Morfin hidrohlorid Alkaloid


Aktivna supstanca: Morfin

Morphine hydrochloride Molteni je rastvor za injekcije na bazi morfina, analgetika koji spada u klasu opioida.

Morphine hzdrochloride Moltenise upotrebljava se za:

  • simptomatsko ublažavanje teškog bola;
  • ublažavanje dispneje kod insuficijencije leve komore i plućnog edema kardiogenog porekla;
  • preanestetičku medikaciju.

Upozorite lekara ako uzimate druge lekove, imate neku hroničnu bolest, neki poremećaj metabolizma, preosetljivi ste na lekove ili ste imali alergijske reakcije na neke od njih.



Ovaj lek ne treba da se primenjuje ukoliko:

  • ste alergični na morfin ili druge fenantrenske opioide ili na bilo koju pomoćnu supstancu u sastavu leka;
  • imate velike teškoće sa disanjem;
  • ste imali povredu glave;
  • ste pod dejstvom alkohola;
  • imate žučne kolike;
  • ako dobijete tešku dijareju uzrokovanu antibioticima ili trovanjem;
  • bolujete od retkog oboljenja koje se zove feohromocitom;
  • uzimate ili ste uzimali u protekle dve nedelje inhibitore monoamino oksidaze (MAO inhibitore), koji se upotrebljavaju u terapiji depresije.

Morfin hidrohlorid se ne sme davati pacijentima koji imaju povišen intrakranijalni pritisak, edem mozga, koji su u komi, pacijentima koji imaju konvulzije i koji imaju rizik od razvoja paralitičkog ileusa. 

Ovaj lek ne treba da se primenjuje ukoliko imate određena oboljenja. Pre primene leka konsultujte se sa lekarom ili farmaceutom ukoliko:

  • imate astmu ili drugu plućnu bolest, srčanu slabost ili nizak krvni pritisak;
  • patite od oboljenja jetre, bubrega, tireoideje, hipofize ili nadbubrežne žlezde;
  • bolujete od oboljenja creva (ulcerozni kolitis ili opstruktivne bolesti creva);
  • imate epilepsiju ili slabost mišića koja se zove miastenija gravis;
  • konzumirate ili ste ranije konzumirali veliku količinu alkohola;
  • imate uvećanu prostatu ili ste nedavno imali operaciju urinarnog trakta;
  • imate glaukom (očna bolest izazvana povećanjem očnog pritiska).

Oprez je neophodan kod pacijenata koji su veoma mladi, iscrpljeni, slabi ili starije dobi.

Primena morfina može dovesti do pojave zavisnosti i tolerancije.

Imajte u vidu da se ove informacije mogu odnositi i na lekove koje više ne pijete, kao i na lekove koje planirate da uzimate u budućnosti. Obavestite svog lekara ili farmaceuta ako uzimate, ili ste do nedavno uzimali neki drugi lek, uključujući i lek koji se nabavlja bez lekarskog recepta.

Budite oprezni ukoliko uzimate neke od sledećih lekova:

  • lekovi za spavanje ili anksioznost (alprazolam, diazepam, zolpidem),
  • lekovi protiv epileptičnih napada (fenitoin, karbamazepin),
  • narkotični lekovi protiv bolova (kodein),
  • psihijatriski lekovi (hlorpromazin, risperidon, amitriptilin, trazodon),
  • antidepresivni lekovi,
  • antihistaminici (primenjuju se u terapiji astme, prehlade ili alergije),
  • metoklopramid, domperidon (primenjuju se za sprečavanje mučnine i povraćanja),
  • antidijaroici,
  • cimetidin (primenjuje se za smanjivanje stvaranja želudačne kiseline),
  • rifampicin (upotrebljava se u terapiji tuberkuloze),
  • antivirusni lekovi, antimikotici (ketokonazol, flukonazol),
  • lekovi protiv zgrušavanja krvi,
  • lekovi za srčane probleme (meksiletin) i antihipertenzivi,
  • hinolonski antibiotici (trovafloksacin, ciprofloksacin),
  • naltrekson (lek koji sprečava delovanje opioidnih lekova i koji se koristi kao antidot u slučaju predoziranja morfinom),
  • antiholinergici ili drugi lekovi sa antiholinergičnom aktivnošću,
  • miorelaksansi. 

Ne smete konzumirati alkohol dok uzimate ovaj lek.

Pre nego što počnete da uzimate neki lek, posavetujte se sa svojim lekarom ili farmaceutom.

Recite Vašem lekaru ukoliko ste trudni, pokušavate da ostanete u drugom stanju ili dojite.

Morfin treba primenjivati kod trudnica samo ukoliko potencijalna korist opravdava potencijalni rizik za fetus.

Novorođenčad, čije su majke primale ovaj lek duže vreme, mogu imati simptome naglog prekida uzimanja leka kao što su razdražljivost, nenormalno, dugotrajno plakanje, povraćanje, dijareja, konvulzije, groznica, hiperrefleksija, drhtavica. Recite Vašem lekaru ukoliko primetite bilo koji od ovih simptoma kod Vašeg novorođenčeta.

Ovaj lek prolazi u majčino mleko. Apstinencijalni simptomi mogu se javiti kod odojčadi, čak i ako je majka prestala sa primenom morfina.Posavetujte se sa Vašim lekarom pre dojenja. 

Morphine hydrochloride Molteni je lek sa snažnim uticajem na psihofizičke sposobnosti; za vreme terapije ovim lekom nije dozvoljeno upravljanje motornim vozilom ni rad sa mašinom.

Injekcija se može primeniti intravenskim, intramuskularnim, supkutanim ili epiduralnim putem.

Odrasli:

Terapijska doza se zasniva na jačini bola, odgovoru i toleranciji pacijenta. Uobičajena doza za supkutanu ili intramuskularnu primenu iznosi 10 mg na svaka 4 sata, ali može varirati u opsegu od 5 mg do 20 mg.

Uobičajena doza za intravensku primenu je 2,5 mg do 15 mg, ne češće nego na 4 sata, po potrebi, ali primenjena doza i interval doziranja se mora tretirati u skladu sa odgovorom pacijenta, sve dok se ne postigne analgezija.

Uobičajena doza za epiduralnu primenu je od 2 do 5 mg, primenjena u lumbalnoj regiji, koja dovodi do ublažavanja bolova tokom 24 časa. Ako se ne postigne zadovoljavajući odgovor, može se primeniti dodatna doza od 1 do 2 mg u intervalima potrebnim da se postigne analgezija. Ne sme se prekoračiti maksimalna dnevna doza od 10 mg tokom 24 časa.

Dodatna terapija infarkta miokarda: Preporučena inicijalna doza je 5 do 10 mg sporom intravenskom injekcijom (1-2 mg/minutu), praćenih dodatnim 5 do 10 mg, ako je potrebno.

Ublažavanje dispneje kod akutnog edema pluća: Spora intravenska injekcija (2 mg/min) u dozi od 5 do 10 mg. Supkutana primena leka nije indikovana kod edematoznih pacijenata.

Preanestetička medikacija: Preporučena doza do 10 mg, primenjena intramuskularno ili supkutano, 60-90 minuta pre anestezije.

Stariji:

Usled moguće pojave respiratorne depresije, neophodan je oprez pri primeni morfina starijim osobama.

Može biti potrebna redukcija doze.

Insuficijencija jetre i bubrega: Kod pacijenata sa umerenom insuficijencijom jetre i/ili insuficijencijom bubrega (brzina glomerularne filtracije 10-50 ml/min) se preporučuje smanjenje doze za 25%. Kod pacijenata sa teškom bubrežnom insuficijencijom (brzina glomerularne filtracije < 10 ml/min) dozu treba smanjiti za 50%.

U slučaju potrebe da se razblaži rastvor sadržan u bočici, moguće je koristiti 0,9% rastvor natrijum-hlorida (fiziološki rastvor) ili 5% rastvor glukoze.

Morfin-hidrohlorid ne treba mešati sa drugim lekovima.

Soli morfina su inkompatibilne sa aminofilinom, natrijumovim solima barbiturata i fenitoina, natrijumaciklovirom, furosemidom, petidinom, hlorfeniraminom, prometazinom i edisilatom. 

Kod dece lek se može primenjivati isključivo u stacionarnoj zdravstvenoj ustanovi, pod nadzorom pedijatra specijaliste sa iskustvom u primeni ovog leka.

Deca do 2 godine starosti mogu da budu osetljivija na efekte opioidnih analgetika, uključujući morfin, naročito na efekat depresije disanja, zbog čega se preporučuje stalni nadzor od strane lekara.

Kod pedijatrijskih pacijenata koji primaju opioidne analgetike moguća je pojava paradoksalne ekscitacije.

U terapiji akutnog bola kod dece preporučuje se intravenska primena (spora intravenska injekcija ili intravenska infuzija). 

  • Novorođenčad: inicijalna doza iznosi 0,05 mg/kg telesne mase na svakih 6h (razblaženo sa izotoničnim rastvorom 0,9% NaCl); doza se prilagođava u zavisnosti od terapijskog odgovora. 
  • Deca uzrasta od 1 do 6 meseci: inicijalna doza iznosi 0,1 mg/kg telesne mase na svakih 6h (razblaženo sa izotoničnim rastvorom 0,9% NaCl); doza se prilagođava u zavisnosti od terapijskog odgovora. 
  • Deca uzrasta od 6 meseci do 12 godina: inicijalna doza iznosi 0,1 mg/kg telesne mase na svaka 4h (razblaženo sa izotoničnim rastvorom 0,9% NaCl); doza se prilagođava u zavisnosti od terapijskog odgovora. 
  • Adolescenti uzrasta od 12 do 18 godina: inicijalna doza iznosi 2,5 – 5 mg na svaka 4h (razblaženo sa izotoničnim rastvorom 0,9% NaCl); doza se prilagođava u zavisnosti od terapijskog odgovora.

Budući da ćete ovaj lek dobijati u bolnici, mala je verovatnoća da ćete dobiti previše ili premalo leka, međutim ako ste zabrinuti zbog toga recite to Vašem lekaru ili medicinskoj sestri.

Odmah obavestite svog lekara ako primetite bilo koji od sledećih znakova predoziranja: usporeno disanje, usporeni srčani otkucaji, gubitak svesti, plavičasta koža, usne i nokti.

/

Dugotrajna primena ovog leka može izazvati zavisnost. Ako se lečenje naglo prekine mogu se pojaviti apstinencijalni simptomi (nesanica, bolovi u telu, suzenje očiju, neuobičajeno pojačano znojenje i zevanje, gubitak apetita, abdominalne kolike, mučnina, dijareja, nervoza i uznemirenost, tremor i drhtavica, slabost, tahikardija i neobjašnjiva groznica). Lekar će Vam postepeno smanjivati dozu.

Kao i svi lekovi i Morphine hydrochloride Molteni može imati neželjena dejstva.

Najčešće se javljaju: mučnina, povraćanje, zatvor, ošamućenost, sedacija i vrtoglavica.

Druga neželjena dejstva su: pospanost, glavobolja, gubitak apetita, suva usta, suženje zenica, znojenje, crvenilo lica, smanjeno seksualno interesovanje/sposobnost, crvenilo i bol na mestu primene injekcije.

Lek, čak i u terapijskim dozama, izaziva poremećaj disanja, a u manjem stepenu i poremećaj cirkulacije.

Opisani su teški poremećaji disanja i cirkulacije, do stepena zastoja u disanju i srčane slabosti.

Ukoliko bilo koji od ovih neželjenih efekata traje ili se pogoršava, odmah recite Vašem lekaru ili farmaceutu.

Obavestite odmah Vašeg lekara ukoliko nastanu sledeći retki, ali ozbiljni neželjeni efekti:

  • alergijska reakcija (osip, svrab, otok, vrtoglavica, problemi sa disanjem), usporeno/ plitko disanje, mentalne promene/promene raspoloženja (uzbuđenje, halucinacije, konfuzija, nesanica, osećaj preterano lošeg raspoloženja), grčevi, problemi sa vidom, usporeni/nepravilni otkucaji srca, nizak krvni pritisak, nesvestica, jak želudačni/trbušni bol, problemi pri uriniranju, smanjeno lučenje enzima jetre i pankreasa, insuficijencija jetre.

Ukoliko primetite druge efekte koji nisu navedeni, kontaktirajte lekara ili farmaceuta. 

Potražite neki drugi lek