Epclusa


Aktivne supstance: Velpatasvir, Sofosbuvir

Epclusa®, 400 mg/100 mg, film tablete 

Ovaj lek je pod dodatnim praćenjem. Time se omogućava brzo otkrivanje novih bezbednosnih informacija. Vi u tome možete da pomognete prijavljivanjem bilo koje neželjene reakcije koja se kod Vas javi. Za način prijavljivanja neželjenih reakcija, pogledajte informacije na kraju odeljka posvećenog mogućim neželjenim dejstvima.

Epclusa je lek koji sadrži aktivne supstance sofosbuvir i velpatasvir, u jednoj tableti. Daje se za lečenje hronične (dugotrajne) virusne infekcije jetre koja se zove hepatitis C kod odraslih osoba starosti 18 godina i starijih.

Aktivne supstance u ovom leku deluju zajedno tako što blokiraju dva različita proteina koja su virusu potrebna za rast i razmnožavanje i time omogućavaju trajno uklanjanje infekcije iz tela.

Lek Epclusa se ponekad uzima sa drugim lekom, ribavirinom.

Veoma je važno da takođe pročitate uputstva za druge lekove koje ćete uzimati sa lekom Epclusa. Ako imate pitanja o lekovima koje uzimate, obratite se svom lekaru ili farmaceutu.



Lek Epclusa ne smete uzimati

  • Ako ste alergični (preosetljivi) na sofosbuvir, velpatasvir ili na bilo koju od pomoćnih supstanci ovog leka.
  • Ako trenutno uzimate neki od sledećih lekova:
    • rifampicin i rifabutin (antibiotike koji se koriste za lečenje infekcija, uključujući i tuberkulozu);
    • karbamazepin, fenobarbital i fenitoin (lekove koji se koriste za lečenje epilepsije i sprečavanje pojave napada);
    • kantarion (Hypericum perforatum – biljni lek koji se koristi za lečenje depresije);

Ako se ovo odnosi na Vas, nemojte da uzimate lek Epclusa i odmah obavestite svog lekara.

Razgovarajte sa svojim lekarom pre nego što uzmete lek Epclusa:

  • ako imate probleme sa jetrom osim hepatitisa C na primer
  • ako trenutno imate ili ste imali infekciju hepatitis B virusom, jer će Vaš lekar možda hteti da Vas prati pažljivije;
  • ako ste imali transplantaciju jetre
  • ako imate probleme sa bubrezima, budući da lek Epclusa nije u potpunosti ispitan kod bolesnika sa teškim oboljenjima bubrega;
  • ako uzimate lekove za lečenje infekcije virusom humane imunodeficijencije (HIV infekcije), pošto će Vaš lekar možda hteti da Vas prati pažljivije.

Obratite se svom lekaru ili farmaceutu pre nego što uzmete lek Epclusa ako:   

  • trenutno uzimate ili ste u poslednjih nekoliko meseci uzimali lek amjodaron za lečenje nepravilnih otkucaja srca (Vaš lekar može razmotriti drugu terapiju ako ste uzimali ovaj lek).

Odmah obavestite svog lekara ako uzimate bilo koje lekove za srčane probleme i tokom lečenja osetite:

  • nedostatak vazduha
  • ošamućenost
  • lupanje srca
  • nesvesticu 

Analize krvi

  • Vaš lekar će tražiti da Vam se urade analize krvi pre, tokom i nakon lečenja lekom Epclusa. To se radi kako bi:
  • Vaš lekar mogao da odluči da li treba da uzimate lek Epclusa i koliko dugo;
  • Vaš lekar mogao da potvrdi da je lečenje delovalo i da više nemate virus hepatitisa C.

Deca i adolescenti

Nemojte davati ovaj lek deci i adolescentima mlađim od 18 godina. Primena leka Epclusa kod dece i adolescenata još uvek nije ispitana.

Obavestite Vašeg lekara ili farmaceuta ukoliko uzimate, donedavno ste uzimali ili ćete možda uzimati bilo koje druge lekove.

Varfarin i drugi slični lekovi koji se zovu antagonisti vitamina K i koji se koriste za razblaživanje krvi. Vaš lekar će možda povećati učestalost analiza krvi kako bi proverio kako se Vaša krv zgrušava.

Ako niste sigurni, razgovarajte sa svojim lekarom ili farmaceutom.

Neki lekovi ne smeju da se uzimaju sa lekom Epclusa.

Nemojte uzimati nijedan drugi lek koji sadrži sofosbuvir, jednu od aktivnih supstanci u leku Epclusa.

Obavestite Vašeg lekara ili farmaceuta ako uzimate bilo koji od navedenih lekova:

  • amjodaron za lečenje nepravilnih otkucaja srca;
  • rifapentin (antibiotik koji se koriste za lečenje infekcija, uključujući tuberkulozu);
  • oksarbazepin (lek koji se koristi za lečenje epilepsije i sprečavanje pojave napada)
  • tenofovirdizoproksil fumarat ili bilo koji drugi lek koji sadrži tenofovirdizoproksil fumarat koji se koristi za lečenje HIV infekcije;
  • efavirenz koji se koristi se za lečenje HIV infekcije;
  • digoksin koji se koristi za lečenje oboljenja srca;
  • dabigatran koji se koristi za razređivanje krvi;
  • modafinil koji se koristi za poremećaje sna;
  • rosuvastatin ili druge statine koji se koriste za lečenje visokog holesterola.

Uzimanje leka Epclusa sa bilo kojim od ovih lekova može da spreči pravilno delovanje Vaših lekova ili da pogorša neka neželjena dejstva. Vaš lekar će možda morati da Vam da drugi lek ili da prilagodi dozu leka koji uzimate. Ova promena može da se odnosu na lek Epclusa ili na drugi lek koji uzimate.

Posavetujte se sa svojim lekarom ili farmaceutom ako uzimate lekove koji se koriste za lečenje čira na želucu, gorušice ili vraćanja želudačne kiseline jer mogu da smanje količinu velpatasvira u krvi. Ovi lekovi uključuju:

  • antacide (kao što su aluminijum/magnezijum hidroksid ili kalcijum karbonat). Njih treba uzeti najmanje 4 sata pre ili 4 sata posle leka Epclusa;
  • inhibitore protonske pumpe (kao što su omeprazol, lansoprazol, rabeprazol, pantoprazol i esomeprazol). Lek Epclusa treba da se uzima sa hranom 4 sata pre upotrebe inhibitora protonske pumpe.
  • antagoniste H2 receptora (kao što su famotidin, cimetidin, nizatidin ili ranitidin). Ako su vam potrebne veće doze ovih lekova, Vaš lekar Vam može dati drugi lek ili prilagoditi dozu leka koji uzimate. Ovi lekovi mogu da smanje količinu velpatasvira u Vašoj krvi. Ako uzimate neki od ovih lekova, Vaš lekar će Vam ili dati drugi lek za čir na želucu, gorušicu ili vraćanje želudačne kiseline, ili će Vam dati savet kako i kada da uzimate taj lek.


Ukoliko ste trudni ili dojite, mislite da ste trudni ili planirate trudnoću, obratite se Vašem lekaru za savet pre nego što uzmete ovaj lek.

Trudnoća i kontracepcija

Efekti leka Epclusa tokom trudnoće nisu poznati.

Lek Epclusa se ponekad koristi zajedno sa ribavirinom. Ribavirin može da naškodi Vašoj nerođenoj bebi. Zato je veoma važno da Vi (ili Vaša partnerka) ne ostanete u drugom stanju tokom trajanja ovog lečenja i određen vremenski period nakon završetka lečenja. Morate veoma pažljivo da pročitate odeljak „Trudnoća” u uputstvu za lek ribavirin. Pitajte lekara koja efikasna metoda kontracepcije je pogodna za Vas i Vašeg partnera.

Dojenje

Nemojte da dojite tokom lečenja lekom Epclusa. Nije poznato da li se sofosbuvir ili velpatasvir, dve aktivne supstance u leku Epclusa, izlučuju u majčino mleko kod ljudi.

Lek Epclusa ne bi trebalo da utiče na Vašu sposobnost upravljanja vozilima i rukovanja mašinama.

Uvek uzimajte ovaj lek tačno onako kako Vam je to objasnio Vaš lekar. Ukoliko niste sasvim sigurni, proverite sa Vašim lekarom ili farmaceutom.

Preporučena doza

Preporučena doza je jedna tableta jednom dnevno tokom 12 nedelja.

Progutajte celu tabletu sa hranom ili bez nje. Nemojte žvakati, drobiti ili lomiti tabletu jer ima vrlo gorak ukus.

Ako uzimate antacid, uzmite ga najmanje 4 sata pre ili najmanje 4 sata nakon uzimanja leka Epclusa.

Ako uzimate inhibitor protonske pumpe, lek Epclusa uzmite sa hranom 4 sata pre uzimanja inhibitora protonske pumpe.

Ako povraćate nakon uzimanja leka Epclusa, to može da utiče na količinu leka Epclusa u Vašoj krvi. To može oslabiti delovanje leka Epclusa.

Ako povraćate u periodu kraćem od 3 sata nakon uzimanja leka Epclusa, uzmite drugu tabletu.

Ako povraćate u periodu dužem od 3 sata nakon uzimanja leka Epclusa, ne treba da uzmete drugu tabletu pre sledeće tablete prema rasporedu.

Deca i adolescenti

Nemojte davati ovaj lek deci i adolescentima mlađim od 18 godina. Primena leka Epclusa kod dece i adolescenata još uvek nije ispitana.

Ako slučajno uzmete više od preporučene doze, odmah treba da se obratite svom lekaru ili da odete u najbližu hitnu službu po savet. Ponesite bocu sa tabletama sa sobom kako biste mogli lako da objasnite šta ste uzeli.

Važno je da ne propustite da uzmete dozu ovog leka.

Ako propustite dozu, izračunajte koliko je vremena prošlo otkad ste poslednji put uzeli lek Epclusa:

Ako to primetite u roku od 18 sati od vremena kad obično uzimate lek Epclusa, morate što pre uzeti tabletu. Zatim uzmite sledeću dozu u uobičajeno vreme.

Ako je prošlo 18 ili više sati od vremena kad obično uzimate lek Epclusa, sačekajte i uzmite sledeću dozu u uobičajeno vreme. Nemojte uzimati duplu dozu (dve doze u kratkom vremenskom razmaku).

Nemojte prestati da uzimate lek osim ako Vam to ne kaže Vaš lekar. Veoma je važno da završite ceo ciklus uzimanja leka kako bi leku pružili najbolju šansu za lečenje hepatitis C virusne infekcije koju imate.

Ako imate dodatnih pitanja u vezi sa upotrebom ovog leka, obratite se svom lekaru ili farmaceutu.

Kao i svi lekovi, ovaj lek može da prouzrokuje neželjena dejstva, iako ona ne moraju da se jave kod svih pacijenata koji uzimaju ovaj lek.

Ako primetite neko neželjeno dejstvo, molimo Vas da o tome obavestite svog lekara.

Prijavljivanje neželjenih reakcija

Ukoliko Vam se ispolji bilo koja neželjena reakcija, potrebno je da o tome obavestite lekara ili farmaceuta. Ovo uključuje i svaku moguću neželjenu reakciju koja nije navedena u uputstvu koje ćete dobiti uz lek. Prijavljivanjem neželjenih reakcija možete da pomognete u proceni bezbednosti ovog leka. Sumnju na neželjene reakcije možete da prijavite Agenciji za lekove i medicinska sredstva Srbije (ALIMS).

Potražite neki drugi lek