Cytosar


Aktivna supstanca: Citarabin

CYTOSAR®, prašak i rastvarač za rastvor za injekciju, 100mg/5ml, liobočica sa rastvaračem u ampuli, 1x5ml

CYTOSAR®, prašak i rastvarač za rastvor za injekciju, 500 mg/10ml, liobočica sa rastvaračem u ampuli, 1x10ml

CYTOSAR®, prašak za rastvor za injekciju, 1 g, bočica, 1 x 1g

CYTOSAR® je lek koji pripada grupi antikancerskih lekova koji se primarno koristi za lečenje akutne leukemije (to je rak krvi kod koga dolazi do povećanja belih krvnih zrnaca). Takoñe, koristi se za lečenje i drugih leukemija, kao što su limfocitna, hronična mijelocitna (blastna faza).

Koristi se za indukciju i održavanje remisija kod leukemija.

Indukcija remisije podrazumeva intenzivno lečenje leukemije, u cilju uspostavljanja mnogo normalnije ravnoteže ćelija u Vašoj krvi, što će kada lek deluje popraviti Vaše zdravlje. Takvo stanje se naziva remisija.

Održavanje remisije podrazumeva manje intenzivan tretman u cilju održavanja postignutog stanja (remisije) što duže. Manje doze citarabina se koriste da bi se leukemija držala pod kontrolom i sprečilo ponovo rasplamsavanje bolesti.

KAKO LEK CYTOSAR® DELUJE?

Citarabin je sintetski antimetabolit iz grupe pirimidinskih nukleozida koji interferira sa rastom ćelija raka i uništava ih. Pored toga, ovaj lek ima antibakterijska i imunosupresivna dejstva.

 KADA SE LEK CYTOSAR® UPOTREBLJAVA?

Lek CYTOSAR® (citarabin) se primarno koristi za indukciju i održavanje remisije kod akutne nelimfocitne leukemije. Pokazano je i da je koristan i za lečenje drugih leukemija, kao što je akutna limfocitna leukemija,

hronična mijelocitna leukemija (blastna faza).

Lek može da se koristi sam ili u kombinaciji sa drugim antineoplastičnim agensima; najbolji rezultati se obično dobijaju sa kombinovanom terapijom.

Deca sa ne-Hočkinovim limfomom imala su koristi od kombinovanog medikamentoznog protokola (LSA2L2) koji uključuje lek CYTOSAR®.

Lek CYTOSAR® primenjen sam ili u kombinaciji sa drugim lekovima (metotreksat, hidrokortizon-natrijum- sukcinat) koristi se intratekalno za profilaksu i lečenje meningealne leukemije.

Koristi se kod dece i odraslih.



Upozorite lekara ako uzimate druge lekove, imate neku hroničnu bolest, neki poremećaj metabolizma, preosetljivi ste na lekove ili ste imali alergijske reakcije na neke od njih.

Ne smete uzimati lek CYTOSAR ® ako ste:

  • preosetljivi ili alergični na aktivnu supstancu ili bilo koji sastojak leka
  • ako bolujete od leukopenije trombocitopenje i/ili eritrocitopenije nemaligne etiologije (smanjenje belih krvnih zrnaca, krvnih pločica i crvenih krvnih zrnaca u krvi)
  • ako ste trudni i dojite

Kao i kada su drugi lekovi protiv raka u pitanju, upotreba leka CYTOSAR® može biti povezana sa neželjenim reakcijama koje mogu biti ozbiljne. Ove neželjene reakcije zahtevaju posebnu terapiju da bi se smanjio rizik od komplikacija.

Lečiće Vas tim specijalista koji ima iskustva u korišćenju ovog tipa lekova i zbrinjavanju njihovih neželjenih reakcija, koje su obično prolaznog karaktera. Međutim, neophodno je da pročitate poglavlje “NEŽELJENA DEJSTVA LEKA” i sledite pažljivo uputstva ukoliko dobijete bilo koji od opisanih simptoma (tegoba).

Recite Vašem lekaru ako imate probleme sa radom jetre. To će pomoći Vašem lekaru kod odluke da li je lek CYTOSAR® odgovarajući za Vas.

CYTOSAR® 100mg I 500mg: prašak I rastvarač za rastvor za injekciju sadrže benzilalkohol. Iz tog razloga zabranjeno je davanje prevremeno roñenim bebama ili novorođenčadi. Mogu se javiti toksične ili alergijske reakcije kod dece u razvoju I dece starije od 3godine.

Šta morate da znate o pomoćnim materijama koje sadrži lek cytosar®

Spisak pomoćnih supstanci detaljno je naveden u ranijim tačkama ovog Uputstva. Ne smete da koristite lek CYTOSAR® ako ste alergični na bilo koju pomoćnu supstancu navedenu u ovom Uputstvu.

CYTOSAR® 100mg I 500mg: prašak I rastvarač za rastvor za injekciju sadrže benzilalkohol. Iz tog razloga zabranjeno je davanje prevremeno roñenim bebama ili novoroñenčadi. Mogu se javiti toksične ili alergijske reakcije kod dece u razvoju I dece starije od 3godine.

 

Imajte u vidu da se ove informacije mogu odnositi i na lekove koje više ne pijete, kao i na lekove koje planirate da uzimate u budućnosti. Obavestite svog lekara ili farmaceuta ako uzimate, ili ste do nedavno uzimali neki drugi lek, uključujući i lek koji se nabavlja bez lekarskog recepta.

Recite Vašem lekaru ili farmaceutu ako uzimate:

- lek 5-flurocitozin (koristi se za lečenje gljivičnih infekcija)
- lek digoksin ili beta-acetildigoksin (koristi se za lečenje slabosti srca)
- lek gentamicin (antibiotik koji se koristi za lečenje bakterijskih infekcija)
- lek ciklofosfamid, vinkristin i prednizon (koriste za lečenje raka)
- lek fenitoin, klozapin i fludarabin
- ako uzimate bilo koji drugi lek, čak i onaj koji je nabavljen u slobodnoj prodaji

Nije primenljivo.

Pre nego što počnete da uzimate neki lek, posavetujte se sa svojim lekarom ili farmaceutom.

Trudnoća

Kao opšte pravilo, ne treba primenjivati lek CYTOSAR® pacijentkinjama tokom trudnoće.

Ako ste seksualno aktivni, preporučuje se primena efikasne kontracepcije tokom lečenja lekom CYTOSAR® bez obzira na pol (da li ste muškog ili ženskog pola). Lek CYTOSAR® može oštetiti plod, stoga je veoma važno da obavestite Vašeg lekara, ukoliko mislite da ste trudni.

Dojenje

Ne treba primenjivati lek CYTOSAR® ukoliko dojite.

Nema podataka vezano za ove efekte.

Ako se ne osećate dobro nakon tremana sa lekom CYTOSAR® treba da izbegavate upravljanje vozilima ili mašinama.

Ukoliko mislite da lek CYTOSAR® suviše slabo ili jako deluje na Vaš organizam, obratite se lekaru ili farmaceutu.

CYTOSAR® nije aktivan ako se daje oralno. Lek CYTOSAR® se može davati intravenskom infuzijom ili intravenskom injekcijom, a takođe subkutano ili intratekalno. Doza i način primene odreñuju se u zavisnosti od protokola koji se koristi, kao i površine Vašeg tela i sprovode se po kontrolom Vašeg ordinirajućeg lekara. Vaša telesna masa i visina se koriste za izračunavanje površine Vašeg tela.


Za vreme lečenja potrebna je redovna kontrola Vašeg zdravstvenog stanja, uključujući i pregled krvne slike i drugih laboratorijskih analiza iz krvi. 

Vaš lekar će odlučiti koliko često će se sprovoditi ove redovne kontrole, a one podrazumevaju:

- pregled krvne slike, posebno da li je broj ćelija krvi smanjen i da li je potrebno lečenje
- pregled jetre i bubrega (biohemijske analize iz krvi)
- pregled nivoa mokraćne kiseline u krvi, jer lek CYTOSAR® može povećati vrednosti mokraćne kiseline u krvi. Potebno je da dobijete odgovarajući lek ako su ove vrednosti previsoke.

Ako ste primali visoke doze leka CYTOSAR®:

Visoke doze leka mogu da pogoršaju neželjene efekte kao što su upaljeno, bolno grlo ili da izazovu smanjenje broja belih krvnih zrnaca i trombocita (krvne pločice koje pomažu u zgrušavanju krvi) u krvi. Ukoliko se to desi, možda ćete morati da primate antibiotike ili transfuziju. Ulceracije u ustima treba da se zaleče da bi se smanjila bolnost i neugodnost koje izazivaju.

Nije primenljivo.

Nikada ne uzimajte duplu dozu da nadomestite to što ste preskočili da uzmete lek! 

Samo lekari koji imaju iskustva sa hemioterapijom malignih oboljenja treba da primenjuju lek CYTOSAR®.

Nije primenljivo.

Kao i svi citotoksični lekovi, lek CYTOSAR® izaziva pojavu neželjenih efekata, koji mogu da variraju od pacijenta do pacijenta.

Recite odmah Vašem lekaru ili medicinskoj sestri ako imate neki od dole pomenutih simptoma, nakon što ste primili lek.

- Alergijsku reakciju koja se ispoljava kao iznenadni nedostatak daha, teškoće u disanju, oticanje očnih kapaka, lica i usana, osip ili svrab (naročito ako se pojavljuje po celom telu)
- Osećate se umorni ili imate gubitak volje
- Imate simptome slične gripu npr. povišenu temperaturu, groznicu i nazeb
- Pojavljuju Vam se veoma lako modrice ili krvarite više nego je to uobičajeno ako se povredite. Ovo su simptomi smanjenog broja krvnih ćelija.

Drugi neželjeni efekti koji mogu da se jave:

- Efekti na nervni sistem: glavobolja ili vrtoglavica, osećaj probadanja i bockanja
- Efekti na kožu i kosu: Gubitak kose je uobičajena pojava i može biti prilično ozbiljan. Kosa normalno ponovo izraste kada se prekine tretman. Osip ili ranice po koži, svrab ili pojačana pegavost. Možete dobiti infekciju, uključujući infekciju ili upalu na mestu primene injekcije
- Efekti na stomak i creva: mučnina i povraćanje, bol u stomaku i proliv
- Efekti na usnu duplju, grlo i analni predeo: upala grla, gorušica koja uslovljava da se osećate loše, pojava afti u usnoj duplji, ranica na usnama ili u predelu anusa (zadnja pasaža)
- Efekt na gušteraču: upala gušterače (bol u gornjem delu stomaka kombinovan sa lošim stanjem ili povraćanjem). Prijavite Vašem lekaru ako se ovo pojavi.
- Efekti na jetru: oštećenje jetre (vidi se po požuteloj koži i žutim beonjačama)
- Efekti na bubrege, bešiku i mokraćne puteve: otežano mokrenje, bolno mokrenje, pojava krvi u urinu ili poremećaj u radu bubrega.
- Efekti na šake, lice i telo: osećaj vrućine i groznice, konjunktivitis (upala oka), bol i utrnulost zglobova, prstiju šake, stopala ili lica
- Efekti na respiratorni sitem i pluća: gubitak daha, upala pluća i bol u grudima.

Ako neki od ovih simptoma postanu ozbiljni, prijavite ih odmah Vašem lekaru ili medicinskoj sestri.

Može doći do pojave virusnih, bakterijskih, gljivičnih, parazitskih ili saprofitnih infekcija na bilo kom mestu u organizmu.

"Citarabinski sindrom"

Ponekad, 6 do 12 sati nakon primanja citarabina, pojave se sledeći neželjeni efekti: osećaj opšteg lošeg stanja sa visokom temperaturom, bolom u kostima, mišićima, a ponekad i u grudima, pojavom plikova po koži i suvim očima. Ovo se naziva " Citarabinski sindrom" i može da se leči.

Ako bilo koji od navedenih neželjnih efekata postane težak, ili ako primetite neki od neželjenih efekata koji nisu pobrojani na listi u ovom Uputstvu, molimo Vas da ga prijavite Vašem lekaru ili medicinskoj sestri u što kraćem roku.

Potražite neki drugi lek