Diane 35
Aktivne supstance: Etinilestradiol, Ciproteron
Lek Diane-35 preporučuje se za upotrebu kod žena isključivo za terapiju (a) izraženih akni, koje su otporne na dugotrajnu oralnu terapiju antibioticima i (b) umereno izraženog hirzutizma.
Mada lek Diane -35 takođe deluje kao tablete za kontracepciju, žene ne treba da ga koriste isključivo radi kontracepcije, već treba da bude rezervisan za one žene kojima je potrebno lečenje za opisana stanja koja su androgen zavisna.
1. Trudnoća i dojenje 2. Teški poremećaji funkcije jetre, žutica ili uporni svrab u toku prethodne trudnoće, Dubin-Johnson- a sindrom, Rotor-ov sindrom, prethodno ili trenutno postojeći tumori jetre 3. Lična ili porodična anamneza potvrđene idiopatske venske tromboembolije (VTE) (gde se porodična anamneza odnosi na VTE koja se kod braće/sestara ili roditelja javila u ranom uzrastu) 4. Postojeće venske tromboze ili embolije 5. Postojeće i ranije arterijske tromboze ili embolije 6. Prisustvo ozbiljnih ili višestrukih faktora rizika za vensku ili arterijsku trombozu može takođe da predstavlja kontraindikaciju 7. Anemija srpastih ćelija 8. Karcinomi dojke ili endometrijuma ili podatak o postojanju ovih stanja 9. Težak dijabetes melitus sa vaskularnim promenama
10. Poremećaj metabolizma lipida
11. Anamnestički podatak o pojavi gestacionog herpesa
12. Pogoršanje otoskleroze u toku trudnoće
13. Nedijagnostikovano vaginalno krvarenje
14. Preosetljivost na neki sastojak leka Diane-35
Upozorenja: kao i posle primene drugih steroidnih hormona, nađeno je da i primena leka Diane-35 u velikim dozama i tokom većeg dela životnog veka životinje, izaziva veću učestalost pojave tumora, uključujući i karcinome jetre kod pacova. Značaj ovog otkrića za ljude nije poznat.
U retkim slučajevima, posle upotrebe hormonskih supstanci, kakve se nalaze u sastavu leka Diane-35, opisana je pojava malignih tumora jetre koji dovode do intraabdominalnog krvarenja koje može da ugrozi život. Ako dođe do pojave izraženih tegoba u gornjem delu abdomena, uvećanja jetre ili znakova intraabdominalnog krvarenja, diferencijalnom dijagnozom treba obuhvatiti i tumor jetre.
Studije na eksperimentalnim životinjama pokazale su da primena ciproteronacetata u embriogenezi tokom diferencijacije spoljašnjih genitalija, može izazvati feminizaciju muškog fetusa. Iako to ne znači da su ovi rezultati relevantni za ljude, mora da se ima u vidu mogućnost da primena leka Diane-35 kod trudnica posle 45. dana trudnoće može da izazove feminizaciju muškog fetusa. Zato je trudnoća apsolutna kontraindikacija za primenu leka Diane-35 i mora da se isključiti pre nego što počne terapija.
Lek Diane-35 se sastoji od progestagena ciproteronacetata i estrogena etinilestradiola i primenjuje se tokom 21. dana mesečnog ciklusa. Dakle, ima slični sastav kao i druge kombinovane tablete za kontracepciju. Korišćenje bilo koje tablete za kontracepciju ili leka Diane-35 povećava rizik od pojave venske tromboembolije (VTE), uključujući vensku trombozu i plućnu emboliju, u odnosu na situaciju kada se ove vrste lekova ne upotrebljavaju. Rizik od pojave VTE je najveći u prvoj godini u kojoj žena počinje da koristi kombinovane
tablete za kontracepciju. Rizik od pojave VTE manji je u odnosu na isti rizik udružen sa trudnoćom, koji je procenjen na 60 u 100.000 trudnoća.
Ne dolazi uvek do potpunog izlečenja ovog poremećaja. VTE je fatalna u 1-2 % slučajeva.
Epidemiloške studije su pokazale da učestalost pojave kod osoba koje koriste tablete za kontracepciju sa niskim sadržajem estrogena (< 50µg etinilestradiola) iznosi do 40 slučajeva na svakih 100.000 ženskih godina. Ovo se može uporediti sa 5-10 slučajeva na 100.000 ženskih-godina za osobe koje ne koriste tablete za kontracepciju.
Određeni faktori mogu da povećaju rizik od pojave venske tromboze, npr. izražena gojaznost (indeks telesne mase > 30 kg/m2), starost, genetska predispozicija ka zgrušavanju krvi, ili lična, odnosno, porodična anamneza o postojanju dokazane idiopatske VTE (gde porodična anamneza ukazuje na VTE kod braće/sestara ili roditelja, u ranom živitnom dobu). Osim svega navedenog, rizik od VTE može privremeno da
bude povećan kod dugotrajne imobilizacije, velikih hirurških zahvata, operacija nogu, masivnih povreda
Postoje izvesni epidemiološki dokazi da je pojava VTE češća kod osoba koje koriste lek Diane-35 u odnosu na one koji upotrebljavaju kombinovane tablete za kontracepciju sa niskim sadržajem estrogena (< 50 µg).
Postoji verovatnoća da grupa pacijentkinja koje koriste lek Diane-35 kao terapiju akni ili umereno teškog hirzutizma pati i od povećanog kardiovaskularnog rizika, koji npr. postoji kod sindroma policističnih jajnika.
Epidemiološke studije takođe povezuju upotrebu kombinovanih tableta za kontracepciju sa povećanim rizikom od arterijske tromboembolije (infarkt miokarda, tranzitorni ishemijski atak). Određeni faktori kao što su pušenje, gojaznost, kardiovaskularna oboljenja, hipertenzija, dijabetes i migrena mogu da povećaju rizik od arterijske tromboembolije. Rizik od arterijske tromboze povezan sa tabletama za kontracepciju raste sa starenjem, a pogoršava ga i pušenje.
Brojne epidemiološke studije opisuju rizik od pojave karcinoma jajnika, endometrijuma, cerviksa i dojke kod žena koje koriste kombinovane tablete za kontracepciju. Postoje jasni dokazi da kombinovane tablete za kontracepciju pružaju zaštitu, kako od karcinoma jajnika, tako i od karcinoma endometrijuma.
U nekim studijama opisan je povećani rizik od pojave karcinoma cerviksa pri dugotrajnoj upotrebi kombinovanih tableta za kontracepciju, ali ostaje nedoumica oko stepena povezanosti ove pojave i odgovarajućeg seksualnog ponašanja i drugih faktora.
Meta analiza 54 epidemiološke studije pokazuje da postoji neznatno povećan relativni rizik (RR= 1,24) od pojave karcinoma dojke kod žena koje su nedavno koristile tablete za kontracepciju. Opisani model povećanog rizika može biti posledica ranije dijagnostikovanog karcinoma dojke kod pacijentkinja koje koriste kombinovane tablete za kontracepciju (KOK), biološkog efekta kombinovanih tableta za kontracepciju ili kombinacije ova dva. Dodatne dijagnoze karcinoma dojke kod korisnica koje ih trenutno koriste ili kod žena koje su ih koristile najmanje 10 godina češće su nego kod žena koje nikada nisu koristile kombinovane tablete za kontracepciju.
Karcinomi dojke retki su kod žena mlađih od 40 godina, bez obzira da li uzimaju kombinovane tablete za kontracepciju ili ne. Bez obzira što ovaj rizik raste sa godinama, povećani broj dijagnostikovanog karcinoma dojke kod korisnica koje koriste kombinovane tablete za kontracepciju mali je u poređenju sa ukupnim rizikom od nastanka karcinoma dojke.
Najvažniji faktor rizika za pojavu karcinoma dojke kod žena koje koriste kombinovane tablete za kontracepciju je životno doba u kojoj prestaju da ih koriste. Što kasnije žena prestane da koristi kombinovane tablete za kontracepciju to je veći broj dijagnostikovanih karcinoma dojke. Ukupna dužina upotrebe od manje je važnosti, a rizik postepeno opada tokom 10 godina posle prestanka uzimanja, tako da 10 godina posle prestanka uzimanja kombinovanih tableta za kontracepciju rizik više nije povećan.
Korisnicama je potrebno da se objasni mogućnost postojanja povećanog rizika od pojave karcinoma dojke i odmeriti odnos rizika i koristi od upotrebe kombinovane tablete za kontracepciju u smislu pružanja značajne zaštite od pojave drugih vrsta karcinoma (npr. jajnika i endometrijuma).
Procenjeni kumulativni brojevi karcinoma dojke na 10.000 žena koji se dijagnostikuju tokom 5 godina korišćenja i do 10 godina nakon prestanka korišćenja KOK, u poređenju sa brojem karcinoma dojke dijagnostikovanim na 10.000 žena koje nikad nisu koristile KOK.
Broj slučajeva karcinoma dojke
Nikada nisu koristile KOK
Koristile su KOK tokom 5 godina
Karcinom nađen do godine starosti: 30 35 40 45 50 55
Ne treba isključiti mogućnost da neke hronične bolesti mogu ponekad da se pogoršaju pri upotrebi leka Diane35
Svaka tableta ovog leka sadrži 31,115 mg laktoze i 19,371 mg saharoze po tableti. Pacijenti sa retkim hereditarnim problemima intolerancije na galaktozu, deficijencijom Lapp laktoze, intolerancijom na fruktozu ili glukozno-galaktoznom malapsorpcijom ili saharozo-izomaltazom ne bi trebalo da uzimaju ovaj lek.
Razlozi za hitni prestanak uzimanja leka Diane-35:
1. Pojava ili pogoršanje migrenoznih glavobolja ili pojava neuobičajeno čestih i jakih glavobolja
2. Iznenadni poremećaji vida ili sluha ili drugi poremećaji percepcije
3. Prvi znaci tromboflebitisa ili simptomi tromboembolije (neuobičajeni bolovi i/ili otoci nogu, probadajući bolovi pri disanju ili kašalj bez vidljivog uzroka). Bol i teskoba u grudima
4. Šest nedelja pre velikih hirurških zahvata (npr. abdominalnih ili ortopedskih), bilo kakve operacije nogu, medicinskog lečenja varikoznih vena ili dugotrajne imobilizacije, npr. posle povreda ili operacija.Sa terapijom se nastavlja tek 2 nedelje posle uspostavljanja potpune pokretljivosti. U slučaju hitnih hirurških operacija indikovana je primena antitrombotičke profilakse u vidu npr. supkutanog heparina.
5. Pojava žutice, hepatitisa, svraba čitavog tela
6. Učestaliji napadi epilepsije
7. Značajano povišenje krvnog pritiska
8. Pojava teške depresije 9. Jak bol u gornjem abdomenu ili povećanje jetre 10. Jasno pogoršanje stanja za koja se zna da se mogu pogoršati u toku upotrebe hormonske kontracepcije ili u trudnoći. 11. Trudnoća je razlog za hitni prestanak uzimanja ovog leka jer neka istraživanja ukazuju da tablete za kontracepciju mogu u trudnoći da izazovu neznatni porast rizika od pojave malformacija fetusa.
Ostala istraživanja nisu pružila podršku ovim tvrdnjama. Ova mogućnost se ne može isključiti, ali je sigurno da ako rizik i postoji, on je svakako mali.
Pregled žene pre početka upotrebe tableta za kontracepciju (i u redovim vremenskim intervalima posle toga) treba između ostalog da obuhvati i ličnu i porodičnu anamnezu. Pri fizikalnom pregledu, obratiti pažnju na navedene kontraindikacije i upozorenja za ovaj proizvod. Učestalost i priroda pregleda treba da budu zasnovani na relevantnim uputstvima i treba da budu prilagođeni svakoj ženi ponaosob. Svakako treba obaviti merenje krvnog pritiska, kao i pregled dojki, abdomena i karlice, uključujući i citološki pregled cerviksa, u zavisnosti od odluke lekara - kliničara.
Sledeća stanja zahtevaju striktni zdravstveni nadzor u toku uzimanja tableta za kontracepciju.
Pogoršanje postojećeg ili pojava bilo kog od ovih stanja može da ukazuje na potrebu obustavljanja primene leka Diane-35:
Dijabetes melitus, ili tendencija ka nastanku dijabetes melitusa, (neobjašnjiva glikozurija), hipertenzija, varikozne vene, anamnestički podatak o postojanju flebitisa, otoskleroze, multiple skleroze, epilepsije, porfirije, poremećaj funkcije jetre, Sindehamova horeja, poremećaj funkcije bubrega, poremećaj zgrušavanja krvi u porodičnoj anamnezi, gojaznost, karcinom dojke u porodičnoj anamnezi i benigni tumori dojke u ličnoj
anamnezi, anamnestički podatak o kliničkoj depresiji, sistemskom lupusu, miomima uterusa, i nepodnošenju
kontaktnih sočiva, migrena, kameni u žuči, kardiovaskularne bolesti, hloazma, astma, ili neko drugo oboljenje koje je sklono pogoršanju u toku trudnoće.
Pacijentkinje sa istorijom depresije ili bilo koje od gore pomenutih stanja treba pratiti tokom terapije lekom Diane -35.
Ako se terapija lekom Diane -35 prekine, treba uvesti druge metode kontracepcije ako je potrebno.
Treba imati na umu da upotreba UV lampi u terapiji akni, ili dugotrajno izlaganje sunčevim zracima povećavaju rizik od pogoršanja hloazme.
Kod nekih žena može da dođe do amenoreje ili oligomenoreje posle obustavljanja primene leka Diane-35, posebno u slučajevima kada je ovakvo stanje postojalo i pre upotrebe leka. Korisnice treba da se obaveste o mogućnosti ove pojave.
Induktori enzima jetre, kao što su barbiturati, primidon, fenobarbiton, fenitoin, fenilbutazon, rifampicin, karbamazepin i grizeofulvin mogu da smanje kontraceptivnu efikasnost leka Diane-35. Kod žena koje su na dugotrajnoj terapiji induktorima enzima jetre, potrebno je da se primeni neka druga metoda kontraceptivne zaštite. Upotreba antibiotika može da smanji kontraceptivnu efikasnost leka Diane-35, najverovatnije
menjanjem crevne flore.
Žene koje u kratkom vremenskom periodu treba da koriste induktore enzima i antibiotike širokog spektra,
moraju da primene dodatnu, nehormonsku metodu kontracepcije (izuzev metode ritma i temperature), tokom uzimanja ovih lekova, kao i 7 dana posle toga. Ukoliko ovih sedam dana premaši kraj jednog pakovanja, potrebno je bez pauze početi sledeće pakovanje. U tom slučaju se ne očekuje krvarenje sve do završetka sledećeg pakovanja. Ukoliko kod korisnice ne dođe do krvarenja u pauzi posle drugog pakovanja obloženih tableta,
potrebno je, pre nego što se počne primena sledećeg pakovanja, ispitati mogućnost nastanka trudnoće.
Ne može se isključiti mogućnost da oralno uzeti tetraciklini smanjuju kontraceptivnu efikasnost leka Diane-35,
mada ovo nije dokazano. Kada se koriste lekovi ove grupe ipak se preporučuje upotreba dodatnih nehormonskih metoda kontracepcije (izuzev metode ritma i temperature), jer mora da se obezbedi izuzetno visok stepen zaštite. Sa rifampicinom je potrebno da se primeni dodatna metoda kontracepcije još 4 nedelje posle prestanka uzimanja leka, čak i ako je bio kratak period lečenja.
Zbog dejstva na toleranciju glukoze, može da dođe do promenjene potrebe za antidijabeticima ili insulinom.
Biljni lek kantarion (Hypericum perforatum) ne treba uzimati istovremeno sa Diane -35 jer potencijalno može da dovede do gubitka kontraceptivnog efekta.
Primena leka je kontraindikovana.
Studije na eksperimentalnim životinjama pokazale su da primena ciproteronacetata u embriogenezi, tokom diferencijacije spoljašnjih genitalija, može izazvati feminizaciju muškog fetusa. Iako to ne znači da su ovi rezultati relevantni za ljude, mora da se ima u vidu mogućnost da primena leka Diane-35 kod trudnica posle 45. dana trudnoće može da izazve feminizaciju muškog fetusa. Stoga je trudnoća apsolutna kontraindikacija za
primenu leka Diane-35 i mora da se isključi pre nego što počne terapija.
Lek nema uticaja na psihofizičke sposobnosti prilikom upravljanja motornim vozilom i rukovanja mašinama.
Lek Diane-35 inhibira ovulaciju i time sprečava začeće. Korisnice koje koriste lek Diane-35 ne treba da koriste dodatnu hormonsku kontracepciju kako ne bi bile izložene prevelikoj količini
hormona, a nije neophodno za efikasnost kontracepcije.
Prvi ciklus terapije: jedna tableta dnevno tokom 21 dana, počevši od prvog dana menstrualnog ciklusa (prvi dan
menstruacije je prvi dan ciklusa).
Sledeći ciklusi: svaka sledeća terapija počinje posle sedmodnevne pauze u odnosu na prethodnu.
Napomene:
Kada se lek Diane-35 koristi i za kontracepciju važno je da se gore navedena uputstva strogo poštuju. Ukoliko u toku sedmodnevne pauze ne dodje do krvarenja, neophodno je isključiti trudnoću pre nego što se počne sa primenom sledećeg pakovanja – kutije/blistera.
Kada se prelazi sa tablete za kontracepciju i oslanja na delovanje leka Diane-35, potrebno je strogo poštovati
dole navedena uputstva:
Promena sa 21-dnevne kombinovane tablete za kontracepciju: prvu obloženu tabletu Diane-35 treba uzeti prvog dana posle završetka terapije prethodne tablete za kontracepciju. Dodatne kontraceptivne metode nisu neophodne.
Prelaz sa kombinovane tablete za kontracepciju (28 dana):
Uzimanje leka Diane-35 počinje posle uzimanja poslednje aktivne tablete za kontracepciju iz pakovanja tableta
koje se koriste svaki dan (Every Day Pil). Prva obložena tableta Diane-35 uzima se sledećeg dana. Dopunske mere kontracepcije nisu neophodne.
Prelazak sa progestagenske tablete (POP):
Prva obložena tableta Diane-35 uzima se prvog dana krvarenja, čak i ako je POP već uzeta istog dana. Dopunske mere kontracepcije nisu neophodne. Preostale progestagenske tablete treba baciti.
Upotreba posle porođaja i posle abortusa:
Posle trudnoće, uzimanje leka Diane-35 počinje 21. dan posle vaginalnog porođaja, pod uslovom da je porodilja potpuno pokretna i da ne postoje postporođajne komplikacije. Dodatna kontraceptivna zaštita je potrebna u prvih 7 dana uzimanja leka. Pošto prva postpartalna ovulacija može da prethodi prvom krvarenju, u periodu između porođaja i početka uzimanja tablete za kontracepciju potrebno je da se koristiti i dodatna kontraceptivna metoda. Dojenje je kontraindikovano za primenu leka Diane-35. Diane-35 može da se uzima odmah posle
abortusa u prvom trimestru trudnoće, pri čemu nije potrebna dodatna kontraceptivna zaštita.
U skoro svim slučajevima očekuje se potpuna remisija akni i to najčešće u roku od nekoliko meseci, mada u izuzetno teškim slučajevima, terapija može da potraje i duže, pre nego što dođe do potpunog poboljšanja.
Preporučuje se obustavljanje terapije 3 do 4 ciklusa posle potpunog poboljšanja stanja zbog koga je lek uveden,
odnosno da se lek Diane-35 ne upotrebljava kao oralno kontraceptivno sredstvo. Terapija lekom Diane-35 se
može ponovo uvesti ukoliko se androgen-zavisno oboljenje ponovo javi.
Posebne okolnosti koje zahtevaju dodatnu kontraceptivnu zaštitu
Nepravilna upotreba: ukoliko se zakasni sa uzimanjem jedne obložene tablete, treba da se uzme što pre i ako se to učini u roku od 12 sati od vremena kada je trebalo da se uzme, kontraceptivna zaštita je obezbeđena. Ako je kašnjenje duže, potrebna je dodatna, barijerna, kontraceptivna zaštita. Ako je proteklo više vremena od kako je obložena tableta preskočena, ne treba da se nadoknadi, već u sledećih 7 dana treba da se koriste nehormonske metode kontracepcije (osim metode ritma i temperature) uporedo sa uzimanjem sledećih 7 obloženih tableta.
Ukoliko je propuštena obložena tableta u poslednjih 7 dana, ne treba praviti pauzu između sledećeg pakovanja.
Može da dođe do probojnog krvarenja u toku uzimanja obloženih tableta ali ono je bez kliničkog značaja.
Ukoliko kod pacijentkinje ne dođe do krvarenja u pauzi posle drugog pakovanja potrebno je da se, pre početka
sledećeg pakovanja, ispita mogućnost nastanka trudnoće.
Gastrointestinalni poremećaji: povraćanje ili proliv mogu da smanje efikasnost tableta za kontracepciju jer je sprečena potpuna resorpcija. Uzimanje obloženih tableta treba nastaviti.
Potrebno je da se koriste dodatne nehormonske metode kontracepcije (osim metode ritma i temperature) u toku
gastrointestinalnih poremećaja i još 7 dana posle njihovog prestanka. Ako ovih 7 dana preteknu kraj pakovanja,
uzimanje leka nastavlja se iz sledećeg pakovanja bez pauze. U tom slučaju se ne očekuje krvarenje sve do završetka sledećeg pakovanja. Ukoliko kod korisnice ne dođe do krvarenja u pauzi posle drugog pakovanja tableta, potrebno je, pre nego što se počne sledeće pakovanje, ispitati mogućnost nastanka trudnoće. Ukoliko su gastrointestinalni poremećaji dugotrajniji, treba razmisliti o uvođenju još neke metode kontracepcije.
Predoziranje može da izazove mučninu, povraćanje i krvarenje kod žena.
Ne postoje posebni antidoti, pa je terapija simptomatska
Kod žena koje koriste lek Diane-35 postoji povećani rizik od tromboembolije.
U retkim slučajevima javlja se glavobolja, poremećaji varenja, mučnina, povraćanje, napetost u grudima, promene telesne mase, promene libida i depresivno raspoloženje.
U postmarketinškom periodu registrovani su slučajevi teške depresije kod pacijentkinja koje su koristile Diane35. Međutim, kauzalna veza kliničke depresije i leka Diane-35 još uvek nije ustanovljena.
Kod žena koje za to imaju predispoziciju, lek Diane-35 može ponekad da izazove pojavu hloazme koja se pogoršava pri izlaganju sunčevoj svetlosti. Ove žene treba da izbegavaju izlaganje sunčevim zracima.
Opisani su pojedinačni slučajevi lošeg podnošenja kontaktnih sočiva pri korišćenju tableta za kontracepciju.
Takve osobe treba da se jave oftalmologu.
Promene menstrualnog ciklusa:
1. Smanjenje količine menstrualnog krvarenja:
Ovo nije neuobičajeno i može da se očekuje kod nekih pacijentkinja, pa čak može da bude i korisno kod osoba
koje su inače imale obilna krvarenja.
2. Izostanak menstruacije
Ponekad se uopšte ne javlja krvarenje. Ukoliko su se tablete za kontracepciju uzimale redovno, vrlo je malo verovatno da će doći do trudnoće. Ipak, ukoliko se u pauzi između dva pakovanaja tableta za kontracepciju ne javi krvarenje, neophodno je prvo isključiti trudnoću, pa zatim početi sa novim pakovanjem.
Intermenstrualno krvarenje: „tačkasto krvarenje“ ili obilnije „probojno krvarenje“ javlja se ponekad u toku uzimanja tableta za kontracepciju, a posebno u prvih nekoliko ciklusa uobičajeno spontano prestaje, tako da se sa uzimanjem leka Diane-35 nastavlja čak i u slučaju pojave nepravilnog krvarenja. Ako je redovno krvarenje uporno, treba preduzeti odgovarajuće dijagnostičke mere, uključujući i kiretažu kojom bi se isključio organski uzrok. Ovo se takođe odnosi i na slučajeve tačkastog krvarenja koje se javlja u pravilnim razmacima u toku
nekoliko uzastopnih ciklusa ili koje se po prvi put javi posle duže upotrebe leka Diane-35.
Dejstvo na hemijski sastav krvi: upotreba tableta za kontracepciju može da utiče na rezultate pojedinih
laboratorijskih testova, uključujući i biohemijske parametre jetre, tireoidee, nadbubrega, bubrežnu funkciju, nivo
transportnih proteina u krvi i frakcije lipida/lipoproteina, parametre metabolizma ugljenih hidrata, kao i
parametre koagulacije i fibrinolize. Laboratorijsko osoblje mora biti obavešteno o korišćenju tableta za kontracepciju od strane pacijentkinja kada se rade laboratorijski testovi.
Potražite neki drugi lek