Controloc
Aktivna supstanca: Pantoprazol
Ovaj lek je na tržištu dostupan u jačinama od: 20 i 40mg
Controloc®, 40 mg, gastrorezistentna tableta
Controloc je selektivni inhibitor protonske pumpe, lek koji smanjuje količinu želudačne kiseline. Koristi se za lečenje bolesti želuca i creva izazvanih povećanim lučenjem želudačne kiseline.
Controloc se koristi kod:
Odraslih i adolescenata od 12 godina i starijih za lečenje:
- refluksnog ezofagitisa – zapaljenje jednjaka praćeno vraćanjem želudačne kiseline u usta
Odraslih za lečenje:
- infekcije bakterijom Helicobacter pylori kod pacijenata sa čirom na dvanaestopalačnom crevu i želucu u kombinaciji sa dva antibiotika (eradikaciona terapija). Cilj je uklanjanje bakterije i smanjenje verovatnoće ponovnog javljanja čira
- čira na dvanaestopalačnom crevu i želucu
- Zollinger–Ellison sindroma i drugih stanja pri kojima se stvara previše želudačne kiseline
- ako ste preosetljivi (alergični) na pantoprazol ili bilo koji od sastojaka leka
- ako ste preosetljivi (alergični) na bilo koji od lekova iz grupe inhibitora protonske pumpe
Upozorite lekara ako uzimate lekove, imate neku hroničnu bolest, neki poremećaj metabolizma,preosetljivi ste na lekove ili ste imali alergijske reakcije na neke od njih.
Kada uzimate lek Controloc, posebno vodite računa:
- ako imate ozbiljne probleme sa jetrom. Obratite se Vašem lekaru ako ste ikada imali probleme sa jetrom. Vaš lekar će češće vršiti proveru enzima jetre, a posebno ako Controloc uzimate kao dugotrajnu terapiju. U slučaju povećanja vrednosti enzima jetre dalja terapija mora da se prekine.
- Kod dugotrajne terapije pantoprazolom u slučaju ako postoje faktori rizika ili su Vam rezerve vitamina B12 smanjene. Pantoprazol kao i svi lekovi koji smanjuju sekreciju želudačne kiseline može da dovede do smanjene resorpcije vitamina B12.
- Od Vašeg lekara tražite poseban savet ako istovremeno sa pantoprazolom uzimate lek koji sadrži atazanavir (za lečenje HIV infekcije).
Odmah obavestite Vašeg lekara ako primetite sledeće simptome:
- neplaniran gubitak težine
- ponavljano povraćanje
- teškoća pri gutanju
- povraćanje krvi
- ako ste bledi i osećate se malaksalo (anemija)
- ako se pojavi krv u stolici
- jak i/ili proliv koji ne prolazi, pošto je Controloc povezan sa blagim porastom broja infektivnih proliva.
Vaš lekar može da odluči da je potrebno da se izvrše testovi koji treba da isključe prisustvo malignog oboljenja pošto pantoprazol maskira simptome karcinoma i može da dovede do kašnjenja u postavljanju dijagnoze. Ako se uprkos terapiji Vaši simptomi ne povlače, potrebno je izvršiti dodatna ispitivanja.
Ako uzimate Controloc kao dugotrajnu terapiju (duže od 1 godine) vaš doktor će verovatno stalno pratiti vaše stanje. Trebalo bi da prijavite svaki novi i neuobičajen simptom ili situaciju kada se javite lekaru.
Controloc može da utiče na efikasnost drugih lekova, te je potrebno da Vašeg lekara obavestite ako uzimate:
- lekove kao što je ketokonazol, itrakonazol i posakonazol (lekovi za lečenje gljivičnih infekcija) ili erlotinib (lek za neke vrste karcinoma), zato što Controloc može da spreči da ovi i drugi lekovi uspešno deluju
- varfarin i fenprokumon, lekovi koji utiču na zgrušavanje, ili razređivanje krvi. Možda ćete morati da uradite dodatne analize
- atazanavir (lek za terapiju HIV infekcije)
Imajte u vidu da se ove informacije mogu odnositi i na lekove koje više ne pijete, kao i na lekove koje planirate da uzimate u budućnosti. Obavestite svog lekara ili farmaceuta ako uzimate, ili ste do nedavno uzimali neki drugi lek, uključujući i lek koji se nabavlja bez lekarskog recepta.
Tablete leka Controloc treba progutati cele 1 sat pre obroka sa malo vode.
Ne postoje odgovarajući podaci o upotrebi pantoprazola kod trudnica. Postoji izveštaj o izlučivanju u mleko kod žena. Ako ste trudni ili nameravate da zatrudnite ili dojite, ovaj lek smete da uzimate samo ako lekar proceni da korist za Vas premašuje potencijalni rizik za Vaše nerođeno dete ili bebu.
Pre nego što počnete da uzimate neki lek, posavetujte se sa svojim lekarom ili farmaceutom.
Ako se jave neželjena dejstva kao vrtoglavica i poremećaji vida, ne smete da upravljate motornim vozilom ili rukujete mašinama.
Sledeći podaci važe osim ako Vaš doktor upotrebu leka Controloc nije drugačije propisao. Pratite uputstvo jer u suprotnom Controloc neće postići očekivani efekat!
Kako i kada treba da se koriste gastrorezistentne tablete Controloc od 40 mg?
Jedan sat pre obroka sa malo vode progutati celu gastrorezistentnu tabletu, bez žvakanja ili lomljenja. Uobičajena doza je:
Odrasli i adolescenti (12 godina i stariji)
Lečenje refluksnog ezofagitisa
Jedna gastrorezistentna tableta na dan.
Po odluci doktora doza može da se udvostruči.
Za lečenje refluksnog ezofagitisa najčešće je potrebno 4 do 8 nedelja. Vaš doktor će da Vam kaže koliko dugo ćete da koristite lek.
Odrasli:
Za terapiju infekcije sa Helicobacter pylori kod pacijenata sa čirom dvanaestopalačnog creva i želuca u kombinaciji sa dva antibiotika (eradikaciona terapija)
Jedna tableta dva puta dnevno plus dve tablete antibiotika bilo amoksicilina, klaritromicina i metronidazola (ili tinidazola), gde se svaki od dva propisana antibiotika uzima dva puta dnevno sa tabletom Controloc 40 mg. Prvu Controloc tabletu uzeti jedan sat pre doručka, a drugu tabletu jedan sat pre večere. Pratite uputstva Vašeg doktora i pročitajte uputstva za antibiotike koje ste dobili. Uobičajeno trajanje lečenja je jedna do dve nedelje.
Lečenje čira na želucu i dvanaestopalačnom crevu
Jedna tableta dnevno.
Po odluci doktora doza može da se udvostruči. Vaš doktor će da Vam kaže koliko dugo ćete da koristite lek.
Za lečenje čira na želucu najčešće je potrebno 4 do 8 nedelja.
Za lečenje čira na dvanaestopalačnom crevu najčešće je potrebno 2 do 4 nedelje.
Za dugotrajno lečenje Zollinger-Ellison sindroma i ostalih stanja povećane sekrecije želudačne kiseline
Preporučena doza je dve tablete dnevno.
Dve tablete popiti 1 sat pre obroka. Vaš doktor će naknadno podesiti dozu u zavisnosti od količine želudačne kiseline. Ako je propisano više od 2 tablete na dan, uzimajte ih u dve podjednake doze.
Ako Vam je doktor propisao više od četiri tablete dnevno, biće Vam rečeno koliko dugo ćete da uzimate lek.
Posebne grupe pacijenata
· Ako imate problema sa bubrezima, umereno ili teško oštećenje jetre, ne bi trebalo da uzimate Controloc za terapiju infekcije Helicobacter pylori
· Ako imate teško oštećenje jetre, ne bi trebalo da uzimate više od jedne tablete pantoprazola od 20 mg na dan
· Deca ispod 12 godina starosti: Ove tablete se ne preporučuju deci mlađoj od 12 godina starosti.
Ove tablete se ne preporučuju deci mlađoj od 12 godina starosti.
Adolescenti (12 godina i stariji)
Lečenje refluksnog ezofagitisa
Jedna gastrorezistentna tableta na dan.
Po odluci doktora doza može da se udvostruči.
Za lečenje refluksnog ezofagitisa najčešće je potrebno 4 do 8 nedelja. Vaš doktor će da Vam kaže koliko dugo ćete da koristite lek.
Obavestite Vašeg doktora ili farmaceuta. Nisu poznati simptomi prekomernog doziranja kod ljudi.
Nikada ne uzimajte duplu dozu da nadomestite to što ste preskočili da uzmete lek!
Nastavite terapiju na ranije propisani način.
Ne prekidajte sa uzimanjem leka pre nego što se konsultujete sa Vašim doktorom ili farmaceutom. Ako imate dodatna pitanja oko upotrebe ovog leka pitajte Vašeg doktora ili farmaceuta.
Kao i ostali lekovi, Controloc može kod pojedinih pacijenata da izazove neželjena dejstva. Učestalost niže navedenih mogućih neželjenih dejstava je definisana sledećom konvencijom:
Veoma česta neželjena dejstva (češće od 1 na 10 pacijenata koji uzimaju lek) Česta neželjena dejstva (kod 1-10 na 100 pacijenata koji uzimaju lek) Povremena neželjena dejstva (kod 1-10 na 1 000 pacijenata koji uzimaju lek) Retka neželjena dejstva (kod 1-10 na 10 000 pacijenata koji uzimaju lek) Veoma retka neželjena dejstva (ređe od 1 na 10 000 pacijenata koji uzimaju lek) Nepoznata (prema dostupnim podacima nemoguće je odrediti učestalost).
Ako se pojavi bilo koji od niže navedenih neželjenih dejstava, odmah obavestite Vašeg lekara ili se obratite najbližoj dežurnoj bolnici.
- Teške alergijske reakcije (retka učestalost): oticanje jezika i/ili guše, teškoće pri gutanju, koprivnjača, teškoće pri disanju, alergijski otok lica (Quinckeov edem / angioedem), jaka vrtoglavica praćena ubrzanim radom srca i obilnim znojenjem.
- Teške kožne promene (nepoznata učestalost): pojava plikova po koži i brzo pogoršanje opšteg stanja organizma, erozija (uključujući i neznatno krvarenje) očiju, nosa, usta/usana ili genitalija (Stevens-Johnson sindrom, Lyellov sindrom, eritema multiforme) i osetljivost na svetlost.
- Ostala teška stanja (nepoznata učestalost): žutilo kože ili beonjača oka (teško oštećenje ćelija jetre, žutica) ili groznica, osip po koži, uvećanje bubrega ponekad praćeno bolnim mokrenjem i bolom u krstima (teško zapaljenje bubrega).
Ostala neželjena dejstva su:
- Povremena (kod 1-10 na 1 000 pacijenata koji uzimaju lek): Glavobolja; vrtoglavica; proliv; mučnina; povraćanje; pojava gasova u crevima; zatvor; suva usta; bol u trbuhu i osećaj nelagodnosti; osip po koži, egzantem (generalizovani osip); osećaj svraba; osećaj slabosti, iscrpljenosti ili uopšte lošeg stanja; poremećaj sna. Uzimanje inhibitora protonske pumpe kao što je pantoprazol, posebno u periodu dužem od godinu dana. može neznatno povećati rizik od loma kuka, ručnog zgloba ili kičme. Obavestite Vašeg doktora da imate osteoporozu ili uzimate kortikosteroide (koji takođe mogu povećati rizik od nastanka osteoporoze).
- Retka (kod 1-10 na 10 000 pacijenata koji uzimaju lek): Poremećaj ili potpuni gubitak čula ukusa; poremećaji vida kao zamućen vid; koprivnjača; bol u zglobovima; bolovi u mišićima; promena težine; povećanje telesne temperature; groznica; bol u udovima (periferni edem); alergijske reakcije; depresija; uvećanje dojki kod muškaraca.
- Veoma retka (ređe od 1 na 10 000 pacijenata koji uzimaju lek):: Dezorijentacija.
- Nepoznata (prema dostupnim podacima nemoguće je odrediti učestalost) : Halucinacija, konfuzija (posebno kod pacijenata sa prethodnim podacima o istim simptomima); smanjenje nivoa natrijuma u krvi.
Ako uzimate Controloc duže od tri meseca moguće je da će koncentracija magnezijuma u Vašoj krvi da opadne. Niska koncentracija magnezijuma može dovesti do zamora, nevoljnog grčenja mišića, dezorijentacije, konvulzija, vrtoglavice, i ubrzanja rada srca. Ako osetite bilo koji od navedenih siptoma, odmah se javite lekaru. Niska koncentracija magnezijuma takođe može dovesti do smanjenja koncentracije kalijuma ili kalcijuma u krvi. Vaš doktor može da odluči da vrši redovne analize krvi kako bi pratio koncentraciju magnezijuma.
Neželjena dejstva otkrivena kontrolom krvi:
- Povremena (manje od 1 na 100, ali više nego 1 na 1000 lečenih pacijenata): Povećanje vrednosti enzima jetre.
- Retka (manje od 1 na 1000, ali više nego 1 na 10.000 lečenih pacijenata): Povećanje vrednosti bilirubina; povećanje koncentracije masnoća u krvi, smanjenje broja granulocita (zrnaste bele krvne ćelije), udruženo sa visokom temperaturom.
- Veoma retka (manje od 1 na 10.000 lečenih pacijenata) :Smanjenje broja trombocita što može da dovede do neuobičajenog krvarenja ili pojave modrica; smanjenje broja belih krvnih ćelija što može da izazove mnogo češću pojavu infekcija; neuobičajeno smanjenje broja crvenih i belih krvnih ćelija, kao i trombocita.
Ako primetite bilo koje simptome koji bi mogli biti neželjena reakcija na Controloc a nisu pomenuti u ovom uputstvu ili koje Vi smatrate za ozbiljne obavestite Vašeg lekara ili farmacuta.
Potražite neki drugi lek