Bretaris Genuair


Aktivna supstanca: Aklidinijum hlorid

Bretaris® Genuair®, prašak za inhalaciju, 322 mikrograma

Aktivna supstanca leka Bretaris Genuair je aklidinijum-bromid koji spada u grupu lekova pod nazivom bronhodilatatori. Bronhodilatatori opuštaju disajne puteve i na taj način pomažu bronhiolama da ostanu otvorene. Bretaris Genuair je inhaler suvog praška koji koristi Vaše disanje za dostavu leka direktno u Vaša pluća. To olakšava disanje obolelima od hronične opstruktivne plućne bolesti (HOPB).

Čemu je namenjen lek Bretaris Genuair

Bretaris Genuair se koristi za pomoć pri otvaranju disajnih puteva i ublažavanje simptoma HOPB-a, ozbiljne, dugotrajne plućne bolesti koju karakteriše otežano disanje. Redovno uzimanje leka Bretaris Genuair može Vam pomoći kad osećate nedostatak vazduha povezan s bolešću te će pomoći u smanjenju uticaja bolesti na svakodnevni život.



- ako ste alergični na aklidinijum-bromid ili na neki drugi sastojak ovog leka 
- ako ste alergični na atropin ili slične bronhodilatatore, npr. ipratropijum, tiotropijum ili oksitropijum.

Obratite se svom lekaru, farmaceutu ili medicinskoj sestri pre primene Bretaris Genuair:

- ako imate astmu.
- ako ste nedavno imali probleme sa srcem.
- ako vidite krugove (halo) oko svetla ili obojene slike (glaukom).
- ako imate uvećanu prostatu, probleme s mokrenjem ili zastoj mokraće u mokraćnoj bešici.

Bretaris Genuair se koristi u terapiji održavanja bronhodilatacije kod hronične opstruktivne bolesti pluća, i ne treba ga koristiti za lečenje iznenadnog napada nedostatka vazduha ili vizinga. Ako se simptomi HOPB-a (nedostatak vazduha, vizing, kašalj) ne poboljšaju ili se pogoršaju, obratite se što pre svom lekaru za savet.

Suva usta, zabeležena uz lekove kao što je Bretaris Genuair mogu nakon dugotrajnog uzimanja leka biti povezana sa pojavom zubnog karijesa. Zato je neophodno da vodite računa o higijeni usta.

Prekinite s uzimanjem Bretaris Genuair i odmah zatražite lekarsku pomoć:
- ako osetite pritisak u grudima, kašalj, vizing ili nedostatak vazduha neposredno nakon uzimanja leka. To mogu biti znaci bronhospazma.

Deca i adolescenti
Bretaris Genuair nije namenjen deci i adolescentima mlađim od 18 godina.

Važne informacije o nekim sastojcima leka Bretaris Genuair 

Ovaj lek sadrži laktozu, monohidrat. Ako Vam je Vaš lekar rekao da ne podnosite neke šećere, pre uzimanja ovog leka obratite se svom lekaru.

Obavestite svog lekara ili farmaceuta ako uzimate, ili ste do nedavno uzimali neki drugi lek, uključujući i lek koji se nabavlja bez lekarskog recepta. 

Obavestite svog lekara ako ste uzimali ili uzimate slične lekove za probleme s disanjem, npr. lekove koji sadrže tiotropijum, ipratropijum. Ako niste sigurni, pitajte svojeg lekara ili farmaceuta. Ne preporučuje se uzimanje Bretaris Genuair uz ove lekove.

Možete uzeti Bretaris Genuair bilo kada pre ili nakon jela ili pića.

Ako ste trudni ili dojite, mislite da ste trudni ili planirate trudnoću, obratite se svom lekaru ili farmaceutu za savet pre nego što uzmete ovaj lek. Ne smete uzimati Bretaris Genuair ako ste trudni ili dojite, osim ako to ne odredi Vaš lekar.  

Lek Bretaris Genuair nema uticaj na sposobnost upravljanja vozilom i mašinama ili je njegov uticaj zanemariv. Ovaj lek može uzrokovati glavobolju ili zamagljen vid. Ako imate bilo koju od ovih neželjenih reakcija nemojte voziti niti upravljati mašinama dok glavobolja ne prestane, a Vaš vid se vrati u normalu.

Uvek uzimajte lek tačno onako kako Vam je rekao Vaš lekar ili farmaceut. Proverite sa svojim lekarom ili farmaceutom ako niste sigurni.

- Preporučena doza je jedna inhalacija dva puta dnevno, ujutro i uveče.
- Dejstvo leka Bretaris Genuair traje 12 sati; zato je neophodno da pokušate da upotrebljavate Bretaris Genuair inhalator uvek u isto vreme ujutro i uveče. Na taj način osiguravate da uvek postoji dovoljno leka u Vašem telu da Vam olakša disanje tokom dana i noći . To će Vam takođe pomoći da se setite da je neophodno uzeti lek

Ako niste sigurni kako da koristite Bretaris Genuair, obratite se svom lekaru ili farmaceutu.

HOPB je dugotrajna bolest; zato se preporučuje svakodnevna upotreba leka Bretaris Genuair, dva puta dnevno, a ne samo kada imate probleme sa disanjem ili druge simptome HOBP.

Preporučenu dozu mogu koristiti stariji pacijenti i pacijenti sa oštećenjem bubrega i jetre. Nije potrebno prilagođavati dozu.

Bretaris Genuair nije namenjen deci i adolescentima mlađim od 18 godina.

Ukoliko mislite da ste možda uzeli više leka Bretaris Genuair nego što je trebalo, obratite se svom lekaru ili farmaceutu.

Ako ste zaboravili da uzmete dozu leka Bretaris Genuair, inhalirajte dozu čim se setite. Međutim, ukoliko je uskoro vreme za Vašu sledeću dozu, propuštenu dozu treba preskočiti.

Nemojte uzimati duplu dozu kako biste nadoknadili propuštenu.

Ovaj lek je za dugotrajnu primenu. Ukoliko želite da prekinete lečenje, najpre razgovarajte sa svojim lekarom, jer bi moglo doći do pogoršanja Vaših simptoma.    

U slučaju bilo kakvih pitanja u vezi sa primenom ovog leka, obratite se svom lekaru ili farmaceutu.

Kao i svi lekovi, ovaj lek može uzrokovati neželjena dejstva mada se ona ne moraju ispoljiti kod svih.

Odmah prestanite da uzimate lek i obratite se svom lekaru ukoliko Vam otekne grlo ili jezik ili se na Vašoj koži pojavi crvenilo i osip koji svrbi (koprivnjača), jer to mogu biti simptomi alergijske reakcije.

Tokom upotrebe Bretaris Genuair mogu se pojaviti sledeća neželjena dejstva:

Česta: javljaju se kod 1-10 na 100 pacijenata koji uzimaju lek

- Glavobolja
- Upala sinusa (sinusitis)
- Prehlada (nazofaringitis)
- Kašalj
- Proliv

Povremena: javljaju se kod 1-10 na 1000 pacijenata koji uzimaju lek

- Suva usta
- Promuklost (disfonija)
- Ubrzani otkucaji srca (tahikardija)
- Otežano mokrenje (zastoj mokraće)
- Zamagljen vid

Prijavljivanje neželjenih reakcija

Ukoliko Vam se ispolji bilo koja neželjena reakcija, potrebno je da o tome obavestite lekara ili farmaceuta. Ovo uključuje i svaku moguću neželjenu reakciju koja nije navedena u ovom uputstvu. Prijavljivanjem neželjenih reakcija možete da pomognete u proceni bezbednosti ovog leka. Sumnju na neželjene reakcije možete da prijavite Agenciji za lekove i medicinska sredstva Srbije (ALIMS).

Potražite neki drugi lek