Caduet
Aktivne supstance: Atorvastatin, Amlodipin
Ovaj lek je na tržištu dostupan u jačinama od: 10mg + 5mg, 10mg + 10mg
Caduet se koristi za sprečavanje kardiovaskularnih događaja (npr. angine, srčanog udara) kod pacijenata sa povišenim krvnim pritiskom koji imaju dodatne kardiovaskularne faktore rizika poput pušenja, prekomerne telesne mase, povišenog holesterola u krvi, srčanih oboljenja u porodičnoj anamnezi ili dijabetesa (šećerne bolesti). Postojanje ovih faktora rizika povezanih sa povišenim krvnim pritiskom dovodi do povećanog rizika od pojave kardiovaskularnih oboljenja.
Caduet je lek koji sadrži dve aktivne supstance, amlodipin (antagonista kalcijuma) i atorvastatin (statin), i treba ga koristiti onda kada Vaš lekar proceni da je podesno koristiti oba leka. Amlodipin se koristi u lečenju povišenog krvnog pritiska (hipertenzije), a atorvastatin snižava holesterol.
Visok krvni pritisak (hipertenzija) je stanje kod kojeg je krvni pritisak stalno povišen iznad normalnih vrednosti i jedan je od faktora rizika za pojavu kardiovaskularnih oboljenja (angina, srčani udar, moždani udar).
Holesterol je supstanca koja se prirodno nalazi u organizmu i koja je neophodna za normalni rast.
Međutim, ukoliko se u Vašoj krvi nalazi previše holesterola, on se može nataložiti na zidovima krvnih sudova, time povećavajući rizik od stvaranja krvnih ugrušaka i pojave kardiovaskularnih događaja. Ovo je jedan od najčešćih uzroka srčanih oboljenja.
- Ako ste preosetljivi (alergični) na amlodipin ili na atorvastatin ili na bilo koji drugi lek iz grupe blokatora kalcijumskih kanala.
- Ako ste preosetljivi (alergični) na bilo koji sastojak leka Caduet.
- Ako imate aktivno oboljenje jetre.
- Ako imate neobjašnjive trajno povišene vrednosti testova koji pokazuju funkciju jetre.
- Ako ste trudni, planirate da zatrudnite ili dojite.
- Ako uzimate lekove koji se zovu: ketokonazol, itrakonazol (lekovi koji se koriste za lečenje infekcija prouzrokovanih gljivicama), telitromicin (antibiotik).
- Ako imate težak stepen niskog krvnog pritiska (hipotenziju).
- Ako imate suženje krvnog suda na izlazu iz srčane komore (aortna stenoza) ili kardiogeni šok (stanje u kome Vaše srce ne može da obezbedi dovoljno krvi Vašem organizmu).
- Ako bolujete od srčane slabosti nakon srčanog udara.
- Ako imate problema sa bubrezima.
- Ako imate smanjenu funkciju štitne žlezde (hipotireoidizam).
- Ako imate grčeve u mišićima ili bolove koji se ponavljaju ili za koje ne postoji objašnjenje, nasledna oboljenja mišića u ličnoj ili porodičnoj anamnezi.
- Ako ste tokom prethodnog lečenja lekovima koji se primenjuju za normalizaciju nivoa masnoća u krvi (npr. drugih statina ili fibrata) imali problema sa mišićima.
- Ako stalno unosite veće količine alkohola.
- Ako ste ranije imali oboljenje jetre.
- Ako ste stariji od 70 godina.
Proverite sa Vašim lekarom ili farmaceutom pre nego što uzmete lek Caduet:
- ako imate tešku respiratornu slabost (slabost sistema za disanje).
Ukoliko se bilo šta od navedenog odnosi na Vas, Vaš lekar će uraditi testove kontrole krvi pre i po potrebi tokom terapije lekom Caduet u cilju sprečavanja rizika od pojave neželjenih efekata na mišićima. Poznato je da je rizik od nastanka neželjenih efekata na mišićima, npr. rabdomioliza, povećan kada se određeni lekovi primenjuju istovremeno.
Obavestite Vašeg lekara ili farmaceuta ako uzimate, ili ste do nedavno uzimali neki drugi lek, uključujući i lek koji se nabavlja bez lekarskog recepta. Lek Caduet, ukoliko se istovremeno primeni sa nekim drugim lekovima, može izazvati međusobna delovanja. Ova međusobna dejstva mogu dovesti do smanjenja efikasnosti jednog ili oba leka. S druge strane može doći do povećanja rizika ili ozbiljnosti neželjenih dejstava, uključujući važno stanje gubitka mišićne funkcije poznato kao rabdomioliza ili miopatija:
- neki antibiotici, npr. rifampicin ili makrolidni antibiotici kao što su eritromicin, klaritromicin, telitromicin, fusidinska kiselina; ili neki lekovi koji se koriste za lečenje infekcija prouzrokovanih gljivicama, npr. ketokonazol, itrakonazol,
- lekovi iz drugih grupa koji normalizuju količinu masnoća u krvi: fibrati (npr. gemfibrozil), niacin ili holestipol,
- lekovi za regulaciju srčanog ritma (amjodaron, diltiazem),
- antikonvulzivni lekovi, npr. karbamazepin, fenobarbiton, fenitoin, fosfenitoin, primidon,
- lekovi koji utiču na imuni odgovor, npr. ciklosporin,
- inhibitori HIV-proteaze koji se koriste za lečenje HIV-infekcije,
- varfarin (lek protiv zgrušavanja krvi),
- antacidi (lekovi za regulisanje povećanog lučenja želudačne kiseline),
- oralni kontraceptivi (za sprečavanje trudnoće),
- lekovi koji se koriste u lečenju depresije, npr. nefazodon i imipramin,
- lekovi koji se koriste u lečenju mentalnih oboljenja, npr. neuroleptici,
- lekovi koji se koriste u lečenju srčane slabosti, npr. beta-blokatori,
- lekovi koji se koriste za lečenje povišenog krvnog pritiska, npr. antagonisti angiotenzina II, ACE inhibitori i diuretici,
- lekovi koji pripadaju grupi alfa-blokatora (koriste se u lečenju povišenog krvnog pritiska i oboljenja prostate),
- amifostin (koristi se u lečenju malignih oboljenja),
- sildenafil (lek za erektilnu disfunkciju),
- dantrolen i baklofen (mišićni relaksansi),
- steroidi,
- preparati koji sadrže kantarion.
Lek Caduet se može uzeti u bilo koje doba dana, sa hranom ili bez nje.
Sok od grejpfruta
Dok uzimate lek Caduet ne treba da pijete više od jedne do dve čaše soka od grejpfruta dnevno, zbog toga što velike količine soka od grejpfurta mogu da utiču na dejstvo leka Caduet.
Alkohol
Tokom terapije lekom Caduet morate upotrebu alkoholnih napitaka svesti na minimum.
Ne smete uzimati Caduet ako ste trudni, ako mislite da ste trudni, ili ako planirate trudnoću. Žene u reproduktivnom periodu moraju koristiti odgovarajuću efikasnu kontracepciju dok uzimaju Caduet.
Ne smete uzimati Caduet ako dojite.
Pre nego što počnete da uzimate neki lek, posavetujte se sa Vašim lekarom ili farmaceutom.
Ukoliko osećate vrtoglavicu dok uzimate lek Caduet, ne treba da upravljate motornim vozilom ili da rukujete mašinama.
Lek Caduet uvek uzimajte na način kako Vam je propisao Vaš lekar. Ukoliko niste sigurni proverite sa Vašim lekarom ili farmaceutom.
Odrasli:
Uobičajena početna doza leka Caduet je jedna tableta od 10mg/5mg jednom dnevno. Ako je potrebno, Vaš lekar može da poveća dozu na 10mg/10mg jednom dnevno. Za ovo doziranje lekar će Vam propisati lek Caduet u dozi od 10mg/10mg.
Tabletu leka Caduet treba progutati celu sa vodom. Tabletu možete uzeti u bilo koje doba dana, sa hranom ili bez nje. Treba da se trudite da Caduet uzimate u isto vreme svakog dana.
Tokom terapije lekom Caduet morate nastaviti sa dijetom, koju Vam je savetovao Vaš lekar, posebno dijetom sa smanjenim unosom masnoća, ne treba da pušite i treba da nastavite sa redovnim fizičkim aktivnostima.
Ukoliko mislite da lek Caduet suviše slabo ili jako deluje na Vaš organizam, obratite se Vašem lekaru ili farmaceutu.
Ne preporučuje se primena kod dece i adolescenata.
Ukoliko ste slučajno uzeli veći broj tableta leka Caduet (više od Vaše propisane dnevne doze), odmah pozovite svog lekara ili najbližu bolnicu za savet.
Ako to ne možete da uradite, idite do najbliže zdravstvene ustanove. Ponesite sve tablete koje su Vam preostale, pakovanje i etiketu, tako da bolničko osoblje može lako da utvrdi koji ste lek uzeli.
Ako ste zaboravili da popijete jednu dozu, uzmite je što pre, čim se setite, osim u slučaju da je blizu vreme za uzimanja Vaše sledeće doze. Nikada ne uzimajte duplu dozu da nadoknadite to što ste preskočili da uzmete lek!
Vaš lekar će Vas posavetovati koliko dugo da uzimate lek Caduet. Ne prekidajte tretman bez konsultacije sa Vašim lekarom. Ukoliko imate dodatnih pitanja vezano za primenu ovog leka pitajte Vašeg lekara ili farmaceuta.
Kao i svi drugi lekovi i Caduet može izazvati neželjena dejstva, iako se ona ne javljaju kod svih pacijenata.
Ukoliko se bilo koje od sledećih neželjenih dejstava javi kod Vas, odmah prekinite primenu leka Caduet i javite se Vašem lekaru:
- oticanje lica, jezika i dušnika, što može dovesti do ozbiljnih smetnji u disanju;
- ukoliko osećate mišićnu slabost za koju ne postoji objašnjenje, osetljivost ili bol u mišićima, i posebno, ukoliko se u isto vreme ne osećate dobro ili imate povišenu temperaturu. (Vrlo retko ovo može da napreduje do pojave ozbiljnog, potencijalo po život ugrožavajućeg stanja koje se naziva rabdomioliza.)
Česta (javljaju se kod manje od jedne osobe na 10 lečenih):
- glavobolja (posebno na početku terapije), vrtoglavica, osećaj umora, pospanost;
- lupanje srca, crvenilo lica;
- mučnina, bolovi u stomaku, loše varenje, promene u pražnjenju creva (uključujući proliv, zatvor, gasove);
- bolovi u mišićima i zglobovima, grčevi u mišićima, bolovi u leđima, oticanje ruku, šaka, nogu, zglobova ili stopala;
- porast nivoa šećera u krvi (ako bolujete od dijabetesa, nastavite da redovno i pažljivo kontrolišete nivo šećera u krvi), povišenje kreatininfosfokinaze u krvi, rezultati testova krvi koji ukazuju na funkciju jetre mogu biti izmenjeni.
Povremena (javljaju se kod manje od jedne osobe na 100 lečenih):
- hepatitis (zapaljenje jetre);
- alergijska reakcija i koprivnjača, kijavica;
- gubitak apetita, smanjenje nivoa šećera u krvi (ako bolujete od dijabetesa, nastavite da redovno i pažljivo kontrolišete nivo šećera u krvi), povećanje ili smanjenje telesne težine;
- nesanica (teškoće sa spavanjem), noćne more, promene raspoloženja (uključujući uznemirenost), depresija, tremor, poremećaj osetljivosti nerava (smanjenje osetljivosti) ruku i nogu, gubitak pamćenja;
- problemi sa vidom (uključujući dupli vid), zamućenje vida, zvonjenje ili zujanje u ušima;
- palpitacije (pojačan osećaj lupanja srca), otežano disanje (zadihanost), nesvestica, pojačano znojenje, nizak krvni pritisak;
- suva usta, promena čula ukusa, povraćanje;
- gubitak kose, modrice ili male tačke na koži, obezbojenost kože, smanjena osetljivost kože na dodir ili bol, ukočenost ili bridenje prstiju na rukama i nogama, kožni osip, koprivnjača ili svrab;
- poremećaji pri mokrenju (uključujući obimno noćno mokrenje i povećanje učestalosti mokrenja);
- impotencija, povećanje dojki kod muškaraca;
- osećaj nelagodnosti u telu, slabost mišiča, bol, bol u vratu, bol u grudima.
Retka (javljaju se kod manje od 1 osobe na 1000 lečenih):
- teško zapaljenje mišića, veoma jak bol u mišićima ili grčevi koji mogu veoma retko da napreduju do rabdomiolize (destrukcija mišićnih ćelija);
- smanjen broj trombocita u krvi;
- problemi sa jetrom (žuta prebojenost kože i beonjača);
- zapaljenje pankreasa;
- zapaljenje ili oticanje skeletnih mišića, osip sa plikovima, iznenadno, teško oticanje kože oko plikova;
- zbunjenost.
Veoma retka (javljaju se kod manje od jedne osobe na 10 000 lečenih):
- smanjeni broj belih krvnih zrnaca u krvi;
- ukrućenost ili napetost mišića, zapaljenje tetiva, ozleda tetiva;
- nepravilan srčani ritam, infarkt miokarda (srčani udar), zapaljenje malih krvnih sudova, bol u želucu (gastritis);
- pojačani rast desni, kašalj;
- oticanje u dubokim slojevima kože - uključujući oticanje usana, očnih kapaka i jezika;
- teške kožne reakcije alergijskog porekla, crvenilo kože, osip u vidu plikova, guljenje kože koje može brzo da se proširi na ceo organizam, može početi sa simptomima sličnim gripu praćenim povišenom temperaturom;
- gubitak sluha, smanjenje funkcije jetre;
- fotosenzitivnost (osetljivost kože na svetlost).
Ostala moguća neželjena dejstva:
- problemi sa disanjem uključujući neprekidni kašalj i/ili nedostatak vazduha ili povišenu telesnu temperaturu;
- oboljenje koje obuhvata ukočenost mišića, tremor (podrhtavanje) i poremećaj pokreta.
Ukoliko neko od navedenih neželjenih dejstava postane ozbiljno, ili ako primetite bilo koje simptome koji bi mogli biti neželjena reakcija na Caduet, a nisu pomenuti u ovom Uputstvu, obavestite Vašeg lekara ili farmaceuta.
Potražite neki drugi lek