Prolia


Aktivna supstanca: Denosumab

Prolia®, rastvor za injekciju u napunjenom injekcionom špricu, 60mg/ml
Pakovanje: napunjeni injekcioni špric, 1 x 1ml

Lek Prolia® sadrži denusomab, protein (monoklonsko antitelo) koji ometa dejstvo drugog proteina sa ciljem lečenja gubitka koštane mase i osteoporoze. Primena leka Prolia® dovodi do jačanja kostiju i i čini ih manje lomljivim.

Kost je živo tkivo koje se stalno obnavlja. Estrogen čini kosti zdravim. Posle menopauze pada nivo estrogena što može dovesti do toga da kosti postanu krhke i lomljive. Ovo na kraju može dovesti do stanja koje se zove osteoporoza. Mnoge žene koje imaju osteoporozu nemaju simptome, ali su ipak pod rizikom od nastanka preloma kostiju, posebno kičme, kuka i zglobova ruke.

Hirurška intervencija ili lekovi koji se koriste u sprečavanju produkcije estrogena ili testosterona kod pacijenata sa karcinomom dojke ili prostate, takođe mogu dovesti do gubitka koštane mase. Kosti postaju slabije i lakše se lome.

Lek Prolia®se koristi u lečenju:
- osteoporoze kod žena posle menopauze (postmenopauza), smanjujući rizik od preloma kičme, kuka i ostalih preloma.
- gubitka koštane mase kao rezultat smanjenja nivoa hormona (testosterona) posle hirurške intervencije ili primene lekova kod pacijenata sa karcinomom prostate.



-ukoliko imate nizak nivo kalcijuma u krvi (hipokalcemija)
-ukoliko ste alergični (preosetljivi) na denosumab ili na bilo koji drugi sastojak leka Prolia®.

Obratite se Vašem lekaru ukoliko se pojave otok i crveni pečati po koži, najčešće na potkolenicama, koji je na dodir vruć i osetljiv (celulitis), a mogući su simptomi groznice prilikom primene leka Prolia®.

Obratite se Vašem lekaru ukoliko ste alergični na lateks (poklopac igle napunjenog injekcionog šprica sadrži derivat lateksa).

Obratite se Vašem lekaru ukoliko imate ili ste ikada imali ozbiljne probleme sa bubrezima, otkazivanje rada bubrega ili ste bili na dijalizi.

Potrebno je da uzimate kalcijum i suplemente vitamina D tokom terapije lekom Prolia®. Konsultujte se sa lekarom u vezi toga.

Pre nego što počnete lečenje lekom Prolia® potrebno je da se uradite stomatološki pregled, ako imate rak, na hemoterapiji ste ili na radioterapiji, uzimate steroide, nemate rutinsku stomatološku zaštitu ili imate oboljenje desni.

Ukoliko lečite zube ili treba da se podvrgnete operaciji zuba, obavestite Vašeg zubara da primate lek Prolia®.

Važno je održavati dobru oralnu higijenu tokom primene leka Prolia®.

Važne informacije o nekim sastojcima leka Prolia®
Ukoliko imate intoleranciju na pojedine ugljene hidrate Ukoliko Vam je lekar rekao da imate intoleranciju na pojedine ugljene hidrate (sorbitol E420), obavestite Vašeg lekara pre nego što počnete sa primenom ovog leka.

Ukoliko ste na dijeti sa smanjenim unosom natrijuma
Ovaj lek sadrži manje od 1 mmol natrijuma (23mg) na 60 mg, odnosno praktično u osnovi ne sadrži natrijum.

Obavestite Vašeg lekara ili farmaceuta ukoliko uzimate ili ste nedavno uzimali neke druge lekove, uključujući i lekove koji se mogu nabaviti bez lekarskog recepta.

Nije primenljivo.

Lek Prolia®nije testiran kod trudnica. Važno je da obavestite Vašeg lekara ukoliko ste u drugom stanju, ukoliko sumnjate da ste u drugom stanju ili ukoliko planirate trudnoću. Primena leka Prolia® se ne preporučuje ukoliko ste u drugom stanju.

Nije poznato da li se lek Prolia® izlučuje u majčino mleko. Važno je da obavestite Vašeg lekara ukoliko dojite ili planirate dojenje. Vaš lekar će pomoći da odlučite da li da prekinete dojenje ili da prekinete sa primenom leka Prolia® , uzimajući u obzir dobrobit dojenja za bebu i opravdanost primene leka Prolia® za majku.

Pre primene bilo kog leka konsultujte Vašeg lekara ili farmaceuta.

Lek Prolia® nema uticaja na sposobnost upravljanja motornim vozilom i rukovanje mašinama ili je taj uticaj zanemarljiv .

Uobičajena doza je jedan napunjeni injekcioni špric od 60 mg, koja se primenjuje jednom na svakih 6 meseci, u vidu pojedinačne injekcije pod kožu (supkutano). Najbolja mesta za primenu injekcije su gornji deo butine ili abdomen. Injekcija se takođe može primeniti i u spoljni deo nadlaktice. Svako pakovanje leka Prolia® sadrži samolepljivi podsetnik koji se može skinuti sa kartona. Koristite nalepnice da biste obeležili sledeći datum primanja injekcije u svom ličnom kalendaru i/ ili da biste vodili evidenciju o sledećem datumu primanja injekcije.

Potrebno je da uzimate kalcijum i suplemente vitamina D tokom terapije lekom Prolia®. Konsultujte se sa lekarom u vezi toga. Vaš lekar može odlučiti da li je za Vas bolje da sami sebi dajete injekciju leka Prolia® ili da to čini druga osoba. 

Vaš lekar ili zdravstveni radnik pokazaće Vama ili drugoj osobi koja daje injekciju, kako da primenjuje lek Prolia®. Molimo Vas pročitajte odeljak na kraju ovog uputstva o instrukcijama za davanje injekcije leka Prolia®.

Lek Prolia® se ne preporučuje osobama mlađim od 18 godina. Primena leka Prolia® kod dece i adolescenata nije ispitivana.

Ukoliko ste uzeli veću dozu leka nego što bi trebalo, odmah obavestite Vašeg lekara ili farmaceuta.

Ukoliko propustite dozu leka Prolia®, injekciju primenite što je pre moguće. Posle toga, doza injekcije treba da bude raspoređena na svakih šest meseci od datuma primene poslednje injekcije.

Kako biste imali najveću korist od primene leka, potrebno je da koristite lek Prolia®, onoliko dugo koliko Vam je lekar propisao. Konsultujte Vašeg lekara pre nego što odlučite da prekinete lečenje.

Kod pacijenata koji koriste lek Prolia®, retko se mogu razviti infekcije kože (najčešće celulitis). Odmah se obratite lekaru ukoliko se kod Vas pojavi bilo koji od sledećih simptoma tokom terapije lekom Prolia® : otok i crveni pečati po koži, najčešće na potkolenicama koje postaju vruće i osetljive, sa mogućom pojavom simptoma groznice.

Kao i svi lekovi, lek Prolia® može izazvati neželjena dejstva, mada se ona ne moraju ispoljiti kod svih osoba koje su na terapiji lekom.
Učestalost mogućih neželjenih dejstava, koja su dalje nabrojana, je definisana na sledeći način:

Veoma česta (javljuju se kod više od 1 na svakih 10 osoba)
Česta ( javljaju se kod 1 do 10 osoba na svakih 100 osoba)
Povremena (javljaju se kod 1 do 10 osoba na svakih 1000 osoba)
Retka (javljaju se kod 1 do 10 osoba na svakih 10.000 osoba)
Veoma retka (javljaju se kod manje od 1 na svakih 10.000 osoba)
Nepoznato (učestalost ne može biti procenjena iz dostupnih podataka)

Česta neželjena dejstva:
- bolno mokrenje, učestalo mokrenje, krv u mokraći, nesposobnost zadržavanja urina
- infekcija gornjeg dela disajnih puteva
- bol, peckanje il ukočenost koja se širi niz nogu (ishijalgija)
- mutna polja u sočivu oka (katarakta)
- zatvor
- osip
-bol u rukama ili nogama (bol u ekstremitetima)

Povremena neželjena dejstva:
- otok i crveni pečati po koži , najčešće u potkolenicama koje postaju vruće i ostljive (celulitis) i mogući simptomi groznice
- groznica, povraćanje i bol u abdomenu i nelagodnost (divertikulitis)
- infekcija uva
- stanja kože kao što su: svrab, crvenilo i/ili suvoća (ekcem)

Retka neželjena dejstva:
-konstantan bol i/ili ranice u ustima ili vilici koje ne zarastaju

Veoma retka neželjena dejstva:
-nizak nivo kalcijuma u krvi (hipokalcemija)

Ukoliko neko od neželjenih dejstava postane ozbiljno ili primetite bilo koje neželjeno dejstvo koje nije navedeno u ovom Uputstvu, obavestite Vašeg lekara ili farmaceuta.

Potražite neki drugi lek