Turganil


Aktivna supstanca: Tiaprofenska kiselina

Turganil® , tableta, 300 mg, 20 x 300 mg
blister, 2x10 tableta

Lek Turganil sadrži aktivnu supstancu tiaprofensku kiselinu, koja pripada grupi nesteroidnih antiinflamatornih (protivzapaljenskih) lekova (NSAIL). Turganil ispoljava protivzapaljensko delovanje tako što blokira dejstvo hemijskih agenasa koji u Vašem organizmu izazivaju zapaljenske procese.
Upotrebljava se u lečenju otečenosti, bolova, osećaja topline, crvenila i ukočenosti zglobova i mišića kod sledećih stanja:
- Reumatoidni artritis (zapaljenski procesi na zglobovima)
- Osteoartritis (kada je hrskavica između zglobova oštećena)
- Bol u donjem delu leđa
- Uganuća i iščašenja
- Postoperativno zapaljenje i bol nakon operacije
- Drugi bolni zapaljenski procesi na zglobovima i mišićima



- Ukoliko ste preosetljivi (alergični) na tiaprofensku kiselinu ili bilo koji drugi sastojak leka. Znaci alergijske reakcije uključuju sledeće simptome: osip po koži, probleme sa gutanjem i disanjem, otečenost usana, lica, grla ili jezika.
- Ukoliko ste preosetljivi (alergični) na druge nesteroidne antiinflamatorne lekove kao što je aspirin ili ibuprofen.
- Ako imate ili ste imali čir (neprekidan, gorući bol, sa osećajem praznine i gladi) ili krvarenje u želucu ili crevima.
- Ako imate ili ste imali astmu.
- Ako imate teških srčanih problema.
- Ako imate ozbiljne probleme sa bubrezima ili jetrom.
- Ukoliko imate probleme sa mokrenjem kao što je bol pri mokrenju, krv u urinu ili veća učestalost mokrenja.
- Ako ste u poslednjem trimestru trudnoće (vidite Primena leka u periodu trudnoće i dojenja). Nemojte uzimati ovaj lek ako se bilo šta od prethodno navedenog odnosi na Vas. Ako niste sigurni, porazgovarajte sa svojim lekarom ili farmaceutom pre nego što uzmete Turganil.

Razgovarajte sa Vašim lekarom ili farmaceutom pre uzimanja leka Turganil:
-Ukoliko često bolujete ili ste bolovali od „rinitisa“ (curenje iz nosa, svrab, kijavica i zapušen nos, kao na primer kod polenske kijavice)
- Ako često imate ili ste imali koprivnjaču (grudvičast osip po koži praćen svrabom)
- Ukoliko imate ulcerozni colitis ili Kronovu bolest
- Ukoliko imate bolest koja pagađa kožu, zglobove ili bubrege, zvanu Sistemski Lupus Eritematodes (SLE)
- Ukoliko ste starija osoba
-Ukoliko Vam se javljaju modrice ili neuobičajeno krvarenje
- Ako ste imali problema sa srcem. Primena leka može da dovede do neznatnog povećanja rizika od nastanka arterijske tromboze (npr. infarkt miokarda ili moždani udar). Kao i svaki rizik, i ovaj se povećava primenom visokih doza leka, u toku dužeg vremenskog perioda. Nemojte prekoračiti
preporučenu dozu, niti preporučenu dužinu trajanja terapije. Ukoliko imate oboljenje srca, već ste imali moždani udar ili mislite da ste izloženi riziku od nastanka navedenih bolesti (npr. imate visok krvni pritisak, šećernu bolest, visok nivo holesterola u krvi ili ste pušač) trebalo bi da se posavetujete oko
terapije sa svojim lekarom ili farmaceutom.
- Ako imate oboljenje jetre ili bubrega,
- Ako ste u prvih šest meseci trudnoće (vidite Primena leka u periodu trudnoće i dojenja)
- Ako planirate trudnoću ili imate problema da zatrudnite. Turganil može otežati pokušaj da zatrudnite. Ako niste sigurni da li se bilo šta od nabrojanog odnosi na Vas, porazgovarajte sa lekarom ili farmaceutom pre
nego što počnete da uzimate lek Turganil. 

Razgovarajte sa Vašim lekarom ili farmaceutom ako uzimate ili ste nedavno uzeli neki drugi lek. Ovo uključuje lekove koji mogu da se kupe bez recepta, uključujući i biljne lekove, iz razloga što Turganil može uticati na
dejstvo tih lekova. Isto tako, drugi lekovi mogu uticati na dejstvo leka Turganil Obavestite Vašeg lekara ukoliko upotrebljavate neki od sledećih lekova:
Drugi nesteroidni antiinflamatorni (protivzapaljenski) lekovi: kao što je aspirin, ibuprofen, celekoksib, etodolak ili meloksikam.
Diuretici (lekovi za izbacivanje tečnosti) kao što je spironolakton, triamteren ili amilorid, koji se koriste da povećaju izbacivanje urina.
Antibiotici: hinolonski antibiotici, sulfonamidi ili aminoglikozidi ( lekovi za terapiju infekcija). Kortikosteroidi: kao što je prednizolon (upotrebljavaju se kod alergija, inflamatornih procesa i nekih tipova
kancera). Antidijabetici .lekovi za snižavanje šećera u krvi.
Antihipertenzivi :lekovi za snižavanje visokog krvnog pritiska.
Kardiotonični glikozidi:(lekovi za terapiju srčane slabosti) kao što je digoksin. Heparin, varfarin, klopidogrel ili tiklopidin: koji se upotrebljavaju da zaustave zgrušavanje krvi. Streptokinaza, alteplaza, reteplaza ili tenekteplaza: - lekovi koji rastvaraju krvne ugruške
Ciklosporin: koji se primenjuje posle transplantacije da pomogne u prevenciji odbacivanja presađenog organa.
Fluoksetin, sertralin, citalopram ili paroksetin: lekovi za lečenje depresije
Mifepriston:lek koji se koristi za prekid trudnoće.Važno je da ne koristite Turganil najmanje 8-12 dana posle uzimanja mifepristona
Litijum: lek koji se koristi u terapiji nekih tipova mentalnih oboljenja.
Fenitoin: lek za lečenje epilepsije.
Metotreksat: lek za terapiju nekih tipova kancera, a u nižim dozama se primenjuje za lečenje reumatoidnog artritisa.
Probenecid: lek koji se upotrebljava sa lekom cidofovir da zaustavi oštećenje bubrega.
Takrolimus:primenjuje se nakon transplantacije organa
Zidovudin- antivirotik
Recite Vašem lekaru ako uzimate bilo koji od ovih lekova

Nije primenljivo

Treba izbegavati upotrebu leka Turganil tokom trudnoće i dojenja.
Trudnice u prvih 6 meseci trudnoće moraju obavezno da se posavetuju sa svojim lekarom pre nego što počnu da uzimaju ovaj lek. Ovaj lek se ne sme primenjivati u poslednjem trimestru trudnoće. Pre nego što počnete da uzimate neki lek, posavetujte se sa svojim lekarom ili farmaceutom

Možete se osećati pospano, ošamućeno, osećati nesvesticu ili možete imati poremećaj vida dok uzimate ovaj lek. Ako se ovo dogodi, nemojte voziti ili rukovati mašinama.

Uobičajena doza je jedna tableta dva puta dnevno.

Ne preporučuje se upotreba Turganil tableta kod dece

Ukoliko ste uzeli veću dozu leka nego što bi trebalo, odmah razgovarajte sa Vašim lekarom ili odmah idite u najbližu zdravstvenu ustanovu! Ponesite kutiju leka sa sobom da bi lekar znao šta ste uzeli. Dugotrajna terapija visokim dozama leka Turganil povećava rizik od srčanog i moždanog udara  Moguća neželjena dejstva). Nemojte prekoračiti dozu ni dužinu trajanja terapije.

Ako ste zaboravili da uzmete lek, uzmite ga čim se setite. Ako uskoro treba da uzmete sledeću dozu, preskočite propuštenu dozu. Nikada ne uzimajte duplu dozu da nadomestite to što ste preskočili da uzmete lek!

Važno je da upotrebljavate ovaj lek sve dok Vam Vaš lekar ne kaže da prestanete sa uzimanjem leka. Nemojte prekidati upotrebu leka samo zato što se osećate bolje, rani prekid uzimanja leka može dovesti do pogoršanja
Vašeg stanja. Ako imate dodatnih pitanja vezanih za upotrebu leka, obratite se Vašem lekaru ili farmaceutu.

Kao i svi lekovi, lek Turganil tablete može imati neželjena dejstva, iako ih svi ne prepoznaju. Prestanite uzimati lek i idite kod svog lekara ili idite odmah u bolnicu ako:
• Imate alergijsku reakciju. Simptomi mogu uključiti: osip, probleme sa gutanjem i disanjem, oticanje usana, lica, grla ili jezika
• Pogoršava Vam se astma-ovo može ukazati na alergijsku reakciju
• Imate otežano disanje, šištanje, stegnutost u grudima ( „bronhospazam”)
• Imate srčani udar (infarkt miokarda) ili moždani udar. Lekovi kao što je Turganil mogu biti povezani sa malim povećanjem rizika od srčanog udara ili moždanog udara : Ukoliko uzmete više leka nego što
bi trebalo)
• Imate plikove ili krvarenje kože oko usana, očiju, usta, nosa i genitalija. Takođe, možete imati simptome nalik prehladi i groznici. Ovo može biti takozvani „Stevens-Johnson-ov sindrom”
•Imate jak osip sa plikovima kada Vam se slojevi kože ljušte ostavljajući velike površine nezaštićene kože na telu. Takođe možete se osećati generalno loše, sa groznicom, jezom i bolom u mišićima. Ovo se zove i
„Toksična epidermalna nekroliza”
•Povraćate krv, ili tamne delove nalik na grudvice kafe, imate jake stomačne bolove ili krv u stolici, tamnu stolicu (feces). Ovo su znaci čira koji je napravio sitne rane (oštećenja) u želucu ili dvanaestopalačnom crevu
koje krvare
•Imate žareći bol u želucu, sa osećajem praznine i gladi, što može ukazivati na čir na želucu ili dvanaestopalačnom crevu.
•Osećate bol pri mokrenju, imate potrebu da mokrite više nego obično, ili Vam se javlja krv u urinu
•Vaši udovi su natečeni (što ukazuje na zastoj tečnosti), osećate se umorno (iscrpljeno) i generalno loše. Možda imate takozvanu „Bubrežnu toksičnost”.
Recite Vašem lekaru što je pre moguće ako imate neka od sledećih neželjenih dejstava:
•Imate pogoršanje Kronove bolesti ili kolitisa
•Imate jake bolove u stomaku, koji mogu da se šire do leđa. Ovo može biti znak zapaljenja pankreasa (pankreatitis). Ovo je veoma retko neželjeno dejstvo.
•Imate kožnu reakciju na svetlost ili solarijum (fotosenzitivnost)
•Imate reakciju kože kao što je svrab, grudvičast osip (koprivnjača), crvenilo, tačkasta krvarenja (purpura), ili gubljenje kose, ćelavost (alopecija)
•Vaše oči ili koža postaju žuti (žutica). Ovo može ukazati na probleme sa jetrom. Možda imate takozvani „hepatitis”. Ovo će se takođe pokazati analizom rezultata nekih testova krvi.
•Lakše dobijate modrice nego obično ili duže krvarite. Ovo se može dešavati zbog poremećaja na nivou krvi, zbog takozvane „trombocitopenije”
•Imate češće infekcije nego obično. Ovo može biti zbog poremećaja na nivou krvi zvane „agranulocitoza” ili „neutropenija”
•Osećate se umorno, iscrpljeno, imate vrtoglavicu i bledi ste (anemija)
•Osećate bol u očima (optički neuritis)
•Imate problem sa vidom
•Osećate se depresivno, zbunjeno ili imate halucinacije
•Ukočen Vam je vrat, osećate glavobolju, mučninu, povraćate, imate groznicu i dezorijentisani ste
Recite Vašem lekaru ili farmaceutu ako bilo koje od sledećih neželjenih dejstava postane teže ili traje duže od nekoliko dana. Takođe im recite za bilo koje neželjeno dejstvo koje nije navedeno u ovom uputstvu.
•Loše varenje hrane, gorušica, stomačni bol, zatvor ili gasovi (naduvenost stomaka od gasova)
•Osećaj mučnine (nauzeja), povraćanje ili dijareja (proliv)
•Smanjenje apetita (anoreksija)
•Oticanje usana
•Glavobolja
•Pospanost, vrtoglavica ili zujanje u ušima (tinitus)
•Osećaj trnjenja, takozvana parestezija
Ova neželjena dejstva mogu nestati tokom terapije kako se Vaš organizam navikava na lek. Ako primetite neželjena dejstva koja nisu navedena u ovom uputstvu, ili ako neka neželjena dejstva postaju ozbiljna, obavestite Vašeg lekara ili farmaceuta. Prijavljivanje neželjenih reakcija
Ukoliko Vam se ispolji bilo koja neželjena reakcija, potrebno je da o tome obavestite lekara ili farmaceuta. Ovo uključuje i svaku moguću neželjenu reakciju koja nije navedena u ovom uputstvu. Prijavljivanjem neželjenih
reakcija možete da pomognete u proceni bezbednosti ovog leka. Sumnju na neželjene reakcije možete da prijavite Agenciji za lekove i medicinska sredstva Srbije (ALIMS)

Potražite neki drugi lek