Febricet supozitorija


Aktivna supstanca: Paracetamol

Lek Febricet se koristi u terapiji blagog do umerenog bola poput glavobolje, migrene, neuralgije, zubobolje, suvoće grla, kod menstrualnih bolova, za simptomatsko olakšanje kod istegnuća, uganuća i reumatskog bola i kod gripa, groznice i prehlade praćene povišenom temperaturom.



Febricet je kontraindikovan kod osoba sa preosetljivošću na paracetamol ili na pomoćne supstance preparata.

Savetuje se oprez pri primeni paracetamola kod pacijenata sa ozbiljnim renalnim ili hepatičnim oštećenjem. Opasnost od predoziranja je veća kod pacijenata sa oboljenjem jetre bez ciroze usled primene alkohola.

Ne prekoračivati navedene doze.

S obzirom da lek sadrži paracetamol, izbegavati istovremenu primenu sa drugim preparatima koji sadrže paracetamol.

Ukoliko simptomi perzistiraju duže od 3 dana, potrebno je konsultovati lekara.

U slučaju predoziranja, potreban je hitan medicinski nadzor, čak i ukoliko se pacijent oseća dobro. Lek Febricet tablete sadrže ulje ricinusa, zbog čega se mogu javiti stomačne tegobe i proliv.

Holestiramin: istovremena primena sa holestiraminom usporava resorpciju paracetamola. Zbog toga, holestiramin ne treba primenjivati bar jedan sat nakon postizanja analgezije.

Metoklopramid i Domperidon: mogu povećati brzinu resorpcije paracetamola. Međutim, istovremena primena se ne mora izbegavati.

Varfarin: antikoagulantni efekat varfarina i drugih kumarinskih preparata može biti pojačan dugotrajnom svakodnevnom upotrebom paracetamola sa povećanim rizikom od krvarenja; povremena upotreba nema značajnog efekta.

Hloramfenikol: paracetamol može povećati plazma koncentraciju hloramfenikola.

Epidemiološki podaci nisu dokazali štetno dejstvo paracetamola u ljudskoj trudnoći, ukoliko se koristi u preporučenim dozama, ali se pacijenti moraju pridržavati saveta lekara u vezi sa primenom leka.

Paracetamol se izlučuje u mleko, ali ne u klinički značajnim količinama. Postojeći objavljeni podaci o paracetamolu ukazuju da ne postoje kontraindikacije za dojenje

Ne postoje podaci o uticaju leka na psihofizičke sposobnosti prilikom upravljanja motornim vozilom i rukovanja mašinama.

Lek je namenjen za oralnu primenu.

Odrasli (uključujući i starije) i deca uzrasta iznad 12 godina

2 tablete na svakih 4-6 sati, do maksimalno 8 tableta dnevno.

Deca od 6 do 12 godina

½-1 tableta na svakih 4-6 sati, do maksimalno 4 tablete dnevno.

Deca do 6 godina

Febricet tablete nisu pogodne za decu uzrasta do 6 godina.

Oštećenje jetre je moguće kod odraslih osoba ukoliko upotrebe 10 g ili više paracetamola.

Primena 5 g ili više paracetamola može dovesti do oštećenja jetre ukoliko pacijent ima neki od faktora rizika (videti ispod).

Faktori rizika

  1. Ako je pacijent na dugotrajnoj terapiji karbamazepinom, fenobarbitonom, fenitoinom, primidonom, rifampicinom, kantarionom ili nekim drugim lekovima koji indukuju enzime jetre.
  2. Ako pacijent redovno uzima etanol u količinama većim od dozvoljenih.
  3. Ako postoji verovatnoća da pacijent ima manjak glutationa, na primer zbog poremećaja ishrane, cistične fibroze, HIV infekcije, izgladnjivanja, kaheksije.Simptomi

    Simptomi predoziranja paracetamolom u prva 24 časa su bledilo, mučnina, povraćanje, anoreksija i bol u abdomenu. Oštećenje jetre može postati primetno 12 do 48 časova nakon upotrebe leka. Može doći do poremećaja metabolizma glukoze i metaboličke acidoze. Kod teških trovanja, insuficijencija jetre može se razviti do encefalopatije, krvarenja, hipoglikemije, cerebralnog edema i smrti. Akutna bubrežna slabost sa akutnom tubularnom nekrozom, na koju ukazuje snažan bol u krstima, hematurija i proteinurija, može se razviti čak i kada ne dođe do ozbiljnih oštećenja jetre. Prijavljivani su i slučajevi srčanih aritmija i pankreatitisa.

    Lečenje

    Trenutna primena terapije je nužna u lečenju predoziranja paracetamolom. Uprkos tome što nema značajnih ranih simptoma, pacijente treba hitno odvesti u bolnicu radi trenutnog lečenja. Simptomi mogu biti ograničeni na mučninu ili povraćanje i tako ne ukazivati na ozbiljnost predoziranja ili na rizik od oštećenja organa. Lečenje treba da je u skladu sa utvrđenim uputstvom za lečenje.

    Eventualno treba primeniti i terapiju aktivnim ugljem ukoliko je od predoziranja prošlo najviše jedan sat. Koncentraciju paracetamola u plazmi treba izmeriti 4 ili više sati nakon upotrebe leka (koncentracije izmerene ranije su nepouzdane). Terapija N-acetilcisteinom može se koristiti do 24 časa nakon upotrebe paracetamola, ali se maksimalni zaštitni efekat postiže do 8 časova nakon upotrebe leka. Efektivnost protivotrova naglo opada nakon ovog perioda. Ukoliko je potrebno, pacijentu treba primeniti N-acetilcistein intravenski, u skladu sa utvrđenim rasporedom doza. Ukoliko pacijent ne povraća, za mesta udaljena od bolnica, odgovarajuća zamena može biti oralna primena metionina. Lečenje pacijenata sa ozbiljnom disfunkcijom jetre, kod kojih je prošlo više od 24 časa nakon upotrebe paracetamola, treba sprovesti u Nacionalnom centru za kontrolu trovanja ili odeljenju za hepatologiju.


Kao i kod svih drugih lekova koji sadrže paracetamol, neželjena dejstva su retka (javljaju se >1/10000, <1/1000) ili veoma retka (< 1/10000), i opisana su u tabeli:

Sistem organaRetka (>1/10000, <1/1000)Veoma retka (<1/10000)
Opšte stanjeMalaksalostReakcije preosetljivosti
Kardiovaskularni sistemHipotenzija
JetraPovišeni nivo jetrinih transaminaza
Trombociti/krvTrombocitopenija, leukopenija, neutropenija

Tokom kliničkih ispitivanja prijavljene su i lokalne reakcije na mestu primene infuzije (bol, osećaj pečenja). Prijavljeni su veoma retki slučajevi reakcija preosetljivosti počev od običnih ospa na koži ili urtikarije do anafilaktičkog šoka, koji zahtevaju prekid terapije.

Prijavljeni su slučajevi pojave eritema, pruritisa i tahikardije i napada vrućine.

Potražite neki drugi lek