Revolade


Aktivna supstanca: Eltrombopag

Revolade®, film tableta, 25 mg
Pakovanje: blister, 4 x 7 film tableta

Revolade®, film tableta, 50 mg
Pakovanje: blister, 4 x 7film tableta

Eltrombopag je aktivna supstanca leka Revolade koji pripada grupi lekova koja nosi naziv agonisti trombopoetinskih receptora i primenjuje se radi povećanja broja trombocita u Vašoj krvi.Trombociti su krvne ćelije koje pomažu u sprečavanju ili smanjenju krvarenja.

Lek Revolade se može koristiti u lečenju bolesti krvi koja nosi naziv imunska (idiopatska) trombocitopenijska purpura (ITP) kod odraslih pacijenata (starijih od 18 godina), koji su prethodno primali terapiju kortikosteroidima ili imunoglobulinima i kod kojih navedeni lekovi nisu dali uspeha. ITP je uzrokovana niskim brojem trombocita (trombocitopenija). Simptomi koji se mogu javiti kod pacijenata sa ITP uključuju petehije (okrugle, ravne, crvene tačkice ispod nivoa kože), modrice, krvarenje iz nosa, krvarenje iz desni, kao i nemogućnost kontrole krvarenja posle povrede ili posekotine.

Lek Revolade se takođe može koristiti u lečenju niskog broja trombocita (trombocitopenija) kod odraslih pacijenata koji imaju hroničnu infekciju virusom hepatitisa C (HCV) kod kojih je stepen trombocitopenije glavni faktor koji sprečava započinjanje ili ograničava mogućnost održavanja optimalne doze prilikom terapije interferonom. Osobe sa HCV infekcijom mogu imati smanjen broj trombocita koji ne mora biti posledica samo ovih infekcija, nego i zbog primene nekog od antivirusnih lekova koji se koriste u lečenju.

Lek Revolade se takođe može koristiti za terapiju odraslih pacijenata sa smanjenim brojem ćelija u krvi koji je uzrokovan teškom aplastičnom anemijom (TAA).



- ukoliko ste alergični na eltrombopag ili na bilo koju drugu pomoćnu supstancu koja ulazi u sastav ovog leka (navedeno u odeljku pod naslovom ‘Šta sadrži lek Revolade’).
Obratite se Vašem lekaru ukoliko mislite da se navedeno odnosi na Vas.

Obavestite Vašeg lekara, pre nego što uzmete lek Revolade:
- ukoliko imate problema sa jetrom.
- Kod pacijenata sa smanjenim brojem krvnih pločica (trombocita) (pacijenti sa trombocitopenijom) i uznapredovalom hroničnom bolešću jetre (dugotrajnim poremećajem ili poremećajem koji se neprekidno vraća, a uzrokuje oštećenje jetre koje smanjuje njenu funkciju) postoji povećani rizik od pojave neželjenih dejstava, uključujući potencijalno po život opasne probleme sa jetrom i stvaranje
krvnih ugrušaka. Ukoliko Vaš lekar smatra da očekivana korist primene leka prevazilazi rizike, bićete pažljivo praćeni tokom lečenja lekom Revolade.

- ukoliko kod Vas postoji povećani rizik od formiranja krvnih ugrušaka u venama ili arterijama ili ukoliko znate da postoji povećana sklonost ka formiranju krvnih ugrušaka u Vašoj porodici.

- Možete biti pod povećanim rizikom od formiranja krvnih ugrušaka ukoliko:
 - ste starija osoba
- ste duže vreme vezani za postelju
 - imate kancer
 - uzimate kontraceptivne pilule ili hormonsku supstitucionu terapiju
 - ste nedavno bili podvrgnuti hirurškom zahvatu ili doživeli fizičku povredu
 - imate prekomernu telesnu masu (gojaznost)
 - ste pušač
 - imate uznapredovalo hronično oboljenje jetre.

→ Ukoliko se nešto od prethodno navedenog odnosi na Vas, obratite se svom lekaru pre početka terapije. Ne treba da uzimate lek Revolade, osim ukoliko Vaš lekar smatra da očekivana korist od primene leka prevazilazi rizike formiranja krvnih ugrušaka.
- ukoliko imate kataraktu (zamućenje očnog sočiva)
- ukoliko imate drugu bolest krvi, kao što je mijelodisplastični sindrom (MDS). Vaš lekar će sprovesti ispitivanja kako bi proverio da li imate ovo oboljenje pre nego što počnete sa primenom leka Revolade. 
Ukoliko imate MDS i uzimate lek Revolade postoji mogućnost od pogoršanja MDS.

→ Obratite se Vašem lekaru ukoliko se bilo šta od navedenog odnosi na Vas.

Pregled očiju
Vaš lekar će Vam preporučiti pregled da u sklopu redovnog pregleda očiju prekontrolišete da li imate kataraktu. Ukoliko niste imali rutinski pregled očiju, Vaš lekar će organizovati sprovođenje redovnih ispitivanja radi kontrole katarakte. Takođe, možda je potrebno sprovesti preglede kojima bi se utvrdilo da li postoji krvarenje iz krvnih sudova koji se nalaze u mrežnjači i oko nje (deo oka osetljiv na svetlost koji se nalazi u zadnjem delu oka).

Potreba za redovnim analizama krvi
Pre nego što uzmete lek Revolade Vaš lekar će Vam uraditi laboratorijske analize krvi radi provere broja krvnih ćelija, uključujući i trombocite. Ove testove ćete ponavljati u određenim vremenskim intervalima, sve dok ste na terapiji lekom Revolade.

Analize krvi za proveru funkcije jetre
Upotreba leka Revolade može izazvati povećane koncentracije nekih enzima jetre u krvi, naročito bilirubina i alanin/aspartat aminotransferaza. To može biti znak da dolazi do oštećenja jetre. Neki poremećaji jetre se mogu javiti i pogoršati ako uzimate antivirusnu terapiju zasnovanu na interferonu zajedno sa lekom Revolade, za lečenje sniženog broja trombocita kao posledice infekcije virusom hepatitisa C (HCV).

Pre započinjanja terapije lekom Revolade i tokom terapije redovno će Vam se sprovoditi laboratorijske analize krvi radi provere funkcije jetre. Možda ćete morati da prekinete terapiju lekom Revolade, ako koncentracija enzima jetre previše porastu ili razvijete kliničke znakove oštećenja jetre.
Pročitajte informacije „Problemi sa Vašom jetrom“ 

Analize krvi za proveru broja trombocita
Ukoliko prestanete sa uzimanjem leka Revolade,broj trombocita će se najverovatnije smanjiti nakon nekoliko dana.Broj trombocita u Vašoj krvi će biti praćen i lekar će razmotriti odgovarajuće preventivne mere. Ukoliko imate izrazito povećan broj trombocita u krvi, rizik od formiranja krvnih ugrušaka se povećava, iako se krvni ugrušci mogu formirati i kad je broj trombocita u krvi normalan ili čak smanjen. Vaš lekar će prilagoditi dozu leka Revolade, kako ne bi došlo do izrazitog povećanja broja trombocita u krvi.

Odmah potražite medicinsku pomoć ukoliko imate neki od navedenih simptoma formiranja krvnog ugruška:
- otok, bol ili napetost u jednoj nozi
- iznenadni nedostatak vazduha
, naročito ako je praćen oštrim bolom u grudima ili ubrzanim disanjem
- bol u stomaku, uvećan stomak, krv u stolici

Analize za proveru koštane srži
Neke osobe mogu imati probleme sa koštanom srži. Lekovi kao što je Revolade mogu pogoršati taj problem.
Znaci promena u koštanoj srži mogu se ispoljiti kao abnormalnosti-poremećaji u rezultatima laboratorijskih analiza krvi. Za vreme trajanja terapije, Vaš lekar može da uradi dodatne analize radi provere stanja koštane srži.

Pregledi vezani za krvarenje u digestivnom traktu
Ako sa lekom Revolade istovremeno uzimate antivirusne lekove koji sadrže interferon, nakon prestanka terapije lekom Revolade, bićete praćeni radi pojave bilo kog znaka ili simptoma krvarenja iz digestivnog trakta.

Praćenje funkcije srca
Vaš lekar može smatrati da je neophodno praćenje rada Vašeg srca tokom terapije lekom Revolade i razmotriće sprovođenje EKG.

Deca i adolescenti
Lek Revolade se ne preporučuje za primenu kod osoba mlađih od 18 godina starosti.

Obavestite svog lekara ili farmaceuta ako uzimate ili ste nedavno uzeli ili biste mogli uzeti bilo koje druge lekove.

Neki često upotrebljavani lekovi utiču na lek Revolade –lekovi koji se nabavljaju na lekarski recept, kao i oni koji se mogu nabaviti bez recepta, uključujući i minerale, kao što su:

- antacidi za lečenje slabog varenja, gorušice i čira na želucu (videti takođe odeljak “Kako se upotrebljava lek Revolade”)
- statini, lekovi za snižavanje holesterola
- neki lekovi koji se koriste u terapiji HIV infekcije, kao što su lopinavir ili ritonavir
- ciklosporin primenjen kod transplantacija ili bolesti imunskog sistema
- minerali, kao što su gvožđe, kalcijum, magnezijum, aluminijum, selen i cink, koji se mogu naći u vitaminskim i mineralnim dodacima ishrani (videti takođe odeljak  “Kako se upotrebljava lek Revolade”)
- lekovi kao što su metotreksat i topotekan, za terapiju kancera.

Obratite se Vašem lekaru ukoliko uzimate neke od ovih lekova. Neki od navedenih lekova se ne mogu uzimati sa lekom Revolade ili je potrebno korigovati dozu leka ili ćete morati da izmenite vreme uzimanja tih lekova.Vaš lekar će razmotriti lekove koje uzimate i preporučiti odgovarajuće izmene, ukoliko je to neophodno.

Ukoliko uzimate lekove za prevenciju formiranja krvnih ugrušaka (antikoagulantna ili antitrombocitna
terapija) postoji povećan rizik od pojave krvarenja. Vaš lekar će Vam savetovati šta treba da uradite.
Ukoliko uzimate kortikosteroide, danazol i/ili azatioprin, možda će biti neophodno da uzimate manju dozu ili da prestanete sa uzimanjem navedenih lekova, dok uzimate lek Revolade.

Ne uzimajte lek Revolade zajedno sa mlekom i mlečnim proizvodima, jer kalcijum iz mleka utiče na resorpciju leka. Za više informacija, vidite odeljak 3”Kako se upotrebljava lek Revolade”.

Ne uzimajte lek Revolade ukoliko ste trudni, osim ukoliko Vam Vaš lekar ne preporuči drugačije. Posledice primene leka Revolade u periodu trudnoće nisu poznate.
  • Obratite se Vašem lekaru ukoliko ste trudni, mislite da biste mogli biti trudni, ili planirate da imate bebu.
  • Koristite pouzdane metode kontracepcije tokom uzimanja leka Revolade, kako biste sprečili trudnoću.
  • Ukoliko do trudnoće dođe tokom upotrebe leka Revolade, neophodno je da o tome odmah obavestite Vašeg lekara.
Nemojte dojiti dete ukoliko ste na terapiji lekom Revolade. Nije poznato da li se lek Revolade izlučuje u majčino mleko.
Ukoliko dojite ili planirate da dojite, obratite se Vašem lekaru.

Lek Revolade može izazvati vrtoglavicu i može imati druge neželjene reakcije koje mogu dovesti do smanjenja pažnje.
Nemojte voziti niti rukovati mašinama, osim ukoliko ste sigurni da lek ne utiče na Vas.

Uvek koristite ovaj lek tačno onako kako Vam je lekar propisao. Ukoliko niste sigurni u vezi doziranja leka, proverite sa Vašim lekarom ili farmaceutom. Nemojte menjati dozu leka Revolade, niti raspored njegove primene osim ukoliko Vam tako ne savetuje Vaš lekar ili farmaceut. U vreme kada ste na terapiji lekom Revoladebićete pod stručnim nadzorom lekara koji ima iskustva u lečenju hematoloških oboljenja, ili u lečenju hroničnog hepatitisa C.

Koliku dozu leka Revolade treba uzeti

Uobičajena početna doza za osobe sa ITP i TAA je jedna tableta od 50 mg leka Revolade jednom dnevno.
Ako ste poreklom iz istočne Azije (Kinez, Japanac, Tajvanac, Tajlanđanin ili Korejac) možda će Vam biti potrebna niža početna doza od 25 mg.

Uobičajena početna doza za osobe sa hepatitisom C je jedna tableta od 25 mg leka Revolade dnevno. Ako ste poreklom iz istočne Azije (Kinez, Japanac, Tajvanac, Tajlanđanin ili Korejac) terapiju ćete započeti istom početnom dozom od 25 mg.

Cilj lečenja lekom Revolade kod osoba sa hepatitisom C je postići broj krvnih pločica (trombocita) potreban za započinjanje i nastavak antivirusne terapije.

Tablete progutati cele, sa malo vode.

Neophodno je da prođe 1 do 2 nedelje, kako bi lek Revolade počeo da deluje. Na osnovu Vašeg odgovora na terapiju lekom Revolade, Vaš lekar, Vam može preporučiti promenu dnevne doze.

Kada se uzima lek Revolade
Ne uzimajte lek Revolade 4 sata pre ili nakon:
  • uzimanja mlečnih proizvoda kao što su sir, maslac, jogurt ili sladoled
  • uzimanja mleka ili mlečnih napitaka, pića koja sadrže mleko, jogurt ili slatku pavlaku
  • antacida, vrste lekova za terapiju slabog varenja i gorušice
  • nekih mineralnih i vitaminskih dodataka ishrani, koji u sebi sadrže gvožđe, kalcijum, magnezijum, aluminijum, selen i cink.

Ukoliko postupite drugačije od navedenog, lek se neće adekvatno resorbovati u Vašem organizmu.

NE uzimati mlečne proizvode,antacide ili mineralne suplemente
U periodu od 4 sata pre uzimanja leka Revolade…do 4 sata nakon uzimanja leka.

Za dodatne savete o odgovarajućoj ishrani i pićima za vreme terapije, obratite se svom lekaru.

Odmah se obratite Vašem lekaru ili farmaceutu. Pokažite im kutiju leka ili ovo Uputstvo za lek. U ovim situacijama bićete praćeni zbog pravovremenog reagovanja i davanja adekvatne terapije u slučaju pojave znakova ili simptoma neželjenih dejstava.

Ako ste zaboravili da uzmete dozu leka Revolade, sačekajte i uzmite narednu dozu u uobičajeno vreme. Ne uzimajte više od jedne doze tokom jednog dana.

Nemojte prekidati terapiju lekom Revolade, bez prethodne konsultacije sa Vašim lekarom. Ukoliko Vaš lekar savetuje prekid terapije, broj trombocita će biti kontrolisan jednom nedeljno u naredne četiri nedelje.
U slučaju bilo kakvih pitanja u vezi sa primenom ovog leka, obratite se svom lekaru ili farmaceutu.

Kao i svi lekovi, lek Revolade može izazvati neželjena dejstva, mada se ona ne moraju ispoljiti kod svih osoba koje su na terapiji lekom.

Simptomi koji zahtevaju posebnu pažnju: obratite se lekaru
Kod osoba koje koriste lek Revolade za lečenje ITP ili zbog niske koncentracije krvnih pločica (trombocita) uzrokovane hroničnom infekcijom virusom hepatitisa C, mogu se javiti znaci potencijalno ozbiljnih neželjenih dejstava. Važno je da obavestite svog lekara ukoliko Vam se jave ovi simptomi.

Povećan rizik od formiranja krvnih ugrušaka
Pojedine osobe mogu imati povećan rizik od formiranja krvnih ugrušaka, a lekovi kao što je lek Revolade mogu pogoršati ovaj problem. Iznenadno začepljenje krvnog suda krvnim ugruškom je povremeno neželjeno dejstvo koje se može javiti kod najviše 1 na 100 pacijenata koji uzimaju lek.

Ukoliko se kod Vas pojave znaci i simptomi zgrušavanja krvi, kao što su:
 - oticanje, bol ili osetljivost jedne noge
 - iznenadni nedostatak vazduha, posebno praćen oštrim bolom u grudima i ubrzanim disanjem
 - bol u stomaku, uvećan stomak, krv u stolici
Odmah potražite medicinsku pomoć.

Problemi sa jetrom
Lek Revolade može prouzrokovati promene koje su prisutne u laboratorijskim analizama krvi, i koje mogu ukazivati na oštećenje jetre. Problemi sa jetrom su često neželjeno dejstvo koje se može javiti kod najviše 1 na 10 pacijenata koji uzimaju lek. Problemi sa jetrom koji uključuju povećane koncentracije enzima koje proizvodi jetra i otežan protok žuči koju jetra proizvodi kako bi olakšala varenje (holestaza) su povremena neželjena dejstva koja se mogu se javiti kod najviše 1 na 100 pacijenata koji uzimaju lek.
Odmah se obratite Vašem lekaru ukoliko imate neki od sledećih znakova i simptoma oštećenja jetre:
- žutu prebojenost kože ili beonjača (žutica)
- neobično tamnu prebojenost mokraće.

Krvarenje ili pojava modrica nakon prekida terapije
U periodu od dve nedelje od prekida uzimanja leka Revolade, broj trombocita u krvi će obično pasti na nivo pre uzimanja leka Revolade. Nizak broj trombocita može povećati rizik od pojave krvarenja ili pojave modrica. 
Vaš lekar će kontrolisati broj trombocita u krvi najmanje 4 nedelje nakon prestanka uzimanja leka Revolade.

Neki ljudi mogu imati probleme sa krvarenjem u digestivnom traktu nakon prekida terapije peginterferonom, ribavirinom i lekom Revolade. Obratite se Vašem lekaru ukoliko:
 - imate crne stolice poput katrana (ovo može biti znak krvarenja u gastrointestinalnom traktu; promena boje stolice je povremeno neželjeno dejstvo i može se javiti kod najviše 1 na 100 pacijenata koji uzimaju lek)
 - imate krvi u stolici
 - povraćate krv ili sadržaj koji liči na talog kafe
Obratite se Vašem lekaru ukoliko primetite pojavu modrica ili krvarenja nakon prekida uzimanja leka Revolade.

Druga moguća neželjena dejstva kod osoba sa imunskom trombocitopenijskom purpurom (ITP)

Česta neželjena dejstva (mogu da se jave kod najviše 1 na 10 pacijenata koji uzimaju lek)
- mučnina
- proliv
- zamućenje očnog sočiva (katarakta)
- suve oči
- povećan gubitak ili proređivanje kose
- osip po koži
- svrab
- bol u mišićima, grčevi u mišićima
- bol u leđima
- bol u kostima
- bockanje ili trnjenje šaka ili stopala
- obilne menstraucije
- ranice u ustima

Česta neželjena dejstva koja se mogu manifestovati u laboratorijskim analizama krvi:
- povećane koncentracije enzima jetre (aspartat i alanin transaminaze)
- povećanje vrednosti bilirubina (supstance koju proizvodi jetra)
- povećan nivo nekih proteina

Povremena neželjena dejstva (mogu da se jave kod najviše 1 na 100 pacijenata koji uzimaju lek)
- prekid snabdevanja srca krvlju, srčani udar
- iznenadni nedostatak vazduha, posebno ukoliko je praćen oštrim bolom u grudima i/ili ubrzanim disanjem što može biti znak formiranja krvnog ugruška u plućima
- gubitak funcije dela pluća izazvan začepljenjem plućne arterije
- ubrzan rad srca, nepravilni otkucaji srca, modra prebojenost kože
- poremećaji srčanog ritma (produženje QT intervala) 
 zapaljenje vena
- ograničen otok ispunjen krvlju iz povređenog krvnog suda (hematom)
- bol u grlu i smetnje pri gutanju, zapaljenje pluća, sinusa, krajnika, nosa i grla
- grip
- zapaljenje pluća
- gubitak apetita
- bolan otok zglobova izazvan povećanjem mokraćne kiseline (giht)
- problemi sa spavanjem, depresija, gubitak interesovanja, promene raspoloženja
- pospanost, poremećaj ravnoteže, ukusa, govora i nervnih funkcija, migrena, nevoljno drhtanje
- problemi sa očima, uključujući zamućen i nejasan vid
- bol u uhu, vertigo
- problemi sa nosem, grlom i sinusima, problemi sa disanjem u toku spavanja
- problemi sistema za varenje hrane: muka (povraćanje), gasovi, ubrzan rad creva, bol u stomaku i osetljivost stomaka na dodir
- trovanje hranom
- kancer debelog creva
- problemi u ustim, uključujući suva i nadražena usta, osetljivost jezika, krvarenje iz desni
- promene na koži uključujući prekomerno znojenje, uzdignut osip praćen svrabom, crveni tačkasti osip, promene u izgledu kože
- opekotine od sunca
- crvenilo ili otok oko rane
- krvarenje na mestu ulaska katetera u kožu
- osećaj stranog tela
- mišićna slabost
- problemi sa bubrezima uključujući zapaljenje bubrega, prekomerno mokrenje u toku noći, slabost bubrega, infekciju mokraćnih puteva
- prisustvo belih krvnih znaca u urinu
- opšti osećaj slabosti, povišena telesna temperatura, osećaj vrućine, bol u grudima
- hladan znoj
- zapaljenje tkiva desni
- infekcija kože

Povremena neželjena dejstva koja se mogu pokazati u analizama krvi:
- smanjen broj crvenih krvnih zrnaca (anemija), belih krvnih zrnaca i trombocita
- povećanje broja crvenih krvnih zrnaca
- promene u sastavu krvi
- promene nivoa mokraćne kiseline, kalcijuma i kalijuma

Druga moguća neželjena dejstva kod osoba sa hepatitisom C (koji uzimaju lek Revolade sa peginterferonom i ribavirinom)

Veoma česta neželjena dejstva (mogu da se jave kod više od 1 na 10 pacijenata koji uzimaju lek)
- glavobolja
- smanjen apetit
- problemi sa spavanjem (nesanica)
- kašalj
- mučnina, dijareja
- bol u mišićima, svrab, nedostatak energije, povišena telesna temperatura, neuobičajen gubitak kose, osećaj slabosti, bolest slična gripu, oticanje ruku ili stopala, groznica

Veoma česta neželjena dejstva koja se mogu pokazati u analizama krvi
- smanjen broj crvenih krvnih zrnaca (anemija)

Česta neželjena dejstva (mogu da se jave kod najviše 1 na 10 pacijenata koji uzimaju lek)
- infekcija urinarnog trakta
- zapaljenje nosnih kanala, grla i usta, simptomi slični gripu, suva usta, bolna ili zapaljena sluzokoža usta, zubobolja
- gubitak telesne mase
- poremećaji spavanja, neuobičajena pospanost, konfuzija, depresija, nemir, razdražljivost
- vrtoglavica, problemi sa pažnjom i pamćenjem
- bockanje ili trnjenje šaka ili stopala
- zapaljenje mozga
- problemi sa očima, uključujući: zamućeno očno sočivo (katarakta), suve oči, male žute naslage u mrežnjači, žuta prebojenost beonjača
- krvarenje iz krvnih sudova u i oko retine (membrana na zadnjoj strani oka)
- osećaj nestabilnosti, subjektivni osećaj lupanja srca (palpitacije), nedostatak vazduha
- produktivni kašalj
- poremećaj digestivnog sistema, uključujući: povraćanje, bol u želucu, loše varenje, zatvor, nadutost
stomaka, poremećaji čula ukusa, zapaljenje želuca, hemoroidi, otečeni krvni sudovi i krvarenje u jednjaku, nadraženost creva
- poremećaj jetre, uključujući formiranje krvnih ugrušaka, žutu prebojenost beonjača i kože (žutica), tumor jetre (videti "Problemi sa jetrom")
- izrasline na koži, uključujući: osip, suvu kožu, ekcem, crvenilo kože, svrab, izraženo znojenje, neuobičajene promene na koži iznad nivoa kože
- bol u zglobovima, leđima, kostima, rukama ili nogama, grčevi u mišićima
- razdražljivost, opšti osećaj slabosti, bol u grudima i nelagodnost
- reakcija na mestu primene injekcije
- poremećaji srčanog ritma (produžen QT interval)

Česta neželjena dejstva koja se mogu pokazati u analizama krvi
- povšene vrednosti šećera u krvi (glukoze)
- smanjen broj belih krvnih zrnaca
- smanjena koncentracija proteina u krvi
- raspadanje crvenih krvnih zrnaca (hemolitička anemija)
- povećane vrednosti bilirubina (supstance koju stvara jetra)
- promene enzima koji kontrolišu zgrušavanje krvi

Povremena neželjena dejstva(mogu da se jave kod najviše 1 na 100 pacijenata koji uzimaju lek)
- bol pri mokrenju

Sledeća neželjena dejstva su prijavljivana kao povezana sa primenom leka Revolade kod pacijenata sa teškom aplastičnom anemijom (TAA).

Veoma česta neželjena dejstva (mogu da se jave kod više od 1 na 10 pacijenata koji uzimaju lek)
- kašalj
- glavobolja
- otežano disanje (dispneja)
- bol u nosu i grlu
- curenje iz nosa (rinoreja)
- bol u trbuhu
- proliv
- mučnina
- stvaranje modrica (ekhimoza)
- bol u zglobovima (artralgija)
- grčevi mišića
- bol u ekstremitetima (rukama, nogama, šakama i stopalima)
- vrtoglavica
- osećaj jakog umora (premor)
- groznica
- nesanica (insomnija)

Veoma česta neželjena dejstva koja se mogu pokazati u analizama krvi
- povećane koncentracije nekih enzima jetre (transaminaze)
Laboratorijska ispitivanja mogu pokazati abnormalne promene u ćelijama Vaše koštane srži.

Česta neželjena dejstva (mogu da se jave kod najviše 1 na 10 pacijenata koji uzimaju lek)
- uznemirenost
- depresija
- osećaj hladnoće
- osećati se loše
- problemi sa očima uključujući: zamagljen ili manje jasan vid, zamućenje očnog sočiva (katarakta), tačkice ili naslage u oku (plutajuće čestice u staklastom telu), suvo oko, svrab oka, žuta prebojenost beonjača ili kože
- krvarenje iz nosa (epistaksa)
- krvarenje desni
- plikovi u ustima
- problemi sa organima za varenje uključujući:mučninu (povraćanje), promene u apetitu (pojačan ili oslabljen), bol/nelagodnost u stomaku, oticanje stomaka, gasovi, promena u boji stolice
- nesvestica
- promene na koži uključujući: male crvene ili ljubičaste tačkice nastale zbog krvarenja u koži (petehije), osip, svrab, oštećenja kože
- bolovi u leđima
- bolovi u mišićima
- bolovi u kostima
- slabost (astenija)
- otok tkiva, obično u donjim ekstremitetima, zbog nakupljanja tečnosti
- promena boje mokraće
- prekid u snabdevanju slezine krvlju (infarkt slezine)

Česta neželjena dejstva koja se mogu pokazati u analizama krvi
- povećane koncentracije enzima usled razgradnje mišića (kreatin fosfokinaza)
- prekomerno nagomilavanje gvožđa u organizmu (preopterećenje gvožđem)
- smanjen broj belih krvnih ćelija (neutropenija)
- smanjen nivo šećera u krvi (hipoglikemija)
- povećane koncentracije bilirubina (supstanca koju proizvodi jetra)

Prijavljivanje neželjenih reakcija
Ukoliko Vam se ispolji bilo koja neželjena reakcija, potrebno je da o tome obavestite lekara ili farmaceuta. Ovo uključuje i svaku moguću neželjenu reakciju koja nije navdena u ovom uputstvu. Prijavljivanjem neželjenih reakcija možete da pomognete u proceni bezbednosti ovog leka. Sumnju na neželjene reakcije možete da prijavite Agenciji za lekove i medicinska sredstva Srbije (ALIMS):

Agencija za lekove i medicinska sredstva Srbije
Nacionalni centar za farmakovigilancu
Vojvode Stepe 458, 11221 Beograd
Republika Srbija
website: www.alims.gov.rs
e-mail: [email protected]

Potražite neki drugi lek