Eprex


Aktivna supstanca: Epoetin alfa

Eprex® rastvor za injekciju u napunjenom injekcionom špricu,2000i,j,/0.5 mL 

Eprex® rastvor za injekciju u napunjenom injekcionom špricu,10000i,j,/1mL 

Lek Eprex sadrži epoetin alfa - protein koji stimuliše koštanu srž da proizvodi više crvenih krvnih zrnaca, koja sadrže hemoglobin (supstancu koja prenosi kiseonik). Epoetin alfa je kopija ljudskog proteina eritropoetina i ima isto dejstvo.
Eprex se koristi za lečenje anemije uzrokovane oboljenjem bubrega.
- kod dece na hemodijalizi
- kod odraslih osoba na hemodijalizi ili peritonealnoj dijalizi
- kod ozbiljno anemičnih odraslih osoba koje još uvek nisu na dijalizi.

Ukoliko imate oboljenje bubrega, moguće je da imate manjak crvenih krvnih zrnaca, ukoliko Vaši bubrezi ne proizvode dovoljno eritropoetina (neophodnog za proizvodnju crvenih krvnih zrnaca). Eprex Vam je propisan kako bi stimulisao Vašu koštanu srž da proizvodi više crvenih krvnih zrnaca.

Eprex se može koristiti za lečenje anemije ukoliko primate hemioterapiju za lečenje od čvrstih tumora, malignih limfoma ili multiplog mijeloma (kancer koštane srži), a Vaš doktor odluči da imate veliku potrebu za transfuzijom krvi. Eprex može da umanji potrebu za transfuzijom krvi.

Eprex se koristi kod umereno anemičnih osoba koji pre operacije doniraju krv kako bi im se ista mogla vratiti u toku ili posle operacije. Pošto Eprex stimuliše stvaranje crvenih krvnih zrnaca, doktori mogu da uzmu više krvi kod ovih pacijenata. 

Eprex se može koristiti kod umereno anemičnih, odraslih osoba kod kojih su planirane velike ortopedske operacije (npr. operacija zamene kuka ili kolena), da bi se umanjila potreba za eventualnom transfuzijom krvi.



Ukoliko imate visok krvni pritisak koji nije odgovarajuće kontrolisan lekovima.

Ukoliko ste alergični (preosetljivi) na epoetin alfa ili na bilo koji od sastojaka leka Eprex

Ukoliko treba da budete podvrgnuti velikoj ortopedskoj operaciji (npr. operacija kuka ili kolena), a:
-  imate teško srčano oboljenje
-  imate teška oboljenja vena i arterija
-  nedavno ste imali srčani udar ili šlog
-  ne možete da koristite lekove za razblaženje krvi.
Eprex možda nije odgovarajući lek za Vas. Molimo Vas razmotriti to sa Vašim doktorom. Tokom terapije lekom Eprex‚ pojedinim pacijentima su potrebni dodatni lekovi zbog rizika od stvaranja krvnih ugrušaka. Ukoliko ne smete da uzimate lekove protiv zgrušavanja krvi, ne smete uzimati lek Eprex .

Ukoliko je kod Vas dijagnostikovana aplazija crvenih krvnih zrnaca (koštana srž ne proizvodi dovoljan broj crvenih krvnih zrnaca) nakon terapije bilo kojim lekom koji stimuliše stvaranje crvenih krvnih zrnaca (uključujući i Eprex ). Videti Moguća neželjena dejstva.

• Za stimulisanje stvaranja crvenih krvnih zrnaca (tako da doktor može uzeti veću količinu krvi od Vas), ukoliko ne možete primiti transfuziju Vaše sopstvene krvi u toku ili nakon operacije.

Važno je da obavestite Vašeg lekara ako se nešto od sledećeg odnosi na Vas. Možda ipak možete da koristite Eprex , ali prvo to razmotrite sa Vašim lekarom.

Ako znate da imate ili ste imali neko od sledećih oboljenja:

• srčano oboljenje, uključujući anginu pektoris;
• visok krvni pritisak;
• stvaranje krvnih ugrušaka ili ste pod velikim rizikom od stvaranja krvnih ugrušaka (npr. ako ste gojazni, imate dijabetes ili ste duže vreme u postelji zbog oporavka od operacije ili zbog bolesti);
• epileptičke napade;
• anemija drugog porekla;
• oboljenje jetre
 • porfiriju (retko oboljenje krvi)

Ako bolujete od karcinoma morate znati da lekovi koji stimulišu stvaranje crvenih krvnih zrnaca (kao što je i lek Eprex), mogu delovati i kao faktora rasta i, prema tome, u teoriji mogu uticati na razvoj karcinoma od koga bolujete. Obavezno razmotrite ovo sa Vašim doktorom.

Obratite posebnu pažnju na lekove koji stimulišu stvaranje crvenih krvnih zrnaca

Eprex je jedan od lekova iz grupe lekova koji stimulišu stvaranje crvenih krvnih zrnaca, kao što to čini i eritropetin – protein poreklom iz ljudskog organizma. Vaš lekar će voditi evidenciju o konkretnom leku koji uzimate.

Ukoliko Vam je u toku terapije lekom Eprex propisan drugi lek iz ove grupe, porazgovarajte sa Vašim doktorom ili farmaceutom pre primene.

Ako ste pacijent sa hepatitisom C i dobijate interferon i ribavirin 

Treba da razgovarate sa Vašim lekarom jer kombinacija epoetina alfa sa inteferonom i ribavirinom vodi do gubitka efekta i u retkim slučajevima razvija se stanje koje se zove aplazija crvenih krvnih zrnaca (PRCA), teška forma anemije. Lek Eprex nije odobren za lečenje anemije koja je udužena sa hepatitison C.

 

Eprex obično ne reaguje sa drugim lekovima, ali je ipak neophodno da kažete svom doktoru koje još lekove trenutno uzimate (ili ste ih do nedavno koristili) – uključujući i lekove koji se izdaju bez lekarskog recepta. 

Ukoliko uzimate lek koji se zove ciklosporin (koji se uzima npr. posle transplantacije bubrega), Vaš lekar može da vam odredi posebne laboratorijske analize za merenje koncentracije ciklosporina, dok uzimate lek Eprex . 

Preparati gvožđa i drugi stimulatori krvi mogu da povećaju efikasnost leka Eprex . Vaš lekar će odlučiti da li je za Vas dobro da ih uzimate.

Pri poseti bolnici, klinici ili lekaru opšte prakse obavestite zdravstvene stručnjake da ste pod terapijom lekom Eprex . To može da utiče na druge terapije ili rezultate ispitivanja.

Važno je da obavestite Vašeg lekara ako se nešto od sledećeg odnosi na Vas. Možda ipak možete da koristite Eprex ,ali prvo to razmotrite sa Vašim lekarom.

• Ako ste trudni, ili mislite da ste trudni
• Ako dojite

 

Vaš lekar je izvršio laboratorijske testove i zaključio da Vam je potreban lek Eprex . 

EPREX se može davati putem injekcije:

• ili u venu ili u kanilu koja ulazi u venu (intravenski)
• ili pod kožu (supkutano).

Vaš lekar će odrediti kako ćete primiti lek Eprex. Injekcije će Vam obično dati Vaš lekar, medicinski tehničar ili drugi zdravstveni stručnjak.

Lek Eprex se ne sme koristiti:
• nakon isteka roka trajanja naznačenog na nalepnici ili spoljašnjem pakovanju
• ukoliko znate ili mislite da je lek slučajno bio zamrznut, ili
• ukoliko je bilo kvarova na frižideru, u kome se lek čuva.

Doza leka Eprex , koju dobijate, proračunava se na osnovu Vaše težine u kilogramima. Uzrok Vaše anemije takođe predstavlja faktor na osnovu kog će Vaš lekar odrediti tačnu dozu.

Vaš lekar će redovno proveravati Vaš krvni pritisak, tokom terapije lekom Eprex .

Pacijenti sa oboljenjem bubrega

• Lekar će održavati nivo Vašeg hemoglobina između 10 i 12g/dL, jer visok nivo hemoglobina može povećati rizik od pojave krvnih ugrušaka i smrti.
• Uobičajena početna doza leka Eprex , kod odraslih i dece, iznosi 50 Internacionalnih Jedinica (I.J.) po kilogramu (/kg) telesne mase, tri puta nedeljno. Kod pacijenata na peritonealnoj dijalizi lek Eprex se daje dva puta nedeljno.
• Alternativno, ako još uvek niste na dijalizi, ako se Eprex primenjuje subkutano, treba primeniti 120IJ/kg (do maksimum 10000IJ) kao početnu dozu.
• Kod odraslih i dece Eprex se daje putem injekcije ili u venu ili u kanilu arteriovenske fistule. Ukoliko ovaj način (vena ili kanila) nije lako dostupan, Vaš doktor može odlučiti da Vam lek Eprex primeni podkožno (supkutano). Ovakav način primene važi i za pacijente na peritonealnoj diljalizi.
• Vaš lekar će Vam zakazivati redovne kontrole krvne slike kako bi proverio da li anemija kod Vas reaguje na lečenje i da eventualno prilagodi dozu, uglavnom na svake četiri nedelje.
• Nakon korekcije anemije, Vaš lekar će nastaviti da kontroliše Vašu krvnu sliku redovno. Primena i učestalost doziranja leka Eprex se može prilagođavati kako bi se odgovor na terapiju, održao na istom nivou.
• Ukoliko primate lek Eprex u produženom intervalu doziranja (ređe od jednom nedeljno) možda nećete održati adekvatnu vrednost hemoglobina što može zahtevati povećanje doze leka Eprex ili učestaliju primenu.
• Pre i u toku terapije lekom Eprex možete dobiti preparate gvožđa kako bi se njegova efikasnost povećala.
• Ako ste na dijalizi tokom započinjanja terapije lekom Eprex , Vaš program dijalize možda treba da se koriguje. Vaš lekar će o tome odlučiti.

Odrasli pacijenti na hemioterapiji

• Vaš lekar će započeti terapiju lekom Eprex ukoliko je nivo hemoglobiona kod Vas 10g/dL ili manji.
• Lekar će održavati nivo Vašeg hemoglobina između 10 i 12g/dL, jer visok nivo hemoglobina može povećati rizik od pojave krvnih ugrušaka i smrti.
• Početna doza je 150 I.J. po kilogramu telesne mase, tri puta nedeljno
• Eprex se daje putem injekcije podkožno.
• Vaš lekar će Vam zakazivati kontrole krvne slike i može prilagoditi dozu leka, u zavisnosti od toga kako anemija kod Vas reaguje na terapiju lekom Eprex .

• Pre i u toku terapije lekom Eprex možete dobiti preparate gvožđa kako bi se njegova efikasnost povećala.
• Uobičajeno je da se nastavi sa terapijom lekom Eprex mesec dana nakon završetka hemioterapije.

Odrasli pacijenti kod kojih se planira autologna transfuzija

• Uobičajena doza je 600 I.J. po kilogramu telesne težine, dva puta nedeljno.
• Eprex se daje injekcijom u venu, tokom 3 nedelje pre operacije, nakon što Vam je uzeta krv za autolognu transfuziju.
• Pre i u toku terapije lekom Eprex možete dobiti preparate gvožđa kako bi se njegova efikasnost povećala.

Pacijenti kod kojih se planira velika ortopedska operacije

• Preporučena doza iznosi 600 I.J. po kilogramu telesne mase, jednom nedeljno.
• Eprex se daje injekcijom podkožno, tri nedelje pre operacije i na sam dan operacije.
• Ukoliko postoji potreba da se vreme do operacije skrati, svakodnevno ćete dobiti dozu od 300 IJ/kg do deset dana pre operacije, na sam dan operacije i četiri dana neposredno nakon operacije.
• Ukoliko laboratorijski testovi ukažu na previsok nivo hemoglobina u krvi pre operacije, terapija se obustavlja.
• Pre i u toku terapije lekom Eprex možete dobiti preparate gvožđa kako bi se njegova efikasnost povećala.

Doza leka Eprex proračunava se na osnovu Vaše težine u kilogramima. Uzrok anemije takođe predstavlja faktor na osnovu kog će  lekar odrediti tačnu dozu.

Lekar će redovno proveravati krvni pritisak, tokom terapije lekom Eprex .

Pacijenti sa oboljenjem bubrega

• Uobičajena početna doza leka Eprex , kod odraslih i dece, iznosi 50 Internacionalnih Jedinica (I.J.) po kilogramu (/kg) telesne mase, tri puta nedeljno. Kod pacijenata na peritonealnoj dijalizi lek Eprex se daje dva puta nedeljno. 

• Kod odraslih i dece Eprex se daje putem injekcije ili u venu ili u kanilu arteriovenske fistule. Ukoliko ovaj način (vena ili kanila) nije lako dostupan, Vaš doktor može odlučiti da Vam lek Eprex primeni podkožno (supkutano). Ovakav način primene važi i za pacijente na peritonealnoj diljalizi. 


Odmah recite Vašem lekaru ili medicinskoj sestri ukoliko mislite da ste ubrizgali više leka Eprex . Neželjena dejstva od prekomernog doziranja lekom Eprex nisu uobičajena.

Uzmite narednu injekciju čim se setite. Ako je došlo vreme za narednu injekciju, zaboravite propuštenu i nastavite sa normalnim rasporedom. Ne duplirajte injekcije. 

Ukoliko imate bilo koje dodatno pitanje u vezi upotrebe ovog leka, pitajte Vašeg doktora, medicinsku sestru ili farmaceuta.

Kao i svaki drugi lek i Eprex može izazvati neželjena dejstva, mada se oni ne moraju pojaviti kod svih.

Odmah obavestite Vašeg lekara ili medicinsku sestru ako primetite neka od navedenih neželjenih dejstava. 

Veoma česta neželjena dejstva
Mogu se javiti kod 1 od 10 osoba koje koriste lek Eprex .

• Simptomi slični gripu, kao što su glavobolja, bolovi u zglobovima, slabost, zamor i nesvestica. Ovi simptomi se češće javljaju na početku terapije. Ukoliko se ovi simptomi jave prilikom intravenske injekcije, isti se mogu izbeći sporijim ubrizgavanjem.
• Kongestija respiratornog trakta, kao što je zapušen nos i upaljeno grlo su prijavljeni kod pacijenata sa oštećenjem bubrega koji još uvek nisu na dijalizi.

Česta neželjena dejstva
Mogu se javiti kod 1 od 100 osoba koje koriste lek Eprex .

• Povišen krvni pritisak kod osoba sa malignim oboljenjem i osoba sa simptomatskom anemijom uzrokovanom oboljenjem bubrega. Glavobolja, posebno iznenadna, koja podseća na migrenu ili osećaj zbunjenosti ili padavica mogu biti znak naglog porasta krvnog pritiska. Ovo zahteva hitnu terapiju. Nagli rast krvnog pritiska može zahtevati primenu terapije lekovima (ili prilagođavanje lekova koje već koristite protiv visokog krvnog pritiska).

• Bolovi u grudima, zadihanost, bolna naduvenost u nogama mogu biti simptomi krvnih ugrušaka (tromboza)

• Osip kože i naduvenost u predelu očiju (edem), što može biti posledica alergijske reakcije.

Ako ste na hemodijalizi:
• Stvaranje ugruška krvi (tromboza) u šantu. Ovo se najčešće javlja ukoliko imate nizak krvni pritisak ili ukoliko postoje komplikacije fistule.

• Stvaranje ugruška krvi takođe je moguće u sistemu za hemodijalizu. Vaš lekar može da odluči da Vam poveća dozu heparina u toku dijalize.

Veoma retka neželjena dejstva
Mogu se javiti kod 1 od 10000 osoba koje koriste lek Eprex .

• Simptomi aplazije crvenih krvnih zrnaca (Pure Red Cell Aplasia – PRCA).

Aplazija crvenih krvnih zrnaca znači nesposobnost za stvranje dovoljnog broj crvenih krvnih zrnaca u koštanoj srži. Aplazija crvenih krvnih zrnaca može imati za posledicu naglu i akutnu anemiju. Simptomi su:
• neuobičajeni zamor,
• osećaj malaskalosti,
• zadihanost.

Aplazija crvenih krvnih zrnaca (PRCA) se vrlo retko prijavljuje nakon više meseci ili godina terapije lekom EPREX i drugim lekovima koji stimulišu stvaranje crvenih krvnih zrnaca kod pacijenata sa hroničnom bubrežnom insuficijencijom.

Ukoliko ste na hemodijalizi povišeni nivo krvnih pločica (odnosno trombocita) u krvi, koje inače učestvuju u formiranju ugrušaka krvi, može se javiti posebno na početku terapije. Vaš lekar će obratiti pažnju na ovo.

Na mestu primene može se javiti crvenilo, osećaj pečenja i bol.

Odmah se obratite Vašem lekaru ili medicinskoj sestri ukoliko primetite neke od ovih neželjenih dejstava ili, u toku terapije lekom Eprex, primetite bilo koje drugo dejstvo.

Ukoliko bilo koje od neželjenih dejstava postane ozbiljno ili primetite bilo koje neželjeno dejstvo koje nije navedeno u ovom uputstvu, molimo Vas da to saopštite vašem lekaru, medicinskom tehničaru ili farmaceutu

Potražite neki drugi lek