Atimos


Aktivna supstanca: Formoterol

Atimos, rastvor za inhalaciju pod pritiskom, 12 mikrograma/ dozi

Lek Atimos je namenjen za inhalacionu upotrebu, čime se aktivna supstanca dostavlja direktno u pluća, gde je i potrebna. Koristi se za lečenje simptoma zviždanja u plućima i kratkog daha kod pacijenata sa umerenom do teškom astmom. Aktivna supstanca, formoterol-fumarat, dihidrat, pripada grupi lekova koja se naziva bronhodilatatori. Ovi lekovi dovode do opuštanja mišića u disajnim putevima pluća, čime omogućavaju lakše disanje. Redovno uzimanje leka Atimos zajedno sa steroidima (inhalacijom ili kroz usta) će doprineti dugoročnom sprečavanju teškoća sa disanjem. 

Lek Atimos se takođe može koristiti za ublažavanje simptoma kao što su kašalj, zviždanje u plućima i kratak dah kod pacijenata obolelih od hronične opstruktivne bolesti pluća (HOBP), kojima je potrebna dugotrajna redovna terapija bronhodilatatorima.



Lek Atimos ne smete koristiti:

  • ako ste alergični na formoterol ili neku od pomoćnih supstanci leka Atimos.
  • za lečenje iznenadnih napada nedostatka daha, jer lek Atimos neće pomoći. U tu svrhu uzmite „inhalator za brzo oslobađanje tegoba“ i nosite ga uvek sa sobom.

Uvek obavestite lekara ako:

  • bolujete od teške srčane bolesti, posebno ako ste nedavno doživeli srčani udar, bolesti krvnih sudova srca ili teške slabosti srčanog mišića (kongestivna srčana insuficijencija)
  • bolujete od poremećaja srčanog ritma kao što je ubrzan rad srca, oštećenje srčanog zaliska, određenih elektrokardiografskih poremećaja ili neke druge srčane bolesti
  • imate suženje krvnih sudova, posebno arterija, ili nenormalno proširenje zidova krvnih sudova
  • bolujete od povišenog krvnog pritiska
  • imate visok nivo šećera u krvi (dijabetes melitus)
  • imate nizak nivo kalijuma u krvi
  • imate pojačanu aktivnost štitaste žlezde
  • bolujete od tumora srži nadbubrežne žlezde koja proizvodi epinefrin ili norepinefrin
  • idete na operaciju ili ćete primati halogenovane anestetike.

Važne informacije o nekim sastojcima leka

Atimos sadrži malu količinu alkohola: jedna doza (udisaj) iz inhalatora sadrži oko 9 mg etanola.

 

Obavestite svog lekara ako uzimate ili ste nedavno uzimali bilo koje druge lekove, uključujući i one koje ste nabavili bez recepta.

Neki lekovi mogu uticati na delovanje leka Atimos, a među njima su sledeći lekovi: 

  • za lečenje poremećaja srčanog ritma (na primer hinidin, disopiramid, prokainamid)
  • za lečenje srčane bolesti (na primer digitalis)
  • za lečenje začepljenog nosa (na primer efedrin)
  • beta adrenergički blokatori koji se primenjuju za lečenje srčanih bolesti ili glaukoma (povišen očni pritisak),
  • lekovi koji sadrže eritromicin (koriste se za lečenje infekcija)
  • za lečenje simptoma depresije: inhibitori monoaminooksidaze (na primer fenelzin i izokarboksazid) ili triciklični antidepresivi (na primer amitriptilin i imipramin)
  • za lečenje teških psihičkih poremećaja (na primer hloropromazin i trifluperazin)
  • za lečenje alergijskih reakcija (kao što su antihistaminici, npr. terfenadin, astemizol, mizolastin)
  • za lečenje bronhijalne astme (na primer teofilin, aminofilin ili steroidi)
  • za pojačano mokrenje (kao što su diuretici)
  • za lečenje Parkinsonove bolesti (na primer levodopa)
  • lekovi koji sadrže oksitocin, koji izaziva kontrakcije materice
  • za lečenje smanjene aktivnosti štitaste žlezde (na primer tiroksin) u obliku tableta ili kapi za oči 

Dodatak antiholinergika (kao što su tiotropijum ili ipratropijum bromid) terapiji lekom Atimos, može da pomogne da se disajni putevi otvore još više. 

Upozorenja i mere opreza

Zbog teškoća sa disanjem, propisani su Vam i kortikosteroidi. Važno je da nastavite redovno da ih koristite. Ne smete prestati sa uzimanjem tih lekova, niti menjati dozu, kad počnete da uzimate lek Atimos.

Nije primenjivo.

Ako ste trudni ili dojite, ili mislite da ste trudni, obavestite o tome svog lekara pre nego što počnete uzimati lek Atimos.

Uzimanje leka Atimos za vreme trudnoće, indikovano je samo ako je to apsolutno neophodno. Ukoliko dojite, posavetujte se sa lekarom pre nego što uzmete lek Atimos.

Lek Atimos najverovatnije neće imati nikakav uticaj na sposobnost upravljanja vozilima i rukovanja mašinama.

Astma

Doza leka Atimos koju morate udahnuti zavisi od vrste i težine astme koju imate. Dozu će Vam odrediti Vaš lekar, pa je važno redovno uzimati samo propisanu dozu.

Uobičajena doza za odrasle, uključujući starije pacijente i adolescente starosti 12 ili više godina, iznosi 1 udisaj ujutru i 1 udisaj uveče. To znači da treba da uzmete ukupno 2 udisaja (24 mikrograma) leka Atimos dnevno.

Ako bolujete od težeg oblika astme, lekar Vam može propisati 4 udisaja dnevno (48 mikrograma), 2 ujutru i 2 uveče.

4 udisaja, tj. 48 mikrograma leka Atimos, je maksimalna dnevna doza i važno je da ne uzmete više od ukupne dnevne doze koju Vam je lekar propisao.

Kod hronične opstruktivne bolesti pluća (HOBP)

Uobičajena doza za odrasle (starosti 18 godina i više), uključujući starije pacijente, iznosi 1 udisaj ujutru i 1 udisaj uveče. To znači da morate uzeti ukupno 2 udisaja (24 mikrograma) leka Atimos dnevno. 

Ako bolujete od težeg oblika HOBP, lekar Vam može propisati 4 udisaja dnevno (48 mikrograma), 2 ujutru i 2 uveče.

4 udisaja, tj. 48 mikrograma leka Atimos, je maksimalna dnevna doza i važno je da ne uzmete više od ukupne dnevne doze koju Vam je lekar propisao. 

Nikad nemojte uzeti više od 2 udisaja odjednom.

Ne smete uzimati Atimos za lečenje iznenadnih napada nedostatka daha. Treba da koristite “inhalator za brzo olakšavanje tegoba” kako Vam je lekar propisao u tu svrhu i uvek ga nosite sa sobom. 

Važno je da znate kako se ispravno koristi inhalator. Vaš lekar, zdravstveni radnik ili farmaceut će Vam pokazati kako da ispravno koristite inhalator. Morate pažljivo slediti njihova uputstva, tako da znate kako, kada i koliko udisaja treba da uzmete. Uputstva o ispravnoj upotrebi se nalaze se u ovom Uputstvu za lek. Ako niste sigurni šta treba da radite ili imate problema s inhaliranjem, potražite savet svog lekara, zdravstvenog radnika ili farmaceuta.

Ovaj lek nije pogodan za primenu kod dece sa astmom ispod 12 godina starosti. 

Uobičajena doza za astmu, za adolescente starosti 12 ili više godina, iznosi 1 udisaj ujutru i 1 udisaj uveče. To znači da treba da uzmete ukupno 2 udisaja (24 mikrograma) leka Atimos dnevno.

Ovaj lek nije pogodan za primenu kod pacijenata sa HOBP ispod 18 godina starosti.

Možete primetiti da Vam srce lupa brže nego obično i da se osećate nestabilno. Može se javiti glavobolja, tremor, osećaj slabosti (mučnina i povraćanje) ili pospanost. Potražite savet svog lekara što je pre moguće.

Ako ste zaboravili da uzmete lek Atimos, uzmite ga čim se setite. Ako je uskoro vreme za uzimanje sledeće doze, nemojte uzimati dozu koju ste propustili. Samo uzmite sledeću dozu u uobičajeno vreme.

Nikada ne uzimajte duplu dozu da biste nadoknadili propuštenu.

Ne smete prestati sa uzimanjem, niti smanjivati dozu leka Atimos, ili nekog drugog leka za olakšavanje disanja samo zato što se osećate bolje, a da prethodno o tome niste razgovarali sa svojim lekarom. Važno je da redovno uzimate lekove koje vam je lekar propisao. 

Ne smete povećavati svoju dozu leka Atimos, a da prethodno o tome niste razgovarali sa svojim lekarom.

Ako osetite da ostajete bez daha ili osetite zviždanje u plućima dok uzimate Atimos, nastavite sa uzimanjem leka Atimos, ali se što pre obratite lekaru, jer Vam je možda potrebno dodatno lečenje. Kad jednom astma bude pod kontrolom, lekar će možda smatrati prikladnim da Vam postepeno smanji dozu leka Atimos.

Kao i svi drugi lekovi, Atimos može izazvati neželjena dejstva, iako se one neće javiti kod svih pacijenata koji uzimaju lek.

Moguća neželjena dejstva navedena su u daljem tekstu prema učestalosti. Ako niste sigurni šta znače navedena neželjena dejstva, zamolite lekara da Vam objasni. 

Ako Vam se pogorša disanje ili zviždanje u plućima nakon upotrebe inhalatora, odmah o tome obavestite svog lekara. Uzrok tome je sužavanje disajnih puteva u plućima, ali to se događa samo u retkim slučajevima. 

Česta neželjena dejstva (kod 1-10 na 100 pacijenata koji uzimaju lek): neuobičajeno ubrzan rad srca i palpitacije (osećaj lupanja srca), kašalj, drhtanje (tremor), glavobolja. 

Povremena neželjena dejstva (kod 1-10 na 1 000 pacijenata koji uzimaju lek): grčevi u mišićima, bol u mišićima, mučnina, uznemirenost, nemir, poremećaj spavanja, vrtoglavica, promenjeno ili oštećeno čulo ukusa, nadraženost grla, neuobičajeno ubrzan rad srca, poremećen srčani ritam s ubrzanim radom srca, neuobičajeno nizak nivo kalijuma u krvi, povećan nivo šećera u krvi, povećan nivo insulina, slobodnih masnih kiselina, glicerola i ketona u krvi, obimno znojenje. 

Retka neželjena dejstva (kod 1-10 na 10 000 pacijenata koji uzimaju lek): izostanak otkucaja srca izazvan preranom kontrakcijom srčanih komora, osećaj stezanja u grudima, povećanje ili sniženje krvnog pritiska, zviždanje u plućima neposredno nakon korišćenja inhalatora, ozbiljan pad krvnog pritiska, zapaljenje bubrega, alergijske reakcije kao što su svrab, osip, bronhospazam, koprivnjača, oticanje kože i sluzokože koji traje nekoliko dana. 

Veoma retka neželjena dejstva (ređe od 1 na 10 000 pacijenata koji uzimaju lek): pogoršanje astme, otežano disanje, oticanje šaka i/ili stopala, nepravilan rad srca, smanjen broj krvnih pločica, hiperekscitabilnost, poremećaj ponašanja, halucinacije.

  Neka neželjena dejstva, kao što su tremor, mučnina, promena čula ukusa, nadraženost grla, obimno znojenje, nemir, glavobolja, vrtoglavica i grčevi u mišićima, mogu oslabiti tokom jedne do dve nedelje neprekidnog uzimanja leka protiv astme.

Ukoliko neko od navedenih neželjenih dejstava postane ozbiljno ili primetite neki neželjeni efekat koji nije pomenut u ovom uputstvu, obavestite o tome lekara ili farmaceuta

Potražite neki drugi lek