Palexia SR


Aktivna supstanca: Tapentadol

§▲ Palexia®SR, tablete sa produženim oslobađanjem, 50 mg
Pakovanje: blister, 3x10 tableta sa produženim oslobađanjem
§▲ Palexia®SR, tablete sa produženim oslobađanjem, 100 mg
Pakovanje: blister, 3x10 tableta sa produženim oslobađanjem
§▲ Palexia®SR, tablete sa produženim oslobađanjem, 150 mg
Pakovanje: blister, 3x10 tableta sa produženim oslobađanjem
§▲ Palexia®SR, tablete sa produženim oslobađanjem, 200 mg
Pakovanje: blister, 3x10 tableta sa produženim oslobađanjem
§▲ Palexia®SR, tablete sa produženim oslobađanjem, 250 mg
Pakovanje: blister, 3x10 tableta sa produženim oslobađanjem

Lek Palexia SR je indikovana za terapiju umerenog do teškog hroničnog bola kod odraslih, kada se on može adekvatno kupirati samo opioidnim analgeticima.



  • Kod pacijenata preosetljivih na tapentadol ili bilo koju od pomoćnu supstancu leka 
  • U situacijama u kojima je kontraindikovana primena aktivnih supstanci agonista μ-opioidnih receptora (u daljem tekstu mi-opioidnih receptora), tj. kod pacijenata sa značajnom respiratornom depresijom (u uslovima gde nema monitoringa ili u odsustvu opreme za reanimaciju) i kod pacijenata sa akutnom ili teškom bronhijalnom astmom ili hiperkapnijom
  • Kod svih pacijenata kod kojih postoji ili se sumnja da postoji paralitički ileus
  • Kod pacijenata sa akutnom intoksikacijom alkoholom, hipnoticima, analgeticima sa centralnim delovanjem, ili psihotropnim aktivnim supstancama

Potencijal za zloupotrebu i sindrom zavisnosti
Palexia SR ima potencijal za zloupotrebu i razvoj zavisnosti. Ovo treba imati u vidu kada se lek Palexia SR prepisuje ili izdaje u situacijama u kojima postoji osnovana zabrinutost zbog povećanog rizika od pogrešne upotrebe, zloupotrebe, zavisnosti ili davanja trećim licima.

Sve pacijente na terapiji aktivnim supstancama koje imaju agonističku aktivnost na mi-opioidnim receptorima treba pažljivo pratiti kako bi se primetili znaci zloupotrebe i zavisnosti.

Respiratorna depresija
U visokim dozama ili, kod pacijenata osetljivih na agoniste mi-opioidnih receptora, Palexia SR može izazvati dozno-zavisnu respiratornu depresiju. Zato, lek Palexia SR treba oprezno primenjivati kod pacijenata sa oslabljenom disajnom funkcijom. Treba uzeti u obzir alternativne analgetike koji nisu agonisti mi-opioidnih receptora, a lek Palexia SR kod takvih pacijenata treba koristiti samo pod pažljivim medicinskim nadzorom u najnižoj efektivnoj dozi. Ako dođe do respiratorne depresije, treba je lečiti kao i svaku drugu respiratornu depresiju izazvanu agonistima mi-opioidnih receptora.

Povreda glave i povišeni intrakranijalni pritisak
Lek Palexia SR ne treba da se koristi kod pacijenata koji mogu da budu posebno podložni intrakranijalnim dejstvima retencije ugljen dioksida, kao što su oni sa evidencijom o povišenom intrakranijalnom pritisku, pacijenti sa poremećajem svesti, ili u komi. Analgetici sa aktivnošću agonista mi-opioidnih receptora mogu da maskiraju klinički tok kod pacijenata sa povredom glave. Lek Palexia SR treba oprezno koristiti kod pacijenata sa povredom glave i tumorima mozga.

Epileptični napadi
Palexia SR nije sistematski ispitivana kod pacijenata sa konvulzijama (epileptičkim napadima), i ti pacijenti su bili isključeni iz kliničkih ispitivanja. Međutim, kao i svi drugi analgetici koji imaju aktivnost agonista mi-opioidnih receptora, i lek Palexia SR se ne preporučuje kod pacijenata sa konvulzijama u anamnezi (epileptičkim napadima) ili bilo kog stanja koje bi pacijenta izložilo riziku od pojave ovakvih napada.

Bubrežna insuficijencija
Palexia SR nije ispitivana u kliničkim studijama efikasnosti kod pacijenata sa teškom bubrežnom insuficijencijom.
Zato se upotreba u ovoj populaciji ne preporučuje.

Insuficijencija jetre
Ispitanici sa blagom do umerenom insuficijencijom jetre pokazali su povećanje sistemske izloženosti 2x odnosno 4,5x u poređenju sa ispitanicima koji imaju normalnu funkciju jetre. Lek Palexia SR treba oprezno koristiti kod pacijenata sa umerenom insuficijencijom jetre, a posebno po započinjanju terapije.

Palexia SR nije ispitivana kod ljudi sa teškom insuficijencijom jetre, pa se zato ni upotreba u ovoj populaciji ne preporučuje.

Upotreba kod oboljenja pankreasa/bilijarnog trakta
Aktivne supstance koje imaju agonističko dejstvo na mi-opioidnim receptorima mogu da izazovu spazam Odijevog sfinktera. Lek Palexia SR treba oprezno koristiti kod pacijenata sa oboljenjem bilijarnog trakta, uključujući i akutni pankreatitis.

Mešoviti opioidni agonisti/antagonisti
Potreban je oprez kada se lek Palexia uzima sa mešovitim mi-opioidnim agonistima/antagonistima (kao što je pentazocin, nalbufin) ili parcijalnim mi-opioidnim agonistima (kao što je buprenorfin). Kod pacijenata koji su na terapiji buprenorfinom za lečenje zavisnosti od opioida, treba razmotriti druge terapijske opcije (kao što je npr., privremeni prekid lečenja buprenorfinom), ako primena potpunog mi-agonista (kao što je tapentadol) postane neophodna za kupiranje akutnih bolnih situacija. Tokom zajedničke primene tapentadola sa buprenorfinom, prijavljeno je da su potrebne veće doze potpunih agonista mi-opioidnih receptora i da je u ovakvim slučajevima
potrebno pažljivo praćenje neželjenih dejstava, kao što je respiratorna depresija.

Palexia SR tablete sa produženim oslobađanjem sadrže laktozu. Pacijenti sa retkim naslednim oboljenjima intolerancije na galaktozu, nedostatkom Lapp laktaze ili glukozno-galaktoznom malapsorpcijom, ne smeju koristiti ovaj lek.

sa retkim naslednim problemima nepodnošenja galaktoze, deficijencijom Lapp laktaze ili malapsorpcijom glukozegalaktoze ne treba da uzimaju ovaj lek.

Lekovi kao što su benzodiazepini, barbiturati i opioidi (analgetici, antitusici ili supstitucione terapije) mogu da pojačaju rizik od respiratorne depresije ako se uzimaju u kombinaciji sa lekom Palexia SR. Lekovi sa depresivnim dejstvom na CNS (npr. benzodiazepini, antipsihotici, H1-antihistaminici, opioidi, alkohol) mogu da pojačaju sedativno dejstvo tapentadola i oslabe pažnju. Prema tome, kada se razmatra kombinovana terapija lekom Palexia SR i lekovima koji imaju depresivno dejstvo na respiratorni sistem ili CNS, treba uzeti u obzir smanjenje doze jednog ili oba leka.

Mešoviti opioidni agonisti/antagonisti
Potreban je oprez kada se lek Palexia uzima sa mešovitim mi-opioidnim agonistima/antagonistima (kao što je pentazocin, nalbufin) ili parcijalnim mi-opioidnim agonistima, kao što je buprenorfin.

U izolovanim slučajevima zabeležena je pojava serotoninskog sindroma, koja je vremenski bila u vezi sa terapijskom upotrebom tapentadola, u kombinaciji sa serotoninergičkim lekovima, kao što su selektivni inhibitori ponovnog preuzimanja serotonina (SSRI). Znaci serotoninskog sindroma mogu da budu, na primer, konfuzija, agitiranost, groznica, znojenje, ataksija, hiperrefleksija, mioklonus i dijareja. Brzi oporavak najčešće sledi kada se obustavi serotoninergički lek. Terapija zavisi od prirode i težine simptoma.

Glavni put eliminacije tapentadola je konjugacija sa glukuronskom kiselinom posredovana uridindifosfattransferazom (UGT) uglavnom UGT1A6, UGT1A9 i UGT2B7 izoformama. Prema tome, istovremeno davanje sa snažnim inhibitorima ovih izoenzima može da dovede do povećane sistemske izloženosti tapentadolu.

Kod pacijenata na terapiji tapentadolom neophodan je oprez ako se istovremeno započinje ili prekida davanje leka koji ima snažno indukciono dejstvo na enzime (npr. rifampicin, fenobarbital, kantarion (hypericum perforatum)), jer to može da dovede do smanjenja efikasnosti u prvom, odnosno pojačanog rizika od neželjenih dejstava u drugom slučaju.

Terapiju lekom Palexia SR treba izbegavati kod pacijenata koji primaju inhibitore monoamino oksidaze (MAO) ili koji su ih primali u poslednjih 14 dana zbog potencijalnog aditivnog dejstva na koncentracije sinaptičkog noradrenalina, što može da dovede do neželjenih kardiovaskularnih događaja, kao što je hipertenzivna kriza.

Trudnoća
Podaci o upotrebi kod trudnica su veoma ograničeni.
Ispitivanja na životinjama nisu pokazala teratogena dejstva. Međutim, usporeni razvoj i embriotoksičnost zabeleženi su pri dozama leka koje su rezultirale prekomernim farmakološkim dejstvom (mi-opioidnim receptorima posredovani efekti na CNS povezani sa dozama koje su iznad terapijskog opsega). Dejstva na postnatalni razvoj već su uočena na nivou na kom nema zabeleženih neželjenih dejstava (NOAEL) po majku. Lek Palexia SR treba koristiti tokom trudnoće samo ako potencijalna korist opravdava potencijalni rizik po fetus.

Trudovi i porođaj
Dejstvo tapentadola na trudove i porođaj kod žena nije poznato. Palexia SR se ne preporučuje kod žena tokom i neposredno pre pojave trudova i samog porođaja. Zbog agonističke aktivnosti tapentadola na mi-opioidnim receptorima, novorođenčad čije su majke uzimale tapentadol treba pratiti zbog eventualnog razvoja respiratorne depresije.

Dojenje
Nema informacija o izlučivanju tapentadola u mleko majki. Iz ispitivanja na novorođenim pacovima koje je dojila ženka koja je primala tapentadol zaključeno je da se tapentadol izlučuje u mleku. Prema tome, ne može se isključiti ni rizik po odojče. Lek Palexia SR ne treba koristiti tokom dojenja.

Lek Palexia SR može da ima jak uticaj na psihofizičke sposobnosti prilikom upravljanja vozilima i rukovanja mašinama zbog činjenice da može nepovoljno da utiče na funkcije centralnog nervnog sistema. Ovo se može očekivati posebno na početku terapije, pri svakoj promeni doze i kada se kombinuje sa alkoholom ili trankilizerima. Pacijente treba upozoriti da nije dozvoljeno upravljanje vozilima i rukovanje mašinama.

Režim doziranja treba individualno podesiti u skladu sa težinom bola koji treba lečiti, na osnovu prethodnog terapijskog iskustva i mogućnosti za praćenje pacijenta.

Palexia SR treba da se uzima dva puta na dan, približno na svakih 12 sati.

Započinjanje terapije

Započinjanje terapije kod pacijenata koji trenutno ne uzimaju opioidne analgetike
Pacijent treba da započne terapiju pojedinačnim dozama od 50 mg tapentadola u obliku tableta sa produženim oslobađanjem, dva puta na dan.

Započinjanje terapije kod pacijenata koji trenutno uzimaju opioidne analgetike
Kada se prelazi sa drugog opioida na lek Palexia SR i određuje inicijalna doza, treba uzeti u obzir prirodu prethodno primenjivanog leka, način primene i srednju dnevnu dozu. Ovo može da iziskuje više dnevne doze leka Palexia SR za pacijente koji trenutno uzimaju opioide nego kod onih koji opioide nisu uzimali pre započinjanja terapije lekom Palexia SR.

Titracija i održavanje
Posle započinjanja terapije dozu treba individualno titrirati do nivoa koji obezbeđuje adekvatnu analgeziju i na najmanju meru svodi neželjena dejstva, a pod strogim nadzorom ordinirajućeg lekara.

Iskustvo iz kliničkih ispitivanja pokazalo je da je režim titracije sa povećanjima doze tapendatola u vidu tableta sa produženim oslobađanjem za po 50 mg dva puta na dan na svaka 3 dana bilo dovoljno da se postigne adekvatna kontrola bola kod većine pacijenata. 

Ukupna dnevna doza leka Palexia SR preko 500 mg tapentadola još nije ispitivana, pa se stoga i ne preporučuje.

Obustava terapije
Nagla obustava terapije tapentadolom može da dovede do pojave apstinencijalnih simptoma. Kada pacijentu terapija tapentadolom više nije neophodna, savetuje se postepeno smanjenje doze kako bi se izbegla pojava apstinencijalnih simptoma.

Bubrežna insuficijencija
Kod pacijenata sa blagom do umerenom bubrežnom insuficijencijom nije potrebno podešavanje doze.
Lek Palexia SR nije ispitivan u kliničkim studijama efikasnosti kod pacijenata sa teškom bubrežnom insuficijencijom. Zato se upotreba u ovoj populaciji ne preporučuje.

Insuficijencija jetre
Kod pacijenata sa blagom insuficijencijom jetre nije potrebno podešavanje doze.
Lek Palexia SR treba oprezno primenjivati kod pacijenata sa umerenom insuficijencijom jetre. Terapiju kod ovih pacijenata treba započinjati sa najnižom raspoloživom jačinom leka, tj. 50 mg tapentadola u obliku tablete sa produženim oslobađanjem, i ne češće od jednom na svaka 24 sata. Na početku terapije ne preporučuje se dnevna doza veća od 50 mg tapentadola u obliku tablete sa produženim oslobađanjem. Dalja terapija treba da oslikava održavanje analgezije uz prihvatljivo podnošenje.

Palexia SR nije ispitivana kod ljudi sa teškom insuficijencijom jetre, pa se zato ni upotreba u ovoj populaciji ne preporučuje.

Pacijenti starijeg životnog doba (65 godina i stariji)
Uopšteno, nije potrebno korigovati dozu kod pacijenata starijeg životnog doba. Međutim, budući da su oslabljena funkcija bubrega i jetre češći kod gerijatrijskih pacijenata, potrebno je voditi računa da se doza odredi prema preporukama.

Način primene
Palexia SR, tabletu sa produženim oslobađanjem treba progutati celu,bez deljenja ili žvakanja, kako bi se očuvao mehanizam produženog oslobađanja aktivne supstance iz leka. Palexia SR treba da se proguta sa dovoljno tečnosti. 
Palexia SR može da se uzima sa hranom ili bez nje.

Bezbednost i efikasnost leka Palexia SR kod dece i adolescenata ispod 18 godina starosti nije utvrđena. Prema tome, upotreba leka Palexia SR se ne preporučuje u ovoj populaciji.

SimptomiIskustva sa predoziranjem tapentadola su veoma ograničena. Pretklinički podaci ukazuju da pri intoksikaciji tapentadolom mogu da se očekuju simptomi slični onima koje daju analgetici sa centralnim delovanjem i agonističkom aktivnošću na mi-opioidnim receptorima. U principu, ovi simptomi u kliničkom okruženju posebno uključuju miozu, kardiovaskularni kolaps, poremećaje svesti do nivoa kome, konvulzije i respiratornu depresiju do nivoa zastoja disanja.

Terapija predoziranja
U slučaju predoziranja, terapiju treba usmeriti na kontrolu simptoma uzrokovanih agonističkim dejstvom na miopioidnim receptorima. Kada se sumnja na predoziranje tapentadolom primarnu pažnju treba posvetiti ponovnom uspostavljanju prohodnosti disajnih puteva i uvođenju asistirane ili kontrolisane ventilacije.

Čisti antagonisti opioidnih receptora kao što je nalokson su specifični antidoti za respiratornu depresiju koja je posledica predoziranja. Respiratorna depresija po predoziranju može da traje duže od dejstva antagonista opioidnih receptora. Davanje antagonista opioidnih receptora nije zamena za kontinuirano praćenje disajnih puteva, procesa disanja i cirkulacije po predoziranju opioidima. Ako je odgovor na antagoniste opioidnih receptora suboptimalan ili samo kratak, treba dati dodatnu dozu antagonista (npr. nalokson) u skladu sa uputstvom za upotrebu tog leka.

Gastrointestinalna dekontaminacija može razmotriti u cilju eliminacije neresorbovane aktivne supstance.
Gastrointestinalna dekontaminacija se može vršiti aktivnim ugljem ili ispiranjem želuca u roku od 2 sata po primeni leka. Pre započinjanja gastrointestinalne dekontaminacije važno je da se obezbedi prohodnost disajnih puteva.

Neželjene reakcije na lek koje su se javile kod pacijenata u placebo kontrolisanim ispitivanjima sprovedenim sa lekom Palexia SR bile su uglavnom blagog do umerenog intenziteta. Najčešće neželjene reakcije na lek javile su se na nivou gastrointestinalnog trakta i centralnog nervnog sistema (mučnina, vrtoglavica, opstipacija, glavobolja i pospanost).

U tabeli datoj u nastavku navedene su neželjene reakcije na lek koje su identifikovane u kliničkim ispitivanjima sprovedenim sa lekom Palexia SR. Navedene su po klasi i učestalosti. Učestalosti se definiše kao veoma česta (≥1/10); česta (≥1/100, <1/10); povremena (≥1/1,000, <1/100); retka (≥1/10,000, <1/1,000); veoma retka (<1/10,000), i nije poznato (ne može se proceniti na osnovu raspoloživih podataka.

NEŽELJENE REAKCIJE NA LEK
Klasa sistema organa/Učestalost: Veoma često Često Povremeno Retko

Imunološki poremećaji:
Preosetljivost na lek, uključujući angioedem - Povremeno 

Poremećaji metabolizma i ishrane: 
Oslabljen apetit: Često
Smanjenje telesne mase:Povremeno

Psihijatrijski poremećaji:
Anksioznost, depresivno raspoloženje, poremećaj spavanja, nervoza, nemir - Često
Dezorijentisanost, stanje konfuznosti, agitiranost, poremećaj percepcije, abnormalni snovi, euforično raspoloženje - Povremeno 
Zavisnost od leka, abnormalne misli - Retko

Poremećaji nervnog sistema:
Vrtoglavica,somnolencija, glavobolja - Veoma često
Poremećaj pažnje, tremor, nevoljno grčenje mišića - Često 
Sniženi nivo svesti, oslabljeno pamćenje, mentalno oštećenje, sinkopa, sedacija, poremećaj ravnoteže, dizartrija, hipoestezija,
parestezije - Povremeno
Konvulzija, presinkopa, poremećaj koordinacije - Retko

Poremećaji na nivou oka: 
Poremećaj vida - Povremeno 

Kardiološki poremećaji:
Ubrzani puls, usporeni puls, palpitacije - Povremeno

Vaskularni poremećaji: 
Naleti crvenila (vrućine) - Često 
Smanjeni krvni pritisak - Povremeno

Respiratorni, torakalni i medijastinalni poremećaji:
Dispneja - Često
Respiratorna depresija - Retko

Gastrointestinalni poremećaji:
Mučnina,opstipacija - Veoma često
Povraćanje, dijareja, dispepsija - Često 
Abdominalne smetnje - Povremeno
Poremećaj pražnjenja želuca - Retko

Poremećaji na nivou kože i potkožnog tkiva:
Pruritus, hiperhidroza, osip - Često 
Urtikarija - Povremeno

Poremećaji na nivou bubrega i urinarnog:
Otežan početak mokrenja, polakiurija - Povremeno

Poremećaji reproduktivnog sistema i na nivou dojki:
Seksualna disfunkcija - Povremeno

Opšti poremećaji i reakcije na mestu primene: 
Astenija, zamor, osećaj promene telesne temperature, suva sluznica, edem - Često 
Apstinencijalni simptomi povezani sa upotrebom lekova, osećaj abnormalnosti, razdražljivost -Povremeno
Osećaj pijanstva, osećaj relaksiranosti - Retko

Klinička ispitivanja sprovedena sa lekom Palexia SR u kome su pacijenti bili izlagani do godinu dana pokazali su minimalne dokaze o pojavi apstinencijalnih simptoma po nagloj obustavi leka, a po pravilu su klasifikovani kao blagi, ukoliko ih je bilo. Ipak, neophodno je pažljivo praćenje pacijenata kako bi se uočili eventualni apstinencijalni simptomi i u slučaju da se pojave, pacijente primereno lečiti.

Poznato je da je rizik od suicida i suicidalnih ideja veći kod pacijenata koji pate od hroničnog bola. Pored toga, supstance sa izraženim dejstvom na monoaminergički sistem dovode se u vezu sa pojačanim rizikom od suicida kod pacijenata koji pate od depresije, a posebno na početku terapije. U slučaju tapentadola, podaci iz kliničkih ispitivanja i postmarketinškog praćenja leka ne daju dokaze o povećanju ovog rizika.

Prijavljivanje sumnji na neželjene reakcije

Prijavljivanje sumnji na neželjene reakcije posle dobijanja dozvole za lek je važno. Time se omogućava kontinuirano praćenje odnosa koristi i rizika leka. Zdravstveni radnici treba da prijave svaku sumnju na neželjene reakcije na ovaj lek Agenciji za lekove i medicinska sredstva Srbije (ALIMS):

Agencija za lekove i medicinska sredstva Srbije
Nacionalni centar za farmakovigilancu
Vojvode Stepe 458, 11221 Beograd
Republika Srbija
fax: +381 (0)11 39 51 131
website: www.alims.gov.rs
e-mail: [email protected]

Potražite neki drugi lek