Diunorm


Aktivna supstanca: Hidrohlorotiazid

DIUNORM® je lek koji snižava krvni pritisak i smanjuje edeme različitog porekla. 

DIUNORM® je lek koji se koristi za izbacivanje vode, natrijuma i hlorida iz organizma, što dovodi do smanjenja krvnog pritiska i edema. DIUNORM® snižava arterijski krvni pritisak u stojećem i ležećem položaju, dok svoje dejstvo ne ispoljava na normalan krvni pritisak.  

DIUNORM® se koristi u sledećim slučajevima:

- povišen krvni pritisak

- edemi različitog porekla 



  • u slučaju preosetljivosti na hidrohlorotiazid ili bilo koji ekscipijens
  • u slučaju preosetljivosti na druge tiazidne diuretike ili druge sulfonamidske derivate
  • u slučaju teške bolesti bubrega (klirens kreatinina ispod 30 ml/min)
  • u slučaju teške bolesti jetre
  • u slučaju prekome udružene sa cirozom jetre
  • u slučaju Adisonove bolesti
  • u slučaju postojanja refraktorne hipokalemije, hiponatremije ili hiperkalcemije
  • u slučaju hiperurikemije
  • u slučaju porfirije
  • u slučaju istovremene primene litijuma
  • ukoliko dojite 

Obavestite Vašeg lekara ukoliko imate ili ste imali oboljenje jetre. DIUNORM®  treba sa oprezom primenjivati kod pacijenata sa smanjenom funkcijom jetre i kod pacijenata kod kojih je bolest jetre u poodmaklom stadijumu. Ukoliko je prisutna i smanjena koncentracija kalijuma, usled poremećaja elektrolitnog balansa može doći do hepatične kome. U slučaju pojave prvih znakova hepatične kome, neophodno je prekinuti primenu leka.

Lek treba sa oprezom primenjivati kod pacijenata sa ozbiljnim oštećenjem bubrega, jer smanjuje glomerularnu filtraciju. Kod pacijenata sa smanjenom funkcijom bubrega može doći do kumulacije leka, pa obavezno recite Vašem lekaru ukoliko imate ili ste imali oboljenje bubrega.

Obavestite Vašeg lekara:
  • ukoliko imate ili ste imali poremećaj elektrolita (smanjenu koncentraciju kalijuma, natrijuma, magnezijuma ili hlorida ili povećanu koncentraciju kalcijuma);
  • ukoliko se lečite od gihta ili šećerne bolesti;
  • ukoliko imate neki poremećaj paratiroidne žlezde.

Kod pacijenata koji gube kalijum i hloride usled povraćanja, proliva, gastrointestinalne drenaže i dr. može da se javi hipohloremična alkaloza udružena sa hipokalemijom. 

DIUNORM® može da poveća koncentraciju glukoze u krvi i u urinu, pa je neophodno prilagoditi dozu insulina i oralnih antidijabetika.
Lek može da pogorša ili aktivira sistemski lupus eritematozus.

Terapiju lekom DIUNORM® treba obustaviti pre ispitivanja funkcije paratiroidne žlezde, jer smanjuje izlučivanje kalcijuma, što može da dovede do pogrešnih rezultata ispitivanja.

DIUNORM®  može da poveća koncentraciju holesterola i triglicerida u krvi, ali se ovi efekti mogu umanjiti primenom dijetalnog režima ishrane. 

Imajte u vidu da se ove informacije mogu odnositi i na lekove koje više ne pijete, kao i na lekove koje planirate da uzimate u budućnosti. Obavestite svog lekara ili farmaceuta ako uzimate, ili ste do nedavno uzimali neki drugi lek, uključujući i lek koji se nabavlja bez lekarskog recepta.

Obavestite Vašeg lekara ukoliko koristite neke od dole navedenih lekova. Možda će lekar želeti da koriguje dozu leka DIUNORM® ili određenih lekova koje istovremeno koristite. To su:

  • antihipertenzivi (u terapiji povišenog krvnog pritiska)
  • glikozidi digitalisa (u terapiji oboljenja srca)
  • atrakurijum (mišićni relaksans)
  • astemizol, terfenadin ( u terapiji alergije)
  • sotalol ( u lečenju bolesti srca)
  • kortikosteroidi (u terapiji zapaljenskih procesa)
  • ACTH (adenokortikotropni hormon)
  • amfotericin B ( u terapiji gljivičnih oboljenja) 
  • salbutamol (u lečenju opstruktivnih bolesti pluća)
  • insulin i oralni antidijabetici ( u terapiji dijabetesa)
  • nesteroidni antiinflamatorni lekovi (u terapiji zapaljenskih procesa)
  • barbiturati (u terapiji epilepsije)
  • narkotici (u terapiji bola)
  • holestipol i holestiramin (u terapiji povećanog holesterola u krvi)
  • vitamin D, soli kalcijuma
  • ciklosporin (kod transplantacije organa ili u terapiji autoimunih oboljenja) 

Istovremena primena leka DIUNORM® sa alkoholom može da dovede do naglog pada pritiska. Hrana ne utiče na resorpciju leka DIUNORM®.

Pre nego što počnete da uzimate neki lek, posavetujte se sa svojim lekarom ili farmaceutom.

Ukoliko ste trudni obavezno se posavetujte sa Vašim lekarom.

Ne uzimajte lek DIUNORM® ukoliko dojite. Ako je primena leka neophodna, onda treba prekinuti dojenje. 

Kao i pri primeni drugih antihipertenzivnih lekova, savetuje se oprez prilikom upravljanja motornim vozilom ili rukovanja mašinama.  

Ukoliko mislite da lek DIUNORM® suviše slabo ili jako deluje na Vaš organizam, obratite se lekaru ili farmaceutu.

Vaš lekar će Vas posavetovati koliko dugo da uzimate lek DIUNORM®. Ne prekidajte tretman sami i pridržavajte se uputstva.

Doziranje i način primene

Hipertenzija:

Početna doza je ½ tablete (12,5 mg) do 1 tableta (25 mg) dnevno. Doza se može postepeno povećavati dok se ne postigne željeni terapijski efekat, ili do uobičajene maksimalne doze kod odraslih od 2 tablete (50 mg) dnevno.

Kod težih oblika hipertenzije može se kombinovati sa drugim antihipertenzivnim lekovima, uz početnu pojedinačnu dozu hidrohlorotiazida od ½ tablete (12,5 mg).

Kada se lek uzima u dve dnevne doze, prva se uzima ujutro, odmah posle ustajanja, a druga u ranim popodnevnim časovima, kako diuretski učinak ne bi remetio san.

Ako uzimate lek DIUNORM® svaki dan u isto vreme , on će imati najbolji efekat na Vaš krvni pritisak.

Edemi:

Uobičajena doza je 1 tableta (25mg) do 4 tablete (100 mg) dnevno, primenjena u 1-3 podeljene doze. U izuzetno teškim slučajevima može se primeniti i veća inicijalna doza (do maksimuma od 8 tableta (200 mg)), ali se u tim slučajevima preporučuje primena jačeg diuretika.

U slučaju dobrog terapijskog odgovora doza se može i redukovati na 1 tabletu (25 mg) do 2 tablete (50 mg) dnevno, ili primenjivati povremena terapija (svaki drugi dan, ili 3-5 puta nedeljno).

Stariji pacijenti (preko 65 godina):

Zbog veće incidence neželjenih dejstava, terapiju treba započeti najnižom preporučenom dozom od ½  tablete (12,5 mg) dnevno. Po potrebi doza se može povećavati po pola tablete (12,5 mg).

Uobičajena dnevna doza kod dece uzrasta 6 meseci do 12 godina iznosi 1-2 mg/kg telesne mase, a kod dece mlañe od 6 meseci 3 mg/kg. U oba slučaja dnevna doza se deli u dve pojedinačne.

Ukoliko ste uzeli veću dozu leka DIUNORM® nego što bi trebalo, odmah razgovarajte sa Vašim lekarom ili farmaceutom!

Najčešći znaci i simptomi predoziranja su: pad krvnog pritiska, gubitak elektrolita (smanjena koncentracija kalijuma, natrijuma i hlorida), dehidratacija, letargija, mučnina i slabost. Letargija može da dovede do kome u toku nekoliko sati sa minimalnim smanjenjem plućne i kardiovaskularne funkcije i bez znakova dehidratacije i poremećaja elektrolita.

Terapija trovanja hidrohlorotiazidom je simptomatska: izazivanje povraćanja ili ispiranje želuca i davanje aktivnog uglja; suzbijanje pada pritiska i šoka i korekcija poremećaja vode i elektrolita.

Pacijenta kome je pao krvni pritisak treba postaviti u ležeći položaj sa uzdignutim nogama.

Nikada ne uzimajte duplu dozu da nadomestite to što ste preskočili da uzmete lek! Nastavite sa uobičajenim redosledom uzimanja leka, tako da sledeću dozu uzmete po planu doziranja.

Nagli prestanak uzimanja leka može da pogorša stanje Vaše bolesti.

Kao i svi lekovi, i DIUNORM®  može imati neželjena dejstva.

Neželjeni efekti su većinom blagi i reverzibilni.

U toku terapije lekom DIUNORM®  mogu se javiti:
Poremećaji elektrolita i tečnosti: smanjena koncentracija kalijuma, natrijuma, magnezijuma ili hlorida ili povećana koncentracija kalcijuma, hipohloremična alkaloza, povećana koncentracija mokraćne kiseline.

Prvi znaci poremećaja elektrolita su: suva usta, žeñ, slabost, pospanost, bol ili grčevi u mišićima, mišićna slabost, pad krvnog pritiska, smanjeno izlučivanje mokraće, ubrzani rad srca, mučnina ili povraćanje.

Ukoliko primetite neki od ovih simptoma, obavestite Vašeg lekara o tome.

Metaboličke i endokrine promene: patološke promene na paratiroidnoj žlezdi (povećana koncentracija kalcijuma i smanjena koncentracija fosfata) u slučaju produžene terapije, povećana koncentracija glukoze, pojava glukoze u urinu, povećana koncentracija triglicerida i holesterola u krvi.

Promene na koži i potkožnom tkivu: fotosenzitivnost, koprivnjača i drugi oblici raša, svrab, nekrotični vaskulitis, toksična epidermalna nekroliza, kožni lupus eritematozus – kao reakcija, reaktivacija kožnog lupusa eritematozusa.

Gastrointestinalne promene: gubitak apetita, anoreksija, blaga mučnina i povraćanje, grčevi, opstipacija, proliv, zapaljenje pankreasa.

Poremećaji funkcije jetre i žučnih puteva: žutica

Vaskularne promene: pad krvnog pritiska usled naglog ustajanja

Promene u CNS-u: vrtoglavica, osetljivost na svetlost, trnjenje, glavobolja

Psihičke promene: depresija, poremećaj sna

Promene u krvnom i limfnom sistemu: aplastična anemija, depresija kostne srži, agranulocitoza, hemolitička anemija, trombocitopenija.

Ostala neželjena dejstva: impotencija, spazam mišića, poremećaji bubrega, respiratorni poremećaji, uključujući pneumonitis i plućni edem, anafilaktička reakcija, slabost, uznemirenost, groznica.

Ako primetite bilo koje simptome koji bi mogli biti neželjena reakcija na lek DIUNORM®, a nisu pomenuti u ovom uputstvu obavestite Vašeg lekara ili farmaceuta!

Potražite neki drugi lek