Alefoss


Aktivna supstanca: Alendronska kiselina

ALEFOSS, tablete, 70 mg
4 tablete (1 blister sa 4 tablete), u kutiji
8 tableta (2 blistera sa 4 tablete), u kutiji
12 tableta (3 blistera sa 4 tablete), u kutiji

ALEFOSS pripada grupi nehormonskih lekova koji se zovu bisfosfonati. ALEFOSS sprečava gubitak kosti, koji se javlja kod žena u menopauzi, i na taj način pomaže obnavljanje kosti i smanjuje rizik od nastanka preloma kičme i kuka.
Lekar Vam je propisao ALEFOSS za terapiju osteoporoze. ALEFOSS smanjuje rizik od nastanka preloma kičme i kuka. 

ALEFOSS 70 mg je terapija koja se uzima jednom nedeljno.

Šta je osteporoza?
Osteoporoza je slabljenje i propadanje Vaših kostiju. Često se javlja kod žena nakon ulaska u menopauzu. U menopauzi jajnici prestaju da proizvode ženski polni hormon, estrogen, koji pomaže u održavanju zdravih kostiju. Kao rezultat toga, kost postaje slabija. Što ranije žena uñe u menopauzu, rizik za nastanak osteoporoze se povećava.
U početku menopauze obično nema simptoma osteoporoze. Ukoliko se ovo stanje ne leči, može dovesti do nastanka preloma kostiju.Prelomi mogu nastati tokom svakodnevnih aktivnosti kao što je podizanje stvari, ili usled manjih povreda koje inače ne bi dovele do preloma Prelomi kostiju kičme, iako bolni, mogu često proći nezapaženo. Najčešće dolazi do preloma kuka, kičme ili lakta, koji pored bolova mogu izazvati i ozbiljne probleme, kao što je pogrbljenost i gubitak pokretljivosti.

Kako se osteoporoza leči?
Osteoporoza se može lečiti i nikada nije suviše kasno za započinjanje terapije. ALEFOSS, ne samo da sprečava dalji gubitak kosti, nego i pomaže da se obnovi kost koja je možda izgubljena i smanjuje rizik od nastanka preloma u predelu kičme i kuka.
Uz terapiju ALEFOSS-om lekar Vam može preporučiti i odreñeni način života, kako biste popravili svoje stanje:
Prestanak pušenja: Izgleda da pušenje povećava stepen gubitka kosti, tako da može povećati rizik od nastanka preloma.
Vežbe: Isto kao i mišići, i kosti zahtevaju vežbe kako bi ostale zdrave i jake. Posavetujte se sa Vašim lekarom pre početka bilo kakvih vežbi.
Ishrana: Vaš lekar Vas može posavetovati oko ishrane i uzimanja određenih dodataka ishrani (naročito kalcijuma i vitamina D3).



1. Ukoliko ste alergični (preosetljivi) na natrijum-alendronat ili neki drugi sastojak leka.
2. Ukoliko imate odreñene probleme sa jednjakom (ezofagus-cevast organ koja spaja grlo i želudac), kao što je suženje jednjaka ili teškoće pri gutanju
3. Ukoliko ne možete da stojite uspravno najmanje 30 minuta
4. Ukoliko Vam je doktor rekao da Vam je nivo kalcijuma u krvi nizak. 
Ukoliko se nešto od gore navedenog odnosi na Vas, nemojte uzimati lek ALEFOSS. Razgovarajte sa Vašim lekarom i pridržavajte se onoga što Vam je lekar savetovao. 

Pre upotrebe leka ALEFOSS, recite Vašem lekaru ukoliko:

– Imate probleme sa bubrezima
– Imate neku alergiju
– Imate problema sa gutanjem ili varenjem
– Imate nizak nivo kalcijuma u krvi
– Imate bolest desni
– Planirate vañenje zuba

Eventualno vañenje zuba treba razmotriti, pre nego što počnete terapiju lekom ALEFOSS, ukoliko:

– Bolujete od raka
– Primate hemoterapiju ili radioterapiju
– Primate steroide
– Ne održavate redovno zdravlje zuba
– Imate bolest desni
Odgovarajuća preventivna nega zuba i desni, preporučena od strane stomatologa, potrebna je za vreme trajanja terapije. Iritacija, zapaljenje i rane na jednjaku, često praćene simptomima bola u grudima, gorušice ili teškoće i bola pri gutanju, mogu se javiti u toku terapije, naročito kod pacijenata koji ne uzimaju ALEFOSS sa punom čašom vode i/ili ne ostanu u stojećem položaju najmanje 30 minuta nakon uzimanja leka. Ovi neželjeni efekti se mogu pogoršati ukoliko pacijenti nastave sa uzimanjem leka i nakon razvoja ovih simptoma.

Moguće je da upotreba preparata kalcijuma, antacida i nekih drugih lekova koji se oralno upotrebljavaju, utiče na apsorpciju leka ALEFOSS, ukoliko se koriste u isto vreme. Zato je važno da pratite uputstva iz odeljka “ Kako se lek ALEFOSS upotrebljava”.

Obavestite svog lekara ili farmaceuta ako uzimate, ili ste do nedavno uzimali neki drugi lek, uključujući i lek koji se nabavlja bez lekarskog recepta.  

Istovremeno uzimanje hrane ili pića (uključujući i mineralnu vodu) može smanjiti efikasnost alendronata. Zato je važno da pratite uputstva za upotrebu leka koja se nalaze u odeljku “Kako se lek Alefoss upotrebljava”.

ALEFOSS se primenjuje jedino kod žena u postmenopauzi. Ne smete uzimati ALEFOSS ukoliko ste trudni ili sumnjate na trudnoću ili ukoliko dojite.

ALEFOSS ne utiče na Vašu sposobnost upravljanja motornim vozilom i rukovanja mašinama. 

Lek ALEFOSS uzimajte jednom nedeljno.

Pratite sledeća uputstva kako biste osigurali potpuno dejstvo ovog leka.
1. Izaberite jedan dan u nedelji koji Vam najviše odgovara. Svake nedelje, uzmite 1 tabletu ALEFOSS, tog dana koji ste izabrali.
Veoma je važno da pratite uputstva data pod 2), 3), 4) i 5), kako biste omogućili da tableta ALEFOSS brzo dospe u Vaš želudac i na taj način smanjite mogućnost iritacije jednjaka.
2. Nakon što ustanete i pre nego što uzmete bilo kakvu hranu, piće ili drugi lek, progutajte tabletu ALEFOSS sa punom čašom obične vode (ne mineralne i ne manje od 200 ml).
– Nemojte uzimati lek sa mineralnom vodom (gaziranom ili negaziranom)
– Nemojte uzimati lek sa kafom ili čajem
– Nemojte uzimati lek sa sokom ili mlekom
– Nemojte žvakati tabletu niti dozvoliti da Vam se rastvori u ustima.
3. Nemojte leći nakon uzimanja tablete. Ostanite potpuno uspravni (u sedećem, stojećem ili šetajućem položaju) najmanje 30 minuta nakon uzimanja tablete. Možete leći tek kada završite sa prvim jutarnjim obrokom (najmanje 30 minuta nakon uzimanja tablete Alefossa).
4. Nemojte uzimati ALEFOSS pred spavanje niti pre nego što ujutro ustanete iz kreveta.
5. Ukoliko se kod Vas pojave teškoće pri gutanju, bol u grudima, gorušica ili pogoršanje gorušice, prestanite sa uzimanjem leka ALEFOSS i obratite se svom lekaru.
6. Nakon što progutate tabletu ALEFOSS, sačekajte najmanje 30 minuta pre nego sto uzmete hranu, piće ili neki drugi lek, uključujući antacide, suplemente kalcijuma ili vitamine. ALEFOSS će delovati jedino ako ga uzmete na prazan želudac! 
 

Ukoliko slučajno uzmete više tableta nego što je potrebno, popijte punu čašu mleka i odmah se obratite Vašem lekaru. Nemojte sebi izazivati povraćanje i ostanite u uspravnom položaju.

Ukoliko propustite da uzmete dozu leka ALEFOSS, uzmite 1 tabletu prvo sledeće jutro. Nemojte uzimate dve tablete u istom danu. Vratite se uzimanju 1 tablete jednom nedeljno, u danu koji ste izabrali na početku terapije.

Važno je da uzimate lek ALEFOSS onoliko dugo koliko Vam je lekar propisao. ALEFOSS Vam može pomoći samo ako ga kontinuirano uzimate.
Ako imate bilo kakve nedoumice po pitanju korišćenja ovog leka, posavetujte se sa lekarom ili farmaceutom. 

Kao i drugi lekovi, i ALEFOSS može izazvati neželjena dejstva koja se ne javljaju kod svih pacijenata.
Dole navedena neželjena dejstva su zabeležena kod osoba koje su uzimale ALEFOSS i podeljena su prema učestalosti na:
– Česta ( javljaju se kod više od 1 u 100, a manje od 1 u 10 pacijenata)
– Povremena (javljaju se kod više od 1 u 1000, a manje od 1 u 100 pacijenata)
– Retka (javljaju se kod više od 1 u 10000, a manje od 1 u 1000 pacijenata)
– Veoma retka (javljaju se kod manje od 1 u 10000 pacijenata)
Česta:
• Gorušica; teškoće pri gutanju; bol pri gutanju; ulceracije jednjaka, koje mogu izazvati bol u grudima, gorušicu ili teškoće pri gutanju
• Bol u mišićima, zglobovima i kostima
• Abdominalni bol, neprijatan osećaj u stomaku ili podrigivanje nakon jela, zatvor, osećaj punoće u stomaku, proliv, nadutost
• Glavobolja
Povremena:
• Mučnina, povraćanje
• Iritacija ili zapaljenje jednjaka
• Crna stolica
• Osip, svrab, crvenilo
Retka
• Alergijske reakcije, kao što je koprivnjača, oticanje lica, usana, jezika i/ili grla, koje mogu izazvati
teškoće pri disanju ili gutanju
• Simptomi koji se javljaju pri niskoj koncentraciji kalcijuma u krvi, uključujući grčeve u mišićima i/ili pulsirajući osećaj u prstima i okolo usta
• Čir na želucu (ponekad ozbiljan i sa krvarenjem) 
• Suženje jednjaka
• Problemi sa vilicom, udruženi sa usporenim zarastanjem rana i infekcijom, obično nakon vañenja zuba
• Zamagljeni vid, bol ili crvenilo oka
• Osip koji se pogoršava pod uticajem sunčevog zračenja
• Ozbiljan bol u kostima, mišićima i zglobovima
• Rane u ustima se mogu pojaviti ukoliko žvaćete ili sisate tablete
• Prolazni simptomi nalik gripu, kao što su bol u mišićima, opšti osećaj slabosti, ponekad groznica, obično na početku terapije
Veoma Retka
• Ozbiljne kožne reakcije
U toku postmarketinške primene leka prijavljena su sledeća neželjena dejstva:
• Ošamućenost
• Opadanje kose
• Oticanje zglobova, frakture butne kosti kod pacijenata na dugotrajnoj terapiji lekom ALEFOSS (bol u butnoj kosti, slabost i neprijatan osećaj mogu biti rani pokazatelji moguće frakture butne kosti)
• Umor
• Oticanje ruku i nogu

Laboratorijski rezultati:
Veoma često:
Blago i prolaznosmanjenje kalcijuma i fosfata u krvi, koje je uglavnom u granicama normale.

Ukoliko primetite bilo koje od gore navedenih neželjenih dejstava ili neko neželjeno dejstvo koje nije navedeno u ovom uputstvu, odmah se obratite Vašem lekaru ili farmaceutu. Takoñe, ako neko od neželjenih dejstava postane ozbiljno ili se pogorša, obratite se lekaru ili farmaceutu. 
Može biti od koristi da zabeležite simptom koji ste primetili, kad se javio i koliko dugo je trajao. 


Potražite neki drugi lek