Paracetamol


Aktivna supstanca: Paracetamol

PARACETAMOL je analgetik (lek protiv bolova) i antipiretik (pomaže u snižavanju telesne temperature kad imate groznicu). Koristi se za ublažavanje blagih i umerenih bolova različitog porekla (kao što su glavobolja, zubobolja, menstrualni bolovi, neuralgije, bolovi u zglobovima, itd.). Takođe se može koristiti i u suzbijanju groznice, snižavanju povišene temperature i kod tegoba vezanih za prehladu i grip. PARACETAMOL se može koristiti i za suzbijanje bolova i snižavanje temperature kod dece, pri čemu voditi računa o uzrastu i količini leka koja se ne sme prekoračiti. Za primenu kod dece je pogodniji PARACETAMOL u obliku sirupa.  



PARACETAMOL nemojte upotrebljavati ukoliko ste preosetljivi na paracetamol ili neki neki od sastojaka leka ili ako imate neko oštećenje jetre.  

  • Ako koristite metoklopramid ili domperidom za lečenje mučnine ili povraćanja.
  • Ako koristite holestiramin za lečenje povišenog nivoa holesterola.
  • Ako koristite lekove za sprečavanje napada padavice (epilepsije) kao što su barbiturati, fenitoin, karbamazepim.
  • Kažite svom lekaru ako koristite lekove za lečenje tuberkuloze (izonijazid), za lečenje psihijatrijskih oboljenja (fenotiazini), lekove protiv virusnih infekcija (zidovudin), ili hloramfenikol.
  • Ako imate teško oboljenje jetre ili bubrega, uključujući oboljenje jetre izazvano alkoholom.
  • Ako koristite antikoagulanse (lekove koji razređuju krv, na primer varfarin), ili morate duže vreme svakodnevno da uzimate lekove protiv bolova. Paracetamol možete da uzimate povremeno.
  • Ako glavobolja postane uporna obratite se lekaru. 
  • U slučaju predoziranja neophodno je da se odmah obratite lekaru, čak i u slučaju da se dobro osećate, jer postoji rizik za teško oštećenje jetre. 
  • Ne treba da istovremeno uzimate druge lekove koji sadrže paracetamol. 

Tokom primene PARACETAMOL tableta, ne treba primenjivati druge tablete koje sadrže paracetamol, pošto se preporučena dnevna količina ne sme prekoračiti.  

Hronična upotreba alkohola povećava rizik od oštećenja jetre kod pacijenata koji uzimaju paracetamol. 

Ako ste u drugom stanju ili dojite, kao i kod svih drugih lekova. Potrebno je da pitate svog lekara da li da uzimate lek.  

PARACETAMOL ne utiče na upravljanje motornim vozilima i rukovanje mašinama. 

Lek se primenjuje oralno.

Tabletu treba progutati celu, bez žvakanja, usitnjavanja ili drobljenja, sa dovoljnom količinom vode.

Odrasli:

Uobičajena doza za odrasle je jedna do dve tablete tri do četiri puta dnevno, pri čemu se ne sme prekoračiti dnevna doza od 4 g (osam tableta).  

Deca i adolescenti:

Doziranje se određuje prema uzrastu deteta, a ne prema telesnoj masi, prema sledećoj tabeli: 

Uzrast              Telesna masa  Pojedinačna doza      Najviša dnevna doza

6 do 12 godina;   do 40 kg;       1 tableta (500 mg);         4 tablete (2 g)

preko 12 godina; preko 40 kg;  1-2 tablete (500 mg–1g);  8 tableta (4 g)

Za decu mlađu od 6 godina tablete od 500 mg nisu pogodne za upotrebu, pa se preporučuje upotreba sirupa. 

Ukoliko ste uzeli veću dozu leka PARACETAMOL nego što bi trebalo, odmah obavestite Vašeg lekara ili farmaceuta.

U slučaju predoziranja neophodno je da se odmah obratite lekaru, čak i u slučaju da se dobro osećate jer postoji rizik za teško oštećenje jetre.  

Nikada ne uzimajte duplu dozu kako bi nadomestili to što ste zaboravili da uzmete lek.

Nije primenljivo.

Kao i ostali lekovi i lek PARACETAMOL može izazvati neželjena dejstva, ali se ona ne javljaju kod svih. Navedena dejstva se obično povlače nakon prestanka upotrebe leka. Prestanite da uzimate lek i obratite se Vašem lekaru ili farmaceutu ukoliko ste doživeli neka od navedenih i/ili neka druga neželjena dejstva: kožni osip, alergijske reakcije, povišen krvni pritisak, glavobolju, vrtoglavicu, stomačne tegobe (mučnina ili proliv), probleme sa spavanjem, lupanje srca i poremećaje krvi - trombocitopenija i agranulocitoza (smanjenje broja krvnih pločica i belih krvnih zrnaca koji se javljaju kod česte i dugotrajne upotrebe).

Potražite neki drugi lek