Vasilip


Aktivna supstanca: Simvastatin

Ovaj lek je na tržištu dostupan u jačinama od: 10, 20 i 40mg

Vasilip je lek koji se koristi za snižavanje nivoa koncentracije ukupnog holesterola, „lošeg holesterola“ (LDL holesterola) i masnih supstanci koje se zovu trigliceridi u krvi. Dodatno, Vasilip povećava koncentraciju „dobrog holesterola“ (HDL holesterola). Trebalo bi da ostanete na dijeti za snižavanje nivoa holesterola i za vreme uzimanja ovog leka. Vasilip pripada grupi lekova koji se zovu statini.

Vasilip se koristi kao dodatak dijeti ako imate:

  • povećan nivo holesterola u krvi (primarna hiperholesterolemija) ili povećan nivo masti u krvi (mešovita hiperlipidemija);
  • kod naslednih bolesti (homozigotne porodične hiperlipidemije) koje povećavaju nivo holesterola u krvi. Možda ćete dobiti i drugu terapiju;
  • koronarnu bolest srca ili kod Vas postoji veliki rizik od ovog oboljenja (zato što imate šećernu bolest, moždani udar u prošlosti ili neko drugo oboljenje krvnih sudova). Vasilip može da Vam produži život smanjenjem rizika od srčanih oboljenja, bez obzira na količinu holesterola u krvi.

Kod većine osoba ne postoje neposredni simptomi visokog holesterola. Lekar može da izmeri Vaš holesterol jednostavnom analizom krvi. Redovno posećujte lekara, kontrolišite svoj holesterol i razgovarajte o svojim ciljevima sa lekarom.

Upozorite lekara ako uzimate druge lekove, imate neku hroničnu bolest, neki poremećaj metabolizma, preosetljivi ste na lekove ili ste imali alergijske reakcije na neke od njih.



  • Ako ste alergični (preosetljivi) na simvastatin ili na neki drugi sastojak leka Vasilip ili na druge lekove istog tipa (statine).
  • Ako trenutno imate problema sa jetrom.
  • Ako ste trudni ili ako dojite bebu.
  • Ako uzimate jedan ili više sledećih lekova istovremeno: itrakonazol, ketokonazol ili posakonazol (lekovi za lečenje gljivičnih infekcija); eritromicin, klaritromicin ili telitromicin (antibiotici za lečenje infekcija); inhibitori HIV proteaze kao što su indinavir, nelfinavir, ritonavir i sakvinavir (inhibitori HIV proteaze se koriste za lečenje infekcija izazvanih HIV virusom); boceprevir ili telaprevir (lekovi za hepatitis C virusne infekcije); nefazodon (za lečenje depresije); gemfibrozil (lek za sniženje nivoa holesterola); ciklosporin (lek u prevenciji odbacivanja organa nakon transplatacije); danazol (lek za lečenje endometrioze).

Ako mislite da se nešto od ovoga odnosi na Vas, nemojte uzimati ove tablete. Najpre porazgovarajte sa lekarom i postupite prema njegovim savetima.

  • Obavestite svog lekara o svim zdravstvenim tegobama koje imate uključujući i alergiju.
  • Obavestite svog lekara ako uzimate velike količine alkohola.
  • Obavestite svog lekara o tome da li ste ikada imali neku bolest jetre. Lek Vasilip možda nije pravi lek za Vas.
  • Obavestite svog lekara ako treba da se operišete. Možda će biti potrebno da u tom slučaju prekinete sa uzimanjem leka Vasilip na kraće vreme.
  • Pre nego što počnete sa uzimanjem leka Vasilip, lekar će Vas uputiti da uradite test krvi radi provere funkcije Vaše jetre.
  • Takođe, nakon početka uzimanja leka Vasilip Vaš lekar može da zatraži da ponovo uradite test krvi radi provere funkcije Vaše jetre.
  • Dok ste na terapiji ovim lekom Vaš lekar će pažljivo nadgledati Vašu terapiju ukoliko imate šećernu bolest ili ste u riziku da dobijete šećernu bolest. Vi ste u riziku da dobijete šećernu bolest ukoliko imate visoke vrednosti šećera i masti u krvi, ukoliko imate prekomernu telesnu težinu i ukoliko imate visok krvni pritisak.
  • Obavestite svog lekara ako imate tešku bolest pluća.

Odmah obavestite svog lekara ukoliko osetite neobjašnjiv bol u mišićima, osetljivost ili slabost mišića. Ovo se zahteva zbog toga što u retkim slučajevima postoji rizik od pojave mišićnih problema koji mogu biti veoma ozbiljni, uključujući i otkazivanje mišića koje može dovesti do oštećenja bubrega, a veoma retko i do smrti. 

Rizik od otkazivanja mišića je veći ako se uzimaju veće doze leka Vasilip, naročito 80 mg. A kod nekih pacijenata rizik od otkazivanja mišića je posebno povećan. Recite svom lekaru ako se nešto od sledećeg odnosi na Vas:

  • konzumirate velike količine alkohola;
  • imate problem sa bubrezima;
  • imate problem sa štitastom žlezdom;
  • imate više od 65 godina;
  • ukoliko ste osoba ženskog pola;
  • ukoliko ste ranije imali probleme sa mišićima tokom uzimanja lekova za snižavanje nivoa holesterola koji se zovu „statini“ ili fibrati;
  • ukoliko Vi ili neki Vaš blizak rođak imate neko nasledno oboljenje mišića.

Obavestite svog lekara ili farmaceuta ako uzimate ili ste donedavno uzimali neki drugi lek, uključujući i one koje se nabavljaju bez lekarskog recepta.

Rizik od problema sa mišićima može biti veći ako Vasilip uzimate sa nekim lekovima. Obratite posebnu pažnju i recite lekaru ako uzimate neki od sledećih lekova:

  • ciklosporin (lek koji se često daje pacijenatima kojima je presađen neki organ),
  • danazol (sintetski hormon koji se koristi za lečenje endometrioze),
  • lekovi poput itrakonazola, ketokonazola, flukonazola ili posakonazola (lekovi za lečenje gljivičnih infekcija),
  • fibrati poput gemfibrozila i bezafibrata (lekovi za snižavanje nivoa holesterola u krvi),
  • eritromicin, klaritromicin, telitromicin ili fusidinska kiselina (lekovi za lečenje bakterijskih infekcija),
  • inhibitori HIV proteaze kao što su indinavir, nelfinavir, ritonavir i sakvinavir (lekovi za lečenje AIDSa),
  • boceprevir ili telaprevir (lekovi za lečenje hepatitis C virusnih infekcija),
  • nefazodon (lek za lečenje depresije),
  • amiodaron (lek za lečenje nepravilnog rada/otkucaja srca),
  • verapamil, diltiazem ili amlodipin (lekovi za lečenje povišenog krvnog pritiska, bola u grudnom košu koji je pridružen srčanom oboljenju ili za lečenje drugih oboljenja srca),
  • kolhicin (lek protiv gihta).

Kao i za gore navedene lekove, takođe obavestite svog lekara ili farmaceuta ukoliko uzimate ili ste u skorije vreme uzimali bilo koje druge lekove uključujući i one koji se mogu kupiti bez lekarskog recepta. Posebno je važno da kažete svom lekaru ukoliko uzimate sledeće lekove:

  • lekovi koji se koriste za sprečavanje stvaranja krvnih ugrušaka kao što su to varfarin, fenoprokumon ili acenokumarol (antikoagulansi),
  • fenofibrat (još jedan lek za snižavanje nivoa holesterola u krvi),
  • nijacin (još jedan lek za snižavanje nivoa holesterola u krvi),
  • rifampicin (lek protiv turberkuloze).

Takođe, veoma je važno da kažete lekaru ako uzimate nijacin (nikotinska kiselina) ili lekove koje sadrže nijacin, ili ako ste Kinez.

Treba da kažete bilo kom doktoru koji Vam propisuje novi lek da koristite lek Vasilip.

Sok od grejpfruta sadrži jedan ili više sastojaka koji menjaju način na koji organizam koristi neke lekove, uključujući i lek Vasilip. Treba izbegavati uzimanje soka od grejpfruta tokom terapije lekom Vasilip. 

Pre nego što počnete da uzimate neki lek, posavetujte se sa svojim lekarom ili farmaceutom.

Nemojte uzimati Vasilip ako ste trudni, ako pokušavate da zatrudnite ili ako mislite da ste trudni. Ako ostanete u drugom stanju dok uzimate Vasilip, odmah prestanite da ga uzimate i obratite se lekaru. Nemojte koristiti ovaj lek ako dojite bebu. Ako planirate da dojite bebu, posavetujte se sa lekarom pre nego što počnete da uzimate ove tablete.

Vasilip ne bi trebalo da utiče na sposobnost za upravljanje motornim vozilom ili rukovanje mašinama.

Međutim, prilikom upravljanja vozilima ili rukovanjem mašinama treba uzeti u obzir da su zabeleženi retki slučajevi vrtoglavice.

Lek Vasilip uzimajte uvek tačno onako kako vam je to objasnio Vaš lekar. Ako niste sasvim sigurni, proverite sa svojim lekarom ili farmaceutom.

Potrebno je da budete na dijeti sa smanjenim unosom masti, kako Vam je preporučio lekar.

Doza leka Vasilip je jedna tableta od 10 mg, 20 mg, 40 mg ili 80 mg, oralno, na dan.

Doza od 80 mg preporučuje se samo za odrasle pacijente sa veoma visokim nivoom holesterola i sa visokim rizikom za nastanak srčanog oboljenja koji nisu uspeli da smanje vrednosti holesterola na željeni nivo, sa nižim dozama.

Vaš lekar će utvrditi koja je doza najbolja za Vas, na osnovu Vašeg stanja, terapije koju trenutno uzimate i na osnovu toga kakav Vam je status rizika.

Lek Vasilip treba da uzimate uveče. Ovaj lek možete uzimati sa hranom, ili bez nje. Uobičajena početna doza je 10 ili 20 mg na dan, u jednoj dozi uveče. Ako je potrebno značajnije snižavanje holesterola, lekar može odrediti početnu dozu od 40 mg. Lekar može da poveća dozu nakon najmanje 4 nedelje od početka terapije do najviše 80 mg na dan. Nemojte uzimati više od 80 mg leka Vasilip dnevno. Lekar takođe može da propiše i niže doze, naročito ako uzimate neke od lekova koji su gore spomenuti ili ako imate određene probleme sa bubrezima. Nastavite sa uzimanjem leka Vasilip sve dok Vam lekar ne kaže da prestanete.

Ako Vam je pored leka Vasilip lekar propisao dodatne lekove za sniženje holesterola, iz grupe smola koje vezuju žučne kiseline (npr. holestiramin, holestipol), potrebno je da Vasilip uzimate najmanje 2 sata pre ili 4 sata posle uzimanja ovih lekova.

Za decu (od 10 do 17 godina) uobičajena preporučena početna doza iznosi 10 mg dnevno uveče. Maksimalna preporučena doza je 40 mg dnevno.

Ukoliko ste uzeli veću dozu leka Vasilip nego što bi trebalo, odmah razgovarajte sa Vašim lekarom ili farmaceutom!

Ako ste uzeli previše tableta, odmah se posavetujte sa lekarom ili farmaceutom.

Ne uzimajte duplu dozu da bi nadoknadili preskočenu dozu.

Ako propustite neku dozu, pratite svoj uobičajeni raspored uzimanja leka tako što ćete sledeću dozu uzeti u vreme predviđeno prema rasporedu.

Nemojte uzimati dodatnu tabletu da biste nadomestili propuštenu.

Može doći do ponovnog porasta nivoa Vašeg holesterola.

Ako imate bilo kakva dodatna pitanja o korišćenju ovog leka, obratite se lekaru ili farmaceutu.

Kao svi lekovi, i lek Vasilip može da izazove neželjena dejstva, mada se ona ne moraju javiti kod svakoga.

Neželjena dejstva su prema učestalosti pojavljivanja svrstana u sledeće grupe:

  • veoma česta (češće od 1 na 10 pacijenata koji uzimaju lek)
  • česta (kod 1-10 na 100 pacijenata koji uzimaju lek)
  • povremena (kod 1-10 na 1 000 pacijenata koji uzimaju lek)
  • retka (kod 1-10 na 10 000 pacijenata koji uzimaju lek)
  • veoma retka (ređe od 1 na 10 000 pacijenata koji uzimaju lek)

Zabeležene su sledeće retke ozbiljne neželjene reakcije.

Ukoliko se pojavi bilo koja od navedenih ozbiljnih neželjenih reakcija odmah prestanite sa uzimanjem leka i obavestite vašeg lekara ili se uputite u odeljenje za prijem hitnih slučajeva u najbližoj bolnici:

  • bol u mišićima, osetljivost, slabost ili grčevi u mišićima. U retkim slučajevima, ovi problemi sa mišićima, uključujući i pucanje mišića koje dovodi do oštećenja bubrega, mogu da budu ozbiljni, a veoma retko su zabeleženi i smrtni slučajevi;
  • reakcije preosetljivosti (alergijske reakcije), uključujući: oticanje lica, jezika i grla koje izaziva otežano disanje; težak bol u mišićima, obično u predelu ramena i kukova; osip uz slabost udova i mišića vrata; bol ili zapaljenje u zglobovima; zapaljenje krvnih sudova; neuobičajena pojava modrica, erupcije i otoci na koži, koprivnjača, osetljivost kože na sunce, povišena temperatura, crvenilo; gubljenje daha i osećaj slabog zdravstvenog stanja; slika bolesti nalik lupusu (uključujući osip, poremećaj u zglobovima i efekat na krvne ćelije); zapaljenje jetre sa nekim od sledećih simptoma: žuta prebojenost kože i beonjača, svrab, taman urin ili bleda boja stolice, osećaj umora i slabosti, gubitak apetita, otkazivanje jetre (veoma retko); zapaljenje pankreasa često praćeno teškim bolom u trbuhu.

Takođe su retko zabeležene sledeće neželjene reakcije:

  • smanjeni broj crvenih krvnih zrnaca (anemija);
  • utrnulost ili slabost u rukama i nogama;
  • glavobolja, osećaj peckanja, vrtoglavica;
  • poremećaji varenja (bol u trbuhu, zatvor, gasovi, loše varenje, dijareja, muka, povraćanje);
  • osip, svrab, gubitak kose;
  • slabost;
  • problemi sa spavanjem (veoma retko);
  • loše pamćenje (veoma retko), gubitak pamćenja, zbunjenost.

Zabeležena su i sledeća neželjena dejstva, ali se njihova učestalost ne može proceniti na osnovu dostupnih informacija (nepoznata učestalost):

  • erektilna disfunkcija;
  • depresija;
  • zapaljenje pluća koje prouzrokuje probleme sa disanjem, uključujući uporan kašalj i/ili kratak dah ili visoku temperaturu;
  • problem sa tetivama, ponekad komplikovani i pucanjem tetiva.

Dodatna moguća neželjena dejstva zabeležena sa nekim statinima:

  • poremećaji sna, uključujući noćne more;
  • seksualne poteškoće;
  • šećerna bolest. Ovo neželjeno dejstvo je verovatnije da se desi ukoliko imate visoke nivoe šećera i masti u krvi, ukoliko imate prekomernu telesnu težinu i ukoliko imate visok krvni pritisak. Vaš lekar će Vas pažljivo pratiti, dok ste na terapiji ovim lekom.

Laboratorijske vrednosti

Uočene su povišene vrednosti u nekim laboratorijskim testovima krvi za ispitivanje funkcije jetre i mišićnih enzima (kreatin kinaza).

Ukoliko neko neželjeno dejstvo postane ozbiljno ili primetite neko neželjeno dejstvo koje nije navedeno u ovom uputstvu, molimo Vas da o tome obavestite svog lekara ili farmaceuta. 

Potražite neki drugi lek