Flumazenil B. Braun


Aktivna supstanca: Flumazenil

Lek Flumazenil B. Braun je indikovan za potpunu ili delimičnu reverziju centralnog sedativnog dejstva benzodiazepina. Prema tome, on se može koristiti u sledećim situacijama:

  • Okončanje opšte anestezije koja je indukovana i/ili održavana benzodiazepinima.
  • Reverzija sedacije izazvane benzodiazepinima u kratkim dijagnostičkim i terapijskim postupcima.
  • Za specifičnu reverziju centralnih efekata benzodiazepina da bi se omogućio povratak na spontanu respiraciju i svesno stanje, kod pacijenata na intenzivnoj nezi.
  • Za reverziju svesne sedacije indukovane benzodiazepinima kod dece uzrasta iznad 1 godine.


  • Preosetljivost na flumazenil ili bilo koju pomoćnu supstancu 
  • Upotreba kod pacijenata koji primaju benzodiazepine za kontrolu stanja koja mogu ugroziti život (npr. povećanja intrakranijalnog pritiska ili status epilepticus-a ).

  • Flumazenil je posebno namenjen za reverziju delovanja benzodiazepina. Zbog toga treba da se razmotri postojanje nekog drugog uzroka, ako se pacijent ne probudi nakon primene leka Flumazenil B. Braun .
  • Ako se flumazenil primenjuje u anesteziji na kraju operacije, treba sačekati da dejstvo perifernih relaksanasamišića nestane pre nego što se on primeni.
  • Zbog kraćeg dejstva flumazenila u odnosu na benzodiazepine se sedacija može ponoviti, pa zbog toga treba pažljivo pratiti kliničko stanje pacijenta, po mogućstvu na odeljenju intenzivne nege, dok dejstvo flumazenila ne prestane.
  • Kod visoko rizičnih pacijenata treba uporediti prednosti sedacije izazvane benzodiazepinima sa rizicima koje nosi brz povratak svesti. Preporučuje se da se kod određenih pacijenata (npr. sa kardiološkim problemima) održava određeni stepen sedacije umesto da se odmah postigne potpuna svesnost.
  • Treba izbegavati brzu primenu injekcije flumazenila. Kod pacijenta kod kojih se u lečenju koriste velike doze benzodiazepina ili lečenje benzodiazepinima dugo traje, a završava se u periodu od nedelju dana pre davanja flumazenila, brza primena doze od 1 mg ili veće može dovesti do simptomaobustave, uključujući ubrzan rad srca, uznemirenost, anksioznost, emotivnu nestabilnost, kao i konfuziju i senzorne poremećaje.
  • Kod anksioznih pacijenata tokom preoperativne faze ili kod pacijenata koji boluju od hronične ili prolazne anksioznosti, doza flumazenila mora da se pažljivo prilagodi.
  • Nakon velikih hirurških zahvata treba uzeti u obzir postoperativni bol zbog čega je poželjno održavanje blage sedacije.
  • Za pacijente koji su lečeni velikim dozama benzodiazepina tokom dužeg perioda treba pažljivo razmotriti prednosti upotrebe flumazenila u odnosu na rizik od pojave simptoma obustave . Ako se simptomi obustave jave i pored pažljivog doziranja, individualno titrirane doze od 5 mg diazepama ili 5 mg midazolama treba da se daju polako intravenskim putem.
  • Upotreba antagonista se ne preporučuje kod pacijenta sa epilepsijom koji su lečeni benzodiazepinima tokom dužeg perioda. Iako flumazenil ima blago intrinzično antikonvulzivno dejstvo, naglo antagonističko dejstvo može uzrokovati konvulzije kod pacijenata sa epilepsijom.
  • Kod pacijenata sa teškim oštećenjem mozga (i/ili nestabilnim intrakranijalnim pritiskom) koji se leče flumazenilom radi reverzije delovanja benzodiazepina može doći do povećanja intrakranijalnog pritiska.
  • Poseban oprez je potreban prilikom primene flumazenila u slučajevima predoziranja kombinacijom lekova. Prilikom primene flumazenila se, posebno u slučaju trovanja benzodiazepinima i cikličnim antidepresivima, pogoršavaju određena toksična dejstva antidepresiva koja mogu da dovedu do konvulzija i srčane aritmije, a koja se manje javljaju kod istovremene primene sa benzodiazepinima.
  • Eliminacija može biti usporena kod pacijenata sa oštećenjem jetre.
  • Stanje pacijenata koji su primili flumazenil radi reverzije dejstva benzodiazepina treba određeno vreme pratiti zbog moguće pojave ponovne sedacije, respiratorne depresije ili drugih rezidualnih dejstava benzodiazepina. Dužina praćenja zavisi od doze i trajanja delovanja primenjenog benzodiazepina. Zbog toga što se kod pacijenata sa oštećenjem funkcije jetre mogu javiti prethodno navedena odložena dejstva, potrebno je da se stanje ovih pacijenata prati tokom dužeg perioda.
  • Flumazenil se ne preporučuje za lečenje zavisnosti od benzodiazepina ili za lečenje simptoma dugotrajne benzodiazepinske obustave.
  • Kod pacijenata sa istorijom paničnih napada primećeni su panični napadi posle primene flumazenila.
  • Zbog povećane učestalosti pojave tolerancije na benzodiazepine i zavisnosti kod pacijenata koji boluju od alkoholizma i zavisnosti od drugih lekova, flumazenil treba da se primenjuje sa oprezom.Pedijatrijski pacijenti
  • Zbog moguće ponovne sedacije ili respiratorne depresije, deca koja su prethodno sedirana midazolamom treba da se prate najmanje 2 sata nakon primene flumazenila. U slučaju primene nekog drugog sedativnog benzodiazepina vreme praćenja treba da se prilagodi očekivanom trajanju dejstva.
  • Dok se ne prikupi dovoljna količina podataka, flumazenil se ne sme primenjivati kod dece uzrasta od godinu dana ili mlađe osim ako je prednost lečenja veća od rizika za pacijenta (posebno kod slučajnog predoziranja).
  • Primena kod dece za druge indikacije osim reverzije svesne sedacije se ne preporučuje, jer podaci kontrolisanih studija nisu dostupni. Isto važi i za decu mlađu od godinu dana.

Posebna upozorenja/mere opreza u vezi sa pomoćnim supstancama

Ovaj lek sadrži manje od 1 mmol natrijuma (23 mg) po mililitru,tj. suštinski je bez natrijuma. Međutim, u zavisnosti od doziranja, pacijent može primiti više od 23 mg natrijuma. U tom slučaju, savetuje se poseban oprez prilikom upotrebe kod pacijenata koji su na dijeti u kojoj se kontroliše unos natrijuma.

Flumazenil antagonizuje dejstvo benzodiazepina na centralni nervni sistem kompetitivnom interakcijom na nivou receptora: dejstva nebenzodiazepinskih agonista koji deluju preko benzodiazepinskih receptora, kao što su zopiklon, triazolopiridazin i drugi, takođe se blokiraju flumazenilom. Međutim, flumazenil ne blokira dejstva lekova koji ne deluju na ovaj način.

Interakcija sa drugim depresantima centralnog nervnog sistema nije poznata.

Poseban oprez je potreban kada se flumazenil primenjuje u slučajevima slučajnog predoziranja, jer se toksična dejstva drugih psihotropnih lekova (posebno tricikličnih antidepresiva) koji su uzeti istovremeno mogu pojačati sa smanjivanjem delovanja benzodiazepina.

Nema promena u farmakokinetici flumazenila kada se primenjuje istovremeno sa benzodiazepinima midazolamom, flunitrazepamom i lormetazepamom.

Flumazenil ne utiče farmakokinetiku ovih benzodiazepina. Između etanola i flumazenila nema farmakokinetičke interakcije.

Trudnoća

Podaci o korišćenju flumazenila kod trudnica su nedovoljni da bi se doneo zaključak o mogućim neželjenim dejstvima i uticaju na fetus. Zbog toga se savetuje oprez. Ispitivanja na životinjama nisu ukazala na reproduktivnu toksičnost. Zbog toga flumazenil treba da se primenjuje tokom trudnoće samo u slučajevima kada je potencijalna korist za pacijenta veća od potencijalnog rizika za fetus.

U hitnim stanjima primena flumazenila tokom trudnoće nije kontraindikovana.

Dojenje

Nije poznato da li se flumazenil izlučuje u humano mleko. Zbog toga dojenje treba da se prekine na 24 sata nakon primene flumazenila kod majki koje doje.

U hitnim stanjima primena flumazenila tokom dojenja nije kontraindikovana.

Fertilitet

Nema dostupnih podataka.

Pacijente koji su primili flumazenil da bi se blokiralo dejstvo benzodiazepinske sedacije treba savetovati da najmanje 24 sata ne voze, ne upravljaju mašinama i ne obavljaju druge aktivnosti koje zahtevaju fizički i mentalni napor, jer se dejstvo benzodiazepina može ponovo javiti.

Odrasli

Anestezija

Preporučena početna doza iznosi 0,2 mg koja se daje intravenski tokom 15 sekundi. Ako se željeni nivo svesti ne postigne u roku od 60 sekundi, može se primeniti druga doza od 0,1 mg, koja se može ponavljati u intervalima od 60 sekundi sve do maksimalne doze od 1 mg. Uobičajena doza se kreće u opsegu od 0,3 do 0,6 mg.

Intenzivna nega

Preporučena početna doza flumazenila iznosi 0,3 mg intravenskom primenom. Ako se željeni nivo svesti ne postigne u roku od 60 sekundi, može se primeniti druga doza od 0,1 mg, koja može da se ponavlja u intervalima od 60 sekundi sve do maksimalne ukupne doze od 2 mg .

Ako se pospanost ponovo javi, može se primeniti druga bolus injekcija flumazenila. Intravenska infuzija od 0,1–0,4 mg na sat se pokazala korisnom.

Dozu i brzinu infuzije treba individualno prilagoditi da bi se postigao željeni nivo svesti.

Ako se ne dobije značajno poboljšanje stepena svesti ili respiratorne funkcije nakon ponovljenih doza leka , treba razmotriti etiologiju koja nije povezana sa intoksikacijom benzodiazepinima.

Kada se individualno titrira, spora injekcija ili infuzija leka Flumazenil B. Braun ne bi trebalo da izazove simptome obustave, čak i kod pacijenata koji su izlagani visokim dozama benzodiazepina i/ili duže vreme. Međutim, ako se neočekivano pojave znaci prekomerne stimulacije, individualno određenu dozu diazepama ili midazolama treba primeniti u obliku spore intravenske injekcije.

Starije osobe

Nema podataka o primeni flumazenila kod starijih pacijenata, ali treba imati u vidu da je ova populacija generalno osetljivija na delovanje lekova, pa je potreban oprez pri lečenju.

Pacijenti sa oštećenom funkcijom jetre

Kod pacijenata sa oštećenom funkcijom jetre, eliminacija flumazenila može da bude produžena  i zbog toga se preporučuje pažljivo titriranje doze.

Pacijenti sa oštećenom funkcijom bubrega

Nikakvo prilagođavanje doze nije potrebno kod pacijenata sa oštećenjem funkcije bubrega.

Način pripreme

Intravenska primena.

Lek Flumazenil B. Braun se primenjuje intravenski, a primenjuje ga anesteziolog ili lekar koji ima iskustva u anesteziologija.

Flumazenil može da se primenjuje kao injekcija ili kao infuzija

Flumazenil može da se primenjuje istovremeno sa drugim merama reanimacije.

Pedijatrijski pacijenti Odojčad, mala deca, starija deca i adolescenti (od 1 do 17 godina)

Za reverziju sedacije izazvane benzodiazepinima kod dece starije od godinu dana preporučena početna doza je 0,01 mg/kg (do 0,2 mg), primenjeno intravenski tokom 15 sekundi. Ako se željeni nivo svesti ne postigne i nakon 45 sekundi, može se primeniti dodatna injekcija u dozi od 0,01 mg/kg (do 0,2 mg) i po potrebi se

može ponavljati u intervalima od 60 sekundi (maksimalno 4 puta) do maksimalne doze od 0,05 mg/kg ili 1 mg, u zavisnosti od toga koja je doza manja. Doza treba da se prilagodi reakciji pacijenta. Podaci o bezbednosti i efikasnosti ponovljene primene flumazenila pri ponovnoj sedaciji kod dece nisu dostupni.

Deca mlađa od godinu dana

Nema dovoljno podataka o primeni flumazenila kod dece mlađe od godinu dana.

Zbog toga bi flumazenil trebalo primenjivati kod dece mlađe od godinu dana isključivo ako je potencijalna korist za pacijenta veća od mogućeg rizika.

Simptomi

U slučajevima predoziranja kombinacijom lekova, posebno cikličnim antidepresivima, zbog reverzije dejstva benzodiazepina nakon primene flumazenila mogu da se jave toksična dejstva (kao što su konvulzije i srčane aritmije).

Iskustvo sa akutnim predoziranjem flumazenilom kod ljudi je veoma ograničeno.

Terapija

Ne postoji specifičan antidot za predoziranje lekom Flumazenil B. Braun. Terapija treba da obuhvata opšte suportivne mere, uključujući praćenje vitalnih funkcija i praćenje kliničkog statusa pacijenta.

Čak ni pri intravenskim dozama od 100 mg nisu uočeni simptomi predoziranja.

Lista prijavljenih neželjenih dejstava je navedena u nastavku. Neželjena dejstva se obično brzo povlače bez potrebe za posebnim lečenjem.

Kategorije učestalosti su definisane u skladu sa sledećim konvencijama: Veoma često (≥ 1/10)

Često (≥ 1/100 do < 1/10) Povremeno (≥ 1/1000 do < 1/100) Retko (≥ 1/10000 do < 1/1000) Veoma retko (< 1/10000)

Nepoznate učestalosti (ne može se proceniti na osnovu dostupnih podataka)

Poremećaji imunskog sistema

Nepoznate učestalosti: mogu da se jave alergijske reakcije, uključujući anafilaktički šok.

Psihijatrijski poremećaji

Često: nesanica, somnolenca.

Povremeno: anksioznost*, strah*

Nepoznate učestalosti: simptomi obustave (npr. uznemirenost, anksioznost, emotivna nestabilnost, konfuzija, senzorni poremećaji) nakon brzog ubrizgavanja doza od 1 mg ili više kod pacijenata kod kojih se u lečenju koriste velike doze benzodiazepina ili lečenje benzodiazepinima dugo traje, a završava se u periodu od nekoliko nedelja pre davanja flumazenila, panični napadi (kod pacijenata sa istorijom paničnih reakcija), neuobičajena plačljivost, uznemirenost, agresivne reakcije.

Poremećaji nervnog sistema

Često: vrtoglavica, glavobolja, uznemirenost*, tremor, suva usta, hiperventilacija, poremećaj govora, parestezija.

Nepoznate učestalosti: konvulzije, posebno kod pacijenata koji boluju od epilepsije ili teškog oštećenja funkcije jetre, uglavnom nakon dugotrajnog lečenja benzodiazepinima ili u slučaju predoziranja kombinacijom više vrsta lekova.

Poremećaji oka

Često: diplopija, strabizam, pojačano suzenje očiju.

Poremećaji uha i labirinta

Povremeno: poremećaj sluha.

Kardiološki poremećaji

Povremeno: palpitacije*, tahikardija ili bradikardija, ekstrasistole.

Vaskularni poremećaji

Često: hipotenzija, ortostatska hipotenzija.

Nepoznate učestalosti: prolazno povećanje krvnog pritiska (pri buđenju).

Respiratorni, torakalni i medijastinalni poremećaji

Povremeno: dispnea, kašalj, nazalna kongestija, bol u grudima.

Gastrointestinalni poremećaji

Često: mučnina i povraćanje tokom postoperativne primene, posebno ako su se koristili opijati, štucanje.

Poremećaji kože i potkožnog tkiva

Često: znojenje

Nepoznate učestalosti: naleti crvenila

Opšti poremećaji i reakcije na mestu primene

Često: zamor, bol na mestu uboda. Povremeno: drhtavica

* posle brzog ubrizgavanja doze, ne zahteva terapiju Pedijatrijski pacijenti

Generalno se profil neželjenih dejstava kod dece ne razlikuje mnogo od onog kod odraslih. Neuobičajena

plačljivost, uznemirenost i agresivne reakcije su prijavljene kada se flumazenil koristio za reverziju svesne sedacije.

Potražite neki drugi lek