Exviera


Aktivna supstanca: Dasabuvir

Exviera, film tableta, 250 mg

Ovaj lek je pod dodatnim praćenjem. Time se omogućava brzo otkrivanje novih bezbednosnih informacija. Vi u tome možete da pomognete prijavljivanjem bilo koje neželjene reakcije koja se kod Vas javi. Za način prijavljivanja neželjenih reakcija, pogledajte informacije na kraju odeljka posvećenog neželjenim reakcijama.

Lek Exviera je antivirusni lek koji se daje odraslim osobama za lečenje hroničnog (dugotrajnog) hepatitisa C (infekcija koja zahvata jetru, a uzrokuje je virus hepatitisa C). Sadrži dasabuvir kao aktivnu supstancu.

Lek Exviera deluje tako što sprečava razmnožavanje virusa hepatitisa C i inficiranje novih ćelija čime se sa vremenom uklanja virus iz krvi.

Lek Exviera ne deluje ako se uzima samostalno. Uvek se uzima sa drugim antivirusnim lekovima koji sadrže ombitasvir/paritaprevir/ritonavir. Neki pacijenti će možda primenjivati i antivirusni lek koji se zove 'ribavirin'. Lekar će Vam reći koje od tih lekova smete uzimati sa lekom Exviera.

Vrlo je važno da pročitate i Uputstvo za lek za druge antivirusne lekove koje uzimate sa lekom Exviera. Ako imate bilo kakvih pitanja o tim lekovima, obratite se svom lekaru ili farmaceutu.



Lek Exviera ne smete koristiti:

  • ako ste alergični na dasabuvir ili neku od pomoćnih supstanci ovog leka
  • ako osim hepatitisa C imate druge ozbiljne bolesti jetre
  • ako uzimate neki od lekova navedenih u tabeli u nastavku. Naime, istovremena primena lekova Exviera i ombitasvir/paritaprevir/ritonavir sa tim lekovima može izazvati ozbiljne ili po život opasne efekte. Ti lekovi mogu uticati na način na koji lek Exviera i ombitasvir/paritaprevir/ritonavir deluju, a lek Exviera i ombitasvir/paritaprevir/ritonavir mogu uticati na način na koji ti drugi lekovi deluju.

Lekovi koje ne smete uzimati sa lekom Exviera:

Lek ili aktivna supstanca

Namena leka

karbamazepin, fenitoin, fenobarbital

za lečenje epilepsije

efavirenz, etravirin, nevirapin

za lečenje HIV infekcije

enzalutamid

za rak prostate

lekovi koji sadrže etinilestradiol, poput većine

lekova za sprečavanje začeća i vaginalni kontracepcijski prstenovi.

sprečavanje začeća (kontracepcija)

gemfibrozil

za snižavanje nivoa holesterola i drugih

masnoća u krvi

mitotan

za      lečenje       nekih      zloćudnih       tumora

nadbubrežne žlezde

rifampicin

za lečenje bakterijskih infekcija

kantarion (Hypericum perforatum)

biljni lek za lečenje blage depresije. Ovaj

lek se može nabaviti bez recepta.

Nemojte uzeti lek Exviera ako se nešto od navedenog odnosi na Vas. Ako niste sigurni, razgovarajte sa svojim lekarom ili farmaceutom pre nego što uzmete lek Exviera.

Obratite se svom lekaru ili farmaceutu pre nego što uzmete lek Exviera ako osim hepatitisa C imate druge bolesti jetre.

Recite svom lekaru ako imate sledeće simptome tokom uzimanja leka Exviera i ombitasvira/paritaprevira/ritonavira jer oni mogu biti znakovi pogoršanja bolesti jetre:

  • osećate mučninu, povraćate ili imate gubitak apetita
  • primećujete da su Vam koža ili očimi žuto obojeni
  • mokraća Vam je tamnija nego inače.

Ako se bilo što od gore navedenoga odnosi na Vas (ili niste sigurni), razgovarajte sa svojim lekarom ili farmaceutom pre nego što uzmete lek Exviera.

Laboratorijska ispitivanja

Lekar će uraditi kontrolu krvne slike, tokom i nakon lečenja lekom Exviera kako bi:

  • utvrdio koje lekove morate uzimati sa lekom Exviera i koliko dugo
  • potvrdio da je lečenje bilo efikasno i da u Vašem telu nema više virusa hepatitisa C
  • proverio imate li neželjena dejstva na lek Exviera ili druge antivirusne lekove koje Vam je lekar propisao uz lek Exviera (kao što su ombitasvir/paritaprevir/ritonavir i ribavirin).

Deca i adolescenti

Lek Exviera se ne sme davati deci i adolescentima mlađima od 18 godina. Primena leka Exviera kod dece i adolescenata još nije ispitana.

Važne informacije o nekim sastojcima leka Exviera

Lek Exviera sadrži laktozu. U slučaju intolerancije na pojedine šećere, obratite se Vašem lekaru pre upotrebe ovog leka.

 

Obavestite svog lekara ili farmaceuta ako uzimate ili ste nedavno uzeli ili biste mogli uzeti bilo koje druge lekove.

Postoje određeni lekovi koje ne smete uzimati sa lekom Exviera - pogledajte prethodnu tabelu 'Lekovi koje ne smete uzimati sa lekom Exviera'.

Obratite se svom lekaru ili farmaceutu pre nego što uzmete lek Exviera ako uzimate bilo koji od lekova navedenih u sledećoj tabeli. Lekar će možda morati promeniti dozu tih lekova. Recite svom lekaru ili farmaceutu pre nego što uzmete lek Exviera ako uzimate hormonske kontraceptive. Videti odeljak o kontraceptivima u nastavku.

Pre nego što uzmete lek Exviera morate obavestiti svog lekara ako uzimate sledeće lekove

Lek ili aktivna supstanca

Namena leka

alprazolam

za lečenje uznemirenosti, paničnih

napada i poremećaja spavanja

ciklosporin, takrolimus

za supresiju imunog sistema

dabigatran, varfarin

za razređivanje krvi

deferasiroks

pomaže u smanjenju nivoa gvožđa u

krvi

digoksin, amlodipin

za lečenje srčanih tegoba ili visokog

krvnog pritiska

furosemid

koristi   se            kod         prekomernog

nakupljanja tečnosti u telu

imatinib

za lečenje nekih vrsta raka krvi

levotiroksin

za lečenje poremećaja rada štitaste

žlezde

darunavir/ritonavir, atazanavir/ritonavir, rilpivirin

za lečenje HIV infekcije

Omeprazol, lansoprazol, esomeprazol

za lečenje čira na želucu i drugih

želučanih tegoba

rosuvastatin, pravastatin, fluvastatin, pitavastatin

za snižavanje nivoa holesterola u krvi

s-metfenitoin

za epilepsiju

teriflunomid

za lečenje multiple skleroze

sulfasalazin

za lečenje upalne bolesti creva ili

reumatoidnog artritisa

Ako se bilo što od navedenog odnosi na Vas (ili niste sigurni), razgovarajte sa svojim lekarom ili farmaceutom pre nego što uzmete lek Exviera.


Trudnoća

Žene ne smeju zatrudneti ako se one ili njihovi partneri leče lekom Exviera u kombinaciji sa

ombitasvirom/paritaprevirom/ritonavirom i ribavirinom. Naime, ribavirin može uzrokovati urođene mane ili smrt ploda.

Ne započinjite lečenje ako ste trudni.

Nemojte zatrudneti tokom lečenja.

Ako zatrudnite ili Vaša partnerka zatrudni tokom lečenja ili 6 meseci po njegovom završetku, odmah se javite svom lekaru.

Obratite se svom lekaru ili farmaceutu za savet ako Vi ili Vaša partnerka planirate trudnoću, a uzimate lekove Exviera i ombitasvir/paritaprevir/ritonavir sa ribavirinom ili bez njega.

Pročitajte deo 'Trudnoća' u Uputstvu za lek za druge antivirusne lekove koje uzimate sa lekom Exviera (kao što su 'ombitasvir/paritaprevir/ritonavir ' i 'ribavirin'). Važno je da te informacije pročitaju i muškarci i žene.

Kontracepcija

Ako uzimate lekove Exviera i ombitasvir/paritaprevir/ritonavir sa ribavirinom, Vi ili Vaša partnerka morate koristiti efikasne metode kontracepcije tokom lečenja i još 6 meseci po završetku lečenja. Razgovarajte sa svojim lekarom o najboljoj kontracepciji za Vas.

Obratite se svom lekaru pre nego što počnete da uzimate lek Exviera i ombitasvir/paritaprevir/ritonavir ako uzimate kontraceptive koji sadrže etinilestradiol. Lekar će možda zatražiti da prekinete njihovu primenu ili da razmotrite prelazak na drugu vrstu leka za sprečavanje začeća tokom Vašeg lečenja.

Pročitajte deo 'Kontracepcija' u Uputstvu za lek za druge antivirusne lekove koje uzimate sa lekom Exviera (kao što su 'ombitasvir/paritaprevir/ritonavir' i 'ribavirin'). Važno je da te informacije pročitaju i muškarci i žene.

Dojenje

Ne smete dojiti tokom lečenja lekom Exviera. Nije poznato izlučuje li se aktivna komponenta leka Exviera (dasabuvir) u majčino mleko.

Neki pacijenti koji su za lečenje infekcije virusom hepatitisa C uzimali lek Exviera u kombinaciji sa drugim antivirusnim lekovima osećali su se jako umorno tokom lečenja. Ako osećate umor, nemojte upravljati vozilom niti rukovati sa mašinama.

Uvek uzmite ovaj lek tačno onako kako Vam je rekao Vaš lekar. Proverite sa svojim lekarom ili farmaceutom ako niste sigurni.

Exviera tablete ne deluju ako se uzimaju same. Uvek se uzimaju sa drugim antivirusnim lekovima kao što je ombitasvir/paritaprevir/ritonavir. Lekar će Vam možda dati i antivirusni lek koji se zove ribavirin.

Koliko leka uzeti

Preporučena doza je jedna tableta dva puta na dan. Uzmite jednu tabletu ujutro i jednu tabletu uveče.

Kako uzeti lek

Tablete uzimajte sa hranom. Vrsta hrane nije bitna.

Tablete progutajte cele.

Nemojte ih žvakati, mrviti ni lomiti jer tada mogu imati gorak ukus.

Koliko dugo uzimati lek Exviera

Lek Exviera ćete uzimati tokom 12 ili 24 nedelje. Lekar će Vam reći koliko će dugo lečenje trajati. Nemojte prestati da uzimate lek Exviera, osim ako Vam to kaže lekar. Vrlo je važno da završite pun ciklus lečenja. Tada postoji najveća verovatnoća da će lekovi izlečiti infekciju virusom hepatitisa C.


Lek Exviera se ne sme davati deci i adolescentima mlađima od 18 godina. Primena leka Exviera kod dece i adolescenata još nije ispitana.

Ako slučajno uzmete veću dozu od preporučene, odmah se javite svom lekaru ili idite u najbližu bolnicu. Ponesite sa sobom pakovanje leka kako biste lako mogli opisati šta ste uzeli.

Važno je da ne propustite da uzmete dozu ovoga leka. Ako propustite dozu, a preostalo je:

više od 6 sati do sledeće doze - uzmite propuštenu dozu sa hranom što je pre moguće.

manje od 6 sati do sledeće doze - nemojte uzeti propuštenu dozu, a sledeću dozu uzmite sa hranom prema uobičajenom rasporedu.

Nemojte uzeti dvostruku dozu kako biste nadoknadili zaboravljenu dozu.

U slučaju bilo kakvih pitanja u vezi sa primenom ovog leka, obratite se svom lekaru ili farmaceutu.

Kao i svi lekovi, ovaj lek može uzrokovati neželjena dejstva iako se ona neće javiti kod svakoga.

Obratite se svom lekaru ili farmaceutu ako primetite bilo koje od sledećih neželjenih dejstava:

Neželjena dejstva koja se javljaju kada se lek Exviera uzima sa lekom ombitasvir/paritaprevir/ritonavir : Česta: mogu da se jave kod najviše 1 na 10 pacijenata koji uzimaju lek

svrab

Neželjena dejstva koja se javljaju kada se lekovi Exviera i ombitasvir/paritaprevir/ritonavir uzimaju sa ribavirinom:

Vrlo česta: mogu da se jave kod više od 1 na 10 pacijenata koji uzimaju lek

izrazit umor

mučnina

svrab

problemi sa spavanjem (nesanica)

slabost ili nedostatak energije (astenija)

Česta: mogu da se jave kod najviše 1 na 10 pacijenata koji uzimaju lek

anemija (nizak broj crvenih krvnih ćelija)

Prijavljivanje neželjenih reakcija 

Ukoliko Vam se ispolji bilo koja neželjena reakcija, potrebno je da o tome obavestite lekara ili farmaceuta ili medicinsku sestru. Ovo uključuje i svaku moguću neželjenu reakciju koja nije navdena u ovom uputstvu. Prijavljivanjem neželjenih reakcija možete da pomognete u proceni bezbednosti ovog leka. Sumnju na neželjene reakcije možete da prijavite Agenciji za lekove i medicinska sredstva Srbije (ALIMS).

Potražite neki drugi lek