Duphaston


Aktivna supstanca: Didrogesteron

Lek Duphaston sadrži aktivnu supstancu didrogesteron.
Didrogesteron je sintetski hormon. Veoma je sličan hormonu progesteronu koji nastaje u Vašem telu. Lekovi kao Duphaston se zovu „progestageni“.
Zašto se koristi lek Duphaston?
Duphaston se može koristiti samostalno ili sa estrogenom. Hoćete li uzimati i estrogen, zavisi od čega se lečite



- ukoliko imate tumor koji se pogoršava primenom progestagena (kao na primer tumor na mozgu koji se zove meningeom);
- ukoliko imate neregularne ili obilne menstruacije za koje Vaš lekar ne zna;
- ako ste alergični (preosetljivi) na bilo koji sastojak ovog leka koji je .
Nemojte da uzimate Duphaston ako se ovo odnosi na Vas. Ukoliko niste sigurni kontaktirajte Vašeg lekara ili farmaceuta pre nego što uzmete lek Duphaston.
Ukoliko uzimate lek Duphaston zajedno sa estrogenom, na primer kao deo HST, molimo Vas pročitajte deo „Nemojte da uzimate lek“ na Uputstvu za lek koje se nalazi sa Vašim estrogen lekom. Pre nego što uzmete lek morate biti sigurni da je bezbedno za Vas da ga uzimate zajedno se lekom koji sadrži
estrogen

Ukoliko koristite lek Duphaston za abnormalno krvarenje, Vaš doktor mora da nađe uzrok krvarenja pre nego što počnete da uzimate lek.
Ukoliko imate neočekivano vaginalno krvarenje ili tačkasto krvarenje nema razloga da brinete. To se može najčešće desiti tokom prvih meseci terapije lekom Duphaston. Mada, potrebno je da zakažete pregled kod lekara ukoliko krvarenje ili tačkasto krvarenje:
- potraje više od par meseci
- počne nakon što već neko vreme uzimate terapiju
- nastavi se nakon što ste Vi prestali uzimati terapiju.
To mogu biti znaci da se Vaš zid materice zadebljao. Vaš doktor će ispitati razloge krvarenja ili tačkastog krvarenja i možda će da uradi test da utvrdi da li imate kancer zida materice. Proverite sa Vašim doktorom ili farmaceutom pre nego što uzmete Duphaston ukoliko imate nešto od sledećih stanja:
- depresija
- probleme sa jetrom
- porfirija – retki nasledni problem sa krvnim ćelijama.
Ukoliko se bilo šta odnosi na Vas ili ukoliko niste sigurni, razgovarajte sa Vašim doktorom ili farmaceutom pre nego što uzmete lek Duphaston. Posebno je važno da ih obavestite ukoliko se navedeni problemi pogoršaju
tokom trudnoće ili tokom prethodne hormonske terapije. Može biti potrebno da Vas Vaš doktor bliže prati tokom terapije. Ukoliko se Vaše stanje pogorša ili ponovo javi tokom terapije sa lekom Duphaston, Vaš doktor može da
prekine terapiju. Duphaston i Hormonska supstituciona terapija – HST
Kao i sve pogodnosti, HST ima neke rizike koje Vi i Vaš doktor morate da razmotrite kada se odlučuje da li je potrebno da uzimete ovaj lek. Ukoliko uzimate Duphaston sa estrogenom kao deo HST, veoma je važno da
razmotrite sledeće informacije. Molimo Vas pročitajte takođe informacije koje se odnose i na lek estrogen.
Rana menopauza
Postoje ograničeni podaci o riziku HST kada se koristi za ranu menopauzu. Postoji nizak nivo rizika kod mlađih žena. To znači da je odnos između koristi i rizika kod mlađih žena koje koriste HST za ranu menopauzu povoljniji nego kod starijih žena.
Medicinski pregledi i praćenje
Pre nego što započnete HST, Vaš doktor treba da Vas pita za medicinsku istoriju Vas i Vaše porodice. Vaš doktor može da odluči da ispita Vaše grudi ili Vaš stomak (abdomen) i da uradi celokupan pregled. Oni će
uraditi to samo ako je neophodno za Vas ili ako imate neke posebne brige.
Kada jednom započnete HST, posetite doktora za redovne preglede (najmanje jednom godišnje), on može da uradi skrining test kao što je mamografija (rendgen grudi). Tokom tih pregleda, Vaš doktor može da razgovara sa Vama o koristi i riziku nastavka terapije.
Veoma je važno da:
- redovno radite pregled grudi i test cervikalnog brisa
- redovno pregledate Vaše grudi za sve promene kao što su ulegnuće kože, promene na bradavicama ili bilo koja druga zadebljanja koja možete da vidite ili osetite.
Srčane bolesti
HST neće sprečiti srčane bolesti. HST nije preporučljiva za žene koje imaju srčane bolesti ili su nedavno imale srčane bolesti.
Rizik od srčanih oboljenja se povećava sa godinama. Broj dodatnih srčanih oboljenja zbog upotrebe HST estrogen-progesteron HST je veoma nizak kod zdravih žena koje su blizu menopauze. Broj dodatnih slučajeva se
povećava sa godinama. Ukoliko imate srčana oboljenja, razgovarajte sa Vašim doktorom da vidite da li treba da
uzimate HST. Ukoliko osetite bol u grudima koji se širi u ruku ili vrat:
- idite odmah kod doktora
- nemojte uzimati više HST dok Vam Vaš doktor ne kaže da možete.
Taj bol može biti znak srčanog oboljenja.
Moždani udar
Uzimanje estrogen-progesteron HST ili samo estrogen HST povećava rizik za moždani udar. Rizik je veći do 1,5 puta nego kod ljudi koji ne uzimanju HST. Rizik kod pacijenata koji uzimaju, u odnosu na
one koji ne uzimaju HST, se ne menja sa godinama pacijenta niti vremena od početka menopauze. Rizik za moždani udar se povećava tokom godina. To znači da će se ukupan rizik od moždanog udara kod žena koje
uzimaju HST povećati sa starošću pacijentkinje. Ukoliko dobijete neočekivane glavobolje ili migrene (koje mogu da uključe poremećan vid):
- idite odmah kod doktora
- nemojte uzimati više HST dok Vam Vaš doktor ne kaže da možete.
To može biti rani upozoravajući znak moždanog udara.
Krvni ugrušci
HST povećava rizik od formiranja krvnih ugrušaka u venama (duboka venska tromboza ili DVT). Rizik je do 3 puta veći nego kod osoba koje ne uzimaju HST, posebno tokom prve godine primene. Veća je verovatnoća da ćete imati krvne ugruške ako:
- ste stariji
- ako imate kancer (rak)
- ako imate prekomernu težinu
- ako uzimate estrogen
- ako ste trudni ili ste nedavno dobili bebu
- ako ste Vi (ili bilo ko iz Vaše porodice) nedavno imali krvne ugruške, uključujući u nozi ili plućima
- ukoliko niste ustajali na noge tokom dužeg vremenskog perioda zbog velike hiruške intervencije, povrede ili bolesti (videti deo “operacije ili testovi”)
- ako ste imali sistemski lupus eritematozus (SLE). Ovo je problem koji dovodi da bolova u zglobovima, crvenila kože i groznice.
Ako se bilo šta odnosi na Vas, razgovarajte sa Vašim doktorom da vidite da li treba da uzimate HST. Ukoliko dobijete bolne otoke u nogama, iznenadan bol u grudima ili imate probleme sa disanjem:
- idite odmah kod doktora
- nemojte uzimati više HST dok Vam Vaš doktor ne kaže da možete.
To može da bude znak pojavljivanja krvnih ugrušaka.
Takođe, obavestite Vašeg doktora ili farmaceuta ukoliko uzimate lekove za sprečavanje stvaranje krvnih ugrušaka (antikoagulansi) – kao što je varfarin. Vaš doktor će morati da obrati posebnu pažnju na odnos koristi i rizika Vašeg uzimanja HST.
Kancer dojki
Žene koje uzimaju estrogen-progesteron HST i moguće samo estrogen HST imaju viši rizik od kancera dojke. Rizik zavisi od toga koliko dugo uzimate HST. Dodatni rizik kancera dojke ide sa time koliko dugo uzimate terapiju, i postaje jasan nakon otprilike 3 godine.
Mada, povratak na prvobitne vrednosti se očekuje unutar otprilike 5 godina nakon prekida terapije. Ukoliko primetite neke promene na Vašim grudima kao što su:
- ulegnuće kože
- promene u bradavicama
- bilo koje promene koje možete da vidite ili osetite
Posetite Vašeg lekara što pre.
Kancer endometrijuma (kancer omotača materice) ili hiperplazija endometrijuma Žene kojima nije odstranjena materica i koje uzimaju samo estrogen HST tokom dužeg vremenskog perioda imaju povećani rizik od kancera omotača materice (endometrijuma) ili hiperplazije endometrijuma (abnormalno zadebljanje omotača materice). Uzimanje leka Duphaston kao i estrogena (najmanje 12 dana tokom meseca ili ciklusa od 28 dana) ili kao kontinuirana kombinovana estrogen-progesteron terapija može da spreči taj dodatni rizik.
Kancer ovarijuma
Kancer ovarijuma (kancer jajnika) je veoma retko, ali veoma ozbiljno oboljenje. Veoma je komplikovano za dijagnozu. Razlog tome je što često nema očiglednih znaka bolesti. Uzimanje samo estrogen-HST tokom više od
5 godina se smatra da blago povećava rizik od kancera ovarijuma. Neke studije ukazuju da dugotrajna upotreba estrogen-progesteron HST može da dovede do istog (ili blago umanjenog) rizika. 

Molimo Vas obavestite Vašeg lekara ili farmaceuta ukoliko uzimate ili ste nedavno uzimali bilo koje druge lekove. To uključuje i lekove koji se izdaju bez recepta ili biljne lekove. Posebno obavestite Vašeg lekara ili farmaceuta ukoliko ste uzimali bilo koji od sledećih lekova:
Ovi lekovi mogu smanjiti efekat leka Duphastoni da dovedu do krvarenja ili tačkastog krvarenja.
- lekove za lečenje epileptičnih napada kao što su fenobarbiton, fenitoin ili karbamazepin
- lekove za infekcije kao što su rifampicin, rifabutin, nevirapin, efavirenz
- lekove protiv HIV infekcije (AIDS) kao što je ritonavir ili nelfinavir
- biljni lekove koji sadrže kantarion, koren valerijane, žalfije ili ginko biloba.
Ako se bilo šta od ovoga odnosi na Vas (ili ukoliko niste sigurni), obavestite Vašeg lekara ili farmaceuta pre nego što uzmete lek Duphaston.
Operacije ili laboratorijski testovi
- Obavestite Vašeg lekara ukoliko treba da imate operaciju. Uradite to i pre opracije. Može biti potrebno da prekinete uzinjanje HST terapije od 4 do 6 nedelja pre operacije kako bi se smanjio rizik od stvaranja krvnih
ugrušaka. Vaš doktor će Vas obavestiti kada možete da uzimate HST ponovo.
- Ukoliko tokom posete doktoru radite test krvi ili urina, obavestite doktora da uzimate lek Duphaston. Zato što ovaj lek može da utiče na Vaše rezultate testova

Nema posebnih upozorenja

Plodnost
Nema dokaza da didrogesteron smanjuje plodnost, ako se uzima kako je preporučeno od strane Vašeg lekara.
Trudnoća
Može biti povećani rizik od nastanka hipospadije (urođena anomalija polnog uda sa kojom se dete rađa, kod koje se spoljašnji otvor mokraćne cevi ne nalazi na vrhu penisa, već se može nalaziti bilo gde od baze do površine
penisa) kod dece čije su majke uzimale neke progestagene. Mada, taj povećani rizik još uvek nije siguran. Do sada, nema dokaza da je primena didrogesterona tokom trudnoće štetna. Više od 10 miliona trudnica je uzimalo didrogesteron.
- razgovarajte sa Vašim lekarom pre nego što uzmete lek Duphaston ako ste trudni
- ako ste trudni ili mislite da možete biti trudni posetite Vašeg doktora. Vaš doktor će sa Vama razgovarati o koristima ili rizicima uzimanja leka Duphaston ukoliko ste trudni.
Dojenje
Nemojte da uzimate lek Duphaston ako dojite. Nije poznato da li lek Duphaston prelazi u majčino mleko i deluje na dojenče. Studije sa progesteronima pokazuju da male količine prelaze u majčino mleko. 

Možete se osećati blago pospano ili imati vrtoglavicu nakon primene leka Duphaston. To može biti češće u prvim satima nakon primene terapije. Ako se to dogodi, nemojte upravljati motornim vozilom ili rukovati mašinama. Sačekajte da vidite kako lek Duphaston utiče na Vas, pre nego što krenete da upravljate sa motornim vozilom ili rukujete mašinama.

Broj tableta koje Vi treba uzmete tokom dana zavisi od stanja za koje primate lek. Vaš doktor će odlučiti koje je najbolje vreme za Vas da uzmete lek Duphaston. Ukoliko još imate redovne periode, dan prvi od Vašeg ciklusa
je vreme kada počinje krvarenje. Ako nemate redovne periode, Vaš doktor će odlučiti sa Vama kada počinje dan prvi ciklusa i kada da počnete da uzmete Vaše tablete. 

Duphaston se ne koristi kod dece pre njihove prve menstruacije. Bezbednost i efikasnost didrogesterona kod adolescenata od 12 do 18 godina nije ustanovljena. 

Ako Vi (ili bilo ko drugi ili dete) uzme previše Duphastontableta, veoma je mala verovatnoća da će mu naškoditi. Nije potrebna terapija. Možete se osećati loše (mučnina), pospano, imati vrtoglavicu ili biti loše (povraćati). Ako ste zabrinuti, razgovarajte sa Vašim lekarom radi dobijanja saveta. 

- ukoliko ste zaboravili da uzmete Vašu dnevnu dozu ili ako je manje od 12 sati prošlo od vremena za uzimanje, uzmite je čim se setite. Uzmite sledeću dnevnu dozu u normalno vreme.
- ukoliko je prošlo više od 12 sati od momenta kada ste trebali da uzmete lek, nemojte uzimati tu dozu. Uzmite sledeću dozu u uobičajeno vreme za uzimanje i nastavite sa primenom leka.
- nemojte uzimati duplu dozu da nadoknadite propuštenu dozu
- ukoliko propustite tabletu, postoji mogućnost da imate neregularno krvarenje ili tačkasto krvarenje. 

Nemojte da prestanete da uzimete lek Duphaston bez odobrenja vašeg doktora. 

Kao i svi lekovi Duphaston može da izazove neželjena dejstva, iako ih ne dobija svako. Sledeća neželjena dejstva mogu da se dogode prilikom primene ovog leka. Neželjena dejstva prilikom primene samo leka Duphaston:
Prestanite sa primenom leka Duphaston i odmah idite kod svoga doktora ili u bolnicu, ukoliko primetite ili sumnjate da imate bilo koji od navedenih neželjenih dejstava. Može Vam biti potrebna hitna medicinska pomoć
ako:
- imate oticanje kože lica ili vrata što može da Vam pravi probleme prilikom disanja (angioedem) – zahvata manje od 1 od 1000 pacijenata koji su primili lek.
- problem sa jetrom – znaci mogu da uključuju požutelu kožu ili oči (žutica), generalno da se osećate loše sa bolovima u stomaku ili drugim promenama vezanim za jetru – zahvata manje od 1 od 100 pacijenata koji su
primili lek.
- alergijske reakcije – znaci mogu da uključuju probleme prilikom disanja ili reakcije koje uključuju celo telo kao što je osećanje loše, biti loše, diareja ili nizak krvni pritisak – zahvata manje od 1 od 1000 pacijenata koji su
prilimi lek. Ako primetite ili posumnjate na bilo koji od navedenih neželjenih dejstava, prestanite da uzimate lek Duphaston i odmah posetite Vašeg doktora.
Ostala neželjena dejstva prilikom primene leka Duphaston:
Česta (zahvata manje od 1 pacijenta od 10 koji su primili lek)
- glavobolja
- migrena
- osećanje loše (mučnina)
- bolovi u grudima/osetljivost grudi
- bolne, obilne ili nepravilne menstruacije
- prestanak menstruacije ili menstruacije koje se dešavaju ređe nego normalno
Povremeno (zahvata manje od 1 pacijenta od 100 koji su primili lek)
- povećanje težine
- crvenilo, ozbiljan svrab ili koprivnjača
- osećanje depresije
- osećanje vrtoglavice
- biti loše (povraćanje)
Retko (zahvata manje od 1 pacijenta od 1000 koji su primili lek)
- nizak nivo crvenih krvnih ćelija (hemolitička anemija)
- reakcije preosetljivosti
- zadržavanje više tečnosti nego uobičajeno (retencija tečnosti)
- oticanje grudi
- pospanost
- povećanje veličine tumora koji su zavisni od progestagena (kao što je meningeom)
Očekuje se da su neželjena dejstva kod mlađih pacijenata slična neželjenim dejstvima uočenih kod odraslih.Neželjena dejstva prilikom primene leka Duphaston sa estradiolom (estrogen-progestagen HST) Ukoliko uzimate lek Duphaston sa estrogenom, molimo Vas da pročitajte Uputstvo za lek uz Vaš estrogen lek. Prekinite sa uzimanjem leka Duphaston i obratite se odmah Vašem lekaru ukoliko primetite bilo koji od sledećih
neželjenih efekata:
- bolno oticanje nogu, iznenadni bol u grudima ili otežano disanje. Ovo mogu biti znaci pojavljivanja krvnih ugrušaka:
- bol u predelu grudi koji se širi ka Vašoj ruci i vratu. Ovo može biti znak srčanog napada.
- izrazita, neobjašnjiva glavobolja ili migrena (sa ili bez problema sa vidom). Ovo mogu biti znaci moždanog
udara. Prekinite sa uzimanjem leka Duphaston i odmah potražite pomoć lekara, ukoliko primetite bilo koji od navedenih neželjenih efekata.
Odmah zakažite pregled kod lekara ako uočite:
- ulegnuće kože na grudima, promene na bradavicama ili izrasline koje možete videti ili osetiti. Ovo mogu biti
znaci kancera dojke. Ostali neželjeni efekti uzimanja leka Duphaston uz estrogen uključuju abnormalno zadebljanje ili kancer zida
materice i kancer jajnika. Ako bilo koji neželjeni efekti postanu ozbiljni ili primetite neželjene efekte koji nisu navedeni u ovom uputstvu za lek, molimo Vas da obavestite svog doktora ili farmaceuta o tome

Potražite neki drugi lek