Bondronat film tableta


Aktivna supstanca: Ibandronska kiselina

Bondronat®; film tableta; 50 mg
Pakovanje: blister, 4 x 7 film tableta

Bondronat je indikovan kod odraslih za sprečavanje komplikacija na kostima (patoloških preloma, komplikacija na kostima koje zahtevaju radioterapiju ili operacije) kod pacijenata sa karcinomom dojke ili metastazama na kostima. 



- Preosetljivost na ibandronsku kiselinu ili bilo koju od pomoćnih supstanci navedenih u odeljku Lista pomoćnih supstanci
- Hipokalcemija
- Poremećaji ezofagusa koji dovode do njegovog usporenog pražnjenja, poput suženja ili ahalazija
- Nemogućnost da pacijent stoji ili sedi uspravno najmanje 60 minuta

Pacijenti sa poremećajem metabolizma kostiju i minerala
Hipokalcemiju i druge poremećaje metabolizma kostiju i minerala treba delotvorno lečiti pre započinjanja terapije. Odgovarajući unos kalcijuma i vitamina D važni su za sve pacijente. Pacijenti treba da dobijaju nadoknadu kalcijuma i/ili vitamina D ako nije dovoljan unos hranom. 

Gastrointestinalna iritacija
Oralni bisfosfonati mogu prouzrokovati lokalnu iritaciju sluznice gornjeg dela gastrointestinalnog trakta. Zbog mogućnosti iritacije, kao i mogućnosti da dovede do pogoršanja postojećih oboljenja, Bondronat treba oprezno davati pacijentima sa problemima vezanim za gornji gastrointestinalni trakt (npr. Baretov ezofagus, disfagija, druga oboljenja ezofagusa, gastritis, duodenitis ili čirevi).

Neželjena dejstva kao što su ezofagitis, ezofagealne ulceracije i ezofagealne erozije, u nekim slučajevima teška i koja su zahtevala hospitalizaciju, retko sa krvarenjem ili praćena ezofagealnim suženjem ili perforacijom, prijavljivana su kod pacijenata koji su lečeni oralnim bisfosfonatima. Rizik od teških ezofagealnih neželjenih dejstava čini se većim kod pacijenata koji se ne pridržavaju preporuka o doziranju i/ili kod pacijenata koji nastavljaju sa uzimanjem oralnih bisfosfonata i nakon pojave simptoma koji ukazuju na iritaciju ezofagusa. Pacijenti treba tome da posvete posebnu pažnju i da se pridržavaju preporučenog doziranja (videti odeljak Doziranje i način primene).

Lekare treba upozoriti na znake i simptome koji ukazuju na moguću ezofagusnu reakciju tokom terapije, a pacijentima treba naložiti da Bondronat prestanu da uzimaju i potraže savet lekara ako razviju disfagiju, bol pri gutanju, retrosternalni bol ili gorušicu ili dođe do pogoršanja gorušice. Dok u kontrolisanim kliničkim ispitivanjima nije primećen povećan rizik, postoje postmarketinški izveštaji o želudačnim i duodenalnim ulceracijama kod oralno primenjenih bisfosfonata, od kojih su neke bile teške i sa komplikacijama.

Acetilsalicilnakiselinai NSAIL
Budući da su acetilsalicilna kiselina, nesteroidni antiinflamatorni lekovi (NSAIL) i bisfosfonati povezani sa gastrointestinalnom iritacijom, treba biti oprezan kada se ovi lekovi daju istovremeno.

Ostenekroza vilice
Osteonekroza vilice, koja se obično povezuje sa ekstrakcijom zuba i/ili lokalnom infekcijom (uključujući osteomijelitis) zabeležena je kod pacijenata sa karcinomima koji primaju terapijski režim prvenstveno intravenskim bisfosfonatima. Mnogi od ovih bolesnika primali su i hemioterapiju i kortikosteroide. Osteonekroza vilice zabeležena je i kod pacijenata sa osteoporozom koji su primali oralne bisfosfonate.

Kod pacijenata sa pridruženim faktorima rizika (npr. karcinom, hemioterapija, radioterapija, kortikosteroidi, loša oralna higijena) savetuje se pregled kod stomatologa uz odgovarajuće preventivne mere pre započinjanja lečenja bisfosfonatima. 

Dok su na terapiji, ovi pacijenti treba da izbegavaju invazivne stomatološke intervencije, ako je to moguće. Kod pacijenata koji razviju osteonekrozu vilice dok primaju terapiju bisfosfonatima, stomatološke operacije mogu da pogoršaju stanje. Kod pacijenata kojima su potrebne stomatološke intervencije nema podataka koji bi ukazali na to da eventualna obustava terapije bisfosfonatima smanjuje rizik od osteonekroze vilice. Ordinirajući lekar treba da se osloni na svoj klinički sud kada razvija terapijski plan za svakog pojedinog pacijenta na osnovu individualne procene koristi i rizika. 

Atipični prelomi butne kosti
Atipični subtrohanterni i dijafizealni prelomi butne kosti su zabeleženi kod pacijenata na terapiji bisfosfonatima, posebno ako su na dugotrajnoj terapiji zbog osteoporoze. Ovi transverzalni ili kratki kosi prelomi mogu se javiti celom dužinom butne kosti, odmah ispod malog trohantera pa sve do iznad suprakondilarnog dela. Ovi prelomi nastaju nakon minimalne ili bez traume, i neki pacijenti osete bol u butini ili preponama, često povezan sa snimcima stres fraktura, nedeljama do mesecima pre kliničke slike kompletnog preloma femura. Frakture su često obostrane; stoga kod pacijenata koji su zadobili prelom dijafize femura, a koji su na terapiji bisfosfonatima, treba pregledati i butnu kost na suprotnoj strani. Loše zarastanje ovih preloma takođe je prijavljeno.

Prekid lečenja bisfosfonatima kod pacijenata sa sumnjom na atipični prelom butne kosti treba razmotriti nakon pregleda, a na osnovu procene koristi i rizika za svakog pojedinačnog pacijenta. Pacijentima na terapiji bisfosfonatima treba savetovati da prijave bilo koji bol u predelu butine, kuka ili prepona, a svakog pacijenta sa ovakvim simptomima treba pregledati sa sumnjom na nepotpun prelom butne kosti.

Bubrežna funkcija
Kliničke studije nisu pokazale dokaze pogoršanja bubrežne funkcije pri dugoročnoj terapiji lekom Bondronat. Ipak, u skladu sa kliničkom procenom svakog pojedinog pacijenta, preporučuje se da se kod pacijenata koji se leče lekom Bondronat kontroliše bubrežna funkcija, serumski kalcijum, fosfati i magnezijum.

Retki nasledni problemi
Tablete Bondronat sadrže laktozu, monohidrat i ne smeju se davati pacijentima sa retkim nasledim problemima nepodnošenja galaktoze, deficijencije Lapp laktaze ili malapsorpcije glukoze-galaktoze.

Pacijenti sa poznatom preosetljivošću na druge bisfosfonate
Preporučuje se oprez kod pacijenata sa poznatom preosetljivošću na druge bisfosfonate.

Ne očekuje se pojava metaboličkih interakcija, s obzirom da ibandronska kiselina ne inhibira glavne hepatičke P450 izoenzime kod ljudi, a pokazano je da ne indukuje hepatički sistem citohroma P450 kod pacova (videti odeljak 5.2). Ibandronska kiselina se eliminiše isključivo bubrežnom ekskrecijom i ne podleže bilo kakvoj biotransformaciji.

H2-antagonisti ili drugi lekovi mogu povećati želudačni pH
Kod zdravih dobrovoljaca muškog pola i žena u postmenopauzi, intravenski primenjivan ranitidin uzrokovao je povećanje biološke raspoloživosti ibandronske kiseline za oko 20% (što je u okvirima normalne varijabilnosti biološke raspoloživosti ibandronske kiseline), verovatno kao rezultat smanjene kiselosti želuca. Međutim, nije potrebno prilagođavanje doze kada se ibandronska kiselina primenjuje sa H2-antagonistima ili drugim lekovima koji povećavaju pH želudačne kiseline.

Acetilsalicilna kiselina i NSAIL
Budući da su acetilsalicilna kiselina, nesteroidni antiinflamatorni lekovi (NSAIL) i bisfosfonati povezani sa gastrointestinalnom iritacijom, treba biti oprezan kada se ovi lekovi daju istovremeno (videti odeljak 4.4).

Aminoglikozidi
Savetuje se oprez kada se bisfosfonati daju sa aminoglikozidima, budući da obe supstance mogu smanjiti nivo kalcijuma u serumu na duže vreme. Takođe, treba obratiti pažnju na moguće prisustvo istovremene hipomagnezijemije. 

Verovatno je da će lekovi koji sadrže kalcijum i druge multivalentne katjone (kao što su aluminijum, magnezijum, gvožđe), uključujući i mleko i hranu da utiču na resorpciju Bondronat tableta. Prema tome, unošenje svih ovih lekova i hrane mora se odložiti najmanje 30 minuta pošto se Bondronat unese oralno.

Biološka raspoloživost je bila smanjena za otprilike 75% kada su Bondronat tablete davane 2 časa posle standardnog obroka. Prema tome, preporučuje se da se ove tablete uzimaju na prazan stomak, posle noćnog gladovanja (najmanje 6 časova), a hrana se ne sme uzimati još najmanje 30 minuta po uzimanju doze (videti odeljak Doziranje i način primene).

Trudnoća
Nema dovoljno odgovarajućih podataka o upotrebi ibandronske kiseline kod trudnica. Ispitivanja na pacovima su pokazala reproduktivnu toksičnost (videti odeljak Pretklinički podaci o bezbednosti leka). Nije poznato koliki je potencijalni rizik kod ljudi. Prema tome Bondronat se ne sme koristiti tokom trudnoće.

Dojenje
Nije poznato ni da li se ibandronska kiselina izlučuje u majčinom mleku. Ispitivanja sprovedena na ženkama pacova u periodu laktacije pokazala su prisustvo niske koncentracije ibandronske kiseline u mleku nakon intravenske primene. Zbog toga žene koje doje ne smeju da koriste Bondronat.

Fertilnost
Nema podataka o uticaju ibandronske kiseline na plodnost kod ljudi. U reproduktivnim studijama na pacovima oralna upotreba ibandronske kiseline smanjuje fertilnost. U studijama na pacovima kod intavenskog uzimanja visokih dnevnih doza ibandronske kiseline došlo je do smanjenja fertilnosti (videti odeljak Pretklinički podaci o bezbednosti leka).

Na osnovu farmakodinamskog i farmakokinetičkog profila, kao i prijavljenih neželjenih reakcija, za očekivati je da Bondronat nema uopšte ili ima zanemarljiv uticaj na sposobnost upravljanja motornim vozilima i rukovanja mašinama.

Lečenje lekom Bondronat sme da započne samo lekar sa iskustvom u lečenju karcinoma.

Doziranje
Preporučena doza je jedna film tableta od 50mg dnevno.

Posebne populacije

Pacijenti sa oštećenjem funkcije jetre:
Nije potrebno podešavanje doze (videti odeljak Farmakokinetički podaci).

Pacijenti sa oštećenjem funkcije bubrega:
Nije neophodno podešavanje doze kod pacijenata sa blagim oštećenjem funkcije bubrega (klirens kreatinina ≥ 50 i < 80 mL/min).

Kod pacijenata sa umerenim oštećenjem funkcije bubrega (klirens kreatinina ≥30 i <50 mL/min) preporučena doza je 50 mg (1 film tableta) svakog drugog dana (videti odeljak Farmakokinetički podaci).

Kod pacijenata sa teškim oštećenjem funkcije bubrega (klirens kreatinina < 30 mL/min) preporučena doza je 50mg (1 film tableta) jednom nedeljno. Videti instrukcije za doziranje gore.

Pacijenti starijeg životnog doba (> 65 godina):
Nije potrebno podešavanje doze (videti odeljak Farmakokinetički podaci).

Način primene
Za oralnu primenu.

Film tablete leka Bondronat treba uzimati nakon noćnog gladovanja (najmanje 6 sati) i pre prvog obroka ili napitka, ujutru. Uzimanje drugih lekova i suplemenata (uključujući kalcijum) takođe bi trebaloizbegavati pre uzimanja tablete ibandronske kiseline. Nakon uzimanja tablete leka Bondronat, ne treba ništa uzimati još najmanje 30 minuta. Običnavoda se može uzimati u svakom trenutku tokom terapije ibandronskom kiselinom (vidi odeljak  Interakcije sa drugim lekovima i druge vrste interakcija). Ne treba uzimati vodu sa visokim sadržajem kalcijuma. Ako postoji bojazan da se u običnoj vodi(sa česme) nalazi visok sadržaj kalcijuma (tvrda voda), savetuje se uzimanje flaširane vode sa niskim sadržajem minerala.

- Tablete treba progutati cele sa punom čašom vode (180 do 240mL), dok je pacijent u stojećem položaju ili sedi uspravljen.
- Pacijent ne treba da legne najmanje 60 minuta nakon uzimanja ibandronske kiseline.
- Pacijenti ne treba da žvaću, sisaju, niti lome tabletu zbog potencijalne opasnosti od orofaringealne ulceracije.
- Obična voda je jedino piće koje se sme uzimati uz ibandronsku kiselinu.

Bezbednost i efikasnost ibandronske kiseline kod pacijenata mlađih od 18 godina nisu ustanovljeni.
Nema dostupnih podataka (videti odeljke Farmakodinamski podaci i Farmakokinetički podaci).

Nema specifičnih informacija o lečenju u slučaju predoziranja ibandronskom kiselinom. Međutim, oralno predoziranje može da dovede do pojave gastrointestinalnih događaja, kao što su želudačni problemi, gorušica, ezofagitis, gastritis ili ulkus. Treba dati mleko ili antacide kako bi se vezala ibandronska kiselina. Zbog rizika od iritacije ezofagusa ne sme se izazivati povraćanje, i pacijent treba da ostane u potpuno uspravnom položaju. 

Sažetak bezbedonosnog profila
Najozbiljnije prijavljene neželjene reakcije su anafilaktička reakcija/šok, atipični prelomi butne kosti, osteonekroza vilice, iritacija gastrointestinalnog trakta i upala oka (videti pasus „Opis odabranih neželjenih dejstava“ i odeljak Posebna upozorenja i mere opreza pri upotrebi leka). Tokom terapije česte su bile hipokalcijemije (snižavanje serumskog kalcijuma ispod normalnih vrednosti), praćene dispepsijom.

Tabelirani prikaz neželjenih reakcija
U tabeli 1 su prikazane neželjene reakcije iz 2 kliničke studije faze III (prevencija koštanih događaja kod pacijenata sa karcinomom dojke i sa metastazama na kostima: 286 pacijenata lečenih lekom Bondronat sa 50 mg, oralno) i iz postmarketinškog iskustva.

Neželjene reakcije navedene prema MedDRA klasifikaciji organa i učestalosti. Učestalost je definisana kao: veoma česte (>1/10), česte (≥ 1/100 do< 1/10), povremene (≥ 1/1000 do < 1/100), retke (≥ 1/10000 do < 1/1000), veoma retke (<1/10000), nepoznate (učestalost se ne može proceniti iz dostupnih podataka). U svim grupama učestalosti, neželjene reakcije su prikazane prema redosledu opadajuće ozbiljnosti.

Tabela 1  Prijavljene neželjene reakcije na lek Bondronat nakon oralne primene
Organski sistemi: 
Poremećaj i nivou krvi i limfnog sisitema: Anemija - Povremene
Imunološki poremećaji: Preosetljivost+,bronhospazam+, angioedem+, anafilaktička reakcija - Veoma retke; Egzacerbacija astme - Nepoznata učestalost
Poremećaji metabolizma i ishrane: Hipokalcemija** - Česte
Poremećaji nervnog sisitema: Parestezije, disgeuzija (izmenjen ukus) 
Poremećaji na nivou oka: Zapaljenje oka+** - Retke
Gastrointestinalni poremećaji: Zapaljenje jednjaka, bol u stomaku,dispepsija,mučnina - Česte; Krvarenja, čir na dvanaestopalačnom crevu, disfagija, suva usta - Povremene
Poremećaji na nivou kože i potkožnog tkiva: Svrab - Povremene
Poremećaj i mišićnoskeletnog, vezivnog i koštanog tkiva: Atipični subtrohant erični i dijafizalni prelomi butne kosti+ - Retke;                     Osteonekroza vilice+** - Veoma retke
Poremećaji na nivou bubrega i urinarnog sistema: Azotemija (uremija) - Povremene
Opšti poremećaji i reakcije na mestu primene: Astenija - Česte;                   Bol u grudima, gripu slična bolest, malaksalost, bolovi - PovremeneLaboratorijska ispitivanja: Povećanje vrednosti paratireoidnog hormona u krvi - Povremene

**Vidi dole navedene informacije
+Pokazano kroz postmarketinško iskustvo
Opis odabranih neželjenih reakcija

Hipokalcemija
Smanjeno izlučivanje kalcijuma putem bubrega može da bude praćeno padom nivoa fosfata u serumu koji ne zahteva primenu terapijskih mera. Nivo kalcijuma u serumu može da padne do hipokalcemijskih vrednosti.

Osteonekroza vilice
Osteonekroza vilice je zabeležena kod pacijenata koji su lečeni bisfosfonatima. Većina ovih bolesnika imala je i rak, ali je ova pojava zabeležena i kod nekih pacijenata lečenih od osteoporoze. Osteonekroza vilice se obično povezuje sa ekstrakcijom zuba i/ili lokalnom infekcijom (uključujući osteomijelitis). Faktorima rizika smatraju se rak, hemioterapija, radioterapija, kortikosteroidi i loša oralna higijena (videti i odeljak Posebna upozorenja i mere opreza pri upotrebi leka).

Zapaljenje oka
Prilikom upotrebe ibandronske kiseline prijavljeni su slučajevi zapaljenja oka, kao što su uveitis, episkleritis i skleritis. U nekim od slučajeva, ovi događaji se nisu okončali dok terapija ibandronskom kiselinom nije prekinuta.

Anafilaktičke reakcije/šok
Slučajevi anafikaltičke reakcije/šoka, uključujući i smrt, su zabeleženi kod pacijenata na intravenskoj ibandronskoj kiselini.

Prijavljivanje neželjenih reakcija
Prijavljivanje sumnji na neželjene reakcije posle dobijanja dozvole za lek je važno. Time se omogućava kontinuirano praćenje odnosa koristi i rizika leka. Zdravstveni radnici bi trebalo da prijave svaku sumnju na neželjene reakcije na ovaj lek Agenciji za lekove i medicinska sredstva Srbije (ALIMS):

Agencija za lekove i medicinska sredstva Srbije
Nacionalni centar za farmakovigilancu
Vojvode Stepe 458, 11221 Beograd
RepublikaSrbija
fax: +381 (0)11 39 51 131
website: www.alims.gov.rs
e-mail: [email protected]

Potražite neki drugi lek