Bactroban


Aktivna supstanca: Mupirocin

Lek Bactroban je indikovan za lokalnu terapiju sekundarnih infekcija traumatskih lezija kao što su male laceracije, rane zatvorene šavom ili abrazije (do 10 cm dužine ili 100 cm2 površine), koje su podložne infekciji sojevima Staphylococcus aureus i Streptococcus pyogenes.



Preosetljivost na mupirocin ili na bilo koju od pomoćnih supstanci 

Ukoliko dođe to reakcije preosetljivosti ili teške lokalne iritacije, što je moguće pri upotrebi leka Bactroban, terapiju treba prekinuti, a lek sa tretirane površine isprati i primeniti odgovarajuću terapiju.

Kao i kod drugih antibakterijskih lekova, dugotrajno korišćenje može dovesti do porasta rezistentnih organizama.

Pseudomembranozni kolitis je zabeležen prilikom upotrebe antibiotika i po težini može da varira od blagog do opasnog po život. Prema tome, važno je uzeti u obzir ovu dijagnozu kod pacijenata kod kojih se javila dijareja tokom ili posle upotrebe antibiotika. Iako je manje verovatno da će se javiti tokom lokalne primene mupirocina, kod pojave dugotrajne ili teške dijareje ili grčeva u stomaku, terapiju treba prekinuti odmah i pacijenta podvrgnuti dodatnim ispitivanjima.

Lek Bactroban u obliku krema nije pogodan za okularnu i intranazalnu primenu.

Treba izbegavati kontakt sa očima. Ako dođe do kontaminacije, oči treba temeljno isprati vodom sve dok se ne uklone ostaci kema.

Lek Bactroban sadrži cetilalkohol i stearilalkohol. Ove pomoćne supstance mogu izazvati lokalne reakcije na koži (npr. kontaktni dermatitis).

Nisu poznate interakcije sa drugim lekovima.

Plodnost:

Nema podataka o delovanju mupirocina na plodnost kod ljudi. Studije na pacovima nisu pokazale da postoji uticaj na plodnost 

Trudnoća:

Studije u kojima je ispitivano dejstvo mupirocina na reprodukciju kod životinja nisu otkrile nikakve dokaze o štetnom uticaju na fetus. Pošto ne postoje klinička iskustva o primeni mupirocina tokom trudnoće, u ovom periodu ga treba koristiti isključivo kada korist od njegove primene prevazilazi moguć rizik.

Dojenje:

Nema podataka o izlučivanju mupirocina u mleko. Ukoliko se tretiraju pukotine na bradavicama, neophodno je bradavice dobro oprati pre dojenja.

Nisu zabeležena neželjena dejstva na sposobnost upravljanja vozilom i rukovanja mašinama.

Doziranje

Odrasli /deca ≥ 1 godine/stariji

3 puta dnevno u trajanju do 10 dana, u zavisnosti od terapijskog odgovora.

Pacijente kod kojih ne dođe do kliničkog odgovora u roku od 3 do 5 dana treba ponovo pregledati. Lečenje ne treba da traje duže od 10 dana.

Deca < 1 godine

Primena leka Bactroban nije ispitivana kod dece mlađe od godinu dana i zbog toga ne treba da se koristi kod ovih pacijenata sve dok ne bude dostupno više podataka.

Pacijenti sa oštećenjem funkcije jetre: nije neophodno prilagođavanje doze. Pacijenati sa oštećenjem funkcije bubrega: nije neophodno prilagođavanje doze. Način primene

Tanak sloj krema treba naneti na zahvaćenu površinu pomoću čistog tupfera vate ili gaze.

Površina koja se tretira može da se previje. Nakon primene treba oprati ruke.

Bactroban krem ne treba mešati sa drugim preparatima, pošto postoji rizik od razblaživanja, koji dovodi do smanjenja antibakterijske aktivnosti i potencijalnog gubitka stabilnosti mupirocina u kremu.

Simptomi:

Postoje ograničena iskustva sa predoziranjem prilikom primene leka Bactroban.

Lečenje:

Nema specifične terapije u slučaju predoziranja lekom Bactroban. U slučaju predoziranja, treba primeniti suportivnu terapiju sa odgovarajućim praćenjem ukoliko je neophodno. Dalje lečenje treba nastaviti kako je klinički indikovano ili preporučeno od strane Nacionalnog centra za kontrolu trovanja.

Podaci iz kliničkih ispitivanja korišćeni su za utvrđivanje učestalosti veoma čestih, čestih, povremenih i retkih neželjenih dejstava. Veoma retka neželjena dejstva su primarno određena na osnovu post- marketinških podataka i zato se odnose više na stopu prijavljivanja, nego na pravu učestalost javljanja.

Za klasifikaciju neželjenih dejstva prema učestalosti korišćena je sledeća konvencija: veoma često (≥1/10); često (≥1/100 do <1/10); povremeno (≥1/1000 do <1/100); retko (≥1/10000 do <1/1000); veoma retko (<1/10000).

Poremećaji imunskog sistema:

Veoma retko: sistemske alergijske reakcije uključujući anafilaksu, generalizovani osip, urtikariju i angioedem.

Poremećaji kože i potkožnog tkiva:

Često: reakcije preosetljivosti na mestu primene uključujući urtikariju, svrab, eritem, osećaj pečenja, kontaktni dermatitis, osip.

Suvoća kože i eritem prijavljeni su u ispitivanju nadražljivosti kod dobrovoljaca.

Potražite neki drugi lek