Etoposide Teva


Aktivna supstanca: Etopozid

Etoposide-Teva, 20 mg/ml, koncentrat za rastvor za infuziju

Etoposide-Teva onemogućava rast ćelija kancera, što ih na kraju uništava.

KADA SE LEK Etoposide-Teva UPOTREBLJAVA?

Ovaj lek se koristi za lečenje:

- kancera testisa (u kombinaciji sa drugim citostaticima)
- određenih formi kancera pluća (u kombinaciji sa drugim citostaticima)
- određenih formi kancera krvnih ćelija (leukemija) (Etoposide-Teva sam ili u kombinaciji sa drugim citostaticima).



Upozorite lekara ako uzimate druge lekove, imate neku hroničnu bolest, neki poremećaj metabolizma, preosetljivi ste na lekove ili ste imali alergijske reakcije na neke od njih.

KADA NE SMETE UZIMATI LEK

Ne smete koristiti Etoposide-Teva:

- ukoliko ste osetljivi na etopozid ili na neki od sastojaka rastvora za intravensku infuziju
- ukoliko Vam jetra ne funkcioniše ispravno
- ukoliko dojite
- ukoliko imate značajno smanjenu funkciju bubrega
- pošto ovaj lek sadrži benzilalkohol, deca ga ne smeju koristiti.

Etoposide-Teva se koristi pod nadzorom lekara, koji ima iskustva u primeni citostatika. Vaš lekar će redovno proveravati Vašu krvnu sliku tokom primene Etoposide-Teva.

Recite svom lekaru ukoliko ste prethodno uzimali citostatike ili ukoliko ste bili na terapiji zračenjem. Takoñe, recite lekaru ako znate da imate infekciju.

Za vreme i 6 meseci nakon primene Etoposide-Teva, i muškarci i žene treba da koriste sredstva protiv začeća. Etoposide-Teva može da izazove abnormalnosti jajne ćelije ili spermatozoida, što može izazvati deformitete ploda.

Pošto Etoposide-Teva može da izazove neplodnost, muškarci mogu da zamrznu spermu u banci sperme pre početka terapije lekom Etoposide-Teva.

Bočica Etoposide-Teva sadrži 30% alkohola. Ovo može biti štetno za alkoholičare, decu, trudnice i pacijente sa oboljenjima jetre, epilepsijom ili bolestima mozga. Alkohol može promeniti ili smanjiti efekat medicinskih proizvoda.

Konsultujte se sa lekarom ukoliko se neko od ovih upozorenja odnosi na Vas ili se odnosilo na Vas ranije.

Imajte u vidu da se ove informacije mogu odnositi i na lekove koje više ne pijete, kao i na lekove koje planirate da uzimate u budućnosti. Obavestite svog lekara ili farmaceuta ako uzimate, ili ste do nedavno uzimali neki drugi lek, uključujući i lek koji se nabavlja bez lekarskog recepta.

Interakcija znači da lekovi koji se istovremeno koriste mogu uticati jedan drugom na dejstvo ili na neželjeno dejstvo. Interakcija se može javiti tokom istovremene primene ovog koncentrata za rastvor za infuziju i:

- drugih lekova protiv kancera. Etoposide-Teva može pojačati dejstvo ovih lekova
- lekova koji sprečavaju koagulaciju krvi
- nekih lekova protiv bolova (fenilbutazon, natrijum salicilat, salicilna kiselina)
- ciklosporina (lekova koji smanjuju imuni odgovor); dozu Etoposide-Teva treba smanjiti
- lekova koji suprimiraju kostnu srž (npr. ciklofosfamid, vinblastin, doksorubicin, cisplatin); pri istovremenoj primeni, efekat Etoposide-Teva i/ili lekova koji suprimiraju kostnu srž može biti povećan
- antraciklina (lekova protiv kancera); Etoposide-Teva i antraciklini mogu negativno uticati na dejstvo onog drugog
- drugih proizvoda protiv kancera (npr. bleomicin, cisplatin, ifosfamid, metotreksat); prijavljena je pojava akutne leukemije.

Pre nego što počnete da uzimate neki lek, posavetujte se sa svojim lekarom ili farmaceutom.

Trudnoća

Ne koristiti ovaj lek za vreme trudnoće i dojenja. Žene ne treba da ostaju trudne i muškarci ne bi trebalo da postaju očevi dok ne proñe 6 meseci od terapije etopozidom. Pogledati odeljak “Upozorenja i mere opreza”.

Dojenje

Etoposide-Teva se izlučuje mlekom. Žene ne bi trebalo da doje tokom tretmana lekom Etoposide-Teva.

Primena ovog leka može izazvati mučninu i povraćanje. Stoga, budite oprezni sa aktivnostima koje zahtevaju punu pažnju, kao što su učestvovanje u saobraćaju, rukovanje mašinama i rad na visini. Budno motrite na decu koja koriste ovaj lek, dok se igraju napolju.

Ukoliko mislite da lek Etoposide-Teva suviše slabo ili jako deluje na Vaš organizam, obratite se lekaru ili farmaceutu.

Uvek koristite Etoposide-Teva kao što Vam je lekar preporučio. Proverite sa lekarom ili farmaceutom ukoliko niste sigurni. 

Doziranje i način primene

Etoposide-Teva je koncentrat za rastvor za infuziju. To znači da se ne sme primenjivati u nepromenjenom obliku. Prvo mora da bude razblažen sa fiziološkim rastvorom ili rastvorom glukoze. Etoposide-Teva se daje u bolnici od strane lekara kao intravenska infuzija. Uobičajena doza Etoposide-Teva u kombinaciji sa drugim hemioterapijskim lekovima je 100-120 mg/m2 dnevno. Davanje leka traje najmanje 30 minuta. Ciklus tretmana može da bude jedno davanje dnevno (= 24 h) u toku 3-5 dana, nakon čega sledi 10-20 dana pauze. Uobičajeno se daju 3 ili 4 ciklusa tretmana, meñutim, dužina trajanja tretmana i broj ciklusa tretmana su određeni od strane lekara i mogu se razlikovati za svakog pacijenta. 

Modifikaciju doze treba uraditi u slučaju abnormalne funkcije bubrega.

Ukoliko ste uzeli veću dozu leka Etoposide-Teva nego što bi trebalo, odmah razgovarajte sa Vašim lekarom ili farmaceutom! Simptomi koji se mogu javiti su pojava ozbiljnih modrica i/ili krvarenje i inflamacija mukoznih membrana

Nikada ne uzimajte duplu dozu da nadomestite to što ste preskočili da uzmete lek!

Kao i mnogi drugi lekovi protiv kancera, Etoposide-Teva može izazvati neželjene efekte. Neki neželjeni efekti se mogu javiti nakon izvesnog vremena.

• Veoma često (>1/10)
• Često (>1/100, <1/10)
• Povremeno (>1/1000, <1/100)
• Retko (>1/10000, <1/1000)
• Veoma retko (<1/10000) uključujući i pojedinačne slučajeve.

Benigne i maligne neoplazme

Akutna leukemija.

Sekundarna leukemija kod približno 1% pacijenata sa tumorom germinativnih ćelija nakon tretmana Etoposide- Teva. Ovu leukemiju karakteriše relativno kratak latentni period i dobar odgovor na hemoterapiju. Ukupna, kumulativna doza Etoposide-Teva je povezana sa većim rizikom.

Krvni i limfni sistem

Veoma često

Supresija kostne srži (mijelosupresija), naročito smanjenje broja belih krvnih ćelija (leukopenija) i trombocita (trombocitopenija), anemija, infekcije (kod pacijenata sa supresijom kostne srži).

Prijavljeni su slučajevi supresije kostne srži sa smrtnim ishodom.

Često

Krvarenja (kod pacijenata sa teškom mijelosupresijom).

Imuni sistem

Često

Reakcije hipersenzitivnosti (anafilakse) karakterišu groznica, crvenilo, povećana brzina rada srca (tahikardija), suženje disajnih puteva (bronhospazam) i nizak krvni pritisak (hipotenzija) (0,7-2%).

Trenutni prestanak disanja (apneja) praćen spontanim početkom disanja nakon prestanka davanja infuzije Etoposide-Teva i davanjem lekova za povećanje pritiska, kortikosteroida, antihistaminika i/ili plazma ekspandera.

Reakcije tipa anafilakse se mogu javiti nakon prve intravenske primene Etoposide-Teva. Anafilaktičke reakcije su češće prijavljivane kod dece koja su primala doze više od preporučenih.

Takoñe su prijavljivani crvenilo kože (eritem), oticanje (edem) lica i jezika, kašalj, znojenje, plava obojenost usana, jezika, kože i mukoznih membrana zbog nedostatka kiseonika u krvi (cijanoza), spazmi (konvulzije), spazmi glasnih žica (laringospazmi) i visok krvni pritisak (hipertenzija). Krvni pritisak se uglavnom normalizuje nekoliko sati nakon završetka infuzije. 

Retko

Reakcije hipersenzitivnosti izazvane benzilalkoholom.

Nervni sistem

Često

Poremećaji centralnog nervnog sistema (iscrpljenost, pospanost).

Povremeno

Poremećaji nerava u ekstremitetima (periferna neuropatija).  

Retko

Konvulzije (povremeno povezane sa reakcijama preosetljivosti), opšta slabost (astenija), osećaj svraba ili trnjenja (parestezija).

Oči

Retko

Reverzibilni gubitak vida uzrokovan poremećajima u moždanoj kori, zapaljenje očnog živca uz smanjenje vida (optički neuritis).

Srce

Veoma retko

Aritmija i infarkt miokarda.

Krvni sudovi

Često

Pad krvnog pritiska ukoliko se infuzija daje prebrzo (može se sprečiti smanjenjem brzine infuzije).

Respiratorni sistem

Povremeno

Skupljanje vazdušnih puteva u larinksu (bronhospazmi, laringospazmi), plava obojenost usana, jezika, kože i mukoznih membrana zbog nedostatka kiseonika u krvi (cijanoza) i kašalj.

Retko

Prekid disanja sa spontanim vraćanjem disanja (apneja). Ovo nestaje s prekidom terapije. Pneumonija (intersticijalna pneumonija, fibroza pluća).

Gastrointestinalni sistem

Veoma često

Mučnina i povraćanje su najčešći gastrointestinalni poremećaji. Nedostatak apetita (anoreksija).

Često

Abdominalni bol, dijareja, zapaljenje mukozne membrane usta (stomatitis).

Povremeno

Zapaljenje mukozne membrane želuca i jednjaka (mukozitis, ezofagitis).

Retko

Opstipacija (konstipacija), poremećaj ukusa i poremećaji gutanja (disfagija).

Jetra ili žuč

Često

Poremećaj funkcije jetre. Visoke doze Etoposide-Teva mogu izazvati porast nekih enzima jetre.

Poremećaji kože i potkožnog tkiva

Veoma često

Reverzibilni gubitak kose.

Povremeno

Kožni osip, koprivnjača, pigmentacija, svrab.

Veoma retko

Stevens Johnson-ov sindrom (uzročna veza sa Etoposide-Teva nije ustanovljena), lokalizovano odumiranje delova kože uz stvaranje plikova (toksična epidermalna nekroliza).  

Crvenilo i svrab nakon terapije zračenjem i davanja Etoposide-Teva preko ozračene površine (recidivantni radijacioni dermatitis).

Bubrezi i urinarni trakt

Etoposide-Teva postiže visoke koncentracije u jetri i bubrezima, pa postoji mogućnost akumulacije u slučaju poremećaja funkcije ovih organa.

Opšti poremećaji i poremećaji na mestu davanja

Visoke koncentracije Etoposide-Teva mogu dovesti do akumulacije sa poremećajima funkcije jetre i bubrega.

Retko

Zapaljenje krvnih sudova (flebitis) nakon bolus injekcije. Ova neželjena reakcija se može izbeći trajanjem infuzije u periodu od 30-60 minuta.

Nakon gubitka tečnosti kroz zid krvnog suda (ekstravazacija) javljaju se povremeno iritacija i zapaljenje mekih tkiva. Previsoka koncentracija uree u krvi (hiperurikemija) se može javiti kao rezultat brze destrukcije malignih ćelija. 

Ukoliko neka od ovih neželjenih reakcija postane ozbiljna, ili ukoliko primetite neku neželjenu reakciju koja nije navedena u ovom Uputstvu, recite svom lekaru ili farmaceutu.

Potražite neki drugi lek