Controloc iv


Aktivna supstanca: Pantoprazol

Controloc i.v. kao aktivnu supstancu sadrži pantoprazol. Controloc i.v. je „selektivni inhibitor protonske pumpe“, lek koji smanjuje količinu želudačne kiseline koja se luči u želucu. Koristi se za lečenje bolesti želuca i creva izazvanih povećanim lučenjem želudačne kiseline.
Ovaj lek se ubrizgava u venu i biće primenjen samo ako Vaš lekar smatra da su injekcije pantoprazola trenutno za Vas pogodnije od pantoprazol tableta. Čim Vaš lekar proceni, izvršiće zamenu injekcija tabletama. Controloc i.v. se koristi za lečenje:
- refluksnog ezofagitisa – zapaljenje jednjaka (organ cevaste strukture koji povezuje grlo i želudac praćeno vraćanjem kiselog sadržaja iz želuca u usta
- čira na želucu i dvanaestopalačnom crevu
- Zollinger–Ellison sindroma i drugih stanja pri kojima se u želucu stvara previše želudačne kiseline



- ako ste preosetljivi (alergični) na pantoprazol ili bilo koju od pomoćnih supstanci koje ulaze u sastav leka Controloc i.v.
- ako ste preosetljivi (alergični) na bilo koji od lekova iz grupe inhibitora protonske pumpe

- ako imate teške probleme sa jetrom. Obratite se Vašem lekaru ako ste ikada u prošlosti imali probleme sa jetrom. U tom slučaju, Vaš lekar će češće proveravati enzime jetre, naročito kod dugotrajnog lečenja pantoprazolom. U slučaju porasta enzima jetre dalje lečenje se mora prekinuti.
- Od Vašeg lekara tražite poseban savet ako istovremeno sa pantoprazolom uzimate inhibitore HIV proteaze kao što je atazanavir (za lečenje HIV infekcije)
- Tokom uzimanje inhibitora protonske pumpe kao što je pantoprazol, posebno tokom perioda godinu dana i duže, može blago povećati rizik za nastanak preloma kuka, ručnog zgloba ili kičme. Recite svom lekaru ukoliko bolujete od osteoporoze ili ukoliko uzimate kortikosteroide (koji mogu povećati rizik za nastanak osteoporoze).
- Ukoliko primate lek Controloc i.v. duže od tri meseca, moguće je da će se nivo magnezijuma u vašoj krvi smanjiti.Nizak nivo magnezijuma se može manifestovati kao umor, nevoljna grčenja mišića, dezorijentacija, konvulzije, vrtoglavica, ubrzan srčani ritam. Ukoliko primetite bilo koji od navedenih simptoma, odmah se javite lekaru. Nizak nivo magnezijuma takođe može voditi ka smanjenju nivoa
kalijuma ili kalcijuma u krvi. Vaš lekar će odlučiti da li da uradi redovne analize krvi kako bi pratio vrednosti magnezijuma.
- Ukoliko ste ikada imali kožne reakcije nakon terapije lekom sličnim leku Controloc i.v. koji smanjuje želudačnu kiselinu
- Ako dobijete osip po koži, posebno na delovima tela koji su izloženi suncu, obavestite lekara jer će možda biti neophodno da prekinete terapiju lekom Controloc i.v. Takođe, ne zaboravite da pomenete I druga neželjena dejstva kao što je bol u zglobovima.
Odmah obavestite Vašeg lekara, pre ili nakon uzimanja ovog leka, ako primetite bilo koji od sledećih simptoma, što može biti znak neke druge, mnogo ozbiljnije bolesti:
- neplaniran gubitak telesne mase
- povraćanje, posebno ako se ponavlja
- povraćanje krvi, što u povraćanom sadržaju može izgledati kao talog crne kafe
- krv u stolici, (stolica može biti crna ili poput katrana)
- otežano gutanju ili bol pri gutanju
- bledi ste i osećate se malaksalo (anemija)
- bol u grudima
- bol u želucu
- težak i/ili proliv koji ne prolazi, pošto je ovaj lek povezan sa blagim porastom broja infektivnih proliva Vaš lekar će odlučiti da li je potrbno uraditi dodatne analize kako bi se isključilo prisustvo malignog oboljenja, zato što pantoprazol može da maskira simptome carcinoma i time dovede do kašnjenja u postavljanju dijagnoze. Ukoliko se vaši simptomi nastavljaju uprkos terapiji, potrebno je izvršiti dodatna
ispitivanja.
Deca i adolescenti
Lek Controloc i.v. se ne preporučuje za primenu kod dece jer nije dokazano da ima efikasnost pri primeni kod dece mlađe od 18 godina starosti. 

Obavestite svog lekara ili farmaceuta ako uzimate, ili ste do nedavno uzimalii neki drugi lek, uključujući i one koji se nabavljaju bez lekarskog recepta.
Controloc i.v. injekcije mogu da utiču na efikasnost drugih lekova, te je potrebno da Vašeg lekara obavestite ako
uzimate:
- lekove kao što je ketokonazol, itrakonazol i posakonazol (lekovi za lečenje gljivičnih infekcija) ili erlotinib (lek za neke vrste karcinoma), zato što Controloc i.v. može da sprečiti efikasno delovanje ovih lekova
- varfarin i fenprokumon, lekovi koji utiču na zgrušavanje, ili razređivanje krvi. Možda ćete morati da uradite dodatne analize
- Lekove koji se koriste za lečenje HIV infekcije, kao što je atazanavir
- Metotreksat (lek koji se koristi za lečenje reumatoidnog artritisa, psorijaze ili karcinoma) – ukoliko uzimate metotreksat, vaš lekar će privremeno isključiti terapiju lekom Controloc i.v. zato što pantoprazol povećava nivo metotreksata u krvi.
- Fluvoksamin (lek koji se koristi u lečenju depresije i drugih psihijatrijskih bolesti – ukoliko uzimate fluvoksamin, vaš lekar može smanjiti dozu leka.
- Rifampicin (lek koji se koristi za lečenje infekcija).
- Kantarion (Hypericum perforatum) (koristi se za lečenje blage depresije).

Nema podataka.

Pre nego što počnete da uzimate neki lek, posavetujte se sa svojim lekarom ili farmaceutom
Ako ste trudni ili dojite, mislite da bi ste mogli biti trudni ili planirate trudnoću, obratite se lekaru za savet pre uzimanja ovog leka.Nema odgovarajućih podataka o upotrebi pantoprazola u trudnoći.Postoje podaci o izlučivanju ovog leka u humano mleko.
Koristite ovaj lek, samo ako vaš lekar smatra da je korist za vas veća od potencijalnog rizika za vaše nerođeno dete ili bebu. 

Lek Controloc i.v. nema ili ima zanemarljiv uticaj na upravljanje motornim vozilima i rukovanje mašinama.
Ako se jave neželjena dejstva kao vrtoglavica i poremećaji vida, ne smete da upravljate motornim vozilom ili
rukujete mašinama.

Odrasli
- Kod čira želuca, čira dvanaestopalačnog creva i refluksnog ezofagitisa:
Preporučena doza za intravensku upotrebu je jedna bočica (40 mg pantoprazola) leka Controloc i.v. dnevno.
- Kod dugotrajne terapije Zollinger-Ellisonovog sindroma i drugih stanja pri kojima se stvara previše želudačne kiseline
Dve bočice (80 mg pantoprazola) dnevno.
Kasnije će vaš lekar smanjiti dozu, u zavisnosti od količine proizvedene kiseline u vašem želucu. Ukoliko vam je
propisano više od dve bočice (80 mg) dnevno, injekcije će biti davane u dve jednake doze.
Vaš lekar može propisati privremenu dozu od više od četiri bočice (160 mg) dnevno.
U slučajevima kada je potrebna brza kontrola želudačne kiseline, početna doza od 160 mg (četiri bočice).Ukoliko je potrebno nivo kiseline u želucu brzo staviti pod kontrolu, početna doza od 160 mg (četiri
bočice),treba da bude dovoljna za uspešno smanjenje količine želudačne kiseline..
Rastvor za injekcije se priprema rastvaranjem sadržaja jedne bočice u 10 mL fiziološkog rastvora. Оvaj rastvor 
može da se ubrizga direktno ili posle mešanja sa 100 mL fiziološkog rastvora ili 5% glukozom.
Controloc i.v. ne sme da se priprema ili meša sa drugim rastvaračima osim sa gore navedenim.
Pripremljeni rastvor se mora upotrebiti tokom 12 sati.
Sa mikrobiološke tačke gledišta, preparat mora odmah da se upotrebi. Ako se ne upotrebi odmah, za čuvanje u
predviđenom roku i na odgovarajući način odgovoran je korisnik, a vreme i uslovi čuvanja ne treba da budu duže
od 12 h a temperatura viša od 25 °C.
Lek treba da se daje intravenski tokom 2 - 15 minuta.
Pacijenti sa oštećenjem jetre
Ako imate teško oštećenje jetre, dnevna injekcija treba da bude samo 20 mg (pola bočice).
Primena kod dece i adolescenata

Ne preporučuje se primena ovih injekcija kod dece i adolescenata ispod 18 godina starosti.

S obzirom na to da će Vam ovaj lek davati zdravstveni radnik u bolnici, malo je verovatno da ćete dobiti veću dozu leka od one koja je propisana.Nisu poznati simptomi prekomernog doziranja kod ljudi.
Ukoliko imate bilo kakvo pitanje u vezi sa primenom ovog leka, obratite se vašem lekaru, farmaceutu ili medicinskoj sestri.

Vaš lekar ili medicinska sestra će se pobrinuti da redovno dobijete lek, tako da nije verovatno da će neka doza
biti izostavljena.Međutim, recite Vašem lekaru ili medicinskoj sestri, ako mislite da su zaboravili da Vam daju
propisanu dozu leka.

O dužini trajanja terapije odlučuje Vaš lekar, Ukoliko imate dodatnih pitanja, obratite se Vašem lekaru

Kao i svi drugi lekovi, tako i ovaj lek može da izazove neželjena dejstva, mada se ona ne moraju javiti kod svih.
Učestalost ispoljavanja mogućih neželjenih dejstava koja su dole navedena, definisana je korišćenjem sledećeg opšte prihvaćenog načina:
Veoma česta (mogu da se jave kod više od 1 pacijenta na 10 pacijenata koji uzimaju lek)
Česta (mogu da se jave kod najviše 1 na 10 pacijenata koji uzimaju lek)
Povremena (mogu da se jave kod najviše 1 na 100 pacijenata koji uzimaju lek)
Retka (mogu da se jave kod najviše 1 na 1000 pacijenata koji uzimaju lek)
Veoma retka (mogu da se jave kod najviše 1 na 10000 pacijenata koji uzimaju lek)
Nepoznata (na osnovu dostupnih podataka ne može se proceniti učestalost ispoljavanja)
Ako primetite bilo koje od sledećih navedenih neželjenih dejstava, odmah o tome obavestite Vašeg lekara
ili se obratite najbližoj dežurnoj bolnici:
- Ozbiljne alergijske reakcije (ispoljavaju se retko): oticanje jezika i/ili grla, teškoće pri gutanju, koprivnjača, teškoće pri gutanju, koprivnjača, otežano disanje, alergijski otok lica (Quincke´s oedema edem ili angioedem), jaka vrtoglavica praćena ubrzanim radom srca i obilnim znojenjem.
- Ozbiljni kožni poremećaji (nepoznata učestalost ispoljavanja): pojava plikova po koži i brzo pogoršanje opšteg stanja organizma, erozija (uključujući i neznatno krvarenje) očiju, nosa, usta/usana ili genitalija (Stevens-Johnson Syndrome, Lyell-Syndrome, Erithema multiforme) i osetljivost na svetlost.
- Ostali ozbiljni poremećaji (nepoznata učestalost javljanja): žuta obojenost kože ili beonjača oka (teško oštećenje ćelija jetre, žutica) ili groznica, osip po koži, uvećanje bubrega ponekad praćeno bolnim mokrenjem i bolom u krstima (ozbiljno zapaljenje bubrega), što može da dovede do bubrežne insuficijencije (otkazivanja bubrega).
Ostala poznata neželjena dejstva su:
- Česta (mogu da se jave kod najviše 1 na 10 pacijenata koji uzimaju lek)
Zapaljenje (inflamacija) zida vene i pojava zgrušavanja krvi (tromboflebitis) na mestu davanja injekcije.
- Povremena (mogu da se jave kod najviše 1 na 100 pacijenata koji uzimaju lek)
- Glavobolja; vrtoglavica; proliv; osećati se loše; povraćanje; nadimanje (gasovi); zatvor; suva usta; bol i nelagodnost u trbuhu; osip po koži, generalizovani osip (egzantem, erupcije); svrab; osećaj slabosti, iscrpljenosti ili opšta malaksalost; poremećaj spavanja, preloma kuka, ručnog zgloba ili kičme.
- Retka (mogu da se jave kod najviše 1 na 1000 pacijenata koji uzimaju lek)
Promena ili nedostatak osećaja čula ukusa; poremećaj vida kao što je dupli (zamućen) vid; koprivnjača; bol u zglobovima; bolovi u mišićima; promena telesne mase; porast telesne temperature; groznica (visoka telesna temperatura); oticanje nogu (periferni edemi); alergijske reakcije; depresija; povećanje dojki kod muškaraca.
- Veoma retka (mogu da se jave kod najviše 1 na 10000 pacijenata koji uzimaju lek)
Dezorijentacija.
- Nepoznate učestalosti (na osnovu dostupnih podataka ne može se proceniti učestalost ispoljavanja)
Halucinacija, konfuzija (posebno kod pacijenata koji su ove simptome imali i ranije); smanjenje nivoa natrijuma u krvi; smanjena vrednost magnezijuma u krvi ,abnormalne reakcije na koži (trnjenje ili bockanje); osećaj pečenja (parestezije); osip i mogućnost pojave bola u zglobovima.
Neželjena dejstva utvrđena na osnovu analize krvi:
- Povremena (mogu da se jave kod najviše 1 na 100 pacijenata koji uzimaju lek)
Porast enzima jetre.
- Retka (mogu da se jave kod najviše 1 na 1000 pacijenata koji uzimaju lek)
Povećanje bilirubina; povećanje masnoća u krvi;izraziti nagli pad granulocita (belih krvnih zrnaca) u cirkulaciji, povezan sa groznicom (visokom telesnom temepraturom)
- Veoma retka (mogu da se jave kod najviše 1 na 10000 pacijenata koji uzimaju lek)
Smanjenje broja trombocita (krvne pločice) koje kod Vas može prouzrokovati pojavu krvarenja ili modrica češće nego obično; smanjenje broja belih krvnih ćelija (leukocita) koje kod Vas može prouzrokovati češću pojavu infekcija; istovremeno smanjenje broja crvenih i belih krvnih ćelija, kao i trombocita.
Ako primetite bilo koje simptome koji bi mogli biti neželjena reakcija na Controloc i.v a nisu pomenuti u ovom uputstvu ili koje Vi smatrate za ozbiljne obavestite Vašeg lekara ili farmaceuta.

Potražite neki drugi lek