Cezera


Aktivna supstanca: Levocetirizin

Cezera, film tableta, 5 mg

Levocetirizin -dihidrohlorid je aktivni sastojak leka Cezera.

Cezera je antialergijski lek, antihistaminik za sistemsku primenu. Namenjen je za terapiju znakova (simptoma):
• alergijskog rinitisa (uključujući i perzistentni alergijski rinitis);
• koprivnjače (urtikarija).



• ako ste alergični (preosetljivi) na levocetirizin-dihidrohlorid ili na neki drugi antihistaminik ili na bilo koji drugi sastojak leka Cezera (pogledajte poglavlje: šta sadrži lek Cezera).

• ako imate teško oštećenje bubrežne funkcije (tešku bubrežnu insuficijenciju sa klirensom kreatinina manjim od 10 mL/min).

Upotreba Cezera film tableta se ne preporučuje kod dece mlađe od 6 godina, s obzirom da nije moguće prilagoditi dozu sa film tabletama. 

Ukoliko imate probleme sa pražnjenjem mokraćne bešike (u stanjima kao što su oštećenje kičmene moždine ili uvećana prostata) molimo Vas da se obratite za savet Vašem lekaru.

Važne informacije o nekim sastojcima leka Cezera

Ove tablete sadrže laktozu, pa ukoliko Vam je dijagnostikovana intolerancija (nepodnošljivost) na određene šećere, pre uzimanja Cezera tableta, o tome obavestite Vašeg lekara.

Molimo Vas obavestite Vašeg lekara ili farmaceuta ako uzimate ili ste do nedavno uzimali bilo koji lek, uključujući i lekove koji se dobijaju bez lekarskog recepta.

 

Oprez je potreban kada se lek Cezera uzima u isto vreme sa alkoholom.

Kod osetljivih pacijenata, istovremena primena cetirizina ili levocetirizina i alkohola ili drugih supstanci/lekova koji deluju na centralni nervni sistem može dovesti do određenih efekata na centralnom nervnom sistemu, mada je pokazano da racemat cetirizin ne pojačava efekte alkohola.

Pre nego što počnete da uzimate bilo koji lek, posavetujte se sa svojim lekarom ili farmaceutom. Obavestite Vašeg lekara ukoliko ste trudni, pokušavate da zatrudnite ili dojite.

 

Pojedini pacijenti koji uzimaju lek Cezera mogu osetiti pospanost, umor i slabost. Ukoliko nameravate da vozite ili rukujete mašinama, prvo utvrdite kako ovaj lek utiče na Vas. S druge strane, u specijalnim testovima na zdravim ispitanicima nije utvrđeno da levocetirizin u preporučenoj dozi oštećuje budnost, reaktivnost ili sposobnost upravljanja vozilom.

 

Uvek uzimajte lek Cezera tačno onako kako Vam je propisao Vaš lekar. Ako niste sigurni, obratite se Vašem lekaru ili farmaceutu.

Doziranje 

Uobičajena doza za odrasle i decu uzrasta 6 godina i stariju je jedna tableta dnevno.

Preporuke za doziranje za posebne populacije pacijenata 

Pacijentima sa oštećenom funkcijom bubrega mogu biti propisane manje doze, u zavisnosti od stepena oštećenja bubrega, a kod dece sa oštećenom funkcijom bubrega doza će biti određena i na osnovu telesne težine. Dozu će odrediti Vaš lekar. 

Pacijenti sa teškim oštećenjem funkcije bubrega ne smeju uzimati ovaj lek. 

Pacijenti koji imaju samo oštećenje funkcije jetre treba da uzimaju uobičajenu preporučenu dozu. 

Pacijentima sa oštećenom funkcijom i jetre i bubrega mogu biti propisane manje doze leka, u zavisnosti od stepena oštećenja bubrega, a kod dece sa oštećenom funkcijom i jetre i bubrega doza će biti određena i na osnovu telesne težine. Dozu će odrediti Vaš lekar. 

Kod starijih pacijenata ukoliko je funkcija bubrega normalna nije potrebno podešavati dozu.

Kada i kako treba da uzmete Cezera tablete?

Tabletu treba da progutate celu sa vodom, može se uzeti sa ili bez hrane.

 

Uobičajena doza za odrasle i decu uzrasta 6 godina i stariju je jedna tableta dnevno.

Pacijentima sa oštećenom funkcijom i jetre i bubrega mogu biti propisane manje doze leka, u zavisnosti od stepena oštećenja bubrega, a kod dece sa oštećenom funkcijom i jetre i bubrega doza će biti određena i na osnovu telesne težine. Dozu će odrediti Vaš lekar. 

Cezera tablete od 5 mg se ne preporučuju za decu mlađu od 6 godina. 

Ukoliko ste uzeli više leka Cezera nego što je trebalo, može doći do povećanja pospanosti kod odraslih, a kod dece prvo se javljaju agitacija i nemir, a zatim pospanost. 

Ukoliko ste uzeli veću dozu leka Cezera nego što bi trebalo, odmah obavestite o tome lekara koji će zatim odlučiti koje mere je potrebno preduzeti.

 

Ako ste zaboravili da uzmete lek Cezera ili ako ste uzeli manju dozu od one koju Vam je propisao lekar, ne uzimajte duplu dozu kako bi ste to nadoknadili; sačekajte vreme predviđeno za uzimanje sledeće doze i uzmite uobičajenu dozu koju Vam je propisao lekar.

 

Prekid terapije lekom Cezera ne bi trebalo da ima štetne efekte. Simptomi se mogu vratiti ali ne bi trebalo da budu teži nego što su bili pre terapije ovim lekom. 

Ukoliko imate neka pitanja koja se odnose na upotrebu leka Cezera, obratite se Vašem lekaru ili farmaceutu .

Kao i svi lekovi, i lek Cezera može imati neželjena dejstva, ali se ona neće javiti kod svih pacijenata. 

Česta neželjena dejstva (mogu se javiti najviše kod 1 od 10 pacijenata): suva usta, glavobolja, umor i pospanost. Povremena neželjena dejstva (mogu se javiti najviše kod 1 od 100 pacijenata): iscrpljenost i bolovi u stomaku.

Ostala neželjena dejstva, kao što su: palpitacije, ubrzan rad srca, grčevi, osećaj bockanja i trnjenja, vrtoglavica, gubitak svesti, tremor, poremećaj čula ukusa, osećaj okretanja ili pomicanja, problemi sa vidom, zamagljen vid, bolno i otežano mokrenje, nemogućnost kompletnog pražnjenja mokraćne bešike, otok, svrab, osip, koprivnjača (oticanje, crvenilo i svrab kože), erupcije na koži, kratak dah, povećanje telesne težine, bolovi u mišićima, agresivno ponašanje i uznemirenost, halucinacije, depresija i suicidne misli, nesanica, ponavljajuće misli o ili preokupiranost samoubistvom, hepatitis, poremećaj funkcije jetre, povraćanje, povećan apetit i mučnina, takođe su prijavljivana. 

Na pojavu prvih znakova reakcije preosetljivosti, prestanite sa uzimanjem leka Cezera i odmah idite kod lekara. Od simptoma preosetljivosti mogu se javiti: oticanje usana, jezika, lica i/ili grla, teškoće sa disanjem i gutanjem (stezanje u grudima ili zviždanje), koprivnjača, iznenadni pad krvnog pritiska koji vodi u kolaps ili šok koji mogu imati smrtni ishod. 

Ako bilo koji od ovih neželjenih efekata postane ozbiljan ili ako primetite bilo koje neželjene reakcije na lek Cezera koje nisu pomenute u ovom uputstvu, molimo Vas da o tome obavestite Vašeg lekara ili farmaceuta. 

Prijavljivanje neželjenih reakcija 

Ukoliko Vam se ispolji bilo koja neželjena reakcija, potrebno je da o tome obavestite lekara ili farmaceuta. Ovo uključuje i svaku moguću neželjenu reakciju koja nije navdena u ovom uputstvu. Prijavljivanjem neželjenih reakcija možete da pomognete u proceni bezbednosti ovog leka. Sumnju na neželjene reakcije možete da prijavite Agenciji za lekove i medicinska sredstva Srbije (ALIMS).

Potražite neki drugi lek