Bortezomib PharmaS
Aktivna supstanca: Bortezomib
Bortezomib PharmaS, 3,5mg, prašak za rastvor za injekciju
Lek Bortezomib PharmaS sadrži aktivnu supstancu bortezomib, takozvani „inhibitor proteazoma“. Proteazomi igraju važnu ulogu u kontroli ćelijskog rasta i funkcija. Utičući na njihovu funkciju, bortezomib može da ubija tumorske ćelije.
Lek Bortezomib PharmaS se koristi u tretmanu multiplog mijeloma (rak koštane srži) kod pacijenata starijih od 18 godina:
- samostalno (u monoterapiji), ili u kombinaciji sa pegilovanim doksorubicinom inkorporiranim u lipozome ili deksametazonom kod pacijenata kod kojih je došlo do pogoršanja (progrediranja) bolesti nakon što su primili bar jednu terapiju i kod kojih je transplantacija koštane srži bila neuspešna ili nije pogodna
- u kombinaciji sa lekovima koji sadrže melfalan ili prednizon, za pacijente čija bolest prethodno nije lečena i koji ne ispunjavaju uslove za primenu visokih doza lekova za hemoterapiju uz transplantaciju koštane srži
- u kombinaciji sa deksametazonom ili u kombinaciji sa deksametazonom i talidomidom, kod pacijenata čija bolest nije lečena i pre dobijanja hemoterapije u visokim dozama uz transplantaciju koštane srži (indukciona terapija).
Lek Bortezomib PharmaS se koristi za terapiju limfoma mantle ćelija (tip malignog tumora koji zahvata limfne čvorove), u kombinaciji sa rituksimabom, ciklofosfamidom, doksorubicinom i prednizonom, kod pacijenata starijih od 18 godina čija bolest prethodno nije lečena i koji nisu pogodni za transplantaciju koštane srži.
Recite Vašem lekaru ako uzimate druge lekove, imate neku hroničnu bolest, neki poremećaj metabolizma, preosetljivi ste na lekove ili ste imali alergijske reakcije na neke od njih.
Lek Bortezomib PharmaS ne smete primati:
- ukoliko ste alergični na aktivnu supstancu bortezomib, bor, ili bilo koju od pomoćnih materija (manitol (E421)).
- ukoliko imate teže poremećaje funkcije srca ili pluća.
Obavestite Vašeg lekara ako ste ikad imali:
- mali broj crvenih ili belih krvnih zrnaca
- probleme sa krvarenjem i/ili smanjen broj trombocita u Vašoj krvi
- dijareju (proliv), konstipaciju (zatvor), mučninu ili povraćanje
- nesvesticu, vrtoglavicu ili ošamućenost
- probleme sa bubrezima
- umerena do teška oboljenja jetre
- ukočenost, trnjenje ili bol u šakama ili stopalima (neuropatija) u prošlosti
- probleme sa srcem i krvnim pritiskom
- nedostatak daha ili kašalj
- napade (konvulzije)
- herpes zoster (promene na koži lokalizovane u predelu oko očiju ili proširene po telu)
- simptome lize (razaranja) tumora, kao što su grčevi u mišićima, slabost u mišićima, konfuzija, gubitak vida, smetnje pri disanju ili otežano disanje (nedostatak daha)
- gubitak pamćenja, otežano razmišljanje, poteškoće pri hodu ili gubitak vida. Ovo mogu biti znaci ozbiljne infekcije mozga i Vaš lekar može predložiti dalja ispitivanja i praćenje.
Pre i tokom Vašeg lečenja lekom Bortezomib PharmaS, moraćete redovno da radite laboratorijske analize krvi, kako biste mogli da kontrolišete broj krvnih ćelija.
Ukoliko imate limfom mantle ćelija, i uz lek Bortezomib PharmaS dobijate rituksimab, trebalo bi da se obratite Vašem lekaru u slučaju da mislite da imate, ili ste nekada imali hepatitis (infektivno oboljenje jetre). U nekoliko slučajeva, pacijenti koji su imali hepatitis B, mogu imati remisiju (ponovno vraćanje bolesti), što nekada može biti fatalno. Ukoliko ste nekada imali hepatitis B infekciju, trebalo bi da lekar pažljivo utvrdi da li postoje znaci aktivne infekcije.
Morate pročitati Uputstva za lek svih lekova koje dobijate uz lek Bortezomib PharmaS, kako biste se informisali o merama opreza koje treba da preduzmete pre otpočinjanja primene terapije lekom Bortezomib PharmaS. Ako dobijate talidomid, potrebno je da uradite test na trudnoću i da obratite posebnu pažnju na sprečavanje začeća.
Lek Bortezomib PharmaS ne treba koristiti kod dece i adolescenata, pošto je nepoznato kako će lek delovati na njih.
Kažite svom lekaru ili farmaceutu ako uzimate, ili ste donedavno uzimali bilo koji drugi lek, uključujući i one koji se mogu nabaviti bez lekarskog recepta.
Obavezno recite Vašem lekaru ukoliko koristite lekove koji sadrže neku od sledećih aktivnih supstanci:
- ketokonazol, koji se koristi za lečenje gljivičnih infekcija
- ritonavir, koji se koristi u terapiji HIV infekcije
- rifampicin, antibiotik koji se koristi za lečenje bakterijskih infekcija
- karbamazepin, feniton ili fenobarbital, koji se koriste u terapiji epilepsije
- kantarion (Hypericum perforatum), koji se koristi kod depresije ili drugih stanja
- oralne antidijabetike.
Lek Bortezomib PharmaS ne smete primenjivati ako ste trudni, osim ako to nije apsolutno neophodno.
Žene, kao i muškarci koji primaju lek Bortezomib PharmaS moraju primenjivati efikasne mere kontracepcije tokom lečenja i 3 meseca nakon završetka lečenja. Ukoliko, uprkos ovim merama, dođe do trudnoće, odmah obavestite Vašeg lekara.
Ne smete da dojite tokom primene lekom Bortezomib PharmaS. Razgovarajte sa Vašim lekarom kada je bezbedno ponovo otpočeti dojenje po završetku lečenja.
Talidomid dovodi do defekta ploda i smrti fetusa. Kada se lek Bortezomib PharmaS primenjuje u kombinaciji sa talidomidom, morate slediti program namenjen prevenciji trudnoće za vreme uzimanja talidomida (videti Uputstvo za lek talidomid).
Lek Bortezomib PharmaS može uzrokovati zamor, vrtoglavicu, nesvesticu ili zamućenje vida. Nemojte voziti ili rukovati alatom i mašinama ukoliko osetite ova neželjena dejstva; čak i ukoliko ih nemate, budite oprezni.
Vaš lekar će prilagoditi dozu leka Bortezomib PharmaS prema Vašoj visini i telesnoj masi (telesna površina).
Uobičajena početna doza leka Bortezomib PharmaS je 1,3 mg/m2 telesne površine dva puta nedeljno. Vaš lekar može izmeniti dozu i ukupan broj terapijskih ciklusa, zavisno od Vašeg odgovora na lečenje i stepena ispoljavanja određenih neželjenih dejstava, kao i od Vašeg opšteg zdravstvenog stanja (npr. ako imate neko od oboljenja jetre).
Progresivni multipli mijelom
Kada se lek Bortezomib PharmaS primenjuje u monoterapiji, dobićete intravenski ili supkutano 4 doze ovog leka, 1., 4., 8. i 11. dana terapijskog ciklusa, nakon čega sledi desetodnevni period bez terapije. Ovaj period od ukupno 21 dana (3 nedelje) odgovara jednom terapijskom ciklusu. Možete dobiti maksimalno 8 ciklusa (24 nedelje).
Lek Bortezomib PharmaS Vam takođe može biti primenjen zajedno sa pegilovanim doksorubicinom inkorporiranim u lipozome ili deksametazonom.
Kada se lek Bortezomib PharmaS primenjuje zajedno sa pegilovanim doksorubicinom inkorporiranim u lipozome, dobićete lek Bortezomib PharmaS intravenski ili supkutano u terapijskom ciklusu lečenja koji traje 21 dan, dok će pegilovani doksorubicin inkorporiran u lipozome u dozi od 30 mg/m2 kao intravenska infuzija biti primenjen 4. dana terapijskog ciklusa, nakon injekcije bortezomiba.
Možete dobiti maksimalno 8 terapijskih ciklusa (24 nedelje terapije).
Kada se lek Bortezomib PharmaS primenjuje zajedno sa deksametazonom, dobićete ovaj lek intravenski ili supkutano u terapijskom ciklusu od 21 dan, dok će se deksametazon u dozi od 20 mg primeniti oralno 1., 2., 4., 5., 8., 9., 11. i 12. dana terapijskog ciklusa sa bortezomibom koji traje 21 dan.
Možete primiti maksimalno 8 terapijskih ciklusa (24 nedelje terapije).
Prethodno nelečeni multipli mijelom
Ukoliko niste ranije lečeni od multiplog mijeloma, i ukoliko niste predviđeni za transplantaciju koštane srži, primaćete lek Bortezomib PharmaS zajedno sa još dva druga leka: melfalanom i prednizonom.
U tom slučaju, dužina trajanja terapijskog ciklusa će biti 42 dana (6 nedelja). Dobićete 9 terapijskih ciklusa (54 nedelje):
- U periodu od 1. do 4. ciklusa, lek Bortezomib PharmaS se primenjuje dva puta nedeljno, 1., 4., 8., 11., 22., 25., 29. i 32. dana.
- U periodu od 5. do 9. ciklusa, lek Bortezomib PharmaS se primenjuje jednom nedeljno, 1., 8., 22. i 29. dana.
Melfalan (u dozi od 9 mg/m2) i prednizon (60 mg/m2) se uzimaju oralno, 1., 2., 3. i 4. dana prve nedelje tokom svakog terapijskog ciklusa.
Ukoliko niste ranije lečeni od multiplog mijeloma i predviđeni ste za transplantaciju koštane srži, primaćete lek Bortezomib PharmaS intravenski ili supkutano zajedno sa deksametazonom, ili deksametazonom i talidomidom, kao početnu (indukcionu) terapiju.
Kada se lek Bortezomib PharmaS primenjuje zajedno sa deksametazonom, lek Bortezomib PharmaS ćete primati intravenski ili supkutano u terapijskom ciklusu od 21 dan, a deksametazon ćete uzimati oralno u dozi od 40 mg, i to 1., 2., 3., 4., 8., 9., 10. i 11. dana terapijskog ciklusa sa bortezomibom koji traje 21 dan.
Možete dobiti maksimalno 4 terapijska ciklusa (12 nedelja terapije).
Kada se lek Bortezomib PharmaS primenjuje u kombinaciji sa talidomidom i deksametazonom, trajanje jednog terapijskog ciklusa iznosi 28 dana (4 nedelje).
Deksametazon u dozi od 40 mg se uzima oralno 1., 2., 3., 4., 8., 9.,10. i 11. dana terapijskog ciklusa sa bortezomibom koji traje 28 dana; talidomid se uzima oralno u dozi od 50 mg do 14. dana prvog ciklusa, i ukoliko se dobro podnosi, doza talidomida se povećava na 100 mg u periodu od 15.-28. dana i dalje se može povećavati do 200 mg dnevno, počev od drugog terapijskog ciklusa pa nadalje.
Možete primiti maksimalno 6 terapijskih ciklusa (24 nedelje terapije).
Prethodno nelečeni limfom mantle ćelija
Ukoliko prethodno niste bili lečeni od limfoma mantle ćelija, primićete lek Bortezomib PharmaS intravenski ili supkutano zajedno sa rituksimabom, ciklofosfamidom, doksorubicinom i prednizonom.
Lek Bortezomib PharmaS se primenjuje intravenski ili supkutano 1., 4., 8. i 11. dana, nakon čega sledi period odmora bez primene leka do 21. dana. Ovaj period od 21 dan se smatra jednim terapijskim ciklusom. Možete primiti maksimalno 8 ciklusa (24 nedelje).
Sledeći lekovi se primenjuju 1. dana svakog terapijskog ciklusa sa lekom Bortezomib PharmaS, kao intravenska infuzija:
- rituksimab, u dozi od 375 mg/m2, ciklofosfamid u dozi od 750 mg/m2 i doksorubicin u dozi od 50 mg/m2
- prednizon se uzima oralno u dozi od 100 mg/m2, 1., 2., 3., 4. i 5. dana terapijskog ciklusa sa lekom Bortezomib PharmaS.
Kako se primenjuje lek Bortezomib PharmaS
Ovaj lek je namenjen za intravensku ili supkutanu primenu. Primićete lek Bortezomib PharmaS u specijalizovanoj medicinskoj ustanovi, pod nadzorom zdravstvenog stručnjaka sa iskustvom u davanju citotoksičnih lekova.
Bortezomib PharmaS je u obliku praška i mora se rastvoriti pre primene. Ovo će uraditi zdravstveni radnik. Ovako pripremljen rastvor će Vam biti injektovan (primenjen) u venu ili ispod kože. Injektovanje u venu je veoma brzo, tokom 3 do 5 sekundi. Injektovanje u potkožno tkivo se obavlja u predelu butine ili trbuha.
Lek Bortezomib PharmaS ne treba koristiti kod dece i adolescenata, pošto je nepoznato kako će lek delovati na njih.
Ukoliko ste primili veću dozu leka Bortezomib PharmaS nego što bi trebalo, odmah razgovarajte sa Vašim lekarom ili medicinskom sestrom!
S obzirom na to da će Vam ovaj lek primeniti zdravstveni radnik, lekar ili medicinska sestra, malo je verovatno da može doći do predoziranja.
Ukoliko ipak dođe do predoziranja, Vaš lekar će pratiti eventualnu pojavu neželjenih dejstava kod Vas.
Kao i svi lekovi, ovaj lek može da prouzrokuje neželjena dejstva, iako ona ne moraju da se jave kod svih pacijenata koji primaju ovaj lek. Neka od ovih neželjenih dejstava mogu biti ozbiljna.
Ukoliko se lek Bortezomib PharmaS kod Vas primenjuje u terapiji multiplog mijeloma ili limfoma mantle ćelija, odmah se obratite Vašem lekaru ukoliko primetite neki od sledećih simptoma:
- grčevi mišića, mišićna slabost
- konfuzija, slabljenje vida koje može napredovati do gubitka vida, slepilo, napadi (konvulzije), glavobolja
- kratak dah, otok stopala ili promene srčanog ritma, visok krvni pritisak, zamor, nesvestica
- kašalj i otežano disanje ili stezanje u predelu grudi.
Terapija lekom Bortezomib PharmaS, veoma često može izazvati smanjenje broja crvenih i belih krvnih zrnaca i trombocita u krvi. Stoga je neophodno sprovođenje redovnih laboratorijskih analiza krvi pre i tokom terapije lekom Bortezomib PharmaS, kako bi se redovno proveravao broj krvnih zrnaca. Možda će doći do smanjenja broja:
- trombocita (krvnih pločica), zbog čega možete biti skloniji pojavljivanju modrica, ili krvarenja bez vidljivih povređivanja (npr. krvarenje iz creva, želuca, usta i desni ili krvarenje u mozga ili jetri)
- crvenih krvnih zrnaca, što može uzrokovati anemiju, sa simptomima sličnim zamoru i bledilo obraza
- belih krvnih zrnaca, usled čega možete biti podložniji infekcijama ili simptomima sličnim gripu.
Ukoliko primate lek Bortezomib PharmaS radi lečenja multiplog mijeloma, moguća neželjena dejstva su navedena u daljem tekstu:
Veoma česta neželjena dejstva (mogu da se jave kod više od 1 na 10 pacijenata koji primaju lek)
- osetljivost, ukočenost, peckanje ili senzacije žarenja kože, ili bol u šakama ili stopalima, usled oštećenja nerava
- smanjenje broja crvenih i/ili belih krvnih zrnaca (videti gore)
- groznica
- proliv: ako se pojavi, važno je da pijete više vode nego obično. Vaš lekar Vam može dati još neki lek za kontrolu proliva
- zamor, osećaj slabosti
- bol u mišićima, bol u kostima
- mučnina ili povraćanje, gubitak apetita
- konstipacija, sa ili bez nadimanja (može biti teška)
Česta neželjena dejstva (mogu da se jave kod najviše 1 na 10 pacijenata koji primaju lek)
- nizak krvni pritisak, nagli pad krvnog pritiska pri ustajanju, što može dovesti do nesvestice
- visok krvni pritisak
- smanjena funkcija bubrega
- glavobolja
- opšti osećaj malaksalosti, bol, vertigo, nesvestica, osećaj slabosti ili gubitak svesti
- drhtavica
- infekcije, uključujući pneumoniju, respiratorne infekcije, bronhitis, gljivične infekcije, kašalj sa iskašljavanjem, simptomi slični gripu
- herpes zoster (promene lokalizovane u predelu oko očiju ili proširene po telu)
- bol u grudima ili kratak dah prilikom fizičke aktivnosti (vežbanja)
- različite forme osipa
- svrab, izrasline na koži ili suva koža
- crvenilo lica ili popucali kapilari
- crvenilo kože
- dehidratacija
- gorušica, nadimanje, podrigivanje, gasovi (flatulencija), bol u predelu želuca, krvarenje iz creva ili želuca
- promenjena funkcija jetre
- ranice u ustima ili na usnama, suva usta, ulceracije u ustima ili bol u grlu
- gubitak telesne mase, gubitak čula ukusa
- mišićni grčevi, mišićni spazmi, mišićna slabost, bol u leđima ili ekstremitetima
- zamućen vid
- infekcije spoljašnjeg omotača oka i unutrašnje površine kapaka (konjunktivitis)
- krvarenje iz nosa
- teški poremećaji sna i spavanja, preznojavanje, anksioznost, promene raspoloženja, depresivno raspoloženje, nemir ili agitacija, promene mentalnog statusa, dezorijentacija
- pojava otoka, uključujući predeo oko očiju i drugih delova tela
Povremena neželjena dejstva (mogu da se jave kod najviše 1 na 100 pacijenata koji primaju lek)
- srčana slabost, srčani udar (infarkt), bol u grudima, nelagodnost u grudima, ubrzan ili usporen srčani ritam
- otkazivanje bubrega
- problemi sa zgrušavanjem krvi
- oslabljena cirkulacija
- zapaljenje srčane maramice ili pojava tečnosti unutar nje
- infekcije, uključujući infekcije urinarnog trakta, grip, infekcije virusom herpesa, infekcije uha i celulitis
- pojava krvi u stolici, ili krvarenja iz mukoznih membrana, npr. usta, vagine
- cerebrovaskularni poremećaji
- zapaljenje vena, pojava krvnih ugrušaka u venama i plućima
- paraliza, napadi (konvulzije), padovi, poremećaji kretanja, poremećene, izmenjene, ili smanjene čulne senzacije (dodira, sluha, ukusa, mirisa), poremećaji pažnje, drhtanje, mišićni trzaji
- artritis, uključujući zapaljenje zglobova na prstima ruku i nogu, kao i vilice
- poremećaji na nivou pluća, usled kojih organizam ne može preuzeti dovoljne količine kiseonika.
- štucanje, poremećaji govora
- pojačano ili smanjeno stvaranje mokraće (usled oštećenja bubrega), bolno mokrenje ili krv/proteini u mokraći, zadržavanje tečnosti
- promenjeno stanje svesti, konfuzija, oštećenje ili gubitak pamćenja
- hipersenzitivnost (preosetljivost)
- gubitak sluha, gluvoća ili zvonjava u ušima, osećaj neprijatnosti u ušima
- hormonski poremećaji koji utiču na resorpciju soli i vode
- preterano aktivna štitasta žlezda
- nemogućnost stvaranja dovoljnih količina insulina ili rezistencija na normalne vrednosti insulina
- iritacija ili zapaljenje oka, pojačano suzenje očiju, bol u očima, suvo oko, infekcije oka, pojava iscedka iz očiju, poremećaj vida, krvarenje oka
- otok limfnih žlezda
- ukočenost zglobova ili mišića, osećaj težine, bol u preponama
- gubitak kose i neuobičajena tekstura dlake
- alergijske reakcije
- crvenilo ili bol na mestu primene injekcije
- bol u ustima
- infekcije ili zapaljenja u ustima, ulceracije u ustima, jednjaku, želucu i crevima, nekada povezani sa bolom ili krvarenjem, usporenim pokretima creva (uključujući blokadu creva), osećajem neprijatnosti u jednjaku ili abdomenu, otežano gutanje, povraćanje krvi
- kožne infekcije
- bakterijske i virusne infekcije
- infekcije zuba
- zapaljenje gušterače (pankreasa), opstrukcija žučnog kanala
- bol u predelu genitalija, problemi sa erekcijom
- povećanje telesne mase
- žeđ
- hepatitis
- poremećaji na mestu primene injekcije ili povezani sa medicinskim sredstvom kojim se primenjuje injekcija
- kožne reakcije i poremećaji (koji mogu biti teški i opasni po život), pojava čireva na koži
- modrice, padovi i povrede
- zapaljenja ili krvarenje krvnih sudova, nalik na male crvene ili ružičaste tačkice (obično na nogama) do velikih pečata nalik na modrice ispod kože ili u tkivu
- benigne ciste
- ozbiljno reverzibilno stanje mozga koje uključuje napade (konvulzije), visok krvni pritisak, glavobolje, premorenost, konfuziju, slepilo ili druge probleme sa vidom
Retka (mogu da se jave kod najviše 1 na 1000 pacijenata koji primaju lek)
- srčane tegobe, uključujući anginu i srčani udar (infarkt)
- naleti crvenila
- promena boje (diskoloracija) vena
- zapaljenje nerava duž kičmene moždine
- problemi sa ušima, krvarenje iz uha
- oslabljena aktivnost štitaste žlezde
- Budd-Chiari sindrom (klinički simptomi nastali blokadom hepatičnih vena)
- izmenjena funkcija creva
- krvarenje u mozgu
- žućkasta prebojenost očiju i kože (žutica)
- znaci ozbiljne alergijske reakcije (anafilaktički šok), koji mogu biti praćeni: otežanim disanjem, bolom ili stezanjem u grudima, osećajem vrtoglavice/nesvestice, intenzivnim svrabom ili pojavom neravnina na koži, otokom lica, usana, jezika i/ili grla, koji može prouzrokovati teškoće sa gutanjem i kolaps
- poremećaj dojki
- vaginalna sekrecija
- otok u predelu genitalija
- nepodnošenje alkohola
- mršavljenje, gubitak telesne mase
- povećan apetit
- stvaranje fistula (neprirodno uzanih kanala između nekog patološkog žarišta ili organa s površinom kože ili sluzokože)
- nakupljanje tečnosti u zglobovima
- formiranje cisti na ovojnicama zglobova (sinovijalne ciste)
- prelomi
- kidanje mišićnih vlakana sa daljim komplikacijama
- otok jetre, krvarenje iz jetre
- kancer bubrega
- kožne promene nalik na psorijazu
- kancer kože
- bledilo kože
- povećanje broja krvnih pločica (trombocita) ili plazma ćelija (vrsta leukocita) u krvi
- reakcije na transfuziju krvi
- delimični ili potpuni gubitak vida
- smanjen seksualni nagon
- pojačana salivacija
- izbočenje (ispupčenje) očnih jabučica (egzoftalmus)
- povećana osetljivost na svetlost
- ubrzano disanje
- rektalni bol
- pojava kamenčića u žučnoj kesi
- kila
- povrede
- krhki ili slabi nokti
- povećano nagomilavanje proteina u vitalnim organima
- koma
- ulceracije/čirevi (zapaljenjska oštećenja sluzokože) creva
- otkazivanje organa
- smrt
Ukoliko se lek Bortezomib PharmaS primenjuje u kombinaciji sa drugim lekovima za terapiju limfoma mantle ćelija, moguća neželjena dejstva su navedena u daljem tekstu:
Veoma česta neželjena dejstva (mogu da se jave kod više od 1 na 10 pacijenata koji primaju lek)
- zapaljenje pluća
- gubitak apetita
- osetljivost, utrnulost, trnjenje ili osećaj peckanja na koži, ili bol u šakama ili stopalima, usled oštećenja nerava
- mučnina i povraćanje
- dijareja (proliv)
- ulceracije (zapaljenjske promene sluzokože praćene razaranjem) u ustima
- konstipacija (zatvor)
- bol u mišićima, bol u kostima
- gubitak kose i neuobičajena tekstura dlake
- zamor, osećaj slabosti
- groznica
Česta neželjena dejstva (mogu da se jave kod najviše 1 na 10 pacijenata koji primaju lek)
- herpes zoster (promene lokalizovane u predelu oko očiju ili proširene po telu)
- infekcija virusom herpes
- bakterijske i virusne infekcije
- infekcije disajnih puteva, bronhitis, produktivni kašalj, simptomi slični gripu
- gljivične infekcije
- preosetljivost (alergijske reakcije)
- nemogućnost stvaranja dovoljno insulina ili rezistencija (neosetljivost organizma) na normalne vrednosti insulina
- zadržavanje tečnosti u organizmu
- poteškoće ili problemi sa spavanjem
- gubitak svesti
- izmenjeno stanje svesti, konfuzija
- osećaj vrtoglavice
- ubrzani otkucaji srca, visok krvni pritisak, preznojavanje
- poremećaji vida, zamućen vid
- srčana slabost, srčani udar (infarkt), bol ili neprijatan osećaj u grudima, ubrzan ili usporen srčani ritam
- povišen ili snižen krvni pritisak
- nagli pad krvnog pritiska prilikom zauzimanja uspravnog položaja tela, što može izazvati nesvesticu
- nedostatak daha prilikom fizičke aktivnosti
- kašalj
- štucanje
- zvonjenje u ušima, neprijatan osećaj u ušima
- krvarenje u crevima ili želucu
- gorušica
- bol u predelu želuca, nadimanje
- otežano gutanje
- infekcija ili zapaljenje želuca i creva
- bol u želucu
- ranice u ustima ili na usnama, bol u grlu,
- poremećaj funkcije jetre
- svrab na koži
- crvenilo kože
- osip
- mišićni spazam (grč)
- infekcije mokraćnih puteva
- bol u ekstremitetima
- pojava otoka čitavog tela, uključujući i regiju oko očiju, i druga tkiva
- drhtanje
- crvenilo i bol na mestu primene injekcije
- opšti osećaj malaksalosti
- gubitak telesne mase
- porast telesne mase
Povremena neželjena dejstva (mogu da se jave kod najviše 1 na 100 pacijenata koji primaju lek)
- hepatitis
- znakovi ozbiljne alergijske reakcije (anafilaktički šok) koji mogu biti: otežano disanje, bol ili stezanje u grudima, osećaj vrtoglavice/nesvestice, intenzivan svrab kože ili pojava neravnina (izraslina) na koži, otok lica, usana, jezika i/ili grla, što može izazvati otežano gutanje i kolaps
- poremećaji kretanja, paraliza, trzanje mišića
- vertigo
- gubitak sluha, gluvoća
- poremećaji koji zahvataju pluća, i tako onemogućavaju preuzimanje dovoljne količine kiseonika i njegovu dostupnost do svih delova tela. Simptomi su teškoće prilikom disanja, nedostatak daha prilikom fizičke aktivnosti ili tokom mirovanja, disanje koje postaje plitko, otežano, ili dolazi do prestanka disanja, zviždanje u plućima
- formiranje krvnih ugrušaka u plućima
- žuta prebojenost očiju i kože (žutica)
Prijavljivanje neželjenih reakcija
Ukoliko Vam se ispolji bilo koja neželjena reakcija, potrebno je da o tome obavestite lekara, farmaceuta ili medicinsku sestru. Ovo uključuje i svaku moguću neželjenu reakciju koja nije navedena u ovom uputstvu. Prijavljivanjem neželjenih reakcija možete da pomognete u proceni bezbednosti ovog leka. Sumnju na neželjene reakcije možete da prijavite Agenciji za lekove i medicinska sredstva Srbije (ALIMS).
Potražite neki drugi lek