Maxilax
Aktivne supstance: Makrogol, Natrijum hlorid, Natrijum hidrogenkarbonat, Kalijum hlorid
Lek se koristi u lečenju hronične konstipacije.
Lek se koristi u lečenju fekalne impakcije, koja se definiše kao refraktorna konstipacija sa nagomilavanjem fecesa u rektumu i crevima.
Hipersenzitivnost (preosetljivost) na aktivne ili bilo koju od pomoćnih supstanci Perforacije creva ili opstrukcije uzrokovane strukturnim ili funkcionalnim poremećajem crevnog zida, ileus, teška upale crevnog trakta, poput Kronove bolesti, ulceroznog kolitisa ili toksičnog oticanja debelog creva (megakolon).
Dijagnozu refraktorne konstipacije ili fekalne impakcije mora postaviti lekar na fizikalnom ili rentgenskom pregledu abdomena ili rektuma.
Mogući su blago izraženi neželjeni efekti na lek . Ako pacijenti razviju bilo koji od simptoma koji upućuju na promenu nivoa tečnosti/elektrolita u organizmu (edem, nedostatak vazduha, izražen umor, dehidratacija, srčana insuficijencija) primena leka Maxilax mora odmah biti obustavljena, a nivo
elektrolita izmeren. Svako od ovih stanja mora da se tretira na potreban način. Resorpcija drugih lekova može biti umanjena usled uzimanja leka Maxilax, koji pospešuje gastro-intestinalno pražnjenje
Lek Maxilax sadrži 0,63 mmoL (25 mg) kalijuma u svakoj kesici. Ovo morate uzeti u obzir ako imate umanjenu funkciju bubrega ili ako ste na dijeti sa kontrolisanim unosom kalijuma Lek Maxilax sadrži 8,1 mmoL (187 mg) natrijuma u svakoj kesici. Ovo morate uzeti u obzir ako ste na dijeti sa kontrolisanim unosom natrijuma. Aroma limuna/limete u ovom leku sadrži sorbitol. Pacijenti sa retkim naslednim oboljenjem intolerancije na fruktozu ne smeju da koriste ovaj lek.
Makrogol povećava stepen rastvorljivosti medicinskih preparata koji se rastvaraju u alkoholu, a relativno su nerastvorljivi u vodi.
Resorpcija drugih lekova može biti prolazno umanjena usled uzimanja leka Maxilax Prijavljeni su pojedini slučajevi smanjenog dejstva uporedo primenjenih lekova, poput antiepileptika.
Trudnoća
Postoje ograničeni podaci kada je reč o upotrebu makrogola 3350 u trudnoći. Istraživanja na životinjama pokazuju indirektnu toksičnost na reproduktivni sistem. Klinički posmatrano, ne očekuju se neželjena dejstva tokom trudnoće pošto je sistemsko izlaganje makrogolu 3350 zanemarljivo.
Lek Maxilax se može koristiti u trudnoći.
Dojenje
Ne očekuju se neželjena dejstva na odojče pošto je sistemsko izlaganje dojilja makrogolu 3350 zanemarljivo. Lek Maxilax se može koristiti u periodu dojenja.
Plodnost
Ne postoje podaci o uticaju makrogola 3350 na plodnost kod ljudi. Nije bilo uticaja na plodnost ni uistraživanjima vršenim na mužjacima i ženkama pacova
Lek Maxilax nema uticaj na sposobnosti prilikom upravljanja motornim vozilom ili rukovanje mašinama
1-3 kesice na dan u podeljenim dozama u zavisnosti od reakcije pojedinog pacijenta. U slučaju duže upotrebe, doza se može prilagoditi i iznosiće 1-2 kesice dnevno
Za njih se preporučuju alternativni lekovi.
Najčešće su reakcije gastrointestinalnog trakta. Ovo može biti posledica širenja sadržaja gastrointestinalnog trakta i povećane pokretljivosti creva usled farmakološkog dejstva leka. Blaga dijareja uobičajeno nestaje kada
se smanji doza leka. Učestalost neželjenih reakcija nije poznata jer se iz dostupnih podataka ne može utvrditi.
Imunološki poremećaji: alergijske reakcije, uključujući anafilaksu, angioedem, dispneja, osip, eritem, koprivnjača i pruritus. Poremećaji metabolizma i ishrane: disbalans elektrolita, naročito hipokalemija i hiperkalemija. Poremećaji nervnog sistema: glavobolja.
Gastrointestinalni poremećaji: bol u abdomenu, dijareja, povraćanje, mučnina, dispepsija, distenzija abdomena, borborigmi, flatulencija i nelagoda. Opšti poremećaji i reakcije na mestu primene: periferni edem.
Prijavljivanje neželjenih reakcija
Prijavljivanje sumnji na neželjene reakcije posle dobijanja dozvole za lek je važno. Time se omogućava kontinuirano praćenje odnosa koristi i rizika leka. Zdravstveni radnici treba da prijave svaku sumnju na neželjene reakcije na ovaj lek Agenciji za lekove i medicinska sredstva Srbije (ALIMS):
Potražite neki drugi lek