Dulcolax


Aktivna supstanca: Bisakodil

Dulcolax , 5 mg, gastrorezistentne tablete

DULCOLAX gastrorezistentne tablete sadrže aktivni sastojak bisakodil. Pripada grupi lekova zvanih laksativi (lekovi za pražnjenje creva).

DULCOLAX se koristi:

- za kratkotrajnu terapiju kod pacijenata koji pate od opstipacije (zatvora);
- Po preporuci lekara za pripremu za radiološke, dijagnostičke i hirurške procedure koje zahtevaju pražnjenje creva.

Šta je opstipacija(zatvor)?

Normalno i redovno pražnjenje creva je važno za većinu ljudi. Međutim, ono što je "normalno i redovno" razlikuje se od osobe do osobe. Neki mogu imati pražnjenje creva svaki dan, neki ne tako često. Bez obzira na Vašu dinamiku pražnjenja, najbolje je da postignete redovnost pražnjenja creva.
- Zatvor je za neke ljude povremeni problem, a za druge može biti i češći.
- To se dešava kada se normalna mišićna aktivnost u crevima (debelom crevu) uspori. To značiti da se sadržaj iz creva ne eliminiše lako iz tela.

Uzrok opstipacije (zatvora) često nije poznat. Može biti u vezu sa:

- Iznenadnom promenom ishrane;
- Ishrana bez dovoljno vlakana;
- Gubitak tonusa mišića creva kod starijih osoba;
- Trudnoća;
- Uzimanjem lekova kao što su morfin ili kodein;
- Dugotrajno ležanje u postelji;
- Nedostatak vežbanja.

Bez obzira na uzrok, zatvor može da bude neprijatan. Možete se osećati naduto i teško ili se opšte osećate loše. Ponekad, on može izazvati glavobolje.

Ovi korisni zdravstveni saveti se preporučuju u prevenciji nastanka zatvora:

- Koristite uravnoteženu ishranu, uključujući sveže voće i povrće;
- Pijte dovoljno vode da sprečite dehidraciju (gubitak tečnosti);
- Redovno vežbajte i budite u formi;
- Odvojite vreme za pražnjenje creva kada osetite potebu (ne odlažite pražnjenje creva).



Upozorite lekara ako uzimate druge lekove, imate neku hroničnu bolest, neki poremećaj metabolizma, preosetljivi ste na lekove ili ste imali alergijske reakcije na neke od njih.

Lek DULCOLAX ne smete koristiti:

- ako ste alergični (preosetljivi) na bisakodil ili bilo koji drugi sastojak leka DULCOLAX;
- kod ileusa (vezanih creva) ili opstrukcije creva;
- ako patite od akutnih oboljenja stomaka uključujući zapaljenje slepog creva ili akutne zapaljenske bolesti creva;
- ako ste izgubili mnogo tečnosti;
- ako imate jako bol u stomaku i uz to Vam je muka i povraća Vam se – ovo može da ukazuje na teža stanja;
- ako patite od retkih naslednih stanja koja mogu biti povezana sa nepodnošenjem nekih pomoćnih supstanci ovog leka (molimo da pročitate odeljak “Važne informacije o nekim sastojcima leka DULCOLAX“).

- Ako su Vam laksativi (lekovi za pražnjenje creva) potrebni neprestano, svakodnevno ili tokom dužih perioda – treba da se obratite svom lekaru za ispitivanje uzroka zatvora, jer produžena prekomerna upotreba može da dovede do poremećaja ravnoteže tečnosti i elektrolita, pa tako i do smanjene koncentracije kalijuma u krvi.
- ukoliko primetite da ste žedni ili da Vam se smanjila količina urina, što može da bude posledica
dehidratacije usled gubitka tečnosti i može biti opasna za starije ili pacijente sa oboljenjem bubrega – trebalo bi da prestanete da uzimate lek DULCOLAX i da se obratite Vašem lekaru.

Ako primetite krv u stolici odmah se javite svom lekaru.

Pacijenti koji su uzimali DULCOLAX ponekad mogu imati vrtoglavice i/ili kratkotrajne gubitke svesti. Ovi događaji mogu da budu povezani sa zatvorom (naprezanjem tokom pražnjenja creva, bolom u stomaku), a ne davanjem samog leka.

Deca ne smeju da uzimaju laksative (lekove za pražnjenje creva) bez saveta lekara.

Važne informacije o nekim sastojcima leka DULCOLAX 

DULCOLAX gastrorezistentna tableta sadrži malu količinu laktoze (33.2 mg) i saharoze (23.4 mg) po tableti. Ako bolujete od retkog naslednog oboljenja netolerancije na galaktozu, Lapp laktaznog deficita, intolerancije na fruktozu ili loše glukozno-galaktozne resorpcije ili nedostatka saharoza-izomaltaze, ne smete koristiti ovaj lek. U slučaju netolerancije na neke od šećera, obratite se Vašem lekaru pre upotrebe ovog leka.

Ovaj lek kao pomoćnu supstancu sadrži ricinusovo ulje koje može izazvati stomačne tegobe i dijareju.

Imajte u vidu da se ove informacije mogu odnositi i na lekove koje više ne pijete, kao i na lekove koje planirate da uzimate u budućnosti. Obavestite svog lekara ili farmaceuta ako uzimate, ili ste do nedavno uzimali neki drugi lek, uključujući i lek koji se nabavlja bez lekarskog recepta. 

Istovremena upotreba diuretika (tableta za izbacivanje vode) ili kortikosteroida (kao što je prednizolon) može da poveća rizik od poremećaja ravnoteže elektrolita ako se uzmu prekomerne doze leka DULCOLAX. Poremećaj ravnoteže elektrolita može da dovede do povećane osetljivosti na srčane glikozide (grupa lekova koja se koristi u lečenju srčane slabosti i nepravilnog rada srca, npr. digoksin). 

Ove gastrorezistentne tablete imaju specijalni omotač i ne treba ih koristiti uz proizvode koji smanjuju kiselost gornjeg dela sistema organa za varenje, kao što su antacidi (lekovi protiv povećanje želudačne kiseline) ili inhibitori protonske pumpe.

Ove gastrorezistentne tablete imaju specijalni omotač i ne smeju se koristiti uz proizvode koji smanjuju kiselost gornjeg dela sistema organa za varenje, kao što su mlečni proizvodi.

Pre nego što počnete da uzimate neki lek, posavetujte se sa svojim lekarom ili farmaceutom. 

Kao što je to slučaj i sa ostalim lekovima, ukoliko planirate trudnoću, tokom trudnoće i u toku dojenja, DULCOLAX treba koristiti isključivo po savetu lekara.

Nikakve studije uticaja leka DULCOLAX na sposobnost upravljanja vozilima i mašinama nisu rađene. 

Neke osobe mogu osetiti vrtoglavicu ili nesvesticu dok uzimaju ovaj lek. Ako seVama ovo desi, nemojte upravljati vozilima i rukovati mašinama dok ovi simptomi ne nestanu.

DULCOLAX se primenjuje kod odraslih i kod dece starije od 10 godina. 

Uvek uzimajte DULCOLAX tačno onako kako je navedeno u tekstu uputstva ili kako Vam je to savetovao Vaš farmaceut. Ako niste sigurni proverite sa Vašim lekarom ili farmaceutom.

Lek DULCOLAX ne treba uzimati duže od 5 dana. Ako imate svakodnevnu potrebu za uzimanjem laksativa, ili ako imate bol u stomaku koji ne prolazi, potrebno je da se javite svom lekaru. 

Uobičajena doza je:

Protiv opstipacije (zatvora)

Odrasli : 1 - 2 tablete (5 – 10 mg)

Preporučeno je da se gastrorezistentne tablete uzmu uveče, da bi izazvale pokretanje creva narednog jutra. Treba ih progutati cele, uz odgovarajuću količinu tečnosti (ali nikako sa mlekom, pogledajte „Uzimanje leka uz hranu i pića“). 

Ove gastrorezistentne tablete ne treba koristiti zajedno sa proizvodima koji smanjuju kiselost gornjeg dela sistema organa za varenje, kao što su mleko, antacidi ili inhibitori protonske pumpe, da ne bi prerano rastvorili omotač tablete. 

Za pripremu za radiološke, dijagnostičke i hirurške procedure koje zahtevaju pražnjenje creva:

Za pripremu za dijagnostičke procedure, u pre i postoperativnoj terapiji i u medicinskim stanjima koja iziskuju olakšavanje pražnjenja creva, DULCOLAX treba koristiti pod medicinskim nadzorom. 

Da bi se postiglo kompletno pražnjenje creva, za odrasle i decu od 10 godina se preporučuje doza od dve do četiri DULCOLAX gastrorezistentne tablete, noć uoči pregleda, a posle toga jedna DULCOLAX supozitorija ujutru, uoči samog pregleda. 


Uobičajena doza je:

Protiv opstipacije (zatvora)

Deca starija od 10 godina: 1 - 2 tablete (5 – 10 mg)

Deca uzrasta 4 - 10 godina: 1 tableta (5 mg) 

Deci od 4 do10 godina lek DULCOLAX treba davati samo pod nadzorom lekara! Lek se ne sme primenjivati kod dece mlađe od 4 godine!  

Za pripremu za radiološke, dijagnostičke i hirurške procedure koje zahtevaju pražnjenje creva:

Za pripremu za dijagnostičke procedure, u pre i postoperativnoj terapiji i u medicinskim stanjima koja iziskuju olakšavanje pražnjenja creva, DULCOLAX treba koristiti pod medicinskim nadzorom. 

Da bi se postiglo kompletno pražnjenje creva, za odrasle i decu od 10 godina se preporučuje doza od dve do četiri DULCOLAX gastrorezistentne tablete, noć uoči pregleda, a posle toga jedna DULCOLAX supozitorija ujutru, uoči samog pregleda. 

Za decu od 4 - 10 godina starosti preporučuje se da se koristi jedna DULCOLAX gastrorezistentna tableta uveče i pedijatrijski laksativ sa momentalnim dejstvom (supozitorija od 5 mg), narednog jutra.

Ako ste uzeli više leka nego što je trebalo, obavestite Vašeg lekara ili pođite odmah u zdravstvenu ustanovu. Ponesite kutiju leka sa sobom, da bi lekar znao šta ste uzeli.  

Ako uzmete previsoke doze ovog leka, može doći do pojave tečne stolice, grčeva u stomaku i gubitka tečnosti, kalijuma i drugih elektrolita. 

Kao i ostali lekovi za pražnjenje creva, DULCOLAX može kada se uzima duže vreme u prekomernoj dozi da dovede do hroničnog proliva, bola u stomaku, sniženja vrednosti kalijuma u krvi, sekundarnog hiperaldosteronizma (povišene vrednosti hormona nadbubrega-aldosterona) i razvoja kamena u bubregu. U vezi sa dugotrajnom, nekontrolisanom upotrebom lekova za pražnjenje creva opisuje se oštećenje bubrežnih tubula (bubrežnih kanalića), metabolička alkaloza (metabolički poremećaj) i mišićna slabost usled hipokalemije (snižene vrednosti kalijuma u krvi).

Nikada ne uzimajte duplu dozu da nadomestite to što ste preskočili da uzmete lek!

DULCOLAX treba uzimati samo po potrebi i treba prestati čim se postigne olakšanje. 

Ako imate bilo kakvih dodatnih pitanja o primeni ovog leka, obratite se svom lekaru ili farmaceutu.

Kao i svi lekovi, DULCOLAX može da izazove pojavu neželjenih dejstava, mada se ona ne razvijaju kod svih.

Sledaća neželjena dejstava se mogu javiti prilikom upotrebe ovog leka:

Retka neželjena dejstva (javljaju se kod 1-10 na 10 000 pacijenata koji uzimaju lek)

- Ozbiljne alergijske reakcije koje mogu da izazovu oticanje lica ili grla i probleme sa disanjem ili vrtoglavice. Ako imate ozbiljne alergijske reakcije, prestanite da uzimate ovaj lek i odmah se javite lekaru
- Kolitis (zapaljenje debelog creva koje dovodi do bola u stomaku i proliva)
- Dehidratacija (gubitak tečnosti)
- Alergijske reakcije koje mogu izazvati osip kože
- Nesvestica

Povremena neželjena dejstva (javljaju se kod 1-10 na 1000 pacijenata koji uzimaju lek

- Krv u stolici
- Povraćanje
- Nelagodnost u stomaku
- Osećaj nelagodnosti u predelu anusa i rektuma (završni deo debelog creva)
- Vrtoglavica

Česta neželjena dejstva (javljaju se kod 1-10 na 100 pacijenata koji uzimaju lek)

- Grčevi ili bol u stomaku
- Proliv
- Mučnina

Ukoliko se javi neko neželjeno dejstvo ili postane ozbiljno, ili primetite neko neželjeno dejstavo koje nije navedeno u ovom uputstvu, molimo Vas da o tome obavestite svog lekara ili farmaceuta.

Potražite neki drugi lek