Tolvon


Aktivna supstanca: Mianserin

Napomena: ∆ prazan trougao u boji teksta, ▲pun trougao crvene boje i § simbol paragrafa u boji teksta (Član 83. Pravilnik o sadržaju i načinu obeležavanja spoljnjeg i unutrašnjeg pakovanja leka, dodatnom obeležavanju, kao i sadržaju uputstva za lek ("Službeni glasnik RS", br. 41/2011 od10.6.2011. godine ))

Tolvon®, 30 mg, film tableta

Lek Tolvon pripada grupi lekova koja se zove antidepresivi.

Jedna film tableta sadrži 30 mg aktivne supstance mianserin-hidrohlorida. Film tableta leka Tolvon ima podeonu liniju, što znači da se lako može podeliti na dve jednake doze, ako je neophodno.

Tolvon je antidepresiv koji ublažava depresivno raspoloženje, najznačajniju karakteristiku depresije. Depresija je poremećaj emocija. Tokom depresije odigravaju se promene u mozgu. Nervne ćelije u mozgu međusobno komuniciraju posredstvom hemijskih supstanci. U slučaju depresije smanjena je raspoloživost ovih supstanci. Antidepresivi mogu da omoguće njihovu raspoloživost i na taj način uspostave normalno funkcionisanje mozga. Obično je potrebno dve do četiri nedelje uzimanja leka dok ne osetite poboljšanje.



Lek Tolvon ne smete koristiti:

  • ako bolujete od manije (stanje preteranog raspoloženja i pojačane aktivnosti),
  • ako bolujete od ozbiljnog oboljenja jetre,
  • ako ste alergični (preosetljivi) na mianserin, ili na bilo koju pomoćnu supstancu leka Tolvon,
  • ako uzimate ili ste nedavno uzimali (u toku poslednjih dve nedelje) lekove koji se zovu inhibitori monoamino oksidaze (MAO inhibitori).

Upotreba kod dece i adolescenata mlađih od 18 godina:

Lek Tolvon ne treba koristititi kod dece i adolescenata mlađih od 18 godina. Takođe, treba da znate da su pacijenti mlađi od 18 godina, kod kojih se primenjuju lekovi iz grupe antidepresiva, podložni većem riziku od nastanka neželjenih dejstava kao što su pokušaji samoubistva, samoubilačke misli i neprijateljsko ponašanje (naročito agresivnost, suprotstavljanje i bes). Uprkos tome, lekar može propisati lek Tolvon pacijentima mlađim od 18 godina ako smatra da je to od najboljeg interesa za njih. Ako je lekar propisao lek Tolvon pacijentu mlađem od 18 godina, a Vi želite da o tome više saznate, porazgovarajte sa lekarom o tome. Potrebno je da obavestite Vašeg lekara, ako se bilo koji od gore navedenih simptoma razvije, ili pogorša, prilikom primene leka Tolvon kod pacijenata mlađih od 18 godina. Takođe, nije utvrđena bezbednost dugoročne primene leka Tolvon u ovoj grupi pacijenata, sa aspekta uticaja na rast, sazrevanje, saznajni razvoj i ponašanje.

Misli o samoubistvu i pogoršanje depresije

Ponekad Vam se mogu javiti misli o samopovređivanju ili samoubistvu kada ste depresivni i/ili anksiozni, a naročito na početku lečenja antidepresivima, jer je ovim lekovima potrebno određeno vreme za ispoljavanje dejstva, obično oko 2 nedelje, a ponekad i duže.

Vrlo je verovatno da će Vam se javiti misli o samopovređivanju ili samoubistvu ako:

ste ranije imali pomisli o samoubistvu ili samopovređivanju.

ste odrasla osoba mlađe dobi. Informacije koje su dostupne iz kliničkih ispitivanja pokazuju povećan rizik suicidalnog ponašanja kod odraslih sa psihijatrijskim oboljenjima do 25 godina starosti koji su bili na lečenju antidepresivima.

Kontaktirajte odmah Vašeg lekara ili najbližu medicinsku ustanovu ako Vam se ikada jave misli o samopovređivanju ili samoubistvu.

Može biti korisno da porazgovarate sa rođakom ili bliskim prijateljem da ste depresivni ili anksiozni, i da ih zamolite da pročitaju ovo uputstvo. Možete ih zamoliti da Vam kažu ukoliko primete da se pogoršava stanje Vaše depresije ili anksioznosti i da su zabrinuti zbog promena Vašeg ponašanja.

Ponekad lek Tolvon može da izazove smanjenje broja belih krvnih zrnaca, što slabi odbrambenu moć organizma prema infekcijama. Ukoliko imate povišenu telesnu temperaturu, bol u grlu, rane u ustima, ili druge znake infekcije, tokom primene leka Tolvon, odmah se obratite svom lekaru i uradite analize krvi. Ovi poremećaji se javljaju najčešće 4-6 nedelja posle početka lečenja i po pravilu se povlače po prekidu uzimanja leka Tolvon.

Kada uzimate lek Tolvon, posebno vodite računa ako bolujete, ili ste ikada bolovali, od:

  • epilepsije (epileptinni napadi),
  • šećerne bolesti,
  • bolesti jetre kao što je žutica,
  • bolesti bubrega,
  • problema sa mokrenjem usled uvećane prostate,
  • oboljenja srca, uključujući i određene vrste oboljenja srca koje dovode do promena srčanog ritma, nedavni srčani udar, srčanu insuficijenciju, ili uzimanje određenih lekova za koje se zna da remete srčani ritam,
  • problemi sa krvnim pritiskom,
  • glaukoma (povišeni očni pritisak),
  • psihijatrijske bolesti kao što su shizofrenija ili bipolarni afektivni poremećaj (ranije poznat kao manično- depresivna psihoza (smenjivanje perioda euforije (povišenog raspoloženja) i povišene psihomotorne aktivnosti i depresivnog raspoloženja)).

Molimo konsultujte se sa Vašim lekarom ako ste neku od pobrojanih bolesti imali bilo kada u prošlosti.

Drugi lekovi mogu imati uticaj na delovanje leka Tolvon i lek Tolvon može imati uticaj na dejstvo drugih lekova. Obavestite svog lekara ili farmaceuta ako uzimate (ili nameravate da uzimate), ili ste do nedavno uzimali neki drugi lek, uključujući i lek koji se nabavlja bez lekarskog recepta.

Nemojte uzimati lek Tolvon istovremeno sa:

inhibitorima monoamino oksidaze (MAO inhibitori). Takođe, nemojte uzimati lek Tolvon dve nedelje nakon prestanka uzimanja inhibitora MAO. Ako prestanete sa uzimanjem leka Tolvon onda nemojte u naredne dve nedelje da uzimate inhibitore MAO. Primeri inhibitora MAO su moklobemid, tranilcipromin (antidepresivi), selegilin (upotrebljava se u lečenju Parkinsonove bolesti) i linezolid (antibiotik).

Treba biti oprezan kada se lek Tolvon koristi u kombinaciji sa:

  • lekovima za lečenje epilepsije kao što su karbamazepin i fenitoin;
  • lekovima za sprečavanje zgrušavanja krvi kao što je varfarin. Lek Tolvon može uticati na dejstvo varfarina na krv. Obavestite lekara ako uzimate ovaj lek. U slučaju uzimanja ova dva leka istovremeno biće neophodno da Vaš lekar redovno prati rezultate testova krvi.
  • lekovima koji mogu da utiču na srčani ritam kao što su određeni antibiotici i neki antipsihotici (koriste se za lečenje mentalnih poremećaja).

Nemojte konzumirati alkoholna pića dok se lečite lekom Tolvon jer istovremena upotreba leka Tolvon i alkohola može da pojačava dejstvo alkohola.

Iako ispitivanja na životinjama i ograničeni podaci kod ljudi ukazuju da mianserin nema štetno dejstvo na fetus ili novorođenče i da se mianserin izlučuje u malim količinama u majčino mleko, neophodno je razmotriti korist primene leka Tolvon tokom trudnoće ili dojenja u odnosu na moguće rizike za fetus ili novorođenče.

Posavetujte sa sa Vašim lekarom ili farmaceutom pre nego što uzmete ovaj lek.

Tolvon može da izazove pospanost.

Nemojte upravljati vozilima jer Tolvon može da utiče na vašu sposobnost za vožnju.

Nemojte rukovati alatima ili mašinama.

Doziranje

Uvek uzimajte Tolvon tačno onako kako Vam je lekar propisao. Proverite sa lekarom ili farmaceutom ako niste

sigurni da li uzimate lek ispravno. Uopšteno, započećete sa manjom dozom (30 mg dnevno), koju Vaš lekar može postepeno da povećava do najefikasnije dnevne doze. Kako bi lečenje bilo uspešno veoma je važno da lek uzimate svakodnevno. Pridržavajte se strogo preporučene doze i uputstva za upotrebu.

Tablete treba uzimati u isto vreme svakog dana, a poželjno je jedanput dnevno, neposredno pre odlaska na spavanje. Lekar Vam može propisati da lek Tolvon uzimate u podeljenoj dozi, dva puta dnevno (jedanput ujutru i zatim uveče pred odlazak na spavanje). Progutajte tabletu, bez žvakanja, uz malo vode ili neke druge tečnosti.

 Ne prekidajte uzimanje leka Tolvon samo zato što vam se čini da su vaše tegobe nestale. Ukoliko prekinete sa uzimanjem leka prerano ili naglo, vaša bolest može da se pogorša. Uvek se posavetujte sa lekarom kako da postepeno smanjite dozu leka, ukoliko lečenje treba da se obustavi.

Ukoliko ste uzeli veću dozu leka Tolvon nego što bi trebalo (predoziranje), odmah razgovarajte sa vašim lekarom ili farmaceutom, biće potrebno da se što pre izazove povraćanje. Najčešći simptomi i znaci koje možete da očekujete su produžena ošamućenost ili pospanost. Simptomi mogućeg predoziranja mogu da uključuju promene Vašeg srčanog ritma (brz, nepravilan rad srca), i/ili nesvesticu što mogu da budu simptomi po život opasnog stanja poznatog kao torsades de pointes.

Ako treba da uzimate lek jednom dnevno, pred spavanje, i zaboravite to da učinite, ne uzimajte propuštenu dozu sledećeg jutra, jer to može da izazove ošamućenost ili pospanost tokom dana. Nastavite sa uzimanjem leka uveče u uobičajenoj dozi.

Ako treba da uzimate lek dva puta dnevno (ujutru posle doručka i uveče, pred spavanje), a zaboravili ste da uzmete jednu, ili obe doze:

  • ako ste zaboravili jutarnju dozu, jednostavno je uzmite sa večernjom dozom;
  • ako ste zaboravili večernju dozu, ne uzimajte je sa sledećom jutarnjom dozom; nastavite lečenje sa svojim uobičajenim jutarnjim i večernjim dozama;
  • ako ste zaboravili da uzmete obe doze, nemojte da nadoknađujete propuštene tablete; narednog dana nastavite sa svojom uobičajenom jutarnjom i večernjom dozom. 

Iako lek Tolvon ne stvara zavisnost (nije adiktivan), nagli prekid nakon dužeg uzimanja leka može prouzrokovati vrtoglavicu, nemir, anksioznost, glavobolju i mučninu. Stoga, dozu leka treba smanjivati postepeno. Ako imate bilo koje drugo pitanje o upotrebi leka pitajte vašeg lekara ili farmaceuta.

Kao i svi drugi lekovi, lek Tolvon može imati neželjena dejstva, iako se ne moraju javiti kod svakog pacijenta koji uzima ovaj lek. Lek Tolvon može da prouzrokuje prolazna neželjena dejstva poput: 

  • ošamućenosti ili pospanosti sedacija (javlja se na početku terapije i smanjuje se tokom terapije. Smanjenje doze najčešće ne vodi manjoj sedaciji, ali može smanjiti antidepresivno dejstvo)
  • povećanja telesne mase,
  • misli o samopovređivanju ili samoubistvu.

Ako se ovo dogodi, odmah se obratite svom lekaru ili idite pravo u bolnicu.

Ponekad lek Tolvon može da izazove smanjenje broja belih krvnih zrnaca, što slabi odbrambenu moć organizma prema infekcijama. Ukoliko imate povišenu telesnu temperaturu, bol u grlu, rane u ustima, ili druge znake infekcije, tokom primene leka Tolvon, odmah se obratite svom lekaru i uradite analize krvi. Ovi poremećaji se javljaju najčešće 4-6 nedelja posle početka lečenja i po pravilu se povlače po prekidu uzimanja leka Tolvon.

Moguća neželjena dejstva su:

  • smanjen broj ili potpuni nedostatak jedne vrste belih krvnih zrnaca granulocita (agranulocitoza, granulocitopenija) videti odeljak posvećen posebnim merama opreza i interakcijama sa drugim lekkovima

Kada uzimate lek Tolvon, posebno vodite računa:

  • nizak krvni pritisak
  • epileptični napadi (konvulzije),
  • hipomanija (abnormalno ponašanje nalik maniji, ali manjeg inteziteta),
  • pojava otoka (edemi),
  • žuta prebojenost kože, vidljivih sluzokoža i beonjača; može ukazati na poremećaj funkcije jetre,
  • hepatitis (zapaljenje jetre), porast vrednosti enzima jetre
  • usporenje srčanog ritma nakon početne doze,
  • neuroleptički maligni sindrom (najznačajniji simptomi su ukočenost celog tela, nevoljni pokreti i povišena telesna temperatura),
  • bolovi u zglobovima,
  • sindrom nemirnih nogu,
  • osip,
  • poremećaj na EKG-u (produžen QT interval) - promene Vašeg srčanog ritma (brz, nepravilan rad srca), i/ili nesvestica što mogu da budu simptomi po život opasnog stanja poznatog kao torsades de pointes.

Prijavljivanje neželjenih reakcija

  Ukoliko Vam se ispolјi bilo koja neželјena reakcija, potrebno je da o tome obavestite lekara ili farmaceuta. Ovo uklјučuje i svaku moguću neželјenu reakciju koja nije navdena u ovom uputstvu. Prijavlјivanjem neželјenih reakcija možete da pomognete u proceni bezbednosti ovog leka. Sumnju na neželјene reakcije možete da prijavite Agenciji za lekove i medicinska sredstva Srbije (ALIMS).

Potražite neki drugi lek