Sufenta forte
Aktivna supstanca: Sufentanil
Naziv leka je Sufenta forte, a aktivna supstanca je sufentanil. Pripada grupi jakih lekova protiv bolova, koji se zovu opioidi. To je bistra bezbojna tečnost pakovana u ampulama od 5 mililitara (mL), po pet ampula u pakovanju. Svaki mililitar sadži 0,05 mg sufentanila (kao sufentanil citrat).
Sufenta forte takođe sadrži natrijum-hlorid i vodu za injekciju.
Kako lek Sufenta forte deluje
Sufenta forte je snažan lek protiv bolova koji se koristi u bolnicama.
Kada je primenjen intravenski, lek Sufenta forte takođe pojačava stanje opšteg gubitka osećaja (narkozu ili anesteziju) tokom operacije. Ovo dejstvo je korisno u hiruškim procedurama.
Sufenta forte se može koristiti za opštu i regionalnu anesteziju:
- u opštoj anesteziji, Sufenta forte se daje u venu (intravenska primena);
- u regionalnoj anesteziji, lek se unosi u određeno područje oko kičmene moždine (epiduralna primena).
Ovaj način primene se koristi za takozvani bezbolni porođaj ili u terapiji bola nakon operacije.
Upozorite lekara ako uzimate druge lekove, imate neku hroničnu bolest, neki poremećaj metabolizma, preosetljivi ste na lekove ili ste imali alergijske reakcije na neke od njih.
- Lek Sufenta forte ne smete primenjivati ukoliko ste ranije imali alergijsku reakciju na sufentanil ili njemu sličan lek protiv bolova.
- Da bi se izbegli mogući problemi sa disanjem kod novorođenčeta, lek Sufenta forte se ne primenjuje intravenski pri porođaju ili pre presecanja pupčane vrpce u toku carskog reza. Nasuprot tome, primena Sufenta forte u određeno područije oko kičmene moždine (epiduralna primena) tokom porođaja je bezbedna za novorođenče.
- Lek Sufenta forte ne treba primenjivati u području oko kičmene moždine (epiduralna primena) u prisustvu teškog krvarenja ili šoka, sistemske infekcije ili zapaljenja na mestu primene. Takođe Sufenta forte ne treba primenjivati epiduralno, ukoliko uzimate određene lekove, na primer antikoagulanse (lekove protiv zgrušavanja krvi).
Važno!
Sufenta forte je snažan lek protiv bolova i trebalo bi da ga daju samo obučene osobe. Kao i kod sličnih lekova protiv bolova, Sufenta forte može oslabiti disanje. Oslabljeno disanje se može javiti nakon nekog vremena posle operacije. Zbog toga je potrebno da ostanete pod nadzorom lekara određeno vreme nakon operacije. Ukoliko osetite jaku pospanost ili probleme sa disanjem, odmah obavestite lekara ili medicinsku sestru.
Ukoliko imate plućne poremećaje ili teškoće sa disanjem, oboljenja mozga, smanjenu funkciju tireoidne žlezde, jetre ili bubrega uvek obavestite Vašeg lekara da bi se obezbedila optimalna nega.
Trebalo bi da uvek obavestite Vašeg lekara ukoliko uzimate druge lekove jer određeni lekovi ne bi trebalo da se uzimaju zajedno sa lekom Sufenta forte. U slučaju zajedničke upotrebe, povremeno je potrebno prilagođavati dozu leka Sufenta forte.
- Lekovi za depresiju, koji se zovu MAO-inhibitori, ne bi trebalo da se uzimaju zajedno sa lekom Sufenta forte. Ovi lekovi ne bi trebalo da se uzimaju dve nedelje pre davanja leka Sufenta forte.
- Ako duže vreme uzimate druge jake lekove protiv bolova, obavestite Vašeg lekara o tome. Možda će biti potrebno uskladiti doziranje.
- Obavestite Vašeg lekara ukoliko uzimate anti-HIV lekove (na primer, ritonavir) ili lekove koji se koriste protiv infekcija izazvanih gljivicama (na primer, ketokonazol, itrakonazol) jer će možda biti potrebno prilagođavanje doze leka Sufenta forte.
- Obavestite Vašeg lekara ukoliko redovno uzimate alkohol ili droge ili ukoliko uzimate lekove koji usporavaju Vaše reakcije (na primer, tablete za spavanje, sedative, lekove za mentalne poremećaje).
Nema značajnih informacija.
Pre nego što počnete da uzimate neki lek, posavetujte se sa svojim lekarom ili farmaceutom.
Trudnoća
Ukoliko ste trudni, obavestite o tome Vašeg lekara koji će odlučiti da li će vam dati lek Sufenta forte intravenski. Za bolove tokom porođaja Sufenta forte se jedino može primeniti u području oko kičmene moždine (epiduralna primena).
Dojenje
Razgovarajte sa Vašim lekarom ukoliko dojite ili želite da dojite. On će Vam dati najbolji savet, na osnovu doze Sufenta forte i načina primene.
Sufenta forte može smanjiti opreznost i negativno uticati na sposobnot upravljanja automobilom. Ne bi trebalo da upravljate mašinama ili vozite, sve do potpunog prestanka dejstva leka Sufenta forte. Uvek prvo pitajte za savet Vašeg lekara.
Sufenta forte se daje intravenski (u venu) za anesteziju celog tela ili se primenjuje u određeni nivo područja kičmene moždine (epiduralna primena) za anesteziranje određenog dela tela.
Količina leka i način upotrebe leka Sufenta forte zavisi od okolnosti. Vaš lekar će odrediti koja količina je potrebna na osnovu Vaše telesne mase, starosti i zdravstvenog stanja.
Za primenu u područje oko kičmene moždine (epiduralna primena) kateter se uvlači u epiduralni prostor i kroz njega se primenjuje Sufenta forte. Nekoliko doza se može dati kroz kateter, u zavisnosti od potreba.
/
Ukoliko ste primili preveliku dozu, Vaš lekar će preuzeti sve neophodne mere. Glavni simptom je upadljivo usporeno disanje.
Informacija za lekare u slučaju predoziranja
Neodložne mere
U slučaju hipoventilacije ili apneje, primeniti kiseonik i asistiranu ili kontrolisanu ventilaciju.
Za kontrolu respiratorne depresije koristiti nalokson. Imati na umu da će možda biti potrebne njegove dodatne doze.
Ostale mere
Ako je respiratorna depresija praćena mišićnim rigiditetom, mogu se intravenski primeniti miorelaksansi.
Ukoliko hipovolemija dovede do hipotenzije, koja je teška ili dugo traje, potrebno je razmotriti parenteralni unos tečnosti.
Pažljivo pratiti pacijenta i obezbediti dodatne suportivne mere ukoliko je potrebno.
/
/
Neželjena dejstva, ukoliko se dese, se najčešće javljaju tokom operacije i Vaš lekar će se brinuti o tome. Neka od njih mogu da se jave ubrzo nakon operacije i zbog toga neko vreme nakon operacije morate ostati pod nadzorom lekara.
Može da se javi usporeno i/ili oslabljeno disanje ili privremeni prestanak disanja; grčevi u disajnim putevima i grkljanu; štucanje, usporen, brz ili nepravilan rad srca; nizak ili visok krvni pritisak; ukočenost mišića ili nevoljni pokreti mišića, uključujući spore, ukočene ili trzajuće pokrete (uključujući i kod novorođenčadi); iznenadni mišićni trzaji; smanjen (kod novorođenčadi), povećan ili nenormalan mišićni tonus; konvulzije.
Takođe se mogu javiti vrtoglavica, mučnina, povraćanje ili glavobolja.
Drugi primeri neželjenih reakcija koje se mogu javiti uključuju:
- srčani zastoj ili zastoj disanja, poremećaj u elektroprovodljivosti srca (atrioventrikularni blok);
- nenormalan elektrokardiogram (EKG);
- nedovoljan protok krvi ka tkivima (šok), plavkasta obojenost kože ili mukoznih membrana uzrokovana nedostatkom kiseonika u krvi (uključujući kod novorođenčadi);
- koma; nervoza; pospanost; sedacija; nedostatak interesovanja;
- tečnost u plućima; kijanje; svrab; sekrecija iz nosa i zapušen nos; kašalj; promuklost;
- bledilo, drhtavica, groznica, povišena ili smanjena telesna temperatura;
- poremećaj vida; smanjene zenice;
- nemogućnost mokrenja i nemogućnost zadržavanja mokraće;
- bol, uključujući bol u leđima i na mestu primene, reakcije na mestu primene injekcije;
- zapaljenje kože uzrkokovano alergijom; svrab; prekomerno znojenje, crvenilo kože, osip (uključujući kod novorođenčadi); suva koža, promena boje (depigmentacija) kože.
Reakcije preosetljivosti se javljaju retko i prepoznaju se, na primer, po osipu na koži, svrabu, gušenju i/ili otoku lica.
Blaga pospanost ili svrab se može javiti nakon primene u područje oko kičmene moždine (epiduralna primena).
Ne ustručavajte se da Vašem lekaru ili medicinskoj sestri kažete o bilo kojim neugodnim ili neželjenim reakcijama.
Potražite neki drugi lek