Simulect


Aktivna supstanca: Baziliksimab

Simulect ®, 20 mg/5mL, prašak i rastvarač za rastvor za infuziju/injekciju 

Simulect pripada grupi lekova koji se zovu imunosupresivi. On se daje u bolnici odraslim osobama, adolescentima i deci koji imaju presađen (transplantiran) bubreg. Imunosupresivi smanjuju odgovor organizma na sve što on prepoznaje kao ,,strano” – što uključuje i presađene organe. Imunski sistem tela prepoznaje transplantirani organ kao strano telo i pokušaće da ga odbaci. Lek Simulect deluje tako što zaustavlja imunske ćelije koje napadaju transplantirane organe. 

Primićete samo dve doze leka Simulect. Njih ćete primiti u bolnici, u periodu oko Vaše operacije presađivanja. Lek Simulect se daje da bi se sprečilo da Vaše telo odbaci novi organ tokom prvih 4 do 6 nedelja nakon operacije presađivanja, kada je odbacivanje najčešće. Dobićete druge lekove radi zaštite novog bubrega tokom tog perioda, kao što su ciklosporin i kortikosteroidi i nakon odlaska iz bolnice.



Pažljivo sledite sva uputstva koja ste dobili od Vašeg lekara. Ako u vezi bilo čega niste sigurni, obratite se svom lekaru, medicinskoj sestri ili farmaceutu.

 Lek Simulect ne smete koristiti:

  • ako ste preosetljivi (alergični) na baziliksimab ili na bilo koju drugu pomoćnu supstancu leka Simulect. Obavestite svog lekara ako sumnjate da ste imali alergijsku reakciju na bilo koji od ovih supstanci.
  • ako ste trudni ili dojite.


  • ako ste ranije imali presađeni organ koji je odbačen posle vrlo kratkog vremenskog perioda ili,
  • ako ste ranije bili na operativnoj pripremi za transplantaciju organa, koja na kraju nije izvršena.

U ovoj situaciji, možda ste primili lek Simulect. Vaš lekar će to proveriti i porazgovarati sa vama o mogućnosti ponovnog lečenja lekom Simulect. 

Ako je potrebno da se vakcinišete, prethodno se posavetujte sa svojim lekarom. 

Stariji pacijenti (starosti 65 godina i stariji)

Simulect se može davati starijim pacijentima, ali dostupni podaci su ograničeni. Vaš lekar će razgovarati sa Vama o tome, pre nego što primite Simulect.

Deca i adolescenti (starosti 1 do 17 godina)

Simulect se može davati deci i adolescentima. Doza za decu koja imaju manje od 35 kg niža je od doze koja se obično daje odraslima.

Kažite svom lekaru, medicinskoj sestri ili farmaceutu ako uzimate ili ste donedavno uzimali druge lekove, uključujući i one koji se mogu nabaviti bez lekarskog recepta.

Veoma je važno da pre transplantacije kažete svom lekaru ako ste trudni ili mislite da biste mogli biti trudni.

Ne smete primati lek Simulect ako ste trudni. Morate da koristite adekvatnu metodu kontracepcije radi sprečavanja trudnoće tokom terapije i do 4 meseca nakon što ste primili poslednju doze leka Simulect. Ako zatrudnite tokom ovog peroida, uprkos primeni metoda za zaštitu od trudnoće, odmah se obratite svom lekaru. 

Takođe obavestite svog lekara ako dojite. Lek Simulect može da naškodi Vašoj bebi. Ne smete dojiti nakon primanja leka Simulect ili do 4 meseca nakon što ste primili poslednju dozu. 

Obratite se svom lekaru, medicinskoj sestri ili farmaceutu za savet pre uzimanja bilo kog leka dok ste trudni ili dojite.

Nema dokaza koji ukazuju na to da Simulect ima uticaja na sposobnost upravljanja motornim vozilima i rukovanja mašinama.

KAKO SE UPOTREBLJAVA LEK SIMULECT 

Lek Simulect ćete dobiti jedino ako primite nov bubreg. Simulect se daje dva puta, u bolnici, ili kroz iglu koja ide u venu, kao spora intravenska infuzija u trajanju od 20-30 minuta, ili kao intravenska injekcija pomoću šprica. 

Ako ste imali tešku alergijsku reakciju na Simulect ili ako ste imali komplikaciju nakon operacije kao što je gubitak presađenog organa, ne treba da primite drugu dozu leka Simulect. 

Prva doza se daje tačno pred hiruršku transplantaciju, a druga doza 4 dana nakon transplantacije. 

Doza za odrasle

Uobičajena doza za odrasle je 20 mg u svakoj infuziji ili injekciji.

Doza za decu i adolescente (starosti 1 do 17 godina)

  • za decu i adolescente čija je telesna masa 35 kg ili veća, doza leka Simulect data u svakoj infuziji ili injekciji iznosi 20 mg
  • za decu i adolescente čija je telesna masa manja od 35 kg, doza leka Simulect data u svakoj infuziji ili injekciji iznosi 10 mg.

Previsoka doza leka Simulect verovatno neće odmah izazvati neželjena dejstva, ali će možda Vaš imunski sistem duže vreme biti oslabljen. Vaš lekar će pratiti ako se jave neke promene u Vašem imunskom sistemu i lečiti ih ako je neophodno.

 Lek Simulect, kao i drugi lekovi, može da ima neželjena dejstva, mada se ona ne moraju ispoljiti kod svih. 

Odmah recite svom lekaru ili medicinskoj sestri, ako se kod Vas pojave bilo kakvi neočekivani simptomi tokom primene leka Simulect, ili tokom narednih 8 nedelja, čak i ako mislite da to nije povezano sa primenom ovog lek. 

Kod pacijenata na terapiji lekom Simulect, primećena je iznenadna pojava teških alergijskih reakcija. Ako primetite iznenadne znake alergije, kao što su osip, svrab ili plikovi na koži (koprivnjača), oticanje lica, usana, jezika ili drugih delova tela, ubrzan rad srca, vrtoglavica, omaglica, nedostatak daha, kijanje, zviždanje pri disanju ili otežano disanje, ozbiljno smanjeno mokrenje ili groznicu (povišenu temperaturu) i simptome slične gripu, recite to odmah svom lekaru ili medicinskoj sestri. 

Kod odraslih, najčešće prijavljivana neželjena dejstva su zatvor, mučnina, dijareja, proliv, povećanje telesne mase, glavobolja, bol, oticanje ruku, zglobova ili stopala, visok krvni pritisak, anemija, promene u biohemijskim analizama krvi (napr. kalijum, holesterol, fosfati, kreatinin), komplikacije rane posle operacije i različite vrste infekcija. 

Kod dece, najčešće prijavljivana neželjena dejstva su zatvor, pojačan rast normalne kose, curenje iz nosa ili zapušen nos, groznica, visok krvni pritisak i različite vrste infekcija. 

Ako primetite bilo koje neželjeno dejstvo, molimo Vas da o tome obavestite svog lekara ili medicinsku sestru. 

Prijavljivanje neželjenih reakcija

Ukoliko Vam se ispolji bilo koja neželjena reakcija, potrebno je da o tome obavestite lekara, farmaceuta ili medicinsku sestru. Ovo uključuje i svaku moguću neželjenu reakciju koja nije navedena u ovom uputstvu. Prijavljivanjem neželjenih reakcija možete da pomognete u proceni bezbednosti ovog leka. Sumnju na neželjene reakcije možete da prijavite Agenciji za lekove i medicinska sredstva Srbije (ALIMS).

Potražite neki drugi lek