Stamaril


Aktivna supstanca: Vakcina protiv žute groznice

Stamaril®, 1000LD50 / 0.5mL; prašak i rastvarač za suspenziju za injekciju 

Stamaril je vakcina protiv žute groznice, ozbiljne infektivne bolesti.

Žuta groznica se javlja u određenim područjima u svetu, a na čoveka se prenosi ubodom inficiranih komaraca. Stamaril je namenjen:

- osobama koje putuju, prolaze ili žive u područjima gde se javlja žuta groznica.
- osobama koje putuju u bilo koju zemlju koja za ulazak zahteva Internacionalni sertifikat o vakcinaciji (Ovo može da zavisi od zemalja koje su prethodno posećene tokom istog putovanja).
- osobama koje rukuju sa potencijalno infektivnim materijalom kao što su radnici u laboratorijama.

U cilju usaglašavanja sa pravilnicima o vakcinaciji i da bi bile zvanično priznate, vakcine protiv žute groznice je potrebno primeniti u vakcinacionim centrima odobrenim od strane Svetske Zdravstvene Oranizacije (SZO) i registrovanim za izdavanje Internacionalnog sertifikata o vakcinaciji. Ovaj sertifikat je validan 10 godina počev od 10-tog dana posle vakcinacije i odmah posle revakcinacije.




Da biste bili sigurni da je Stamaril odgovarajući za Vas ili Vaše dete, važno je da kažete svom lekaru ili farmaceutu ako se bilo koja od dole navedenih stavki može odnositi na Vas ili Vaše dete. Ukoliko postoji bilo šta što ne razumete, pitajte Vašeg lekara ili farmaceuta za objašnjenje.

Stamaril vakcinu ne smete primiti:

Sledeći navodi se odnose na osobu koja treba da primi vakcinu, bez obzira na uzrast:

• Ukoliko ste alergični (preosetljivi) na jaja, na pileće proteine ili na bilo koju supstancu koja ulazi u sastav leka Stamaril vakcine 
• Ako ste iskusili ozbiljnu reakciju preosetljivosti posle prethodne doze bilo koje vakcine protiv žute groznice.
• Ukoliko Vam je saopšteno da imate smanjen imunitet (imunosupresija) iz bilo kog razloga, kao što je na primer usled bolesti ili usled terapije koja može oslabiti Vaš imuni sistem (na primer kortikosteroidi, radioterapija ili hemoterapija).
• Ukoliko imate istoriju problema sa timusnom žlezdom ili vam je timusna žlezda uklonjena iz bilo kog razloga.
• Ukoliko ste inficirani HIV virusom i imate aktivne simptome usled infekcije.
• Ukoliko ste inficirani HIV virusom, laboratorijski rezultati pokazuju da Vaš imuni sistem ne funkcioniše dobro. Vaš lekar će Vas posavetovati ukoliko smete da primate Stamaril, na osnovu rezultata testiranja Vaše krvi.
• Ukoliko imate infekciju praćenu povišenom telesnom temperaturom. Vakcinaciju je potrebno odložiti dok se ne oporavite.
• Stamaril se ne sme davati deci uzrasta ispod 6 meseci.

• Ukoliko ste stariji od 60 godina. Osobe starije od 60 godina su u povećanom riziku od određenog tipa ozbiljnih, ali retkih reakcija na vakcinu protiv žute groznice, koje uključuju uticaj na mozak i nerve ili bolest koja liči na samu žutu groznicu sa simptomima koji pogađaju većinu sistema organa. Usled toga, osobama starijim od 60 godina, vakcina protiv žute groznice se daje, osim u slučaju da se zna da će biti izložene značajnom i nezaobilaznom riziku od infekcije virusom.

• Ukoliko je Vaše dete uzrasta od 6 do 9 meseci. Stamaril se može dati deci u ovom uzrastu samo u posebnim situacijama i zasnovano na važećim preporukama.
• Ukoliko ste inficirani HIV virusom, ali nemate aktivne simptome infekcije, Vaš doktor će Vas posavetovati da li možete da primite Stamaril, zasnovano na rezultatima laboratorijskih testova.
• Ukoliko je Vaše dete inficirano HIV virusom, lekar će možda tražiti posebna ispitivanja i poseban savet pre nego što vam savetuje da dete sme da primi Stamaril.
• Ukoliko imate poremećaj krvarenja (kao što su hemofilija ili nizak nivo krvnih pločica) ili uzimate neke lekove koji mogu da zaustave normalno koagulisanje krvi. Stamaril možete primiti ukoliko se daje ispod kože a ne u mišić.

Važne informacije o nekim sastojcima Stamaril vakcine

Stamaril sadrži sorbitol. Ovu vakcinu ne treba davati osobama koje imaju netoleranciju fruktoze. Ovaj lek sadrži manje od 1mmol (39mg) kalijuma po dozi, tj. suštinski je bez kalijuma.

Ovaj lek sadrži manje od 1mmol (23mg) natrijuma po dozi, tj. suštinski je bez natrijuma.

Obavestite svog lekara ako uzimate, ili ste do nedavno uzimali neki drugi lek, uključujući i lek koji se nabavlja bez lekarskog recepta

Ukoliko ste do nedavno primali bilo kakvu terapiju koja može da oslabi Vaš imuni sistem, vakcinaciju protiv žute groznice treba odložiti dok Vaši laboratorijski rezultati ne pokažu da se Vaš imuni sistem oporavio. Vaš doktor će Vas posavetovati kada je bezbedno da se vakcinišete.

Stamaril se može davati istovremeno sa vakcinom protiv malih boginja, ili vakcinama protiv trbušnog tifusa (onim koje sadrže Vi kapsularni polisaharid) i/ili hepatitisa A.

Nije primenjivo.

Kažite svom lekaru ili medicinskoj sesti ako ste trudni, mislite da ste trudni ili ukoliko dojite. 

Stamaril se obično ne primenjuje ženama koje su trudne, misle da su možda trudne ili koje doje dete, izuzev ukoliko se to ne može izbeći.

Vaš doktor će Vas posavetovati ukoliko je neophodno da se vakcinišete tokom trudnoće ili dojenja.

 

Studije o uticaju na psihofizičke sposobnosti prilikom upravljanja motornim vozilom i rukovanja mašinama nisu sprovedene.

Vakcinu Stamaril će Vam dati lekar ili medicinska sestra. Najčešće se daje supkutano (pod kožu) ali se može dati i intramuskularno (u mišić)

Primarna vakcinacija

Odrasli: jedna doza od 0.5 mL rekonstituisane vakcine. 

Vakcinu je potrebno primeniti najmanje 10 dana pre ulaska u endemsko područje, pošto zaštitni imunitet možda neće biti postignut, ukoliko nije protekao najmanje ovaj period.

Starije osobe

Doza je ista kao i za odrasle osobe. Međutim, usled većeg rizika od ozbiljne i potencijalno fatalne bolesti povezane sa vakcinom protiv žute groznice kod osoba počev od 60 godina starosti, vakcinu je potrebno dati ukoliko je procenjen značajan i nezaobilazan rizik od dobijanja infekcije žutom groznicom.

Revakcinacija:

Revakcinacija jednom dozom od 0.5 mL se preporučuje svakih 10 godina kod osoba za koje je procenjeno da su u riziku od izloženosti.

Internacionalna zdravstvena regulativa zahteva revakcinaciju pri čemu se primenjuje ista doza kao i prilikom primarne vakcinacije u intervalima od 10 godina, u cilju održavanja validnosti sertifikata.

Način primene:

Preporučuje se supkutana primena vakcine.

Intramuskularna injekcija se može primeniti samo ukoliko je to u skladu sa važećim preporukama.

Za intramuskularnu upotrebu, preporučena mesta aplikacije su anterolateralna strana butine kod odojčadi i male dece (uzrast od 6 meseci do 2 godine) i deltoidni mišić kod starije dece i odraslih.

NE PRIMENJIVATI VAKCINU INTRAVASKULARNO.

Ukoliko imate bilo kakvih pitanja u vezi primene ove vakcine pitajte svog doktora.

Primarna vakcinacija

Deca uzrasta 9 meseci i starija: jedna doza od 0.5 mL rekonstituisane vakcine. 

Deca uzrasta ispod 9 meseci: vakcina se ne sme davati deci uzrasta ispod 6 meseci.

Vakcinacija protiv žute groznice se obično ne preporučuje deci uzrasta od 6 do 9 meseci izuzev u posebnim okolnostima i prema važećim preporukama, kada se daje ista doza kao i starijoj deci i odraslima.

Vakcinu je potrebno primeniti najmanje 10 dana pre ulaska u endemsko područje, pošto zaštitni imunitet možda neće biti postignut, ukoliko nije protekao najmanje ovaj period.

Revakcinacija jednom dozom od 0.5 mL se preporučuje svakih 10 godina kod osoba za koje je procenjeno da su u riziku od izloženosti.

Nije primenjivo.

Nije primenjivo.

Nije primenjivo.

Kao i drugi lekovi, Stamaril može prouzrokovati neželjena dejstva, mada se ona ne ispoljavaju kod svih.

Ozbiljne alergijske reakcije

• Osip, svrab ili koprivnjača po koži
• Otok lica, usana, jezika ili drugih delova tela
• Otežano gutanje ili disanje
• Gubitak svesti

Simptomi koji pogađaju mozak i nerve

Mogu se javiti u okviru jednog meseca posle vakcinacije, ponekad su bili fatalni. Simptomi uključuju:

• Visoku temperaturu sa glavoboljom i konfuzijom
• Izraziti umor
• Ukočen vrat i upalu moždanog i nervnog tkiva
• Grčevi (napadi)
• Gubitak pokreta dela ili celog tela ili više lokalizovanih teškoća vezanih za pokrete ili osećaj.

Ozbiljne reakcije koje zahvataju vitalne organe

Najčešće se javljaju posle 10 dana od vakcinacije i mogu imati fatalan ishod. Reakcija može da liči na infekciju virusom žute groznice. Obično počinje sa osećajem umora, povišenom telesnom temperaturom, glavoboljom, bolom u mišićima i ponekad niskim krvnim pritiskom. Zatim se može nastaviti ozbiljnim poremećajem u mišićima i jetri, padom broja određenih tipova krvnih ćelija koji rezultuje pojavom neuobičajenih modrica ili krvarenjem i povećanim rizikom od infekcija, i gubitkom normalne funkcije bubrega i pluća.

Ako primetite bilo koji od ovih simptoma odmah obavestite svog lekara 

Drugi neželjeni efekti

Veoma česti neželjeni efekti (prijavljeni kod više od 1 od 10 vakcinisanih osoba)

Problemi na mestu primene leka (kao što su: crvenilo, modrice, bol ili nelagodnost, oticanje ili pojava otvrdnuća) i glavobolja.

Česti neželjeni efekti (prijavljeni kod manje od 1 od 10 vakcinisanih osoba)

Mučnina, povraćanje, dijareja, bolovi u mišićima, povišena temperatura i malaksalost

Povremeni neželjeni efekti (prijavljeni kod manje od 1 od 100 vakcinisanih osoba)

Bol u zglobovima i bol u stomaku

Drugi neželjeni efekti uključuju:

Otečene žlezde

Prijavljivanje neželjenih reakcija

Ukoliko Vam se ispolji bilo koja neželjena reakcija, potrebno je da o tome obavestite lekara, farmaceuta ili medicinsku sestru. Ovo uključuje i svaku moguću neželjenu reakciju koja nije navedena u ovom upustvu. Prijavljivanjem neželjenih reakcija možete da pomognete u proceni bezbednosti ovog leka. Sumnju na neželjene reakcije možete da prijavite Agenciji za lekove i medicinska sredstva Srbije ( ALIMS ).

Potražite neki drugi lek