinskom sestrom pre nego što Vam da lek.
Proverite sa Vašim lekarom ili medicinskom sestrom:
- Ako otežano mokrite;
- Ako imate 65 godina i više;
- Ako ste stariji pacijent sa demencijom i uzimate i lek risperidon;
- Ako imate probleme sa jertrom ili bubrezima;
- Ako imate šećernu bolest (dijabetes melitus);
- Ako imate nizak krvni pritisak ili vrtoglavicu pri ustajanju;
- Ako imate probleme sa prostatom;
- Ako imate giht;
- Ako ste dehidrirani ili imate vrtoglavicu. Ovo se može desiti ako ste izgubili veliku količinu tečnosti povraćanjem, dijarejom ili učestalim mokrenjem. Takođe se može desiti ako imate probleme sa unošenjem vode i hrane;
- Ako treba da uradite test na glukozu;
- Ako lek treba dati prevremeno rođenom detetu, jer postoji mogućnost stvaranja kamena u bubregu.
Ako niste sigurni da li se nešto od gore navedenog odnosi na Vas, razgovarajte sa Vašim lekarom ili medicinskom sestrom pre nego što dobijete lek Edemid.
Molimo Vas, recite lekaru ili medicinskoj sestri, ako uzimate ili ste do nedavno uzimali bilo koji drugi lek. Ovo se odnosi i na lekove koji se dobijaju bez recepta, kao i na biljne lekove. Ovo je zbog toga što lek Edemid može uticati na način na koji deluju drugi lekovi. Takođe, drugi lekovi mogu izmeniti delovanje leka Edemid.
Recite Vašem lekaru ukoliko uzimate bilo koji od dole navedenih lekova.
Sledeći lekovi mogu uticati na način delovanja i povećati mogućnost nastanka neželjenih dejstava na lek Edemid:
- Lekovi kao što su ramipril, enalapril, perindopril (ACE inhibitori) ili losartan, kandesartan, irbesartan (antagonisti angiotenzin II receptora). Vaš lekar će možda morati da promeni dozu tableta ili Vam reći da prestanete da ih uzimate;
- Lekovi za lečenje povišenog krvnog pritiska ili srčanih problema. Lekar će možda morati da promeni dozu leka;
- Lekovi koji se koriste kao opšti anestetici za relaksaciju mišića tokom operacije;
- Lekovi za lečenje dijabetesa. Možda neće delovati dovoljno dobro dok ste na terapiji lekom Edemid;
- Teofilin, koji se koristi kod otežanog disanja ili opstrukcije (praćena zviždanjem u grudima);
- Fenition, koji se koristi za lečenje epilepsije, može da smanji dejstvo leka Edemid.
Sledeći lekovi mogu da povećaju mogućnost nastanka neželjenih dejstava kada se koriste sa lekom Edemid:
- Litijum koji se koristi kod mentalnih bolesti. Da bi sprečio nastajanje neželjenih dejstava, Vaš lekar će možda morati da promeni dozu litijuma i da izmeri količinu litijuma u krvi;
- Cisplatin koji se koristi u lečenju nekih karcinoma;
- Digoksin koji se koristi za lečenje srčanih problema. Lekar će možda morati da promeni dozu leka;
- Nesteroidni antiinflamatorni lekovi (NSAIL) koji se koriste za bolove i zapaljenjske procese, kao što su aspirin, ibuprofen, ketoprofen ili indometacin;
- Karbamazepin koji se koristi za lečenje epilepsije;
- Aminoglutetimid koji se koristi u terapiji karcinoma dojke;
- Ciklosporin koji se koristi da spreči odbacivanje organa nakon transplantacije;
- Metotreksat koji se koristi kod karcinoma kože, zglobova ili oboljenja creva
- Karbenoksolon koji se koristi u lečenju čira na jednjaku;
- Reboksetin koji se koristi za lečenje depresije;
- Amfotericin koji se koristi za lečenje gljivičnih infekcija, ako se koristi duže vreme,
- Kortikosteroidi koji se koriste za lečenje zapaljenskih procesa (kao što je prednizolon);
- Sladić koji se često koristi u terapiji kašlja, ako se uzima u velikim količinama;
- Probenecid (koji se koristi sa ostalim lekovima u terapiji HIV infekcije);
- Antibiotici kao što su gentamicin, amikacin, neomicin, netilmicin, tobramicin, vankomicin ili velike doze cefalosporina;
- Lekovi koji se koriste kao injekcije pre rendgenskog snimanja,
- Lekovi koji se koriste kod zatvora (laksativi), ako se koriste duže vreme, kao što su bisakodil ili sena,
- Lekovi za lečenje astme, ako se daju u visokim dozama, kao što su salbutamol, terbutalin sulfat, salmeterol, formoterol ili bambuterol,
- Drugi lekovi za izbacivanje vode (diuretici) kao što je bendroflumetiazid. Lekar će možda morati da promeni dozu Vašeg leka.
Nije primenljivo.
Posavetujte se sa lekarom ili medicinskom sestrom pre uzimanja bilo kog leka ako ste trudni ili dojite.
Ne smete uzimati lek Edemid ako ste trudni. Posavetujte se sa Vašim lekarom ako ste trudni, planirate trudnoću ili mislite da ste trudni.
Ne smete dojiti bebu ako ste na terapiji lekom Edemid, zbog toga što male količine leka prelaze u majčino mleko.
Posavetujte se sa Vašim lekarom pre uzimanja leka Edemid ako dojite ili planirate da dojite bebu.
Možete osetiti vrtoglavicu ili se možete osećati loše posle primene injekcije leka Edemid. Ako se to dogodi, nemojte upravljati motornim vozilom, niti rukovati mašinama.
Edemid, rastvor za injekciju će Vam dati lekar ili medicinska sestra. Injekciju možete primitu u venu (intravenski) ili u mišić (intramuskularno), što će odrediti Vas lekar.
Koliko se leka Edemid primenjuje?
Ukoliko niste sigurni zbog čega ste na terapiji lekom Edemid ili imate bilo kakva pitanja o tome koju ste dozu leka Edemid, rastvor za injekcije dobili, obratite se lekaru ili medicinskoj sestri.
Uobičajene doze su sledeće:
Odrasli i stariji
Početna doza je 20 mg do 50 mg. Ova doza se može postepeno povećavati do maksimalne doze od 1500 mg na dan. Starijim osobama se može dati manja doza.
Analize krvi
Lekar će možda zatražiti da uradite analizu krvi, kako bi proverio da li je nivo određenih serumskih elektrolita u krvi u normalnim granicama.
Ako imate bilo kakvih pitanja o upotrebi ovog leka, obratite se Vašem lekaru ili medicinskoj sestri.
Uobičajena doza za decu je od 0,5 – 1,5 mg/kg telesne mase dnevno, maksimalna dnevna doza je 20 mg.
Nije verovatno da ćete dobiti više leka nego što bi trebalo zato što Vam lek daju lekar ili medicinska sestra.
Lekar i medicinska sestra će pratiti kako lek deluje. Kada god niste sigurni u vezi doze leka koju treba da primite, obratite se lekaru.
Ako dobijete veću dozu leka nego što bi trebalo, možete osetiti zbunjenost, nemogućnost koncentracije, nedostatak emocija ili interesovanja prema bilo čemu. Takođe možete imati vrtoglavicu, ošamućenost, nesvestice (usled sniženog krvnog pritiska), neujednačene otkucaje srca, mišićnu slabost ili grčeve i stvaranje ugrušaka krvi (znaci uključuju bol i otok na zahvaćenom delu tela). Takođe možete imati problema sa bubrezima i krvi.
Vaš lekar ili medicinska sestra će se pobrinuti da redovno dobijete lek, tako da nije verovatno da će propisana doza leka biti izostavljena. Ako ipak mislite da ste propustili dozu leka, razgovarajte sa Vašim lekarom ili medicinskom sestrom.
O prekidu primene leka odlučuje Vaš lekar. Ako imate bilo kakvih pitanja o upotrebi ovog leka pitajte Vašeg lekara.
Kao i svi lekovi i Edemid, rastvor za injekciju može imati neželjena dejstva, mada se ona ne moraju ispoljiti kod svih pacijenata.
Obratite se odmah lekaru ili medicinskoj sestri ako primetite da imate neko od sledećih neželjenih dejstava - možda će Vam biti potrebna hitna medicinska pomoć.
- Ako imate alergijsku reakciju. Znaci alergijske reakcije mogu uključiti zapaljenje bubrega (nefritis), otečene zglobove i povišen krvni pritisak, kožni osip, promena boje kože, ozbiljne plikove na koži, povećanu osetljivost na sunčevu svetlost, povišenu telesnu temperaturu (groznica) i svrab.
- Teške alergijske reakcije. Znaci koji mogu uključiti šok su: otežano disanje, hladna lepljiva koža, bledilo kože i lupanje srca.
- Jaki bolovi u stomaku ili leđima. Ovo mogu biti znaci pankreatitisa.
- Lako dobijate modrice, podložniji ste infekcijama, osećate slabost ili umor više nego uobičajeno. Edemid rastvor za injekcije može da utiče na broj krvnih ćelija, uzrokujući ozbiljne probleme na nivou krvi.
- Pojačan osećaj žeđi, glavobolja, osećaj vrtoglavice i ošamućenosti, nesvestica, zbunjenost, bolovi ili slabost mišića i zglobova, mišićni grčevi i spazmi, nervoza želuca ili neujednačeni otkucaji srca. Ovo mogu biti znaci dehidratacije ili promene nivoa serumskih elektrolita. Teška dehidratacija može dovesti do zgrušavanja krvi ili do gihta.
- Možete primetiti žutilo kože ili očiju (beonjača), dok urin može postati tamniji. To znači da su nastali problemi sa jetrom. Kod pacijenata koji već imaju probleme sa jetrom može doći do pojave hepatičke encefalopatije. Simptomi uključuju zaboravnost, napade grčeva, promene raspoloženja i komu.
- Pojava plikova ili ljuštenje kože u predelu oko usana, očiju, usta, nosa i oko genitalija, simptomi slični gripu i groznica. Prethodno opisano stanje se naziva Stiven-Džonsonov sindrom. Teži oblik navedenog stanja naziva se toksična epidermalna nekroliza, gde dolazi do ljuštenja slojeva kože, pri čemu je zahvaćen veći deo kože celog tela.
Ako primetite neko od sledećih neželjenih dejstava obavestite Vašeg lekara što pre:
- Probleme sa sluhom ili zujanje u ušima (tinitus). Ovo posebno pogađa pacijente koji već imaju problem sa bubrezima
- Peckanje ili osećaj utrnulosti kože.
- Male promene raspoloženja kao što su osećaj iritiranosti ili nervoze.
- Glavobolja, osećaj ošamućenosti ili vrtoglavice pri brzom ustajanju. Takođe gubitak koncentracije, sporije reagovanje, osećaj uspavanosti ili slabosti, problemi sa vidom i suva usta. Navedeni problemi mogu nastati usled sniženog krvnog pritiska.
- Promena nivoa nekih elektrolita (kao što su natrijum ili hlor) u urinu
Obavestite Vašeg lekara ili farmaceuta ako neko od sledećih neželjenih dejstava postane ozbiljnije ili traje duže od nekoliko dana, ili ako primetite da imate neko neželjeno dejstvo koje nije navedeno u ovom uputstu
- Osećaj mučnine ili osećaj da vam nije dobro, proliv i povraćanje i opstipacija (zatvor).
- Osobe sa bolesnom bešikom i prostatom mogu osećati bol pri mokrenju. Ovo može biti posledica povećanja količine izlučenog urina.
- Ako imate dijabetes, možda ćete imati smanjenu mogućnost kontrolisanja količine glukoze u krvi.
- Pojačano mokrenje do koga obično dolazi nakon 1 do 2 sata od dobijanja injekcije.
- Bol na mestu primene injekcije, ukoliko se injekcija daje u mišić (intramuskularno).
Analize krvi
Lek Edemid može promeniti nivoe enzima jetre ili vrednosti masti u krvi (holesterola i triglicerida).
Potražite neki drugi lek