Amoxicillin Remedica


Aktivna supstanca: Amoksicilin

Amoxicillin Remedica je indikovan za lečenje sledećih infekcija kod odraslih i dece

  • akutni bakterijski sinuzitis;
  • akutni otitis media;
  • akutni streptokokni tonzilitis i faringitis;
  • akutna egzacerbacija hroničnog bronhitisa;
  • vanbolnička pneumonija;
  • akutni cistitis;
  • asimptomatska bakteriurija u trudnoći;
  • akutni pijelonefritis;
  • tifoidna i paratifoidna groznica;
  • dentalni apscesi sa celulitisom koji se širi;
  • infekcije proteza zglobova;
  • eradikacija infekcije Helicobacter pylori;
  • Lajmska bolest.

    Amoksicilin Remedica je takođe indikovan za profilaksu endokarditisa.

    U obzir treba uzeti zvanične preporuke za upotrebu antibakterijskih lekova.



Preosetljivost na aktivnu supstancu, bilo koji penicilin ili na neku od pomoćnih supstanci 

Ozbiljne reakcije rane preosetljivosti (npr. anafilaksa) u anamnezi na drugi beta-laktamski lek (npr. cefalosporin, karbapenem ili monobaktam).

Reakcije preosetljivosti

Pre započinjanja terapije amoksicilinom, potrebno je pažljivo ispitati mogućnost postojanja prethodnih reakcija preosetljivosti na peniciline, cefalosporine ili druge beta-laktamske lekove 

Postoje izveštaji o ozbiljnim i povremeno fatalnim reakcijama preosetljivosti (anafilaktoidnim reakcijama) kod pacijenata na terapiji penicilinima. Veća je verovatnoća javljanja ovih reakcija kod pacijenata sa preosetljivošću na penicilin u anamnezi i kod atopičara. Ako se alergijska reakcija javi, terapiju amoksicilinom treba prekinuti i započeti odgovarajuću alternativnu terapiju.

Neosetljivi mikroorganizmi

Amoksicilin nije pogodan za terapiju nekih tipova infekcija osim ako je već dokumentovano i poznato da je patogen osetljiv na lek ili postoji velika verovatnoća da bi primena amoksicilina bila odgovarajuća za lečenje tog patogena . Ovo se posebno odnosi na razmatranje terapije kod pacijenata sa infekcijama urinarnog trakta ili teškim infekcijama uha, grla i nosa.

Konvulzije

Konvulzije se mogu javiti kod pacijenata sa oštećenom bubrežnom funkcijom ili kod onih koji dobijaju visoke doze ili kod pacijenata sa predisponirajućim faktorima (npr. napadi u anamnezi, lečena epilepsija ili poremećaji na nivou moždanih ovojnica ).

Oštećenje bubrega

Kod pacijenata sa oštećenjem bubrega, doza treba da bude podešena u skladu sa stepenom oštećenja 

Kožne reakcije

Pojava generalizovanog eritema praćenog groznicom i pustulama, na početku terapije, može biti simptom akutnog generalizovanog pustuloznog egzantema (AGEP). Ova reakcija zahteva prekid

terapije amoksicilinom i predstavlja kontraindikaciju za bilo koju sledeću primenu ovog leka.

Amoksicilin treba izbegavati ukoliko se sumnja na infektivnu mononukleozu s obzirom na to da je pojava morbiliformnog osipa povezana sa ovim stanjem nakon primene amoksicilina.

Reakcija Jarisch-Herxheimer

Reakcija Jarisch-Herxheimer je primećena nakon primene amoksicilina u terapiji Lajmske bolesti . Rezultat je direktno baktericidne aktivnosti amoksicilina na bakteriju uzročnika Lajmske bolesti, spirohetu Borrelia burgdorferi. Pacijente treba uveriti da je ovo česta i obično samoograničavajuća posledica antibiotske terapije Lajmske bolesti.

Prekomerni rast neosetljivih mikroorganizama

Produžena primena može povremeno dovesti do prekomernog rasta neosetljivih mikroorganizama.

Kolitis povezan sa primenom antibiotika prijavljen je sa skoro svim antibakterijskim lekovima i može se kretati od blagog do opasnog po život . Zbog toga je važno razmotriti ovu dijagnozu kod pacijenata koji prijave dijareju tokom, ili neposredno nakon, primene bilo kog antibiotika. Ukoliko dođe do kolitisa koji se dovodi u vezu sa primenom antibiotika, terapiju amoksicilinom treba odmah prekinuti, konsultovati lekara i započeti odgovarajuću terapiju. U ovom slučaju su kontraindikovani antiperistaltici.

Produžena terapija

Tokom produžene primene preporučuje se periodično procenjivanje funkcije sistema organa; uključujući bubrežnu i funkciju jetre, kao i hematopoeznu funkciju. Prijavljeni su povišeni nivoi enzima jetre i promene u krvnoj slici 

Antikoagulansi

Produženje protrombinskog vremena retko je prijavljeno kod pacijenata koji su primali amoksicilin.Potrebno je sprovesti odgovarajuće praćenje kada su uporedo propisani antikoagulansi. Prilagođavanje doze oralnih antikoagulanasa može biti neophodno u cilju održavanja željenog nivoa antikoagulantnog dejstva 

Kristalurija

Kod pacijenata sa smanjenim izlučivanjem urina, vrlo retko je zapažana kristalurija, prvenstveno pri parenteralnoj primeni. Tokom primene visokih doza amoksicilina, savetuje se održavanje adekvatnog unosa tečnosti i izlučivanja urina, u cilju smanjenja mogućnosti amoksicilinske kristalurije. Kod pacijenata sa urinarnim kateterom treba redovno proveravati prohodnost katetera 

Uticaj na dijagnostičke testove

Povišeni nivoi amoksicilina u serumu i urinu će verovatno uticati na rezultate određenih laboratorijskih testova. Usled visokih koncentracija amoksicilina u urinu, lažno pozitivna očitavanja su česta kod primene hemijskih metoda.

Kada se radi testiranje na prisustvo glukoze u urinu tokom terapije amoksicilinom, preporučuju se enzimske metode glukoza-oksidaze.

Prisustvo amoksicilina može izmeniti rezultate testa za estriol kod trudnica.

Probenecid

Ne preporučuje se istovremena primena probenecida. Probenecid smanjuje renalnu tubularnu sekreciju amoksicilina. Istovremena primena probenecida sa amoksicilinom može dovesti do povećanja koncentracije i produženja vremena prisustva amoksicilina u krvi.

Alopurinol

Uporedna primena alopurinola tokom terapije sa amoksicilinom može da poveća verovatnoću razvoja alergijskih kožnih reakcija.

Tetraciklini

Tetraciklini i drugi bakteriostatski lekovi mogu izmeniti baktericidno dejstvo amoksicilina.

Oralni antikoagulansi

Oralni antikoagulansi i penicilinski antibiotici su bili u širokoj upotrebi bez prijava interakcija. Međutim, u literaturi su opisani slučajevi povećanja internacionalnog normalizovanog odnosa (INR) kod pacijenata

na terapiji održavanja acenokumarolom ili varfarinom, i kojima je propisana terapija amoksicilinom. Ako je neophodna uporedna primena, potrebno je pažljivo praćenje protrombinskog vremena ili internacionalnog normalizovanog odnosa pri uvođenju ili obustavljanju amoksicilina. Dodatno, može biti potrebno podešavanje doze oralnih antikoagulanasa 

Metotreksat

Penicilini mogu smanjiti ekskreciju metotreksata dovodeći do potencijalnog povećanja toksičnosti.

Trudnoća

Ispitivanja na životinjama sa amoksicilinom ne ukazuju na direktne ili indirektne štetne efekte u pogledu reproduktivne toksičnosti. Ograničeni podaci o primeni amoksicilina tokom trudnoće kod ljudi ne ukazuju na povećan rizik od kongenitalnih malformacija. Amoksicilin može da se koristi u trudnoći kada potencijalne koristi nadvladavaju potencijalne rizike povezane sa terapijom.

Dojenje

Amoksicilin se izlučuje u majčino mleko u malim količinama što za dete znači moguć rizik od senzitizacije. Posledično, moguća je pojava dijareje i gljivične infekcije mukoznih membrane kod odojčeta, zbog čega će možda morati da se prekine dojenje. Amoksicilin treba primeniti tokom dojenja samo nakon procene odnosa koristi i rizika od strane nadležnog lekara.

Plodnost

Nema podataka o uticaju amoksicilina na plodnost kod ljudi. Ispitivanja reproduktivnosti na životinjama nisu pokazala uticaj na plodnost.

Nisu sprovedene studije o uticaju leka na sposobnost upravljanja motornim vozilom i rukovanje mašinama. Ipak, mogu se javite neželjene reakcije (npr. alergijske reakcije, vrtoglavica, konvluzije) koje mogu uticati na sposobnost upravljanja motornim vozilom i rukovanje mašinama.

Doziranje

Odabrana doza leka Amoxicillin Remedica za lečenje pojedinačne infekcije treba da bude bazirana na:

  • očekivanim patogenima i njihovoj očekivanoj osetljivosti na antibakterijske lekove 
    • težini i mestu infekcije;
    • godinama starosti, telesnoj masi i bubrežnoj funkciji pacijenta; kako je i prikazano ispod.

    Trajanje terapije treba da bude određeno tipom infekcije i odgovorom pacijenta, i generalno treba da bude što je moguće kraće. Neke infekcije zahtevaju duže periode lečenja 

    Odrasli i deca ≥40 kg
    Indikacija*Doza*
    Akutni bakterijski sinuzitis250 mg do 500 mg na svakih 8 sati ili 750 mg do 1 g svakih 12 sati Za teške infekcije 750 mg do 1 g na svakih 8 sati. Akutni cistitis može biti lečen sa 3 g dvaput dnevno jedan dan.
    Asimptomatska bakteriurija u trudnoći
    Akutni pijelonefritis
    Dentalni apscesi sa celulitisom koji se širi
    Akutni cistitis
    Akutni otitis media500 mg na svakih 8 sati, 750 mg do 1 g na svakih 12 sati Za teške infekcije 750 mg do 1 g na svakih 8 sati tokom 10 dana.
    Akutni streptokokni tonzilitis i faringitis
    Akutna egacerbacija hroničnog bronhitisa
    Vanbolnička pneumonija500 mg do 1 g na svakih 8 sati
    Tifoidna i paratifoidna groznica500 mg do 2 g na svakih 8 sati
    Infekcije proteza zglobova500 mg do 1 g na svakih 8 sati
    Profilaksa endokarditisa2 g oralno, pojedinačna doza 30 do 60 minuta pre procedure
    Eradikacija Helicobacter pylori750 mg do 1 g dvaput dnevno u kombinaciji sa inhibitorom protonske pumpe (npr. omeprazol, lansoprazol) i drugim antibiotikom (npr. klaritromicin, metronidazol) tokom 7 dana
    Lajmska bolest Rani stadijum: 500 mg do 1 g na svakih 8 sati do maksimalnih 4 g dnevno u podeljenim dozama tokom 14 dana (10 do 21 dan). Kasni stadijum (sistemska manifestacija bolesti): 500 mg do 2 g na svakih 8 sati do maksimalnih 6 g dnevno u podeljenim dozama tokom 10 do 30 dana.
    *U obzir treba uzeti zvanične terapijske vodiče za svaku indikaciju.

    Starije osobe

    Ne smatra se da je neophodno podešavanje doze.

    Oštećenje bubrega
    GFR (mL/min)Odrasli i deca ≥ 40 kgDeca < 40 kg#
    veći od 30nije neophodno dozepodešavanjenije neophodno podešavanje doze
    10 do 30maksimum 500 dnevnomg dvaput15 mg/kg primenjeno dvaput dnevno (maksimum 500 mg dvaput dnevno)
    manji od 10maksimum 500 mg/dan15 mg/kg primenjeno kao jedna dnevna doza (maksimum 500 mg)
    #U većini slučajeva, poželjna je parenteralna terapija.

    Pacijenti na hemodijalizi

    Amoksicilin se može ukloniti iz cirkulacije hemodijalizom.

    Hemodijaliza
    Odrasli i deca ≥ 40 kg15 mg/kg/dan primenjeno kao jedna dnevna doza Pre hemodijalize treba dati jednu dodatnu dozu od 15 mg/kg. U cilju ponovnog uspostavljanja nivoa leka u cirkulaciji, druga doza od 15 mg/kg treba da se primeni posle hemodijalize.

    Pacijenti na peritonealnoj dijalizi Maksimum je 500 mg amoksicilina na dan. Oštećenje jetre

    Treba biti oprezan u doziranju i pratiti funkciju jetre u regularnim intervalima . Način primene

    Lek Amoxicillin Remedica je za oralnu primenu.

    Hrana ne utiče na apsorpciju leka Amoxicillin Remedica.

    Terapija može biti započeta paranteralno prema preporukama za doziranje za datu intravensku formulaciju, i nastavljena primenom oralnog oblika.

    Kapsule treba progutati sa vodom bez otvaranja.

Deca < 40 kg

Deca mogu biti lečena kapsulama leka amoksicilin, disperzibilnim tabletama za suspenziju, ili lekom u obliku praška za oralnu suspenziju.

Za decu mlađu od šest meseci preporučuje se primena amoksicilina u obliku suspenzije. Deci telesne mase 40 kg ili više treba propisati doziranje kao kod odraslih.

Preporučene doze

Indikacija+Doza+
Akutni bakterijski sinuzitis20 do 90 mg/kg/dan u podeljenim dozama*
Akutni otitis media
Vanbolnička pneumonija
Akutni cistitis
Akutni pijelonefritis
Dentalni apscesi sa celulitisom koji se širi
Akutni streptokokni tonzilitis i faringitis40 do 90 mg/kg/dan u podeljenim dozama*
Tifoidna i paratifoidna groznica100 mg/kg/dan u tri podeljene doze
Profilaksa endokarditisa50 mg/kg oralno, pojedinačna doza 30 do 60 minuta pre procedure
Lajmska bolest Rani stadijum: 25 do 50 mg/kg/dan u tri podeljene doze tokom 10 do 21 dan. Kasni stadijum (sistemska manifestacija bolesti): 100 mg/kg/dan u tri podeljene doze tokom 10 do 30 dana.
+U obzir treba uzeti zvanične terapijske vodiče za svaku indikaciju.
*Dozni režim dvaput dnevno treba razmotriti samo kada je doza u gornjem opsegu.

Simptomi i znaci predoziranja

Mogu da se jave gastrointestinalni simptomi (kao što su mučnina, povraćanje i dijareja) i poremećaj balansa tečnosti i elektrolita. Zapažena je amoksicilinska kristalurija koja je u nekim slučajevima dovodila do bubrežne insuficijencije. Konvulzije se mogu javiti kod pacijenata sa oštećenom bubrežnom funkcijom ili kod onih koji su na terapiji visokim dozama leka 

Terapija intoksikacije

Gastrointestinalni simptomi se mogu tretirati simptomatski, sa pažnjom na balans vode i elektrolita. Amoksicilin može da se ukloni iz cirkulacije hemodijalizom.

Najčešće prijavljena neželjena dejstva su dijareja, mučnina i kožni osip.

U nastavku su, prema MedDRA klasifikaciji sistema organa, prikazana neželjena dejstva iz kliničkih studija i post-marketinškog praćenja amoksicilina.

Sledeća terminologija je korišćena u cilju klasifikacije pojave neželjenih reakcija: veoma česta (≥1/10),

česta (≥1/100, <1/10),

povremena (≥1/1000,<1/100), retka (≥1/10,000, <1/1000), veoma retka (<1/10,000),

nepoznata učestalost (ne može se proceniti na osnovu dostupnih podataka).

Infekcije i infestacije

Veoma retkaMukokutana kandidijaza.
Poremećaji na nivou krvi i limfnog sistema
Veoma retkaReverzibilna leukopenija (uključujući tešku neutropeniju ili agranulocitozu), reverzbilna trombocitopenija i hemolitička anemija. Produženje vremena krvarenja i protrombinskog vremena 
Imunološki poremećaji
Veoma retkaTeške alergijske reakcije, uključujući angioneurotski edem, anafilaksu, serumsku bolest i hipersenzitivni vaskulitis 
NepoznataJarisch-Herxheimer reakcija 
Poremećaji nervnog sistema
Veoma retkaHiperkinezija, vrtoglavica i konvulzije 
Gastrointestinalni poremećaji
Podaci iz kliničkih studija
Česta*Dijareja i mučnina.
Povremena*Povraćanje.
Post-marketinški podaci
Veoma retkaKolitis povezan sa primenom antibiotika (uključujući pseudomembranozni kolitis i hemoragijski kolitis). Crni dlakavi jezik.
Hepatobilijarni poremećaji
Veoma retkaHepatitis i holestatska žutica. Umeren porast AST i/ili ALT.
Poremećaji kože i potkožnog tkiva
Podaci iz kliničkih studija
Česta*Kožni osip.
Povremena*Urtikarija i pruritus.
Post-marketinški podaci
Veoma retkaKožne reakcije kao što su erythema multiforme, Stevens-Johnson sindrom, toksična epidermalna nekroliza, bulozni i eksfolijativni dermatitis i akutni generalizovani pustulozni egzantem (AGEP)
Poremećaji na nivou bubrega i urinarnog trakta
Veoma retkaIntersticijalni nefritis. Kristalurija 
*Incidenca ovih neželjenih reakcija je izvedena iz kliničkih studija koje su uključivale ukupno oko 6000 odraslih osoba i pedijatrijske pacijente koji su uzimali amoksicilin.

Potražite neki drugi lek