Analgin


Aktivna supstanca: Metimazol

Lek ANALGIN sadrži aktivnu supstancu metamizol natrijum. Metamizol je derivat pirazolona i spada u grupu neopioidnih analgetika. Poseduje analgetičko, antipiretičko i spazmolitičko dejstvo.
Lek ANALGIN rastvor za injekciju je indikovan za kratkotrajnu primenu samo kod jakih bolova (postraumatskih i postoperativnih), kada se terapija drugim neopioidnim analgeticima pokaže neuspešnom



- ukoliko ste alergični (preosetljivi) na metamizol ili druge lekove iz porodice pirazolona (npr. fenazon, propifenazon) odnosno pirazolidine (npr. fenilbutazon, oksifenbutazon). To se odnosi i na pacijente, koji su npr. reagovali agranulocitozom (značajno smanjenje broja ili potpuni nedostatak određene vrste belih krvnih zrnaca) nakon primene neke od ovih supstanci;
- ukoliko ste alergični (preosetljivi) na bilo koju od pomoćnih supstanci ovog leka 
- ukoliko ste alergični (preosetljivi) na lekove protiv bolova (sindrom astme uzrokovane analgeticima ili preosetljivost na analgetike koja se manifestuje urtikarijom (koprivnjačom) i angioedemom (otok mekih tkiva lica i vrata)). Ovo se odnosi na pacijente koji na lekove protiv bolova, kao što su salicilati, paracetamol ili npr. diklofenak, ibuprofen, indometacin, naproksen, reaguju grčenjem i sužavanjem donjih disajnih puteva (bronhospazam)
ili drugim simptomima reakcije preosetljivosti (npr. koprivnjača, rinitis, otok mekih tkiva lica i vrata);
- ukolikoimate poremećaj funkcije koštane srži (npr. nakon lečenja citostaticima, koji se primenjuju u terapiji raka) ili poremećaj stvaranja krvnih ćelija (poremećaj hematopoeznog sistema);
- ukoliko imate urođeni nedostatak enzima glukoza-6-fosfat-dehidrogenaze (retka bolest metabolizma), jer postoji opasnost od razlaganja crvenih krvnih zrnaca (hemoliza);
- ukoliko imate akutnu intermitentnu hepatičnu porfiriju (retka bolest metabolizma), zbog potencijalne opasnosti od izazivanja napada porfirije;
- ukoliko imate nizak krvni pritisak ili slabu cirkulaciju;
- ukoliko ste trudni ili dojite.
Lek ANALGIN rastvor za injekciju se ne sme primenjivati kod dece ispod 18 godina, dok je kod starijih osoba potreban oprez tokom primene.
Pri primeni ovog leka može se pojaviti agranulocitoza (potpuni nedostatak granulocita, jedne vrste belih krvnih zrnaca)

Razgovarajte sa svojim lekarom ili farmaceutom pre nego što primite lek ANALGIN. Lek ANALGIN rastvor za injekciju sadrži derivat pirazolona, metamizol, koji može retko prouzrokovati reakcije koje ugrožavaju život kao što su šok (naglo otkazivanje krvotoka) i agranulocitoza (značajno smanjenje broja ili potpuni nedostatak određene vrste belih krvnih zrnaca).
Ako se kod Vas ispolji reakcija preosetljivosti (anafilaktoidna reakcija) na ovaj lek, u opasnosti ste da na isti način reagujete i na druge lekove protiv bolova.
Ako ste na lek ANALGIN rastvor za injekciju ispoljili alergijske ili druge (imunološki posredovane) reakcije (npr. agranulocitoza), postoji rizik da na isti način reagujete i na druge pirazolone i pirazolidine (hemijski srodne materije).
Prilikom izbora načina primene leka treba imati u vidu da je davanje leka u venu ili mišić povezano sa većim rizikom od pojave reakcija preosetljivosti.
Ukoliko se jave znaci agranulocitoze, pancitopenije ili trombocitopenije, primena ovog leka se mora odmah obustaviti i odmah zatražiti medicinska pomoć  .Teške reakcije preosetljivosti (anafilaktoidne ili anafilaktičke reakcije)
Značajno je povećan rizi od mogućih teških reakcija preosetljivosti na ovaj lek ukoliko kod Vas postoji neka od sledećih stanja:
- preosetljivost na lekove koji se koriste u terapiji bola i reumatskih oboljenja, koja se npr. ispoljava sužavanjem donjih disajnih puteva (bronhospazam), koprivnjačom ili oticanjem mekih tkiva lica i vrata (urtikarija, angioedem) (sindrom astme uzrokovane analgeticima ili preosetljivost na analgetike tipa urtikarija/angioedem)
- napadi gušenja usled sužavanja najmanjih disajnih puteva (bronhijalna astma), naročito ako istovremeno imate zapaljenje sluzokože nosa i nosnih šupljina (rinosinuzitis), kao i polipe u nosu;
- hronična urtikarija (koprivnjača);
- preosetljivost na boje (npr. tartrazin) ili konzervanse (npr. benzoati);
- nepodnošljivost alkohola. U tom slučaju već na male količine alkohola reagujete kijanjem, suzenjem i jakim crvenilom lica. To može ukazivati na do tada nepoznatu preosetljivost lekova protiv bolova (videti odeljak 2. Lek ANALGIN ne smete koristiti). Kod pacijenata sa povećanim rizikom od reakcija preosetljivosti ANALGIN rastvor za injekciju treba koristiti samo posle pažljive procene mogućih rizika u odnosu na očekivane koristi. Ako se lek ANALGIN koristi u takvim slučajevima, strog lekarski nadzor je neophodan i mora biti obezbeđena hitna medicinska pomoć. Anafilaktički šok se javlja uglavnom kod osetljivih pacijenata. Poseban oprez je potreban kod pacijenata sa astmom ili predispozicijom za reakcije preosetljivosti (atopija). Ozbiljne kožne reakcije
Tokom primene metamizola, prijavljene reakcije kože koje mogu da ugroze život (Stevens-Johnson-ov sindrom, toksična epidermalna nekroliza). Ako Vam se javi osip, često sa plikovima i oštećenjima sluzokože, primenu leka ANALGIN treba odmah prekinuti. Primena lekova koji sadrže metamizol ne sme da bude nastavljena
Pad krvnog pritiska (hipotenzivna reakcija). Lek ANALGIN može izazvati pad krvnog pritiska (hipotenzivna reakcija). Pad pritiska se češće javlja u slučaju primene leka u vidu injekcije nego kada se npr. uzima u obliku tablete.
Opasnost od nastanka hipotenzije (pad krvnog pritiska) je povećana:
- kod suviše brzog davanja injekcije u venu;
- ako inače imate problem sa niskim krvnim pritiskom, izraženi nedostatak tečnosti u organizmu (dehidratacije), slabošću ili otkazivanjem cirkulacije (stanje početnog šoka, npr. kod srčanog udara ili teških povreda);
- ako imate visoku telesnu temperaturu.
Vaš lekar će pažljivo razmotriti i pažljivo pratiti primenu ovog leka i izvršiti potrebne preventivne mere (npr hemodinamska stabilizacija) kako bi se smanjio rizik od hipotenzije.
Ukoliko imate stanja u kojima se snižavanje krvnog pritiska mora potpuno izbeći (npr. kao u ozbiljnim bolestima koronarnih arterija ili značajnim suženjima (relevantne stenoze) moždanih krvnih sudova), lek ANALGIN može da se koristi samo ako se pažljivo prati funkcija krvotoka. Da bi rizik od teške hipotenzije bio mali i da bi se osiguralo da davanje injekcije može biti prekinuto pri prvim znacima reakcije preosetljivosti, intravensku injekciju leka ANALGIN
treba ubrizgati veoma sporo, ne brže od 1 mL po minuti. Lek ANALGIN rastvor za injekciju se ne sme primenjivati kod dece mlađe od 18 godina, dok je kod
starijih osoba potreban oprez tokom primene. Pacijenti sa oštećenjem funkcije bubrega ili jetre
Lek ANALGIN treba koristiti kod pacijenata sa oštećenjem funkcije bubrega ili jetre tek nakon stroge procene rizika / koristi i sa odgovarajućim merama predostrožnosti Recite Vašem lekaru ako mislite da se nešto od ovoga odnosi na Vas. Vaš lekar može da prekine terapiju lekom ANALGIN ili da odredi dodatne preglede dok koristite lek. U slučaju primanja većih doza tokom dužeg perioda, neophodno je kontrolisati krvnu sliku.

Obavestite Vašeg lekara ili farmaceuta ukoliko primenjujete ili ste , donedavno primenjivali ili ćete možda primenjivati bilo koje druge lekove.
Obavezno obavestite svog lekara ako ste na terapiji nekim od sledećih lekova:
- drugi lek protiv bolova;
- oralni antidijabetici (lekovi za snižavanje šećera u krvi);
- sedativi i hipnotici (lekovi za smirenje i za spavanje);
- oralni antikoagulans, niskomolekularni heparin ili klopidogrel (za razređenje krvi);
- aspirin u malim dozama (koje se koriste za sprečavanje stvaranja krvnih ugrušaka);
- ciklosporin (lek koji se koristi nakon transplantacije organa);
- metotreksat (kod određenih tipova kancera, psorijaze, reumatoidnog artritisa);
- litijum, hlorpromazin (fenotiazin) (lekovi za lečenje određenih duševnih oboljenja);
- kortikosteroidi (kod stanja praćenih zapaljenjskim procesom);
- penicilin, sulfonamid (antimikrobni lekovi);
- bupropion (koristi se u lečenju depresije i prestanka pušenja);
- lekovi za lečenje visokog krvnog pritiska;
- diuretici (lekovi za izbacivanje viška vode iz organizma).

Ne konzumirajte alkohol dok ste na terapiji lekom ANALGIN.

Ukoliko ste trudni ili dojite, mislite da ste trudni ili planirate trudnoću, obratite se Vašem lekaru za savet pre nego što uzmete ovaj lek. Lek ANALGIN ne treba koristiti tokom trudnoće i dojenja.

U preporučenim dozama lek ANALGIN ne deluje na psihofizičke sposobnosti.
Lek ANALGIN 1 g/2 mL rastvor za injekciju sadrži 2,856 mmol (ili 65,695 mg) natrijuma u 2 mL (jedna ampula).
ANALGIN 2,5 g/5 mL rastvor za injekciju sadrži 7,14 mmol (ili 164,237 mg) natrijuma u 5 mL (jedna ampula). 
Savetuje se poseban oprez prilikom upotrebe kod pacijenata koji su na dijeti u kojoj se kontroliše unos natrijuma.
ANALGIN rastvor za injekciju sadrži pomoćnu supstancu natrijum-metabisulfit koja retko može izazvati teške hipersenzitivne reakcije i bronhospazam.

Ukoliko mislite da ste primili više leka ANALGIN nego što je trebalo, konsultujte se odmah sasvojim lekarom.
U slučaju primene suviše velike količine leka mogu se javiti mučnina, povraćanje, bolovi u stomaku, oštećenje funkcije bubrega sve do akutnog otkazivanja bubrega. Retko može doći i do poremećaja centralnog nervnog sistema i pojave simptoma u vidu vrtoglavice, pospanosti (somnolencija), gubitka svesti i grčeva. Može se javiti izraženi pad krvnog pritiska sve do nastanka šoka i poremećaja srčanog ritma (tahikardija).
Ako sumnjate na predoziranje, obavestite odmah lekara da bi mogao eventualno da preduzme odgovarajuće terapijske mere.
Upozorenje: nakon primene veoma visokih doza, izlučivanje jednog od proizvoda metabolizma (rubazonska kiselina) može prouzrokovati bojenje mokraće u crveno. Pojava je prolazna i bezopasna. Ukoliko imate još pitanja u vezi primene leka, obratite se svom lekaru ili farmaceutu.

Ovaj lek se primenjuje pod nadzorom lekarskog osoblja i nije verovatno da će neka doza biti izostavljena.
Međutim, recite Vašem lekaru ili bolničkom farmaceutu, ako mislite da su zaboravili da Vam daju dozu leka. Nikada se ne sme davati dupla doza da bi se nadoknadila propuštena doza!

Konsultujte se sa lekarom pre nego što odlučite da prekinete upotrebu leka.
Ako imate dodatnih pitanja o primeni ovog leka, obratite se svom lekaru ili farmaceutu.

Kao i svi lekovi, ovaj lek može da prouzrokuje neželjena dejstva, iako ona ne moraju da se jave kod svih pacijenata koji uzimaju ovaj lek.
Prema učestalosti javljanja, neželjena dejstva su grupisana na sledeći način:
Povremena neželjena dejstva (mogu da se jave kod najviše 1 na 100 pacijenata koji uzimaju lek): Retka neželjena dejstva (mogu da se jave kod najviše 1 na 1000 pacijenata koji uzimaju lek): Veoma retka neželjena dejstva (mogu da se jave kod najviše 1 na 10000 pacijenata koji uzimaju lek): Nepoznata učestalost: ne može se proceniti na osnovu dostupnih podataka. Sledeća neželjena dejstva mogu imati teške posledice; Upotrebu ovog leka treba odmah prekinuti i medicinsku pomoć zatražiti u najkraćem mogućem roku: Ako se bilo koje od navedenih neželjenih dejstava javi iznenada ili bitno napreduje, obratite se
odmah lekaru, jer određene lekom prouzrokovane reakcije (npr. ozbiljne reakcije preosetljivosti, ozbiljne reakcije kože kao što su Stevens-Johnson-ov sindrom ili toksična epidermalna nekroliza, agranulocitoza, pancitopenija) mogu ugroziti život. U takvim slučajevima lek ne sme dalje da se koristi bez medicinskog nadzora. Blagovremeni prekid može biti od ključnog značaja za oporavak.
Ukoliko se jave znaci agranulocitoze, pancitopenije ili trombocitopenije (, primenu leka ANALGIN treba odmah prekinuti i kompletnu krvnu sliku (uključujući i analizu diferencijalne krvne slike) treba odmah uraditi i prekontrolisati od strane Vašeg  lekara. Prekid primene leka se ne sme odlagati dok rezultati laboratorijskih ispitivanja ne budu dostupni.Lek ANALGIN rastvor za injekciju ne sme se dalje koristiti kada se jave neki od sledećih
simptoma koji mogu biti pokazatelj pojave moguće agranulocitoze:
- neočekivano pogoršanje opšteg stanja (groznica, drhtavica, bol u grlu, otežano gutanje),
- groznica koja ne prolazi ili se ponovo javlja,
- bolne promene sluzokože, naročito usta, nosa i grla, ili u predelu genitalija ili analnog područja.
Moguća neželjena dejstva:
Povremeno:
- crveni do tamno crveni, ponekad sa plikovima osip (fiksni lekovima izazvan egzantem).
- pad krvnog pritiska (izolovana hipotenzivna reakcija) koja nije praćena drugim znacima reakcije preosetljivosti. Ova reakcija će retko napredovati do ozbiljnog pada krvnog pritiska. Brzo injektiranje u venu povećava rizik od hipotenzije. Rizik hipotenzivne reakcije može se povećati u stanjima sa vrlo visokom telesnom temperaturom (hiperpireksija). Tipični znaci značajnog pada krvnog pritiska su tahikardija(ubrzan rad srca), bledilo, tremor (drhtanje), vrtoglavica, mučnina i gubitak svesti.
Retko:
- reakcije preosetljivosti (anafilaktoidne ili anafilaktičke reakcije).
Tipični znaci blaže reakcije uključuju simptome kao što su: zapaljenje oka , kašalj, curenje iz nosa, kijanje, stezanje u grudima, crvenilo kože (naročito u predelu lica i glave), koprivnjaču i oticanje lica i retko, mučninu i grčeve u stomaku. Posebni simptomi upozorenja su žarenje, svrab i crvenilo na i ispod jezika, a posebno na dlanovima i tabanima. Takve blage reakcije mogu u teškim oblicima da napreduju u reakcije izražene koprivnjače, ozbiljan angioedem (oticanje u području grla), ozbiljan bronhospazam (grčevito suženje donjih
disajnih puteva), ubrzan puls (ponekad filiformni puls), poremećaje srčanog ritma, hipotenzije (ponekad prethodi povećanje krvnog pritiska), može doći do gubitka svesti i cirkulatornog šoka.
Ove reakcije se mogu javiti posebno posle injekcije u venu i mogu biti ozbiljne i opasne po život i, u nekim slučajevima sa fatalnim ishodom. One se mogu javiti čak i kada je metamizol ranije korišćen bez komplikacija.
Kod pacijenata sa sindromom astme izazvanom analgeticima, hipersenzitivne reakcije manifestuju se obično u obliku napada astme.
- smanjenje broja belih krvnih zrnaca (leukopenija).
- osip (npr. makulopapularni egzantem).
Veoma retko:
- Ozbiljno smanjenje određene vrste belih krvnih zrnaca (agranulocitoza), uključujući i slučajeve sa smrtnim ishodom, ili smanjenje broja trombocita (trombocitopenija). Ove reakcije su verovatno imunološki posredovane. One se mogu javiti čak i kada je metamizol primenjivan i ranije, bez ikakvih komplikacija. Postoje pretpostavke da rizik od agranulocitoza može
eventualno biti povećan ako se metamizol koristi duže od nedelju dana.
Agranulocitoza se ispoljava visokom temperaturom, groznicom, bolom u grlu, otežanim gutanjem i zapaljenjem usta, nosa, grla i genitalija ili analnog područja. Kod pacijenata koji su na terapiji antibioticima (lekovi za bakterijske infekcije), ove pojave mogu biti slabo izražene. Sedimentacija eritrocita je značajno povećana, dok su limfni čvorovi obično samo blago ili ni najmanje uvećani.
Tipični znaci trombocitopenije su: povećana sklonost ka krvarenju i petehije (tačkaste krvne
mrlje na koži i sluzokoži).
- napad astme (otežano disanje uzrokovano suženjem najmanjih disajnih puteva).
- izraženi plikovi kože i ljuštenje kože (Stevens-Johnson–ov sindrom ili toksična epidermalna
nekroliza).
- akutno pogoršanje bubrežne funkcije, u nekim slučajevima sa odsustvom ili niskom diurezom
(izlučivanjem mokraće) (oligo- ili anurijom), ekskrecijom (izlučivanjem) proteina krvi u urin
(proteinurija) ili akutnom bubrežnom insuficijencijom (teškim oštećenjem funkcije bubrega); zapaljenjem bubrega (akutni intersticijalni nefritis).
Nepoznate učestalosti:
- anafilaktički šok.
- infarkt u okviru alergijske reakcije (Kounis sindrom).
- anemija uz istovremeno oštećenje funkcije koštane srži (aplastična anemija), smanjenje belih i crvenih krvnih zrnaca i trombocita (pancitopenije), uključujući i slučajeve sa smrtnim ishodom.
Znaci pancitopenije i aplastične anemije uključuju stanje opšte malaksalosti, infekcije, upornu groznicu, modrice, krvarenje i bledilo.
Do pojave crvene obojenosti mokraće može doći usled pojave bezopasnog metabolita metamizola - rubazonske kiseline.
Reakcije na mestu primene
Usled primene injekcije mogu se javiti bolovi na mestu uboda i lokalne reakcije, veoma retko flebitis (zapaljelje vena).
Ukoliko neko neželjeno dejstvo postane ozbiljno ili primetite neko neželjeno dejstvo koje nije navedeno u ovom uputstvu, molimo Vas da o tome obavestite svog lekara ili farmaceuta. Prijavljivanje neželjenih reakcija
Ukoliko Vam se ispolji bilo koja neželjena reakcija, potrebno je da o tome obavestite lekara ili farmaceuta. Ovo uključuje i svaku moguću neželjenu reakciju koja nije navedena u ovom uputstvu. Prijavljivanjem neželjenih reakcija možete da pomognete u proceni bezbednosti ovog leka. Sumnju na neželjene reakcije možete da prijavite Agenciji za lekove i medicinska sredstva Srbije
(ALIMS):

Potražite neki drugi lek