Rilutek


Aktivna supstanca: Riluzol


Rilutek®, film tablete, 50 mg
Pakovanje: blister, 4x14 film tableta

Napomena: ∆ prazan trougao u boji teksta, ▲pun trougao crvene boje i § simbol paragrafa u boji teksta (Član 83. Pravilnik o sadržaju i načinu obeležavanja spoljnjeg i unutrašnjeg pakovanja leka, dodatnom obeležavanju, kao i sadržaju uputstva za lek ("Službeni glasnik RS", br. 41/2011 od10.6.2011. godine )).

Rilutek je indikovan za produžetak života ili vremena do mehaničke ventilacije kod pacijenata sa amiotrofičnom lateralnom sklerozom (ALS).
Klinička ispitivanja su pokazala da Rilutek produžava preživljavanje pacijenata sa ALS.

Preživljavanje je definisano kao broj pacijenata koji su bili živi, neintubirani za mehaničku ventilaciju i bez traheotomije.
Nema dokaza da Rilutek ispoljava terapijski efekat na motoričku funkciju, funkciju pluća, fascikulacije, mišićnu snagu i motoričke simptome. Rilutek se nije pokazao efikasnim u kasnim fazama ALS.

Bezbednost i efikasnost leka Rilutek je ispitivana samo na ALS. Stoga, Rilutek ne treba koristiti kod pacijenata sa bilo kojim drugim oblikom bolesti motornog neurona.



Preosetljivost na aktivnu supstancu ili bilo koju pomoćnu supstancu koja ulazi u sastav leka, navedenu u delu Lista pomoćnih supstanci.
Oboljenje jetre ili vrednosti transaminaza 3 puta veće u odnosu na gornju granicu normalnih vrednosti.
Trudnoća i dojenje.

Oštećenje funkcije jetre:
Riluzol treba propisivati uz oprez pacijentima koji su imali poremećaj funkcije jetre ili pacijentima sa blago uvećanim vrednostima serumskih transaminaza (ALT/SGPT; AST/SGOT do 3 puta veće od gornje granice normalne vrednosti (ULN)), bilirubina i/ili gama-glutamil transferaze (GGT). U slučaju povišenih vrednosti više testova funkcije jetre (naročito povišenih vrednosti bilirubina) pre početka terapije, treba isključiti korišćenje riluzola (videti deo Neželjena dejstva).

Zbog rizika od hepatitisa, serumske transaminaze, uključujući ALT, treba meriti pre i za vreme terapije riluzolom. ALT treba meriti svakog meseca tokom prva 3 meseca lečenja, svaka 3 meseca do kraja prve godine, a zatim periodično. ALT treba meriti češće kod pacijenata kod kojih se registruju povišene vrednosti ALT. Terapiju riluzolom treba prekinuti ako se vrednost ALT poveća 5 puta u odnosu na normalne vrednosti. Nema iskustava sa smanjenjem ili zadržavanjem iste doze riluzola u terapiji kod pacijenata kod kojih se javilo povećanje vrednosti ALT, 5 puta iznad gornje granice normalnih vrednosti. Kod ovih pacijenata se ne preporučuje se ponovno uvođenje riluzola u terapiju.

Neutropenija
Pacijente treba upozoriti da prijave sva febrilna stanja svojim lekarima. Prijavljivanje povišene telesne temperature treba da bude upozorenje lekarima da provere broj belih krvnih zrnaca i da prekinu terapiju riluzolom u slučaju neutropenije (videti deo  Neželjena dejstva).

Intersticijalna bolest pluća
Kod pacijenata koji su lečeni ruluzolom, prijavljeni su slučajevi intersticijalne bolesti pluća, od kojih su neki bili ozbiljni (videti deo  Neželjena dejstva). Ukoliko se razviju respiratorni simptomi poput suvog kašlja i/ili dispneje, treba uraditi
radiografiju grudnog koša i u slučaju nalaza koji upućuju na intersticijalnu bolest pluća (npr. bilateralne difuzne senke na plućima), potrebno je odmah prekinuti terapiju riluzolom. U većini prijavljenih slučajeva, simptomi su nestali nakon prekida uzimanja leka i primene simptomatske terapije.

Oštećenje renalne funkcije
Ispitivanja sa ponovljenim dozama nisu bila izvedenena kod pacijenata sa oštećenom renalnom funkcijom (Doziranje i način primene).

Nije bilo kliničkih studija koje su imale za cilj procenu interakcija riluzola sa drugim lekovima. In vitro studije u kojima su korišćeni mikrozomalni preparati humane jetre ukazuju da je CYP 1A2 glavni izoenzim uključen u početni oksidativni metabolizam riluzola. Inhibitori CYP 1A2 (npr. kofein, diklofenak, diazepam, nicergolin, klomipramin, imipramin, fluvoksamin, fenacetin, teofilin, amitriptilin i hinoloni) potencijalno mogu da smanje brzinu eliminacije riluzola, dok induktori CYP 1A2 (npr. dim cigarete, hrana
spremljena na uglju, rifampicin i omeprazol) mogu da povećaju brzinu eliminacije riluzola.

Trudnoća
Rilutek je kontraindikovan u trudnoći (videti delove Kontraindikacije i Pretklinički podaci o bezbednosti leka).
Ne postoji kliničko iskustvo sa primenom riluzola kod trudnica.

Dojenje
Rilutek je kontraindikovan kod dojilja (videti delove Kontraindikacije i Pretklinički podaci o bezbednosti leka).
Nije poznato da li se riluzol izlučuje putem majčinog mleka.

Plodnost
Ispitivanja plodnosti kod pacova pokazala su blago slabljenje reproduktivne funkcije i plodnosti pri dozama od 15 mg/kg/dan (što je više od terapijske doze) verovatno zbog sedacije i letargije. 4.7. Uticaj na psihofizičke sposobnosti prilikom upravljanja motornim vozilom i rukovanja mašinama Pacijente treba upozoriti u vezi sa potencijalnim javljanjem vrtoglavice ili vertiga i savetovati ih da ne upravljaju vozilom niti da rukuju mašinama ako se kod njih pojave ovi simptomi.
Nisu sprovedene kliničke studije o uticaju ovog leka na sposobnost upravljanja motornim vozilom i rukovanje mašinama.

Terapija lekom Rilutek treba da bude inicirana od strane lekara specijaliste sa iskustvom u lečenju bolesti motornog neurona.

Doziranje
Preporučena dnevna doza za odrasle ili starije pacijenate je 100 mg (50 mg svakih 12 sati).
Nema značajnog povećanja koristi od veće dnevne doze.

Posebne populacije:

Oštećena bubrežna funkcija
Lek Rilutek se ne preporučuje za upotrebu kod pacijenata sa oštećenom bubrežnom funkcijom, jer studije ponovljene doze nisu sprovođene u ovoj populaciji (videti deo  Posebna upozorenja i mere opreza pri upotrebi leka).

Starije osobe
Na osnovu farmakokinetičkih podataka, ne postoje posebne instrukcije za upotrebu leka Rilutek kod ove populacije pacijenata.

Oštećena funkcija jetre
Videti deo Kontraindikacije, deo  Posebna upozorenja i mere opreza pri upotrebi leka i deo Farmakokinetički podaci.

Način primene
Oralna upotreba.

Lek Rilutek se ne preporučuje za primenu u pedijatrijskoj populaciji, kod bilo kog neurodegenerativnog oboljenja koje se javlja kod dece i adolescenata, zbog nedostatka podataka o bezbednosti i efikasnosti riluzola.

U izolovanim slučajevima javili su se neurološki i psihijatrijski simptomi, akutna toksička encefalopatija sa stuporom, koma i methemoglobinemija.
U slučaju predoziranja, lečenje je simptomatsko i suportivno.

Sažetak bezbednosnog profila
U kliničkim studijama III faze sprovedenih kod pacijenata sa ALS lečenih riluzolom, najčešće prijavljivane neželjene reakcije bile su astenija, nauzeja i poremećaj rezultata testova funkcije jetre.

Tabelarni prikaz neželjenih reakcija
Neželjena dejstva prikazana su prema sledećoj konvenciji o učestalosti: veoma često (≥1/10), često (≥1/100 do <1/10), povremeno (≥1/1000, do <1/100), retko (≥1/10000, do <1/1000), veoma retko (<1/10000), nepoznato (ne mogu se proceniti na osnovu dostupnih podataka).

Organski sistem:

Poremećaji na nivou krvi i limfnog sistema:
anemija - Povremeno
teška neutropenija (Posebna upozorenja i mere opreza pri upotrebi leka) - Nepoznato

Imunološki poremećaji:
anafilaktoidna reakcija, angioedem - Povremeno

Poremećaji nervnog sistema:
glavobolja, vrtoglavica, oralna parestezija, somnolencija - Često

Kardiološki poremećaji:
tahikardija - Često

Respiratorni, torakalni i medijastinalni poremećaji:
intesticijalna bolest pluća (Posebna upozorenja i mere opreza pri upotrebi leka) - Povremeno

Gastrointestinalni poremećaji:
nauzeja - Veoma često
dijareja, abdominalni bol,povraćanje - Često
pankreatitis - Povremeno 

Hepatobilijarni poremećaji:
poremećaj rezultata testova funkcije jetre - Veoma često
hepatitis - Nepoznato

Opšti poremećaji i reakcije na mestu primene
astenija - Veoma često
bol - Često.

Opis odabranih neželjenih dejstava

Hepatobilijarni poremećaji
Povećanje alanin aminotransferaze obično se javljalo u roku od 3 meseca od početka terapije riluzolom; bilo je prolaznog karaktera i vrednosti su se vratile na nivo dva puta manji od gornje granice normalne vrednosti nakon 2 do 6 meseci trajanja terapije. Ova povećanja mogu biti udružena sa žuticom. Kod pacijenata (n=20) iz kliničkih studija kod kojih je ALT povećan za više od 5 puta od gornje granice normalne vrednosti, lečenje je prekinuto i u većini slučajeva, vrednosti su vraćene na 2 puta manje od gornje granice normalnih vrednosti u roku od 2 do 4 meseca (Posebna upozorenja i mere opreza pri upotrebi leka). Podaci dobijeni iz studija ukazuju da Azijati mogu imati više sklonosti ka poremećajima vrednosti testova funkcije jetre - 3,2% (194/5995) pacijenata azijatskog porekla i 1,8% (100/5641) belaca.

Prijavljivanje neželjenih reakcija
Prijavljivanje sumnji na neželjene reakcije posle dobijanja dozvole za lek je važno. Time se omogućava kontinuirano praćenje odnosa koristi i rizika leka. Zdravstveni radnici treba da prijave svaku sumnju na neželjene reakcije na ovaj lek Agenciji za lekove i medicinska sredstva Srbije (ALIMS):

Agencija za lekove i medicinska sredstva Srbije
Nacionalni centar za farmakovigilancu
Vojvode Stepe 458, 11221 Beograd
Republika Srbija
fax: +381 (0)11 39 51 131
website: www.alims.gov.rs
e-mail: [email protected]


Potražite neki drugi lek