Katopil


Aktivna supstanca: Kaptopril

Ovaj lek je na tržištu dostupan u jačinama od: 25 i 50mg

Ovaj lek se zove Katopil. Jedna tableta sadrži 25 mg ili 50 mg kaptoprila kao aktivnu supstancu.

Lek Katopil pripada grupi lekova koji se zovu inhibitori angiotenzin konvertujućeg enzima (ACE inhibitori).

ACE inhibitori deluju tako što pomažu da se Vaši krvni sudovi prošire i olakšaju protok krvi kroz njih.

Lek Katopil se primenjuje u terapiji povišenog krvnog pritiska i kod određenih stanja srca. Ukoliko se ne leči, povišeni krvni pritisak povećava rizik za nastanak moždanog udara ili bolesti srca. Lek Katopil deluje tako što snižava Vaš krvni pritisak i na taj način smanjuje taj rizik.

Lek Katopil takođe može da se primenjuje kod pacijenata čije srce ne pumpa dovoljnu količinu krvi za snabdevanje organizma. Ovo stanje je poznato kao srčana insuficijencija.

Lek Katopil se može koristiti u terapiji kod pacijenata koji su nedavno imali srčani udar (infarkt). Srčani udar nastaje kada jedan od glavnih krvnih sudova koji snabdeva srčani mišić krvlju postane začepljen. To znači da srce ne dobija kiseonik koji mu je potreban i dolazi do oštećenja srčanog mišića.

Dodatno, lek Katopil se može koristiti i u terapiji oboljenja bubrega kod pacijenata sa dijabetesom. 



  • Ako ste alergični na kaptopril, neku od pomoćnih supstanci u sastavu leka ili neki drugi lek iz grupe ACE inhibitora; ako ste nekad imali angioedem (reakcija u vidu oticanja ruku, usana, lica ili jezika) koji može biti nasledan, čiji uzrok može biti nepoznat ili koji se može javiti nakon primene ACE inhibitora.
  • Ako imate dijabetes ili oštećenu funkciju bubrega i na terapiji ste lekom za snižavanje krvnog pritiska koji sadrži aliskiren.
  • Ako imate suženje otvora aorte ili opstrukciju izlaznog trakta leve komore.
  • Ako imate obostrano suženje bubrežnih arterija u slučaju jednog funkcionalnog bubrega.
  • Ako ste više od 3 meseca trudni (takođe je bolje izbegavati Katopil u ranoj trudnoći).

Ukoliko se bilo šta od gore navedenog odnosi na Vas, ili niste sigurni u to, obratite se svome lekaru koji će Vas najbolje posavetovati. 

Razgovarajte sa svojim lekarom ili farmaceutom pre nego što počnete da uzimate lek Katopil.

Obavestite svog lekara ukoliko uzimate neki od sledećih lekova koji se koriste za lečenje visokog krvnog pritiska:

  • blokatore angiotenzin II receptora (takođe poznati kao sartani - npr. valsartan, telmisartan, irbesartan), posebno ako imate probleme sa bubrezima, a koji su povezani sa dijabetesom;
  • aliskiren.

Lekar može u redovnim intervalima proveravati Vašu funkciju bubrega, krvni pritisak i koncentraciju elektrolita u krvi (npr. kalijum).

Morate obavestiti svog lekara:

  • ako mislite da ste trudni, postoji mogućnost da ste trudni ili planirate trudnoću. Lek Katopil se ne preporučuje u ranoj trudnoći, a ne sme se koristiti ako ste trudni više od 3 meseca, s obzirom na to da lek može prouzrokovati ozbiljno oštećenje kod Vaše bebe ukoliko se primenjuje u tom periodu;
  • ako imate oboljenje bubrega;
  • ako imate oboljenje jetre;
  • ako ste na hemodijalizi;
  • ako imate neko srčano oboljenje, posebno oštećenje srčanih valvula;
  • ako imate šećernu bolest;
  • ako ste u skorije vreme prekomerno povraćali ili imali proliv;
  • ako ste na imunosupresivnoj terapiji.

Takođe, obavestite svog lekara ukoliko tokom primene leka Katopil treba da se podvrgnete tretmanu desenzibilizacije na ujed pčele ili ose.

Obavestite svog lekara ukoliko tokom primene leka Katopil treba da se podvrgnete tretmanu uklanjanja holesterola iz organizma (LDL afereza).

Obavestite svog lekara i ako dajete urin ili krv na analizu, jer ovaj lek može uticati na vrednosti pojedinih laboratorijskih testova.

Neki pacijenti afro-karipskog porekla mogu zahtevati veće doze leka Katopil da bi se postiglo adekvatno smanjenje krvnog pritiska.

Deca i adolescenti

Bezbednost i efikasnost leka nisu ustanovljene kod dece. Odojčad i novorođenčad mogu biti u većem riziku od niskog krvnog pritiska koji se može javiti kao neželjena reakcija leka.

Recite svom lekaru ili farmaceutu ako uzimate ili ste donedavno uzimali bilo kakve druge lekove. Posebno je važno da obavestite svog lekara ukoliko uzimate bilo šta od navedenog:

  • nesteroidne antiinflamatorne lekove - NSAIL (npr. indometacin, ibuprofen),
  • imunosupresive (npr.azatioprin, ciklofosfamid),
  • suplemente kalijuma, zamene za so koje sadrže kalijum ili bilo koje druge lekove koji mogu povećati vrednosti kalijuma u serumu (amilorid, spironolakton),
  • diuretike (lekovi koji pomažu da se izbaci višak tečnosti iz organizma),
  • lekove koji se primenjuju u lečenju gihta (npr. alopurinol),
  • lekove koji se primenjuju u lečenju dijabetesa (moguće je da treba promeniti količinu leka koju unosite dok ste na terapiji lekom Katopil),
  • lekove koji prouzrokuju širenje krvnih sudova (npr. minoksidil, klonidin),
  • lekove koji se primenjuju u terapiji mentalnih poremećaja, uključujući depresiju (npr. litijum, amitriptilin),
  • bilo koje druge lekove za lečenje povišenog krvnog pritiska (npr. beta blokatore kao što su propranolol, atenolol ili blokatori kalcijumovih kanala kao što su amlodipin, nifedipin),
  • bilo koji lek koji može da se primenjuje za vreme i posle srčanog udara.

Vaš lekar će možda morati da promeni dozu i/ili da preduzme druge mere predostrožnosti ako uzimate blokator angiotenzin II receptora ili aliskiren 

Ako treba da se podvrgnete operaciji

Pre operacije i anestezije (čak i kod zubara), treba da obavestite svog lekara ili zubara da uzimate lek Katopil, jer može doći do naglog pada krvnog pritiska. 

Katopil se može uzimati uz obrok ili nezavisno od obroka. Vaš lekar će Vas možda posavetovati da smanjite količinu soli koju unosite hranom dok ste na terapiji lekom Katopil.

Umerene količine alkohola ne utiču na dejstvo ovog leka. Ipak morate proveriti sa svojim lekarom da li je konzumiranje alkohola pogodno za Vas.

Ukoliko ste trudni ili dojite, mislite da biste mogli biti trudni ili planirate trudnoću, pitajte svog lekara ili farmaceuta za savet pre uzimanja ovog leka.

Trudnoća

Morate obavestiti svog lekara ako mislite da ste trudni (ili biste mogli ostati trudni). Vaš doktor će Vas posavetovati da prestanete da uzimate lek Katopil pre nego što zatrudnite ili čim saznate da ste trudni, i preporučiće Vam da uzmete neki drugi lek kao zamenu. Katopil se ne preporučuje u ranoj trudnoći, a ne sme se primenjivati kada je trudnoća starija od 3 meseca, jer može izazvati ozbiljna oštećenja kod Vaše bebe ako se koristi posle trećeg meseca trudnoće.

Dojenje

Recite svom lekaru ako dojite ili treba da počnete sa dojenjem. Ako ste na terapiji lekom Katopil, ne preporučuje se dojenje novorođenčadi (prvih nekoliko nedelja nakon rođenja), a posebno prevremeno rođenih beba.

U slučaju starije bebe, Vaš lekar će vas posavetovati o koristima i rizicima usled korišćenja leka Katopil dok dojite, u poređenju sa drugim vrstama terapije.

Lek Katopil može uticati na sposobnost upravljanja vozilima i rukovanje mašinama, naročito na početku terapije ili ako Vam lekar promeni režim doziranja. Ukoliko tokom primene ovog leka dođe do pojave omaglice ili osetite ošamućenost, ne bi trebalo da vozite ili radite sa mašinama.

Lek Katopil uzimajte uvek tačno onako kako Vam je rakao Vaš lekar. Ako niste sigurni proverite sa svojim lekarom ili farmaceutom.

Preporučene doze su:

Za lečenje visokog krvnog pritiska:

Uobičajena početna doza je 12,5 - 25 mg dva puta dnevno. Vaš lekar može postepeno povećavati ovu dozu do 100 - 150 mg dnevno. Isto tako, možda će biti potrebno da uzimate i neke druge lekove za sniženje krvnog pritiska.

Starije osobe i pacijenti koji imaju problema sa bubrezima mogu dobiti nižu početnu dozu.

Za srčanu insuficijenciju:

Uobičajena početna doza je 6,25 - 12,5 mg dva ili tri puta dnevno. Vaš lekar može postepeno povećavati ovu dozu do maksimalnih 150 mg dnevno.

Nakon srčanog udara:

Uobičajena početna doza je 6,25 mg, koju će Vaš lekar kasnije povećati do maksimalnih 150 mg dnevno.

Za lečenje pacijenata obolelih od dijabetesa koji imaju oboljenje bubrega:

Uobičajena doza je 75 - 100 mg dnevno.

Kao što je navedeno, lekari ponekad propisuju različite doze leka i ako se ovo odnosi na Vas, razgovarajte sa svojim lekarom.

Kako se tablete leka Katopil jačine 25 mg mogu deliti po podeonoj liniji, moguće je postići dozu od 12,5 mg kaptoprila primenom polovine tablete jačine 25 mg. Međutim, doza od 6,25 mg kaptoprila ne može se postići primenom tableta leka Katopil.

Pacijenti ponekad mogu osetiti ošamućenost nakon uzimanja prve ili druge doze leka. Ukoliko se to Vama dogodi, lezite dok simptomi ne prestanu.

Pokušajte da uzimate lek Katopil svakog dana otprilike u isto vreme, najbolje ujutru. Ovaj lek se može uzimati pre, za vreme ili nakon obroka.

Čak i ako se osećate dobro, nastavite da uzimate lek Katopil dok Vam lekar ne kaže drugačije.

Za decu:

Početna doza je 0,3 mg/kg telesne mase, koju lekar može postepeno povećavati.

Za decu koja imaju problema sa bubrezima, kod prevremeno rođenih beba, novorođenčadi i odojčadi:

Početna doza bi trebalo da bude 0,15 mg/kg telesne mase.

Ukoliko ste Vi ili bilo ko drugi, uzeli previše tableta, trebalo bi da odete u hitnu službu najbliže bolnice ili odmah obavestite svog lekara. Ponesite kutiju i sve preostale tablete sa sobom.

Ukoliko ste zaboravili da popijete lek, nastavite sa terapijom uzmite lek u vreme uzimanja sledeće doze.

Nikada ne uzimajte duplu dozu da biste nadoknadili to što ste preskočili da uzmete lek!

Ako imate bilo kakvih dodatnih pitanja o upotrebi leka Katopil, obratite se svom lekaru ili farmaceutu. 

Nemojte prestati sa uzimanjem ovog leka sve dok se ne posavetujete sa svojim lekarom.

Ako imate bilo kakvih dodatnih pitanja o upotrebi ovog leka, obratite se svom lekaru ili farmaceutu.

Kao i svi lekovi, ovaj lek može da prouzrokuje neželjena dejstva, iako ona ne moraju da se jave kod svih pacijenata koji uzimaju ovaj lek.

Ako primetite neku od sledećih neželjenih reakcija prekinite da uzimate lek i odmah se obratite svom lekaru:

  • otok ruku, lica, usana ili jezika;
  • otežano disanje;
  • iznenadan osip ili osećaj pečenja po koži, crvenilo ili ljuštenje kože;
  • bol u grlu ili povišena temperatura;
  • ošamućenost ili nesvestica;
  • jak bol u stomaku;
  • neuobičajeno brz ili nepravilan rad srca;
  • žuta prebojenost kože i/ili očiju (žutica).

Češta neželjena dejstva (mogu da se jave kod najviše 1 na 10 pacijenata koji uzimaju lek):

  • glavobolja;
  • ošamućenost;
  • svrab;
  • osip;
  • gubitak kose;
  • izmenjen osećaj ukusa;
  • nedostatak daha;
  • gubitak apetita;
  • osećaj bockanja, utrnulosti i mravinjanja po koži;
  • suva usta;
  • poremećaj sna;
  • proliv ili zatvor;
  • suv, nadražajni kašalj;
  • tegobe sa želucem, muka, povraćanje, bol u stomaku;
  • čir na želucu.

Povremena neželjena dejstva (mogu da se jave kod najviše 1 na 100 pacijenata koji uzimaju lek):

  • brza, nepravilna srčana radnja;
  • bol u grudima;
  • nizak krvni pritisak;
  • smanjena prokrvljenost ruku i nogu (npr. Raynaud-ov sindrom);
  • naleti crvenila;
  • zamor;
  • opšta slabost;
  • bledilo;
  • otok oko očiju i u predelu usana (angioedem).

Retka neželjena dejstva (mogu da se jave kod najviše 1 na 1000 pacijenata koji uzimaju lek):

  • pospanost;
  • ulceracije u usnoj duplji;
  • promene u učestalosti mokrenja;
  • poremećaj funkcije bubrega ili bubrežna slabost.

Veoma retka neželjena dejstva (mogu da se jave kod najviše 1 na 10000 pacijenata koji uzimaju lek):

  • poremećaj funkcije jetre i povišene vrednosti enzima jetre;
  • konfuzija, depresija, nesvestica;
  • mali moždani udar;
  • zamućen vid;
  • srčane tegobe uključujući srčani udar i infekcije grudnog koša;
  • zapaljenje pankreasa;
  • curenje iz nosa;
  • otok jezika;
  • impotencija;
  • Stevens Johnson-ov sindrom (teško oboljenje kože sa plikovima na ustima, očima i genitalijama);
  • oštećenje jetre, zapaljenje jetre ili žutica;
  • čir na želucu;
  • bol u mišiću;
  • bol u zglobu;
  • zviždanje u grudima ili teškoće sa disanjem;
  • osipi ili kožne reakcije;
  • oticanje grudi kod muškaraca;
  • groznica;
  • preosetljivost kože na svetlost;
  • promene u laboratorijskim vrednostima krvi i limfnog sistema (npr. koncentracije kalijuma i glukoze u serumu).

Potražite neki drugi lek