Metronidazol


Aktivna supstanca: Metronidazol

Metronidazol, rastvor za infuziju, 500 mg/ 100 mL 

Lek Metronidazol u svom sastavu sadrži aktivnu supstancu metronidazol koja pripada grupi antibiotika. 

Lek se koristi u prevenciji (sprečavanju infekcija) kao i za terapiju već postojećih infekcija. Efikasan je protiv širokog spektra mikroorganizama, deluje baktericidno, tj. uništava bakterije i parazite koji prouzrokuju različite infekcije (Bacteroides, Fusobacteria, Clostridia, Eubacteria, anaerobne koke, kao i Gardnerella vaginalis, Trichomonas, Entamoeba histolytica, Giardia lamblia i Balantidium coli). 

Značajna je primena leka Metronidazol u prevenciji postoperativnih infekcija (sprečavanje razvoja infekcija nakon hirurških intervencija), čiji su izazivači anaerobne bakterije (posebno vrste iz roda Bacteroides i anaerobnih streptokoka). 

Lek Metronidazol se široko primenjuje u terapiji infekcija krvi, mozga, pluća, kostiju, genitalnih organa, karlične regije, želudačnih i crevnih infekcija. 

Lek Metronidazol rastvor za infuziju se može primeniti u terapiji infekcija izazvanih anaerobnim bakterijama i parazitima, kod pacijenata kod kojih oralna primena leka nije moguća. Može se koristiti za lečenje infekcija mokraćnih puteva i polnih organa kod osoba oba pola kada je uzročnik Trichomonas vaginalis ili kod žena Gardnerella vaginitis. Lek se može primeniti kod đardijaze i svih oblika amebijaze. Lek se takođe može upotrebiti kao deo kombinovane terapije za eradikaciju (potpuno uništavanje bakterija) Helicobacter pylori kod pedijatrijskih pacijenata. 

Treba voditi računa o zvaničnim preporukama u vezi odgovarajuće upotrebe antibakterijskih antibiotika. Ako želite da dobijete više informacija o bolesti i Vašem stanju, razgovarajte sa svojim lekarom.



Upozorite lekara ako uzimate druge lekove, imate neku hroničnu bolest, poremećaj metabolizma, preosetljivi ste na lekove ili ste imali alergijske reakcije na neke od njih.

Lek Metronidazol ne smete koristiti: 

Lek Metronidazol ne smete uzimati ukoliko ste preosetljivi na metronidazol ili druge lekove iz porodice imidazola (porodica antibiotika kojoj pripada metronidazol), ili ako ste preosetljivi na bilo koju pomoćnu supstancu u leku  

Alergijska reakcija koja može nastati podrazumeva pojavu osipa (raš), probleme sa gutanjem ili disanjem, otok usana, lica, jezika ili grla (Quinke-ov edem). Ako se u toku primene leka javi bilo kakva alergijska reakcija odmah prekinete sa uzimanjem leka i obratite se lekaru. 

U slučaju bilo kakve nedoumice u vezi sa terapijom, neophodno je da zatražite savet svog lekara ili farmaceuta.

 

Metronidazol rastvor za infuziju sadrži 311 mg natrijuma u 100 mL. Savetuje se poseban oprez prilikom upotrebe leka kod pacijenata na dijetetskom režimu sa ograničenim unosom soli. 

Metronidazol ne ispoljava direktnu aktivnost protiv aerobnih i uslovno anaerobnih bakterija. 

Recite svom lekaru ukoliko imate ili ste nekada imali oboljenje jetre, bubrega (ako ste na dijalizi) ili ako patite od neke bolesti nervnog sistema. 

Kod dugotrajnog lečenja postoji mogućnost nastanka periferne neuropatije (oboljenje nervnog sistema) i leukopenije (smanjenje broja belih krvnih zrnaca). Preporučuje se redovno kliničko praćenje ukoliko je neophodno primenjivati lek Metronidazol duže od 10 dana. 

Oprez je neophodan kod bolesti perifernog i centralnog nervnog sistema jer postoji rizik od pogoršanja neuroloških simptoma. 

Potreban je oprez i kod pacijenata sa bolesnom jetrom, jer se zbog nagomilavanja leka i povećanja njegove koncentracije u krvi, mogu pogoršati simptomi hepatične encefalopatije (oboljenje mozga nastalo zbog poremećaja funkcije jetre). U tom slučaju treba sniziti dozu leka. 

Ukoliko ste na dijalizi, lek treba da uzmete ponovo odmah nakon dijalize. 

Nije neophodno modifikovati dozu leka Metronidazol kod pacijenata sa bubrežnom insuficijencijom koji su na intermitentnoj peritonealnoj dijalizi ili kontinuiranoj ambulantnoj peritonealnoj dijalizi. 

Postoji mogućnost da se nakon izlečenja infekcije mokraćnih puteva i polnih organa izazvane Trichomonas vaginalis-om, zadrži druga infekcija izazvana bakterijom Neisseria gonoreae, koja je već postojala. 

Tokom terapije može doći do tamne prebojenosti mokraće zbog prisustva metabolita metronidazola. 

Tokom terapije metronidazolom, mogu se prilikom testiranja dobiti lažno niske vrednosti enzima jetre transaminaze (aspartat amino transferaze - AST). 

Zbog nedostatka dovoljno podataka o mutagenom riziku kod ljudi, ne treba primenjivati lek u dužem vremenskom periodu nego što je obično potrebno.

Važne informacije o nekim sastojcima leka Metronidazol

Lek Metronidazol rastvor za infuziju sadrži 13,5 mmol (311 mg) natrijuma u 100 mL rastvora. Savetuje se poseban oprez prilikom upotrebe leka kod pacijenata na dijetetskom režimu sa ograničenim unosom soli.

Imajte u vidu da se ove informacije mogu odnositi i na lekove koje više ne pijete, kao i na lekove koje planirate da uzimate u budućnosti. Obavestite svog lekara ili farmaceuta ako uzimate, ili ste do nedavno uzimali neki drugi lek, uključujući i lek koji se nabavlja bez lekarskog recepta. Ovo je izuzetno važno jer uzimanje više od jednog leka u isto vreme može pojačati ili oslabiti efekat tih lekova.

Metronidazol generalno ne bi trebalo upotrebljavati istovremeno sa disulfiramom ili alkoholom (alkoholna pića, lekovi koji sadrže alkohol).

Obavezno obavestite svog lekara ako ste na terapiji nekim od sledećih lekova:

• varfarin i njemu slični lekovi sa antikoagulantnim dejstvom (sprečavanje zgrušavanja krvi);
• litijum (koji se koristi u psihijatrijskim oboljenjima);
• fenobarbiton ili fenitoin (za terapiju epilepsije);
• 5-fluorouracil (primenjuje se u terapiji malignih tumora);
• busulfan (za terapiju leukemije);
• ciklosporin (za sprečavanje odbacivanja organa nakon presađivanja);
• disulfiram (za lečenje alkoholizma).

Ako niste sigurni, razgovarajte sa svojim lekarom ili farmaceutom pre nego što počnete da upotrebljavate lek Metronidazol.

Ne uzimajte alkohol za vreme terapije lekom Metronidazol i najmanje 48 sati nakon terapije. Istovremena primena leka i alkohola može dovesti do pojave neprijatnih neželjenih dejstava - disulfiramske reakcije (mučnina, povraćanje, bol u trbuhu, naleti crvenila, lupanje srca i glavobolja).

Pre nego što počnete da uzimate neki lek, posavetujte se sa lekarom ili farmaceutom.

Obavestite svog lekara pre nego što počnete da uzimate lek Metronidazol:
• ukoliko ste trudni, planirate trudnoću ili mislite da ste možda trudni. Lek Metronidazol ne treba uzimati za vreme trudnoće, osim ukoliko lekar smatra da je to neophodno.
• ukoliko dojite. Primenu leka Metronidazol tokom perioda dojenja treba izbegavati, jer se male količine leka mogu naći u majčinom mleku.

Tokom primene leka Metronidazol postoji mogućnost pojave pospanosti, vrtoglavice, konfuzije (zbunjenosti), halucinacija (kada se čuju ili vide stvari koje ne postoje u stvarnom svetu), konvulzija (napadi) ili prolaznih poremećaja vida (zamagljen vid ili duple slike). Stoga nemojte upravljati motornim vozilom niti rukovati mašinama ukoliko se ovi simptomi pojave.

Način primene

Intravenska upotreba.

Lek Metronidazol će Vam dati lekar ili medicinska sestra. Dužina trajanja terapije će zavisiti od težine Vašeg stanja i prirode bolesti koja se leči.

Lek Metronidazol se daje u venu koristeći infuziju brzinom oko 5 mL/min.
Lekar će odlučiti koliko dugo će trajati terapija i koja je doza najbolja za Vas, u zavisnosti od prirode bolesti,težine Vašeg stanja i individualnog odgovora na terapiju.

Intravenski način primene leka treba što je moguće pre zameniti oralnom terapijom.

Ukoliko je potrebno, rastvor se može razblažiti u rastvorima kao što su: fiziološki rastvor, 5% rastvor glukoze ili rastvor kalijum hlorida (20 ili 40 mmol). Ovi rastvori se pripremaju neposredno pre upotrebe!

Moguće je primeniti i druge antibiotike u terapiji zajedno sa lekom Metronidazol iz iste infuzione vrećice.

Preporučene doze:

Terapija bakterijskih infekcija

Odrasli:
• 500 mg (100 mL) leka Metronidazol ćete primati na svakih 8 sati.

Sprečavanje infekcija nakon hiruških zahvata (prevencija postoperativnih infekcija): 

Odrasli:
• Terapiju treba započeti neposredno pre operacije.
• Preporučena doza je 500 mg (100 mL).Lek će se primenjivati na svakih 8 sati.

Druge vrste infekcija:
Intravenska primena se koristi na početku terapije, ukoliko pacijenti nisu u mogućnosti da lek uzimaju oralno. Kod infekcija prouzrokovanih parazitima i nekim bakterijama /bakterijska vaginoza, urogenitalna trihomonijaza, đardijaza, amebijaza, Helicobacter pylori kod dece), lekar će odlučiti koliko će trajati terapija i koja je doza najbolja za Vas, u zavisnosti od prirode bolesti i težine vašeg stanja.

Pacijenti na dijalizi:
Putem dijalize lek Metronidazol se ubrzano otklanja iz organizma (snižava se koncentracija leka u krvi). Ukoliko ste na dijalizi, po završetku ove procedure treba ponovo da primite lek.

Pacijenti koji imaju problema sa jetrom (oboljenje ili poremećaj funkcije jetre):
Ukoliko imate oboljenje jetre recite svom lekaru, jer u tom slučaju može biti potrebno smanjenje doze ili ređa primena terapije.

Kod starijih osoba je potreban oprez, naročito kod primene visokih doza.

Preporučene doze:

Terapija bakterijskih infekcija

Deca: • Lekar će odlučiti koja je odgovarajuća doza leka za dete u zavisnosti od njegove telesne mase. • Lek će se primenjivati na svakih 8 sati. • Ukoliko se radi o bebi uzrasta do 2 meseca (do 8 nedelja), lekar će propisati doziranje leka jednom dnevno ili u dve podeljene doze na 12 sati.

Sprečavanje infekcija nakon hiruških zahvata (prevencija postoperativnih infekcija): 

Deca: • Lekar će odlučiti koja je odgovarajuća doza za dete u zavisnosti od njegove telesne mase. • Vaše dete će primiti prvu dozu leka 1-2 sata pre operacije.

Ne očekuje se da Vam lekar ili medicinska sestra daju višu dozu leka nego što bi trebalo. Ukoliko mislite da lek suviše slabo ili jako deluje na Vaš organizam, obratite se lekaru.

U slučaju predoziranja može doći do povraćanja, poremećaja koordinacije pokreta i blage dezorijentacije.

Ne očekuje se da lekar ili medicinska sestra zaborave da Vam primene lek na vreme.

O prekidu primene leka odlučuje Vaš lekar. Ako imate bilo kakvih dodatnih pitanja o primeni ovog leka, obratite se svom lekaru ili farmaceuta.

Kao i svi lekovi, i lek Metronidazol može imati neželjena dejstva, mada se ona ne moraju ispoljiti kod svih pacijenata.Ozbiljna neželjena dejstva se veoma retko javljaju u toku preporučenih terapijskih režima.

Javite se odmah lekaru u najbližem urgentnom centru ukoliko primetite neke od sledećih neželjenih reakcija:

• otok ruku, stopala, zglobova, lica, usana, grla, koji može otežati gutanje i disanje. Takođe, može se pojaviti crvenilo kože u vidu zbijenih ospi ili koprivnjače praćenih svrabom. Navedeni simptomi ukazuju na postojanje alergijske reakcije na lek Metronidazol, koja se inače vrlo retko javlja.

• Ozbiljna ali veoma retka neželjena reakcija je oboljenje mozga (encefalopatija).Simptomi su različiti ali može doći do povišene temperature, ukočenosti vrata, glavobolje, halucinacija (kada se čuju ili vide stvari koje ne postoje u stvarnom svetu).Takođe, mogu se javiti loša koordinacija voljnih pokreta otežano pokretanje ruku i nogu,nespretnost,konfuznost, pospanost, ošamućenost,veća osetljivost na svetlost nego inače, problemi pri govoru, nevoljno pokretanje očnih jabučica.Za vreme intenzivne i/ili produžene terapije metronidazolom mogu se javiti mišićna slabost i prolazni epileptički napadi u vidu grčenja mišića (konvulzija) Ove neželjene reakcije obično nestaju nakon prekida terapije.

Obavestite svog lekara što pre ukoliko primetite neke od sledećih neželjenih reakcija:

• žuta prebojenost kože i beonjača (žutica) zbog efekta leka na funkciju jetre ili zapaljenja jetre (hepatitis);
• poremećaj na nivou krvi u smislu smanjenja broja krvnih ćelija, posebno belih krvnih zrnaca, koje može povećati rizik od nastanka infekcije, ranica u usnoj duplji, krvarenja desni, modrica i izazvati umor;
• jak bol u stomaku koji se može reflektovati u leđa što ukazuje na zapaljenski proces u pankreasu (pankreatitis).

Obavestite svog lekara ili farmaceuta ako primetite neke od sledećih neželjenih reakcija: 

Veoma retke (dešavaju se u manje od 1/10 000 pacijenata koji primaju lek):

• konvulzije;
• mentalni problemi kao što su zbunjenost (konfuzija) ili halucinacije (kada se čuju ili vide stvari koje ne postoje u stvarnom svetu);
• problemi sa vidom kao što su zamućen vid ili duple slike;
• različite promene na koži, uglavnom u vidu osipa ili crvenila, koje mogu biti praćene svrabom;
• glavobolja;
• tamna prebojenost mokraće (zbog prisustva metabolita leka);
• pospanost, vrtoglavica;
• bolovi u mišićima ili zglobovima;
• problemi sa jetrom uključujući insuficijenciju (zatajenje) jetre opasnu po život (hepatocelularno oboljenje jetre)

Nepoznate učestalosti (učestalost ne može biti utvrđena iz dostupnih podataka):

• peckanje, utrnulost, bol ili osećaj slabosti u rukama i nogama;
• neprijatan ukus u ustima;
• obložen jezik;
• zapaljenje sluzokože usne duplje;
• digestivni poremećaji kao što su mučnina, povraćanje, nelagodnost ili bolovi u stomaku praćeni prolivom;
• gubitak apetita;
• groznica;
• depresivno raspoloženje;
• bol u oku zbog optičkog neuritisa (zapaljenje očnog nerva);
• specifične promene na koži (erithema multiforme)
• grupa simptoma koji se javljaju udruženo i podrazumevaju pojavu groznice, muku, povraćanje, glavobolju, ukočen vrat i izraženu osetljivost na svetlost. Razlog tome može biti zapaljenje ovojnica (meninga) koje obavijaju mozak i kičmenu moždinu.

Ako bilo koja od neželjenih reakcija postane ozbiljna, traje duže od nekoliko dana ili ukoliko se pojavi neki neželjeni efekat koji nije pomenut u ovom uputstvu, molimo Vas da o tome obavestite svog lekara ili farmaceuta.

Prijavljivanje neželjenih reakcija

Ukoliko Vam se ispolji bilo koja neželjena reakcija, potrebno je da o tome obavestite lekara ili farmaceuta. Ovo uključuje i svaku moguću neželjenu reakciju koja nije navedena u ovom uputstvu. Prijavljivanjem neželjenih reakcija možete da pomognete u proceni bezbednosti ovog leka. Sumnju na neželjene reakcije možete da prijavite Agenciji za lekove i medicinska sredstva Srbije (ALIMS).

Potražite neki drugi lek