Dultavax


Aktivna supstanca: Vakcina protiv difterije, tetanusa i poliomijelitisa

Dultavax, suspenzija za injekciju u napunjenom injekcionom špricu,2 i.j./0.5 mL + 20 i.j./0.5mL + 40 D.j./0.5mL +8 D.j./0.5mL + 32 D.j./0.5 mL. Pakovanje: napunjen injekcioni špric, 1x0.5 mL

Ova kombinovana vakcina je indikovana kao buster doza prethodne vakcinacije (doza za revakcinaciju), za istovremenu prevenciju difterije, tetanusa i poliomijelitisa (dečije paralize).

Ova vakcina se može primeniti kao buster doza prethodne vakcinacije deci od 6 godina starosti, ili starijoj u posebnim slučajevima.



Da biste bili sigurni da je Dultavax odgovarajući za Vas ili vaše dete, važno je da kažete svom lekaru ili farmaceutu ako se bilo koja od dole navedenih stavki može odnositi na Vas ili Vaše dete. Ukoliko postoji bilo što što ne razumete, pitajte Vašeg lekara ili farmaceuta za objašnjenje.

Dultavax vakcinu ne smete koristiti:

• u slučaju povišene telesne temperature ili akutne bolesti, potrebno je odložiti vakcinaciju
• u slučaju poznate alergije (preosetljivosti) na neki od sastojaka vakcine, na neomicin, na formaldehid, na streptomicin ili polimiksin B (prisutan u tragovima)
• u slučaju ozbiljnih alergijskih reakcija ili neuroloških poremećaja koji se javljaju nakon prethodne primene vakcine protiv difterije, tetanusa i poliomijelitisa.

U slučaju nedoumice, neophodno je zatražiti mišljenje lekara ili farmaceuta.

- ukoliko ste vakcinisani protiv difterije, tetanusa i poliomijelitisa u prethodnih 5 godina

- ukoliko primate imunosupresivnu terapiju ili imate imunodepresiju

- ukoliko ste razvili Guillain-Barre sindrom (abnormalna osetljivost, paraliza) ili neuropatiju brahijalnog pleksusa (paraliza, difuzni bol u ruci ili ramenu) nakon injekcije vakcine koja sadrži tetanus toksoid (vakcina protiv tetanusa). U takvim slučajevima, odluku o ponovnoj primeni vakcini koja sadrži tetanus toksoid donosi Vaš lekar.

- ukoliko imate trombocitopeniju (smanjen broj trombocita) ili poremećaj koagulacije (poremećaj zgrušavanja krvi), moguć je rizik od krvarenja tokom intramuskularne primene vakcine

Važne informacije o nekim sastojcima Dultavax vakcine 

Pomoćna materija sa poznatim dejstvom: formaldehid.

Ova vakcina se može primeniti istovremeno sa drugim vakcinama u različita injekciona mesta. 

Molimo da obavestite lekara ili farmaceuta ukoliko uzimate ili ste do nedavno uzimali neki drugi lek, uključujući i lek koji se nabavlja bez lekarskog recepta.

Nije primenjivo.

Trudnoća

Ne preporučuje za primena ove vakcine u trudnoći.

Pre nego što počnete da uzimate neki lek, posavetujte se sa lekarom ili farmaceutom.

Dojenje

Dojenje nije kontraindikacija. Pre nego što počnete da uzimate neki lek, posavetujte se sa lekarom ili farmaceutom 

Nije primenjivo.

Doziranje

Doza za revakcinaciju primenjuje se u skladu sa zvaničnim preporukama kalendara imunizacije. Pojedinačnu buster dozu neophodno je primeniti svakih 10 godina.

Način primene

Ova vakcina se primenjuje intramuskularno. Preporučeno mesto aplikacije je deltoidni mišić. Takođe se može primeniti duboko potkožno.

Ne smeju se koristiti intradermalni ili intravenski načini primene.

Doziranje

Doza za revakcinaciju primenjuje se u skladu sa zvaničnim preporukama kalendara imunizacije. Pojedinačnu buster dozu neophodno je primeniti svakih 10 godina.

Način primene

Ova vakcina se primenjuje intramuskularno. Preporučeno mesto aplikacije je deltoidni mišić. Takođe se može primeniti duboko potkožno.

Ne smeju se koristiti intradermalni ili intravenski načini primene.

Nije primenjivo.

Nije primenjivo.

Nije primenjivo.

Kao i drugi lekovi, Dultavax vakcina može prouzrokovati neželjena dejstva, mada se ona ne ispoljavaju kod svih.

Neželjena dejstva koja su se javila tokom kliničkih ispitivanja su:

Veoma česta (pogađaju više od 1 od mogućih 10):

Lokalne reakcije na mestu primene: bol, crvenilo, induracija (otvrdnuće okolnog područja) i edem (otok). Ove reakcije se obično javljaju u okviru 48 časova od vakcinacije i traju 1-2 dana.

Česta (pogađaju manje od 1, od mogućih 10, a više od 1, od mogućih 100): Vrtoglavica, glavobolja, mučnina, povraćanje, groznica.

Povremena (pogađaju manje od 1, od mogućih 100, a više od 1, od mogućih 1000): Limfadenopatija, bol u mišićima, slabost

Retka (pogađaju manje od 1, od mogućih 1000, a više od 1, od mogućih 10000): Bol u zglobovima

Neželjena dejstva prijavljena nakon stavljanja leka u promet su:

Konvulzije (epileptični napadi), Guillain-Barre sindrom (abnormalna osetljivost, paraliza), neuritis brahijalnog pleksusa (paraliza, difuzni bol u ruci ili ramenu), prolazna parestezija (osećaj trnjenja) ili prolazna astezija (gubitak osetljivosti) na ekstremitetu u koji je primenjena vakcina, vazovagalna sinkopa (gubitak svesti).

Abdominalni bol i dijareja.

Simptomi slični alergiji kao što su različiti tipovi osipa, pruritus (svrab), urtikarija (osip praćen svrabom), edem lica (otok) ili anafilaktički šok (smanjenje krvnog pritiska i povećanje srčanog pulsa koje potencijalno zahtevaju medicinsku pomoć).

Bol ekstremiteta u koji je vakcina primenjena.

Velike reakcije na mestu primene (> 50 mm), uključujući edem ekstremiteta. Ove reakcije mogu biti povezane sa simptomima kao što su crvenilo, osećaj topline, osetljivost ili bol na mestu primene.

Javljaju se 24 do 72 h nakon vakcinacije i povlače se spontano tokom 3-5 dana. 

Amikrobijalni apsces (neinficiran), umor, simptomi slični gripu, bledilo, drhtavica. 

Ukoliko bilo koje neželjeno dejstvo postane ozbiljno, ili ukoliko primetite bilo koja neželjena dejstva koja nisu navedena u ovom uputstvu, molimo da obavestite lekara ili farmaceuta.

 

Potražite neki drugi lek