Celsentri


Aktivna supstanca: Maravirok

Ovaj lek je na tržištu dostupan u jačinama od: 150 i 300mg

Celsentri je antiretrovirusni lek koji se koristi u terapiji infekcije izazvane HIV-1 virusom (Virus Humane Imunodeficijencije tip-1) kod odraslih.

Aktivna supstanca leka Celsentri je maravirok i pripada grupi lekova poznatih kao CCR5 antagonisti. Lek Celsentri deluje tako što blokira receptor CCR5, koji HIV koristi da bi ušao u krvne ćelije i zarazio ih.

Lek Celsentri mora da se uzima u kombinaciji sa drugim lekovima koji se koriste u lečenju HIV infekcije. Navedeni lekovi se nazivaju lekovi protiv HIV-a ili antiretrovirotici.

Lek Celsentri, kao deo kombinovane terapije, smanjuje količinu virusa u telu i održava nizak nivo virusa. Na taj način pomaže telu da poveća broj CD4 ćelija u krvi. CD4 ćelije su jedna vrsta belih krvnih zrnaca koje su važne jer pomažu telu u borbi protiv infekcije.



Lek Celsentri ne smete koristiti ukoliko ste alergični na maravirok, kikiriki, soju ili bilo koji drugi sastojak leka Celsentri.

Vaš lekar će morati da uzme uzorak Vaše krvi, kako bi procenio da li je lek Celsentri odgovarajući lek za Vašu terapiju.

Pre nego što počnete sa primenom leka, proverite da li je Vaš lekar obavešten ukoliko imate ili ste u prošlosti imali:

  • probleme sa jetrom uključujući hronični hepatitis B ili C, s obzirom da postoje samo ograničena iskustva sa primenom leka kod pacijenata sa oboljenjima jetre. Može biti potrebno pažljivo praćenje funkcije Vaše jetre. Ukoliko primetite simptome hepatitisa (gubitak apetita, povišenu temperaturu, mučninu/povraćanje i/ili žutu prebojenost kože ili očiju), osip i/ili svrab, potrebno je da odmah prekinete sa primenom leka Celsentri i o tome obavestite Vašeg lekara.
  • nizak krvni pritisak, nizak krvni pritisak pri ustajanju i/ili uzimate bilo kakve lekove za snižavanje krvnog pritiska
  • tuberkulozu ili ozbiljne gljivične infekcije, jer bi zbog načina na koji deluje na određene ćelije imunog sistema lek Celsentri potencijalno mogao da poveća rizik za razvoj infekcija. Međutim, u okviru kliničkih ispitivanja nije dokazano povećanje pojave infekcija udruženih sa AIDS-om prilikom primene leka Celsentri
  • probleme sa bubrezima, posebno ukoliko primenjujete određene antibiotike (klaritromicin, telitromicin), antimikotike (ketokonazol, itrakonazol) i/ili inhibitore proteaze (osim tipranavira/ritonavira)
  • probleme sa srcem ili cirkulacijom, s obzirom da su ograničena iskustva kod pacijenata sa ozbiljnim problemima ove vrste

Proverite sa Vašim lekarom ukoliko smatrate da se nešto od navedenog odnosi na Vas.

Pratite pojavu važnih simptoma

Kod pojedinih osoba koje primenjuju lek Celsentri može doći do razvoja drugih oboljenja, koja mogu biti ozbiljna. Neophodno je da budete upoznati sa važnim znakovima i simptomima na koje treba da obratite pažnju u toku lečenja lekom Celsentri, uključujući sledeće:

  • Kod pojedinih pacijenata koji primenjuju kombinovanu antiretrovirusnu terapiju može doći do razvoja oboljenja kostiju koje se naziva osteonekroza (odumiranje koštanog tkiva uzrokovano prekidom snabdevanja kosti krvlju). Dužina primene kombinovane antiretrovirusne terapije, primena kortikosteroida, konzumiranje alkohola, teška imunosupresija, povišeni indeks telesne mase, između ostalog, mogu povećati rizik od nastanka navedenog. Znaci osteonekroze su ukočenost zglobova, bolovi (posebno u kuku, kolenu i ramenu) i otežana pokretljivost. Ukoliko primetite bilo koji od navedenih simptoma, odmah obavestite o tome Vašeg lekara
  • Kod pojedinih pacijenata sa AIDS-om, koji su prethodno imali oportunističku infekciju (infekcija koja se može javiti zbog slabosti imunog sistema) ubrzo nakon započinjanja primene anti-HIV terapije mogu se javiti znaci i simptomi upale prethodnih infekcija. Smatra se da su navedeni simptomi posledica oporavka imunog odgovora organizma koji omogućava organizmu da se bori protiv infekcija, koje su verovatno bile prisutne bez vidljivih simptoma.
  • Dodatno oportunističkim infekcijama, nakon započinjanja primene lekova za lečenje HIV infekcije takođe se mogu javiti autoimuni poremećaji (stanje koje se javlja kada imuni sistem napada zdravo tkivo organizma). Autoimuni poremećaji se mogu javiti mnogo meseci nakon započinjanja primene terapije.

Odmah se obratite lekaru za neophodnu terapiju ukoliko primetite bilo koji simptom infekcije ili druge simptome kao što su slabost mišića, slabost koja počinje u šakama i stopalima i širi se prema trupu, osećaj lupanja srca, drhtanja ili hiperaktivnosti.

Zaštitite druge osobe

Lek Celsentri ne može izlečiti HIV infekciju ili AIDS (uznapredovalu HIV infekciju). HIV infekcija se prenosi seksualnim kontaktom sa osobom koja ima infekciju ili prenosom putem inficirane krvi (na primer, korišćenjem zajedničke injekcione igle). Lek Celsentri neće sprečiti da prenesete HIV infekciju na druge osobe. Važno je nastaviti sa preuzimanjem odgovarajućih mera opreza, kako bi se sprečio prenos HIV infekcije na druge osobe.

Starije osobe

Lek Celsentri je primenjivan isključivo kod ograničenog broja pacijenata starosti 65 godina ili starijih. Ukoliko pripadate navedenoj starosnoj grupi, posavetujte se sa Vašim lekarom da li smete da primenjujete lek Celsentri.

Deca i adolescenti

Primena leka Celsentri kod osoba mlađih od 18 godina života nije ispitana. Iz navedenog razloga se ne preporučuje primena leka Celsentri kod dece i adolescenata.

Lek Celsentri sadrži soja-lecitin.

Ukoliko ste alergični na kikiriki ili soju ne primenjujte ovaj lek.

Obavestite Vašeg lekara ili farmaceuta ukoliko upotrebljavate druge lekove, ili ukoliko ste ih nedavno koristili, uključujući biljne lekove ili druge lekove koji se mogu nabaviti bez lekarskog recepta.

Setite se da obavestite Vašeg lekara ili farmaceuta ukoliko počnete sa primenom novog leka tokom primene leka Celsentri.

Pojedini lekovi mogu uticati na nivo leka Celsentri u organizmu ukoliko se primenjuju istovremeno kada i lek Celsentri. Navedeni lekovi uključuju druge lekove za lečenje HIV infekcije ili infekcije hepatitisom C (npr. atazanavir, kobicistat, darunavir, efavirenz, etravirin, fosamprenavir, indinavir, lopinavir, nelfinavir, ritonavir, sakvinavir, boceprevir, telaprevir), antibiotike (klaritromicin, telitromicin, rifampicin, rifabutin) i antimikotike (ketokonazol, itrakonazol, flukonazol).

Obavestite Vašeg lekara ukoliko primenjujete neki od navedenih lekova. Navedeno će omogućiti lekaru da propiše odgovarajuću dozu leka Celsentri.

Lekovi koji sadrže kantarion (Hypericum perforatum) će verovatno umanjiti očekivanu aktivnost leka Celsentri, pa ih iz navedenog razloga ne bi trebalo primenjivati istovremeno sa lekom Celsentri.

Celsentri se može uzimati sa ili bez hrane.

Trudnoća

Ukoliko ste u drugom stanju, ukoliko ostanete u drugom stanju ili ukoliko planirate trudnoću, posavetujte se sa Vašim lekarom o rizicima i koristima primene leka Celsentri u toku trudnoće za Vas i Vaše dete. Nije dokazana bezbednost primene leka Celsentri u toku trudnoće.

Dojenje

Uopšte, žene koje su HIV-pozitivne ne bi smele da doje, zbog toga što se HIV infekcija može preneti na bebu putem majčinog mleka.

Nije poznato da li lek Celsentri prelazi u majčino mleko. Stoga, majke ne treba da doje decu u toku primene leka Celsentri.

Lek Celsentri može uzrokovati vrtoglavicu. Ukoliko Vam se javi vrtoglavica u toku primene leka Celsentri nemojte voziti i ne rukujte mašinama.

Uzimajte lek Celsentri sve dok Vam lekar ne kaže da prestanete. Uvek uzimajte lek Celsentri tačno onako kako vam je rekao Vaš lekar. Proverite sa Vašim lekarom ili farmaceutom ako niste sigurni kako da uzimate lek .

Uobičajena doza leka Celsentri iznosi 150 mg, 300 mg ili 600 mg dva puta dnevno u zavisnosti od toga koje lekove koristite istovremeno sa lekom Celsentri. Uvek uzimajte dozu koju vam je preporučio Vaš lekar.

Celsentri se može uzimati sa ili bez hrane.

Celsentri se uvek treba uzimati oralno.

Lek Celsentri treba da uzimate onoliko dugo koliko Vas je savetovao Vaš lekar.

Celsentri se mora uzimati u kombinaciji sa drugim lekovima koji se koriste u lečenju HIV-a. Molimo Vas da pogledate Uputstva za lek za ove druge proizvode za instrukcije kako da ih uzimate.

Primena leka Celsentri kod osoba mlađih od 18 godina života nije ispitana. Iz navedenog razloga se ne preporučuje primena leka Celsentri kod dece i adolescenata.

Ako ste slučajno uzeli veću dozu leka Celsentri nego što Vam je lekar propisao, odmah kontaktirajte Vašeg lekara ili najbližu bolnicu. Možete osećati vrtoglavicu kada naglo ustanete ili se pridignete da sednete. To je zbog naglog pada Vašeg krvnog pritiska. Ako se to dogodi, lezite dok se ne budete osećali bolje. Kada ustajete, činite to što je sporije moguće.

Ako zaboravite da uzmete dozu leka Celsentri, uzmite je čim se setite a zatim uzmite sledeću dozu po rasporedu u njeno regularno vreme. Ako je uskoro vreme za sledeću dozu, nemojte da uzimate dozu koju ste propustili. Sačekajte i uzmite sledeću dozu u njeno regularno vreme. Nikada ne uzimajte duplu dozu da nadomestite to što ste preskočili da uzmete lek!

Uzimanje leka svakog dana u isto vreme je važno jer sprečava pogoršanje HIV infekcije. Zbog toga je, osim ako Vam lekar ne savetuje da prekinete da uzimate lek, važno da redovno uzimate lek Censetri, kao što je to ranije opisano.

Ukoliko imate bilo koja dodatna pitanja o leku Celsentri, pitajte Vašeg lekara ili farmaceuta.

Kao pri primeni svih lekova, primena ovog leka može uzrokovati pojavu neželjenih dejstava, iako se ona neće javiti kod svih. Obavestite Vašeg lekara ukoliko primetite bilo šta neuobičajeno u vezi sa Vašim zdravljem.

Stanja na koja treba obratiti pažnju uključuju sledeće:

Probleme sa jetrom sa alergijskim reakcijama

Prijavljeni su veoma retko i mogu se javiti kod najviše 1 na 10 000 osoba koje primenjuju lek Celsentri. Znaci uključuju:

  • gubitak apetita
  • mučninu/povraćanje
  • žutu prebojenost kože ili očiju
  • kožni osip ili svrab

Odmah se obratite lekaru ukoliko primetite navedene simptome. Prekinite sa primenom leka Celsentri

Česta neželjena dejstva (mogu se javiti kod najviše 1 na 10 osoba):

  • proliv, mučnina, bol u trbuhu, nadutost, tegobe sa varenjem
  • glavobolja, problemi sa spavanjem, depresija
  • osip, osećaj slabosti, anemija
  • gubitak apetita
  • povišenje nivoa enzima jetre (aspartat i alanin transaminaze kao i gama glutamiltransferaza). Mogu se utvrditi u okviru rezultata analiza krvi i mogu ukazivati na oslabljenu funkciju ili oštećenje jetre.

Povremena neželjena dejstva (mogu se javiti kod najviše 1 na 100 osoba):

  • upala pluća, gljivična infekcija jednjaka
  • napadi
  • porast nivoa supstance koja se može utvrditi u krvi pri upali ili oštećenja mišića
  • oštećenje bubrega, prolazak proteina u urin

Retka neželjena dejstva (mogu se javiti kod najviše 1 na 1 000 osoba):

  • smanjenje broja crvenih krvnih zrnaca
  • bol u grudima uzrokovan smanjenim protokom krvi prema srcu, smanjenje volumena mišića
  • pojedini oblici karcinoma, kao karcinom jednjaka i žučnih puteva
  • vrtoglavica, nesvestica ili nestabilnost pri ustajanju

Ostala neželjena dejstva kombinovane terapije HIV infekcije 

Možete imati problema s kostima

Kod pojedinih pacijenata koji primenjuju kombinovanu terapiju HIV infekcije dolazi do razvoja stanja koje se naziva osteonekroza. Kod navedenog stanja dolazi do odumiranja delova koštanog tkiva usled smanjenog snabdevanja kosti krvlju.

Učestalost nije poznata, ali navedeno stanje će se javiti sa većom verovatnoćom ukoliko:

  • ste primenjivali kombinovanu terapiju tokom dužeg vremenskog perioda
  • ste takođe primenjivali lekove protiv upale koji se nazivaju kortikosteroidi
  • konzumirate alkohol
  • imate veoma oslabljen imuni sistem
  • imate prekomernu telesnu masu
  • Znaci na koje treba da obratite pažnju uključuju:
  • ukočenost u zglobovima
  • probadanje i stalni tupi bolovi (posebno u kuku, kolenu ili ramenu)
  • otežano kretanje

Prijavljivanje neželjenih reakcija

Ukoliko Vam se ispolji bilo koja neželjena reakcija, potrebno je da o tome obavestite lekara, farmaceuta ili medicinsku sestru. Ovo uključuje i svaku moguću neželjenu reakciju koja nije navedena u ovom uputstvu. Prijavljivanjem neželjenih reakcija možete da pomognete u proceni bezbednosti ovog leka. Sumnju na neželjene reakcije možete da prijavite Agenciji za lekove i medicinska sredstva Srbije (ALIMS).

Potražite neki drugi lek